Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Everybody’s Golf

  12:00aktualizováno  3. října 12:28
Pořádný nápřah a švih. Pak dlouho jít, sebrat míček a znovu. Když se řekne „golf“, nepředstavíme si snad ani nic jiného. Ani ve snu by nás nenapadlo, že s novým produktem od Sony strávíme bezesnou noc.

Everybody´s Golf Mezitím co EA staví své sporty do realistické roviny, Sony jim svým novým arkádovým golfem vyfouklo část hráčů, které nebaví složité ovládání postavy v Tiger Woods PGA Tour a hledají jednoduchou zábavu na podobné téma.

Hru provází velmi infantilní grafika, něco mezi We love Katamari a Worms.

Prakticky bez reklamy vychází tento podzim hra, o které se psalo snad jen v souvislosti se „soňáckým gejmbojem“ PSP, i na konzole PS2. V zásadě se jedná o jednoduchou, avšak chytlavě zpracovanou podobu složitých profesionálních golfů s pěknou grafikou a systémem odemykání bonusů a dalších hřišť. Ze začátku nám celá hra připadala příliš dětská — velmi infantilní grafika, něco mezi We love Katamari a Worms, postavičky ve stylu manga, stupidní muzika, která jakoby vypadla z dílny Konami a inteligence hry, která nám automaticky vybrala nejvhodnější hůl a vhodný úhel. Hra se tak omezila jen na volbu síly Everybody´s Golf střely. Záludnost je však v systému odpalu, který nijak nevybočuje z řady již několikrát použitých systémů typu trefy do tzv. sweet spotu, čili omezené oblasti, na které je zapotřebí zastavit pohybující se čáru. Tento systém zrychlí hru, která se tím značně zaktraktivní a nestane se tak příliš statickou.

Atraktivnost titulu však nezpůsobuje ani tolik systém odpalů, jako spíše již zmíněné odemykání bonusů a několika herních módů. K těm patří hra proti počítači nebo multiplayer včetně on-line hraní. Mezi další módy patří turnaj a několik miniher – variace na minigolf a krátké hry s různými pravidly. Po úspěšném dokončení minihry, turnaje nebo versus hry se odemkne několik bonusů jako nové postavy, oblečky, herní prostředí. Taktéž jsme vyhráli něco málo peněz, za které si lze koupit plno věcí jako kupříkladu lepší míček, hole, nápovědy, prostředí, další trenéry, kteří vás provázejí hrou a chválí nebo kárají za výkony a další.

K záporům této hry patří snad jen některé krátké, nudné a stresující tracky.

Everybody´s Golf Jeden z nejviditelnějších atributů hry je bezesporu grafika, která se podobá Smash Court Tennis Pro Tournament, plná detailů a krásných prostředí, přičemž v pozadí hraje tématická hudba, která přestože neruší a navozuje pohodičku při hře, časem se opakuje a leze na mozek. Vizuální stránku podporuje výborný systém kamer, kterými si můžeme prohlédnout okolí z různých úhlů a záznamy z kamer při replayi vypadají prostě zajímavě a nejednou se budete kochat přírodou kolem. Každá z postav má množství průvodních animací při prohře, výhře a během zápasu, různě žvatlají, radují se či se zlobí. Zajímavá je i možnost automatického nebo ručního záznamu nejlepších dorážek. Putting (dorážení – poslední doťuknutí do jamky) je vůbec samostatná kapitola. V této fázi je možné se orientovat podle vyznačeného směru a síly větru, který je i viditelný a zastupují ho rozmazávající se čáry přes obrazovku. Pohybující se čáry na zemi znázorňují sklon svahu.

Sweetspot

Tak dlouho jsme hledali, jak vysvětlit výraz „sweetspot“, až jsme našli definici, která se týká sweetspotu u stolního tenisu, tak si to zkuste nějak zasadit do golfu: „Sweet Spotem se nazývá část úderové plochy rakety, která při úderu propůjčuje míčku optimální kontrolu a zrychlení. Plocha Sweet-Spotu se v zásadě podobá ploše elipsy. Velikost Sweet-Spotu je převážně závislá na velikosti odrážecí plochy.“

U konzolových her se jedná spíš o věc zručnosti a postřehu, kdy musí hráč zastavit pohybující se čáru v určité vymezené oblasti. Tato oblast bývá podle nastavení obtížnosti větší nebo menší. Čím menší je oblast sweetspotu, tím menší je šance se do ní trefit a zahájit tak úspěšně odpal nebo start. Se sweetspotem se totiž můžeme kromě Everybody’s Golf setkat i u nového závodního Burnoutu: Revenge, který k nám nedávno dorazil.

Everybody´s Golf Zaručujeme vám, že si větu „ještě jeden zápas a jdu spát“ řeknete nesčetněkrát. Právě proto, že zápasy jsou krátké, zábavné a napínavé, zvláště kvůli celkem zkušeným počítačovým oponentům i přes nastavení obtížnosti na „normal“. K odemykání je toho dost,takže se jen tak nudit nebudete. K dispozici jsou i volby obtížnosti ovládání. Při Easy módu stačí naplnit odpalový ukazatel nadoraz, při Normal módu se navíc musíte trefit do vymezené oblasti, jinak bude odpal značně odlišný od vašeho původního záměru. Kdo má zájem, může používat i další ovládací prvky jako nastavení rotace míčku při odpalu nebo „super-ránu“, kterou vyvoláte zvolením superodpalu, který váš míček odmrští ještě dál než při běžném odpalu, naplněním ukazatele nadoraz a následnou dobře načasovanou trefou do sweetspotu, tedy do oblasti ukazatele, která vám zaručuje velice přesné odpaly.

Klady a zápory

Plus Překrásná grafika a animace
Plus Nakažlivá hratelnost
Plus Systém kamer
Plus Plno odemykatelných bonusů
Plus Krátký loading a rychlé ukládání

Mínus Trénink na houby
Mínus Občas nervydrásající muzika

Sony se tedy podařilo vytvořit zábavnou formu „golfu pro každého“, která potěší jakoukoli věkovou kategorii množstvím odemykatelných bonusů, grafikou a příjemným ovládáním. K plné spokojenosti napomůže i krátký loading, možnost promačkat všechny průvodní animace a postupné vylepšování hráče dokupováním lepších postav a doplňků z místního obchodu. K záporům této hry patří snad jen některé krátké, nudné a stresující tracky, které bohužel nejdou vypnout. Také se nám nepodařilo ukončit předčasně zápas a trenažér nás nic nenaučil a nabídl pouze možnost opakování špatného pokusu. Jinak pohoda hra vhodná pro nudné večery.

Everybody´s Golf
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 802 kB
Verdikt: Pěkně zpracovaný golf pro nenáročné se skvělou grafikou, kamerami a spoustou odemykatelných bonusů, které udrží u hry na několik večerů.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz