Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Everybody's Golf - rozvážná akce

  12:00aktualizováno  11:32
Zatímco majitelé GameCube nedají dopustit na Mario Golf, vlastníci PS2 si mohli užívat u série Everybody´s Golf. Dosud ovšem jen ti mimo Evropu. Nyní nám ale tvůrci ze Sony připravili vedle evropské verze i verzi pro PSP.

BonusWeb HIT Everybody's Golf Těžko říci, která hra vlastně založila tradici akčně pojatých golfů. Pokud nebudeme počítat éru osmibitů, kdy realistický golf naprogramovat prostě nešel, takže byly akční všechny, napadne nás zcela jistě veleslavný Mario Golf od Nintenda. V rámci konkurenčního boje ale bylo potřeba, aby svůj „odvazácký golfík“ měla i platforma od Sony. A tak vznikla řada Everybody´s Golf, která je poněkud známější hráčům v Japonsku či Americe, kde vychází pod názvem Hot Shots Golf, zatímco na Evropany se v tomto ohledu dosud tak trošku nebral zřetel. Skutečnost, že se jedná víceméně o kopii Mario Golfu je po několika málo jamkách zcela zřejmá, ale zároveň není důvodem, proč bychom museli hru předem odsoudit, zvláště když je dnes řeč o verzi pro přenosnou konzoli PSP.

Everybody's Golf

Hratelnost je založena na veskrze jednoduchých principech.

Zatímco PSP verzi soňáckých formulí jsme shledali pro přenosné hraní dosti nevhodnými, v případě Everybody´s Golfu je tomu přesně naopak. Nejde ani tak o to, že jednu či dvě jamky odehrajete skutečně jen za pár chvil, ale v prvé řadě je potřeba vyzdvihnout to, že hra od vás po čas hraní nevyžaduje neustálé soustředění, které přichází na řadu jen na ne více než dvě sekundy v okamžiku, kdy je potřeba správně odmáčknout švih holí. Typ hole či směr úderu se nastavuje pěkně v klídku, kdy vás netlačí čas a pokud zrovna začne váš vlak vymetat výhybky a vy se umáčknete, neděje se zhola nic, protože si v pohodě můžete nastavit vše znovu přesně tak, jak potřebujete. V zásadě akční pojetí sportu se tak osvědčuje i jako hra vhodná pro rozvážné pomalé hraní. Navíc zde i přes prvotní akční ideu vcelku dobře fungují fyzikální i golfové zákonitosti.

Everybody's Golf Základní myšlenka hry je jasná: hrát co nejlépe golf. K tomu máte k dispozici několik tematicky laděných hřišť a slušnou řádku komixově laděných postaviček. Můžete je vytáhnout na klasickou hru na některém z hřišť, kde půjde o to, zahrát co nejlepší výsledek, ale mnohem zajímavější pro jednoho hráče zcela jistě bude režim Challenge, pokud se vás sejde více, určitě se raději ponoříte do hlubin multiplayeru. Mód Challenge je tedy základní položkou pro každého vlka samotáře. O co v něm jde? Vyberete si postavičku (zpočátku jsou k dispozici pouze dvě a vydáte se s ní do dlouhé série zápasů a turnajů, v nichž zlepšujete nejen své dovednosti, jako jsou kupříkladu síla úderu či spin, ale zejména rozšiřujete svůj šatník a postupujete v golfové hierarchii stále výš a výš. Typický zápas zde tedy vypadá tak, že když porazíte vašeho protivníka, získáte nějaký ten kus golfového oděvu (nové tričko, stínítko na čelo, brýle atd.) či příslušenství (lepší hole či míčky), zvýší se hodnota některého z vašich dovednostních Everybody's Golf atributů, vzroste loajalita vaší postavičky k vám (vyplatí se tedy nestřídat postavičky pro každý zápas) a ještě k tomu dostanete hvězdičku, která vás posune zase o kousek blíže k vyšší golfové kategorii. Jak je vidno, je zde toho skutečně hodně a upřímně řečeno, na první pohled se zdálo, že se s naší review verzí bez manuálu jen tak nepopereme. Jedním dechem ovšem musíme dodat, že hra je zaprvé sama o sobě velmi intuitivní a názorná, takže velmi rychle pochopíte, co k čemu je, i když jste o golfu dosud slyšeli pouze v souvislosti se stejnojmennou hospodou u vás v ulici. Navíc nejsou ani hned k dispozici úplně všechny herní možnosti, přičemž ty, které se vám zpřístupní časem, se objeví přesně ve chvílích, kdy máte vše již dokonale zmáknuté, a máte tedy prostor ke studiu nově zpřístupněné herní možnosti a nemáte z toho v hlavě guláš. Velmi slušné řešení.

Everybody's Golf

Neméně spokojeni jsme i s technickým zpracováním hry.

Co se týče hratelnosti, ta je založena na veskrze jednoduchých principech, což se ovšem samozřejmě ukazuje jako největší trumf. Je to velmi prosté: nejprve nastavíte směr, kterým chcete míček odpálit, poté si pohrajete s holemi v případech, že je úder poněkud riskantnějšího rázu, abyste předešli tomu, aby míček skončil v pískovém bunkeru nebo někde v hlubokém lese, vyzkoušíte, kterou holí odpálíte dál nebo blíž, co z toho se vám více hodí a pustíte se do toho hlavního. Tím je odpal, k němuž slouží ukazatel ve spodní části displeje. Po stisknutí tlačítka se na něm rozjede posuvník a opětovným zmáčknutím tlačítka tak nastavíte požadovanou sílu úderu a při jízdě zpět musíte posuvník zastavit třetím stisknutím tlačítka co nejblíže výchozímu bodu Everybody's Golf celého ukazatele, aby váš úder byl co nejpřesnější. Toť vše, přátelé, záležitost skutečně na ne více nežli dvě sekundy. Až se budete cítit již pokročilejšími golfisty, začnete do svých úderů započítávat i avizovanou sílu a směr větru, a až bude ještě lepšími, jistě si rádi pohrajete i se spiny míčku, které se volí prostřednictvím směrových šipek. Jak vidno, hratelnost skutečně nevymýšlí žádné složité obstrukce a přestože k ovládání hry využijete prakticky všech tlačítek na vašem PSP, jedná se skutečně o velmi intuitivní a pohodovou záležitost.

Everybody's Golf

Přestože je tato série na světě již nějaký ten čas, dopracovala se teprve ke třetímu dílu, přičemž tam se dopracoval pouze na území Severní Ameriky a Japonska. To je ale samozřejmě do značné míry dobře, jelikož již tak je na trhu dost sérií, které nás každoročně zaplavují novými updatovanými verzemi a upřímně řečeno, že bychom nutně potřebovali každý rok více sad holí, více postaviček a více co nejšílenějších hřišť, to si skutečně nemyslíme. Do Evropy se bohužel dostal pouze první díl, jenž byl cílen ještě na starou PSone, což je ale do jisté míry rovněž dobře, jelikož si nyní o to více užijeme nové inkarnace, které zde vycházejí jak pro PSP, tak i pro PS2.

Everybody's Golf Neméně spokojeni jsme i s technickým zpracováním hry, kdy sice na postavičkách lze vypozorovat nějaký ten zoubek, případně v krátkých meziherních animacích i hrana,ovšem plně to vynahrazuje nádherné ztvárnění nejen hřišť, ale i jejich vcelku vzdáleného okolí. Hřiště v Alpách je obklopeno zasněženými horskými masivy, podzimní příroda v zálivu omývaným mořem na hřišti Autumn Pagoda působí ještě lépe. Stromy jsou krásně vymodelovány, člověk by až chtěl začít počítat jejich listy, což ovšem nemůžeme říci o vodních plochách, kteréžto nepůsobí moc živým a autentickým dojmem. Hra je rovněž slušně nabita různými vizuálními efekty, ať již jde o různé plameny a záblesky při odpalu míčku nebo o znázornění trajektorie letícího míčku. I když to není původní nápad, velmi se osvědčuje i mřížka, která při puttování pokrývá green a tím vám tuto činnost usnadňuje zejména tím, že po mřížce „tečou“ virtuální kapky, jež vám naznačují lokální sklon greenu. Nad „odpalovacím ukazatelem“ navíc máte
Klady a zápory

Plus Pohodová hratelnost
Plus Akční, ale i dost propracovaná
Plus Množství odemykatelných předmětů
Plus Stálá motivace hrát dál
Plus Technické zpracování

Mínus Nemožnost zcela volného pohybu kamery

nakreslen výškový profil dráhy, kudy míček půjde, podle čehož můžete zase vhodně modifikovat sílu úderu. Zkrátka jedna radost hrát. Jedinou výtkou ke grafice tak je nemožnost pohybovat při vyměřování úderů zcela volně kamerou, jelikož čas od času se naskytne situace, kdy by se to docela hodilo.

Co se týče zvuků, asi se nenajde nikdo, kdo by se vzhledem ke grafickému ztvárnění hry divil, když zmíníme, že jsou poněkud infantilní. To platí jak pro nadabování postaviček, tak i pro tak říkajíc mírně jásavou hudbu, výjimkou je snad pouze hudba při zobrazení skóre karty. Celkově jsme ovšem s touto hrou maximálně spokojeni a pokud chcete něco pro váš nový PSP, co se zároveň dá velice dobře použít i na cestách, a z nějakého důvodu vám nevyhovuje Metal Gear Acid, rozhodně berte. Hra je totiž typickou ukázkou, jak i v podstatě arkádová záležitost může velmi dobře fungovat i jako velice dobrá mobilní hra.

Everybody's Golf
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Skvěle hratelná záležitost, která navíc splňuje všechny předpoklady hry vhodné na cesty.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:


Témata: virtuální, Vlak

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Najdete na iDNES.cz