Europa 1400 – The Guild návod #2

  12:00aktualizováno  25. ledna 7:22
Každá profese v Europa 1400: The Guild má svá specifika, která je dobrá znát a využívat. Druhý díl návodu vám proto přináší porovnání výhod a nevýhod a podrobný popis první poloviny z nich.

- Recenze hry Europe 1400: The Guild
- Návod Europe 1400: The Guild, část #1

Alchymista
V první fázi hry může alchymista vyrábět barvy, bomby a endurance drink. Suroviny, jasmín a levanduli, lze najít v lese. Železo lze koupit na trhu. Díky tomu stačí alchymistovi jen jeden povoz na převoz produktů a materiálů. Kromě bylinek budete časem potřebovat i dřevo, to koupíte na trhu, a také ony zvláštní podivnosti jako jsou netopýří křídla a nožičky pavouků. Ta získáte ve vlastním sklepě. Hned v počátcích je dobré vystavět upgrade – camp. Díky táboru v lese budete získávat suroviny mnohem rychleji a uschováte je tam i na zimu. Důležitý je velký sklad.

Po rozšíření dílny budete mít k dispozici nové produkty Faustův elixír a granát. Faustův elixír prodlužuje lidský život. Tento cenný nápoj ze prodávat s velkým ziskem i do cizích měst. Kdo by nechtěl žít věčně?

Třetí fáze po dalším rozšíření výrobny přinese nové produkty v podobě Ropuších hovínek a Ropušího slizu. Tyto dvě nechutnosti by dnes byly zakázány jako biologické zbraně hromadného ničení. Smrdutá bomba z exkrementů sice nevypadá moc hrozivě, ale její použití zastaví výrobu v jakékoliv budově, do které je vhozena. Ropuší sliz v sobě skrývá zákeřné bakterie. A doktoři ve středověku nebyli moc úspěšní léčitelé.

Výhody: Stejně jako mastičkář, i alchymista najde většinu surovin v lese. Nápoj výdrže, endurance drink, přidá po každém použití AP, takže se Alchymista bude rychle učit. S použitím Faustova lektvaru pak může Alchymista přežít i své děti.
Nevýhody: Výrobky Alchymisty mohou být postaveny mimo zákon.

Kovář
Kovář byl ve středověku váženou i obávanou osobou. Strach pramenil z vedlejšího povolání kovářů – trhání zubů. To si ale ve hře neužijete. V malé dílně nejprve budete vyrábět jen rapíry, prsteny a kování. K tomu budete potřebovat stříbro a železo. Oboje můžete koupit na trhu nebo v dolech.

V druhé fázi můžete najmout pomocníka navíc a začít vyrábět stříbrné řetězy a pořádné meče. Navíc budete potřebovat nové suroviny a také budete muset rozšířit sklad i flotilu povozů. Výroba mečů i řetězů je mnohem pomalejší, ale díky vysokým cenám se vyplatí.

Po získání vysokého stupně mistrovství budete moci znovu pozvednout svůj podnik a s tím získáte možnost zpracovávat zlato. Novými produkty budou zlaté řetězy a opasky. K jejich výrobě budete potřebovat zlato a drahé kameny, které koupíte na trhu. K ochraně proti nenechavcům si můžete pořídit hlídacího psa. Bez něj vám zloději ukradnou i nos mezi očima.

Výhody: Poptávka po zbraních je poměrně velká, lupiči i stráže potřebují nové meče a kordy. Vlastnictví prstenů, řetězů a dalších prestižních předmětů, které kovář umí vyrobit, zvyšuje jeho šanci na získání pozice v městské radě a dalších úřadech.
Nevýhody: žádná významná

Hospodský
Vlastnit hospodu je sen každého druhého Čecha, tak proč si jej nesplnit alespoň ve hře. I když trvá vybudování prosperujícího podniku trochu déle, o to je potom život radostnější. Budova nálevny je postavená a nechybí ani zařízení na výrobu piva. Stačí jen nakoupit potřebné suroviny na trhu.

S rozšířením hospody o možnost ubytování se zlepšuje výnosnost podniku, zvláště když k tomu přidáte nové druhy silného piva a nějaké ty pochutiny. Opilí měšťané sice nevzbudí velkou libost u svých manželek, ale váš podnik jen pokvete.

Po letech snažení se vám podaří dosáhnout vrcholu umění vařit pivo a starat se o hosty. Nakonec jim budete moci nabídnout i trochu silnější pití než je trocha zkvašeného ječmene. S destilační baňkou začnete nalévat i kořalku.

Výhody: Kromě piva zdarma může hostinský využívat mnoha levných drobných vylepšení místo několika málo drahých, jak je tomu v ostatních zaměstnáních. Všechny suroviny jsou k dostání na trhu, který je velice blízko hospody. A navíc, když budete pít hodně piva, ztloustnete tak, že vás nikdo nebude chtít unášet.
Nevýhody: Dlouho trvá, než se kšeft rozběhne.

Truhlář
Truhlář je na tom trochu hůře než třeba kovář, ale výrobky s náboženskou tématikou jsou pro truhláře zlatý důl. Už jako začátečník umí truhlář vyřezat ochranný kříž, bez kterého se obejde jen málokterý bohabojný křesťan. Kromě toho zvládne začínající truhlář ještě výrobu prken a špacírky, která nositeli přidá 1 AP po dobu čtyř let.

Po pár letech a dosažení třetího mistrovského stupně, může v rozšířené dílně truhlář vyrábět dva nové produkty: hřeben a pistoli. Pistole se hodí hlavně zlodějům, takže jestli se některé z vašich dětí rozhodne pro tuhle dráhu, proč mu nezanechat zdroj vybavení. Dobře učesaný pak jistě truhlář zapůsobí na městské představitele. Tak upravený člověk si zaslouží nějaký ten úřad. Hřebeny jsou také poměrně výhodný prodejní artikl.

Dlouhá léta zdokonalování vyústí v další zvětšení výrobny a zahájení produkce kuší a nádherných špacírek pro gentlemany. Kuše je výtečná zbraň pro boj z dálky, vyplatí se spíše než pistole, pro kterou je málo munice. Hůlka pro gentlemany zlepšuje reputaci svého nositele a díky tomu se i dobře prodává.

Výhody: Truhlář vyrábí zbraně pro boj na větší vzdálenost, takže o odbyt má postaráno stejně jako kovář. Špacírka, kterou truhlář vyrábí, zaručuje pravidelně zvýšený počet Action pointů.
Nevýhody: Viz. kovář

Zloděj
Povolání zloděje není nic, co by společnost uznávala, ale rozhodně nejde o nuznou životní cestu. I nezkušený kapsář dokáže z váčků zazobaných obchodníků vytáhnout hromadu blyštivých zlaťáčků. Při cvičení ve skrytém jednání šéf zlodějů může cvičit i své pohůnky.

Po pár letech vybírání kapes stačí bohatství a výcvik na nebezpečnější podniky jako jsou únosy a útoky na ozbrojené nepřátele. To vyžaduje rozšíření vašeho doupěte o prostory pro trénink bojových umění. A samozřejmě nákup dostatečného množství zbraní. Pistole pro boj z dálky, kordy a nakonec stínové dýky, které zlepšují schopnost zlodějů se skrývat. Před provedením útoku vyzvídejte a zkoumejte sílu svého protivníka. Mučírna je stále v provozu.

Poslední vylepšení spočívá pouze v možnosti najmout osm pobertů. Zbytek už znáte.

Výhody: Zloděj může mít hodně podřízených, získat jmění pouhou kapsařinou. K dispozici má množství různých vylepšení a kromě toho může své podřízené efektivně cvičit.
Nevýhody: Bez dodavatele zbraní si moc neškrtne a v městské radě na něj s otevřenou náručí nikdo nečeká.

Kameník
Kameník má poměrně jednoduchý život, stačí mu, aby se soustředil na výrobu a smlouvání. Svým dětem může pomáhat pomocí vojáčků a dalších hraček, díky tomu budou zdravě růst a moudřet. První štací kameníka je obyčejná blátivá výrobna cihel. Nicméně i cihly jsou dobrý obchodní artikl. Z vlhkých cihel lze vyzískat ještě brusný kámen a kamenné kolo. Máte pravdu, nezní to moc lákavě. Z těchto produktů je nejvýhodnější kamenné kolo.

Rychlý upgrade vám ukáže příjemnější stránku života kameníka. Začnete vyrábět kamenné figurky vojáčků a tabule. Spolu s dalším tovaryšem se obchod rychle rozjede.

Na třetí úrovni je povolání kameníka zlatým dolem. Šťastné kameny a diamanty jsou zbožím, za které vám lidé utrhají ruce. A reputace, kterou majiteli tyto kamínky přináší, může i kameník využít ke vstupu do městské politiky.

Výhody: Díky svým výrobkům zajistí dětem skvělé vzdělání. Některé drahé materiály dokáží významně zlepšit postavení kameníka ve společnosti. Většinu toho, co kameník potřebuje, nakoupí levně přímo v lomu.
Nevýhody: Kameník nemůže prodávat své zboží mimo hranice města, ceny zboží se rychle mění.

Bankéř
Nebo lichvář vydělává na potřebě lidí mít k dispozici hotovost ve chvíli, kdy jim jako na potvoru schází. K tomu bankéř potřebuje vlastnit už nějaké jmění. Proto se bankéřem může stát pouze ten, kdo už má nějaký dobře prosperující obchod. Kromě půjčování na úrok může bankéř posléze vyměňovat i cizí měny za určitý poplatek. Smutným faktem je, že v hodně pokročilých fázích hry, kdy o moc soupeří jen několik málo dynastií, zisky z půjček klesají.

Bankéř může popichovat představitele mocných rodů ve městě, boje jsou finančně vyčerpávající, takže se nakonec jistě obrátí k vám s žádostí o půjčku.

Výhody: Zdroj vysokých příjmů
Nevýhody: Opravdu dobře funguje jen v krátkém období.

Obchodník
I obchodník musí být nejprve váženým řemeslníkem, jinak mu nebude dovoleno zahájit výměnu zboží s okolními městy. Navíc nejvýnosnější je vývoz produktů vlastní dílny.

Nejnižší stupeň obchodníka nabízí pouze základní možnosti mezinárodního obchodu. S nárůstem zkušenosti a rozšířením obchodu dojde ke zvětšení kapacity skladišť a zrychlení povozů. Převoz cenného zboží na velkou dálku láká pozornost zlodějů, a tak je nutné investovat do všech bezpečnostních upgradů, které jsou k dispozici.

Výhody: Velký zisk navíc k normálnímu řemeslu, pokud máte na skladě různé druhy zboží a čekáte na dobré ceny.
Nevýhody: Nutnost platit daně v lokální měně, zatímco vy dostáváte zaplaceno ve valutách. Pokud není v provozu směnárna, můžete skončit ve vězení, když nebudete mít dostatek hotovosti na daně.

Mastičkář (Perfumer)
Mastičkář si při troše dobré vůle vystačí sám. Vlastní produkty mu pomůžou k získání společenského postavení, suroviny získává sběrem v lese a po jeho výrobcích je sháňka.

Voňavkář začátečník musí vystačit s výrobou leštidla, květiny konfliktu a otrávenou dýkou. Právě zloději oblíbená dýka natřená jedem je oblíbená mezi zloději, kteří dobře platí za diskrétnost při prodeji. Stejně jako alchymista, i mastičkář musí dbát na skladování bylinek, které se nejlépe sbírají v létě a přes zimu naopak nerostou.

Získání zkušenosti v oboru umožní výrobu Dartagnanovy vůně, což je polotovar pro neodolatelný parfém. Ženám se podlamují kolena, když jej ucítí. Jedná se o vůbec nejvýhodnější produkt v celé hře....

Nakonec se výrobce parfémů naučí vyrábět proslulou stínovou dýku, tolik žádanou mezi příslušníky zlodějského cechu. Dalším výrobkem je „svatá vůně“, která kolem svého nositele šíří aroma nevinnosti a tak pomáhá u soudů. Žádanost produktů na mezinárodním trhu je skvělým důvodem zahájit i dráhu obchodníka.

Výhody: Můžete najmout více pomocníků než ostatní řemeslníci. Většina surovin je levná, stačí je sebrat v lese. Používání vašich produktů vám vylepší společenské postavení a namlouvání nevěsty.
Proti: Používání parfémů může být prohlášeno za nezákonné.

Kazatel
Pozice náboženského vůdce byla ve středověku důležitá, a nejinak je tomu i v této hře. Na počátku dráhy duchovního může kazatel získat peníze hlavně psaním básní, které slouží k získání náklonnosti osob opačného pohlaví. Proto jsou žádaným zbožím. A v této hře je navíc církev osvícená, takže partnerku si můžete najít i v těle duchovního. A legálně, žádné pletky s kuchařkami. Dráha duchovního skýtá mnoho možností ke studiu, jedním z oborů je i psaní dopisů, které může časem vynášet pěkné peníze. „Svitek talentů“ pak nabízí možnost zvýšení náhodně vybrané schopnosti o jeden bod.

Po upgradu z kostela na opatství se nabízejí další příjmy, po postavení správné místnosti lze získat procenta za vydání odpustků nebo pořádat bohoslužby. K poškození protivníků můžete použít „nenávistný dopis“ nebo „dopis z Říma“. Prodej těchto komodit ale není nijak zvlášť lukrativní.

Po povýšení vašeho svatostánku na katedrálu, největší budovu v celé hře, se otevřou stavidla zlaté řeky peněz. I když vybudování obrovského chrámu stojí mnoho zlaťáčků, trvá velmi, velmi dlouho. Odměnou je Craftsman’s Degree, který zvyšuje schopnosti zaměstnanců majitele takového svitku, a „svitek talentů“ druhého stupně. Ten se liší od prvního tím, že zvyšuje statistiku dvou vlastností zároveň.

Výhody: Každá provedená zpověď přidá kazateli AP. Svitky talentů pak vylepšují vlastnosti herní postavy. Nevýhody: Drahé a pomalé upgrady

Autor:
Témata: Církev, hračky, Pivo, Valuta, Zisk

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

Komunitní sbírka na Star Citizen překonala hranici 200 milionů dolarů

Star Citizen

Více než dva miliony přispěvatelů již na účty autorů ambiciózního vesmírného simulátoru poslalo v přepočtu více než...

Potvrzeno: vzniknou remastery legend Command & Conquer a Red Alert

Command & Conquer (1995)

Po trapném odhalení mobilní verze Command & Conquer letos na E3 se EA pokouší napravit si reputaci. Potvrdilo, že...

Další z rubriky

RECENZE: Nikdo není tak starý, aby si neužil dobrodružství dráčka Spyra

Spyro Reignited Trilogy | Launch Trailer

Ano, je mi pětatřicet a poslední týden trávím večery ve společnosti infantilní skákačky pro děti s fialovým dráčkem v...

Hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví, když máte na výběr?

Assassin's Creed Odyssey

V mnoha hrách nejsou hlavní hrdina nebo hrdinka dány. Pokud máte na výběr, hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví?

Deset tisíc zombíků je rozsekáno na kusy v traileru k The Black Masses

The Black Masses

Vývojáři nenápadné multiplayerové hry lákají na nevídanou možnost brutálně rozsekat tisíce nemrtvých najednou. Sílu...

Najdete na iDNES.cz