Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Europa 1400: The Guild – temní The Sims

  12:00aktualizováno  21. prosince 12:58
Titul nejlepší obchodní strategie všech dob tuhle hru ani zdaleka nevystihne. The Guild totiž není jen obchodní strategie. Nebo znáte jinou hru, ve které můžete obchodovat, pletichařit, vstoupit do politiky nebo si pořídit ctnostnou manželku a děti, které vychováte k obrazu svému? A to nemluvíme o RPG prvcích...

BonusWeb HITEuropa 1400: The Guild Když mi byla Europa 1400 poprvé představena kolegou z redakce, dozvěděl jsem se, že se jedná o nějaké Sims ve středověku. Středověk mě zajímá, ale Sims mě vůbec neberou, takže jsem byl trochu předpojatý. Naštěstí se milý Vrah mýlil. Europa se Sims nemá moc společného. Základem hry je ztvárnění živoucího středověkého města. Se všemi možnostmi, které kynou schopným. I se všemi nebezpečími, pokušeními a špínou.

Základem je samozřejmě obchod a politika. Jak už název hry napovídá, příběh začíná v roce 1400, vlastně o něco dříve, totiž vaším početím. Úvodní animace vás provede radostným dětstvím, které končí vysláním do učení. Na vás bude, jakou životní dráhu si zvolíte. Na výběr je několik povolání, která určují směr, kterým se bude v počátku ubírat váš herní život. Jiné jsou první krůčky kováře, jinak začíná kněz a odlišné starosti má začínající zloděj. Po získání městských privilegií počestný měšťan s otevřeným váčkem snadno získá do svých rukou nějaký úřad. Ať už jde o městského sluhu, nočního strážného nebo špiona, podíl na správě města s sebou nese jen výhody. Plat, posílení vlivu a možnost získat ještě lepší post. Pro toho, kdo okusil drogu zvanou moc, nebude jiného cíle, než nakonec dosáhnout na pozici vládce celého města.

Europa 1400: The Guild Je samozřejmé, že změna z takřka pasáčka vepřů v ctihodného patricije neproběhne ze dne na den. V případě Hry Europa 1400 se vám to dokonce nemusí povést během celého života vaší postavy. Ale to neznamená, že toho úspěchu nemohou dosáhnout potomci vašeho původního alter ega. The Guild nehrajete jen s jednou figurkou. Začínáte sice s jednou postavou, ale stačí si zavčas najít plodnou manželku, vedle práce si najít trochu času a pořídit si děti. Po úmrtí otce převezmou jeho práci děti a koloběh pokračuje. Hra pokrývá celkem 200 let, ale po jejich uplynutí můžete pokračovat dále. Pouze přijdete o historické komentáře před začátkem každého kola. Tento prvek snad zatím žádná jiná hra podobného typu neobsahovala. Což je velký dluh zejména u Role Playing Games. Vaši potomci si samozřejmě mohou zvolit i jiné povolání než rodiče. Aby nebylo rozmanitosti málo, jedna postava může provozovat i více řemesel, pokud si může dovolit počáteční investice do nové živnosti.

Ekonomická část hry je poměrně jednoduchá. V dílně přetváříte suroviny na výrobky, které posléze prodáváte. Suroviny kupujete buď na tržišti nebo přímo u zdroje (v dole, na pile nebo v jílové jámě). Na trhu najdete suroviny pohromadě, ale ceny jsou vyšší. Při nákupu u zdroje jsou ceny nižší, ale pokud potřebujete více různých surovin, budete muset zvládnout složitější logistiku. O přemísťování surovin a zboží se starají povozy, které mají několik podob od jednoduché kárky, až po koněm tažený vůz. Povozy se liší kapacitou a také rychlostí. Výrobu zajišťují zaměstnanci, které musíte nejprve vyhledat (probíhá automaticky za poplatek). Pokud své řemeslníky dobře platíte, budou dobře pracovat. Záleží také na zacházení. Při vládě tvrdé ruky budou sice Europa 1400: The Guild pracovat rychleji, ale zase se může stát, že od tyrana utečou. Naopak pokud necháte tovaryše lelkovat, nebudete mít za chvíli co prodávat, ale zaměstnanci vás budou milovat. Následný prodej vytvořeného zboží probíhá opět buď na tržišti nebo přímo ve výrobním závodě. V začátcích jsou vaše možnosti opravdu omezené, vyrábět můžete jen několik málo produktů, sklady máte malé a vybavení je jen základní. To vše ale můžete změnit. Stačí k tomu peníze. Každou budovu, která vám patří, můžete rozšiřovat. Kromě peněz občas potřebujete zlepšit i své vlastnosti. Jako podkovář můžete mít jen malou dílu. Pokud se ale budete vzdělávat, stanete se mistrem kovářem a vaší kovárně nebude rovno široko daleko. Podle úrovně výrobního podniku se rozšiřuje i portfolio vyráběných produktů. Spolu s rozvojem výroby budete muset rozšiřovat i sklady a svou flotilu obchodních povozů. Jako úspěšný řemeslník s truhlou plnou zlata se můžete vrhnout i na dráhu bankéře, církevní úřady prominou. To, že peníze dělají peníze, je univerzální pravda a platí i v The Guild.

I když je princip jednoduchý, nemusí to znamenat, že se při hraní budete nudit. Jenom klikat na suroviny, nechat něco vyrobit a následně to prodat, to by nebavilo nikoho. Jenže kromě výroby je tu ještě rozvoj vaší postavy. Každé kolo (trvá jeden rok, ale má podobu jednoho dne od úsvitu do soumraku) máte možnost zlepšit se v některé z vlastností, které ke správnému obchodníkovi patří. Zručnost v řemesle je jasná záležitost. Na hodnotě této vlastnosti závisí rychlost výroby ve vašich dílnách. Schopnost smlouvat přináší do vašeho váčku peníze při sjednávání každého obchodu. Tyto dvě základní vlastnosti máte k Europa 1400: The Guild dispozici od začátku. S tím, jak vzrůstá vaše bohatství, můžete rozšiřovat svůj dům. Nové pokoje vám zpřístupní další možnosti, jako je schopnost utajeného jednání nebo umění boje či neodolatelné vyjadřovací schopnosti. Od počátku také můžete za určitou úplatu nechat špehovat své konkurenty a následně je vydírat nebo udávat u soudu. Úroveň vašeho výcviku v utajeném jednání pak určuje nebezpečí, že budou odhaleny vaše nelegální praktiky.

Svět, ve kterém se pohybujete, totiž má i vlastní zákony. Finanční právo určuje výši daní, poplatků a církevních desátků. Civilní právo určuje třeba povolené náboženství a trestní právo pak definuje povolené praktiky, jako je používání tortury, vydírání, souboje a další. Zákony mění příslušní úředníci, takže pokud se nějakého úřadu dočkáte vy, můžete měnit zákony příslušející vaší pravomoci. Toho se dá využit i k likvidaci protivníků, pokud na ně nasadíte špehy.

Ve městě, ať už se nacházíte ve kterékoliv z pěti středověkých metropolí, najdete i další způsoby, jak ovlivňovat život vaší postavy. Kostel a tržiště byly vždy centry středověké společnosti. V kostele najdete nejen kasičku na příspěvky, které mohou zvednout vaše renomé, ale také možnost vyzpovídat se z hříchů nebo zakoupit odpustky. V kostele probíhají také svatby, křtiny a pohřby. Na tržišti najdete nejen stánky prodejců, ale také vývěsku a občas i nějakého potulného umělce. Radnice bude váš zájem upoutávat nabídkou volných míst v městských službách, v písárně navíc najdete k nahlédnutí platné znění zákonů. A hospoda. Ani Europa 1400: The Guild hospoda nebyla opomenuta, navíc se sami můžete stát hospodským. Najdete zde dobré víno, pivo i možnost popovídat si s lidmi.

Věci, které nemůžete tak úplně ovlivnit, dotvářejí dojem fungujícího světa. Ať už jde o průběh námluv, kdy si vyberete vhodnou partnerku a jen čekáte, kdy se rozhodne přistoupit na váš návrh. O výsledku rozhoduje vaše postavení, bohatství, ale i projevená náklonnost v podobě dárečků. Rozhodně však nečekejte žádné rychlé sňatky, na rychlovky se ve středověku nehrálo. Leda byste byli velmi, velmi bohatí a vaše oběť z chudých poměrů (jako já a moje ego :) – pozn. red). Další věcí, kterou nemůžete úplně ovlivnit, je i příchod černé smrti. Dýmějový mor dokázal skosit celá města a nevyhnul se ani této hře. Když přijdete o tovaryše, který pro vás deset let pracoval, určitě nad tím jen nemávnete rukou. A což teprve, kdyby si zubatá s kosou odnesla vaši paní nebo dítě!

Činí se i vaši konkurenti, takže vás budou pronásledovat hlášení o tom, že jste podlehli tlaku z jejich strany a upustili od jakýchkoliv akcí proti jejich rodinám a podobné veselosti. Dokonce vás mohou urazit nebo vyzvat na souboj. Vaše děti, pokud je vůbec máte by samozřejmě ztráta otce ranila, proto je občas lepší se ze souboje vyplatit a přistoupit na soupeřův návrh. Kompromis není sprosté slovo a tomu mrzákovi to určitě ještě vrátíte.

Europa 1400: The Guild K dispozici máte hned několik způsobů, jakým své obchodní choutky ukájet. Nejjednodušší je volná hra, ve které si můžete dělat, co se vám zlíbí. Pokud vás ale obyčejný život bez předem stanoveného cíle neláká, můžete si vybrat z desítek nejrůznějších úkolů rozdělených do skupin podle obtížnosti. Staňte se členem městské rady, boháčem nebo starostou. Pokud dosáhnete jednoho cíle, hra vám nabídne možnost pokračovat ve hře volně nebo s novým úkolem. Nevím jak vám, ale mně se tohle líbí. Nejlepší na tom ale je, že se to celé dá hrát i po lokální síti až v sedmi lidech.

Teď už je asi pozdě zkoušet to na vás s překvapením, že takhle zajímavá obchodní strategie dokonce ani nevypadá špatně, když jste si prohlédli obrázky, ale přesto: pokud jste si dosud mysleli, že obchodní strategie musí být nutně plná tabulek, grafů v nezajímavé grafice, Europa 1400 vás velice rychle přesvědčí o opaku. A dokonce, což je mnohem závažnější zjištění, shledáte, že trojrozměrná grafika ve strategii nemusí být na škodu. Trojrozměrné město o maximálně desítkách budov je ideálním objektem pro detailní ztvárnění. Grafici si tak mohli dovolit začlenění mnoha detailů, použití kvalitních textur a zapojení technologií jako je T&L. Musím říct, že s plným nastavením grafické karty na kvalitu je sledování života v Europa 1400: The Guild Europě naprosto úžasný zážitek. Minimálně na obchodní strategii :-) I přes trojrozměrné město naštěstí hlavní úkony probíhají ve 2D obrazovkách promítnutých do prostoru, jak vidíte na obrázcích. Autorům se tak podařilo spojit touhu hráčů po spektakulární grafice a zároveň udržet jednoduché ovládání. Protože různé úkony provádíte v různých budovách a přechody mezi nimi by vás nemusely bavit, máte možnost nadefinovat si na funkční klávesy často navštěvovaná místa. Jednodušší už to asi vážně nebude.

Pochvalu si zaslouží i zvuk, to díky příjemnému hlasu vypravěče, který vás v úvodu seznámí s hrou a potom vám s nadšením předčítá zprávy z herního světa. Efekty jsou přiměřené situaci. Není jich mnoho, ale sedí jak spodní část zad na hrnci. Muzika je poměrně příjemná, ale já jsem dal přednost tomu, aby mi na pozadí hráli Jethro Tull a Blackmores Night. To ale není kritika, pouze věc vkusu a nálady.

Když už ale jsme u té kritiky: mám vlastně jedinou výtku – když se hra jmenuje The Guild, proč se v ní toto středověké uskupení neprojevuje aktivněji než tím, že vám občas udělí nový mistrovský titul? Co třeba kontrola úrovně cen, počtu řemeslníků a další věci, které ve skutečnosti fungovaly? Co třeba v pokračování nebo alespoň datadisku? Ve kterém by se třeba objevila Praha? He?

Europa 1400: The Guild
Výrobce: 4HEAD Studios
Vydavatel: JoWooD
Distribuce v ČR: Dynamic Systems
Stáhněte si: screenshoty
Oficiální homepage: http://www.the-guild.com
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 500 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano (LAN)
Verdikt: V soutěži o nejlepší obchodně strategickou hru jednoznačný král, v soutěži o nejlepší hru roku semifinalista. Tak vnímám Europe 1400: The Guild - směs obchodu, RPG a příjemné grafiky mě dokonce odlákala i od Ultimy Online. I když jen na několik hodin.
Hodnocení 90%

Autor:
Nejčtenější

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Další z rubriky

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.