Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EverQuest II podlehl, Sony nabídne své rodinné stříbro zdarma

aktualizováno 
Jedna z nejlepších on-line her historie otevře svou náruč bez placení, vřelé objetí bude stále za dolary.

Everquest II

EverQuest II, jediný opravdový konkurent World of Warcraft co do bohatství obsahu, bude co nevidět možné hrát bez placení měsíčních poplatků. Sony oznámilo službu EverQuest II Extended s podtitulem Bezplatná dobrodružství čekají.

Testování nové služby začne v srpnu, do konce roku Sony spustí EverQuest II Extended naostro. Co vám ale Sony neřekne, je fakt, že s příchodem "bezplatného EverQuestu" uvádí do světa nejsložitější systém bezplatného hraní na světě.

Nejdříve ty dobré zprávy. EverQuest II je opravdu jedna z nejlepších online her, které vůbec existují. Souboj s World fo Warcraft prohrál EverQuest hlavně kvůli špatnému odhadu svých tvůrců. Ti vsadili, kromě jiného, na špičkovou grafiku, a neuvědomili si, že většina hráčů nemá dostatečně výkonný počítač, aby si hru užili v ideální podobě. Představu o hraní EverQuestu II můžete získat i z recenzí na Bonuswebu.

Everquest II

Další dobrou zprávou je, že i v bezplatné verzi budou mít hráči k dispozici drtivou většinu obsahu: originální hru, tři menší rozšiřující balíčky, ale hlavně pět plnohodnotných rozšíření. Pokud máte rádi čísla, tak to znamená například více než 6000 různých herních úkolů, přičemž splnění některých zabere i desítky hodin reálného času.

Za tím, co Sony nabídne zdarma je přibližně 8 let práce, výsledek tak stoprocentně dokáže zabavit i náročnější hráče na dlouhé měsíce intenzivního hraní.

Občané druhé kategorie

Obrovské množství obsahu, které se chystá EverQuest II Extended nabídnout, hlídají manažeři Sony jako ostříži. Nabídka, za kterou hráči nemusejí zaplatit ani korunu, má spoustu háčků. Seznam omezení je docela dlouhý.

Neplatící hráči mají možnost vytvořit si pouze dvě různé postavy, k dispozici mají čtyři z devatenácti ras (lidé, erudité, půlelfové a barbaři) nebo osm z dvaceti čtyř povolání. Další omezení zahrnují maximální povolenou kvalitu vybavení a kouzel, omezení komunikace s ostatními hráči nebo omezený počet míst v inventáři. A ke všem omezením bude hra, podle aktuálních plánů Sony, hráče ještě "často" upozorňovat na vhodnost placených bonusů.

EverQuest

Kromě základní skutečně bezplatné varianty označované jako "Bronz" totiž EverQuest II Extended nabídne ještě další tři varianty. Navíc bude souběžně provozovat EverQuest II "live" s měsíčními poplatky.

Druhý stupeň bezplatného hraní po hráči požaduje pouze zaplacení jednorázového poplatku ve výši 10 USD. Za přibližně dvě stokoruny hráči dostanou, oproti bronzovým hráčům, přístup k vyššímu stupni kouzel a dovedností, do zápisníku se jim vejdou informace o dvojnásobném počtu aktivních úkolů, na čtyřnásobek stoupne kapacita peněženek vytvořených postav a zmizí komunikační omezení.

Hlavně možnost používat kvalitnější kouzla a speciální útoky po vyzkoušení hry určitě za jednorázový poplatek stojí, stejně jako možnost posílat si mezi vlastními postavami peníze a předměty.

Dražší než za peníze

Proradnost "bezplatného hraní" odhaluje Sony v případě EverQuestu II dalšími dvěma stupni služeb hráčům.

Zlatí zákazníci musí platit měsíční částku ve výši 14,99 dolaru, to je stejně, jako platí hráči dnes. Ale přestože budou platit stejně, dočkají se spousty omezení. I nadále pro ně totiž platí omezení na čtyři vybrané rasy (povolání jsou dostupná všechna) a nedostanou se k nejnovějšímu rozšíření Sentinel’s Fate. Tato omezení jsou daň za to, že hráč neplatí pořizovací cenu samotné hry a datadisků.

Ještě šílenější je nabídka platinových služeb: v tomto případě jde o roční poplatek 200 dolarů, za které hráč dostane neomezený přístup ke všem funkcím hry. A to včetně posledního datadisku s rozšířením nejvyššího možného levelu z 80 na 90 úrovní. Jako bonus získá i 500 mincí, které lze použít k nákupům virtuálních předmětů, za které se jinak platí reálnými penězi ve formě mikrotransakcí. Hodnota 500 mincí je 5 dolarů.

Pokud ale tento bonus nebudeme počítat, vychází platinové hraní "bezplatného" EverQuestu na víc peněz než běžné roční předplatné. A to i pro platinové hráče pořád platí omezení na pouhé čtyři rasy z 19 dostupných. Jako vtip potom vypadá nabídka pro stávající hráče, ti za přechod na některý z "bezplatných" režimů musejí zaplatit 35 dolarů. Za každou postavu.

Ne, nedává to moc smysl, ale to nevadí. EverQuest II v bronzové i stříbrné verzi totiž dává smysl a nabídne víc než drtivá většina "bezplatných" her na trhu. Navíc za vyzkoušení bronzové verze nic nedáte. A pokud nechcete čekat do půlky srpna, zkuste 14 denní zkušební verzi klasického EverQuestu II.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....Najdete na iDNES.cz