Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Excalibur - 3D akce s kouzelným mečem

  12:00aktualizováno  21. června 9:55
Legenda o králi Artušovi, kouzelníkovi Merlinovi, rytířích Kulatého stolu, hrdinném Lancelotovi a hlavně o magickém meči Excaliburu je tak populárním námětem, že ji snad není třeba blíže představovat. Dalším, kdo si z ní bere inspiraci, bude titul od Auranu s prozaickým jménem Excalibur.

Excalibur

Legenda o králi Artušovi, kouzelníkovi Merlinovi, rytířích Kulatého stolu, hrdinném Lancelotovi a hlavně o magickém meči Excaliburu je tak populárním námětem, že ji snad není třeba blíže představovat. Každopádně je to asi jeden z velmi často používaných motivů ve fantasy literatuře, o filmech ani nemluvě. Pomalu, ale jistě si prokousává své místo na slunci i ve světě počítačových her. Ačkoliv titul, o kterém teď bude řeč, zdaleka nepatří k průkopníkům excaliburovské tématiky, jedno pozitivum se mu nejspíš upřít nedá - graficky to bude nepochybně ta nejpovedenější inkarnace staré anglické legendy, jakou jsme zatím mohli na PC spatřit.

Abych ale stále neplkala jen o inspiraci, mrkneme se konečně taky na samotnou hru. Příběh bude prý z velké části vycházet z literární předlohy, ale kromě starých známých postav potkáte i pěknou řádku těch nových, neokoukaných, ba přímo dosud nikde neviděných. Vaším cílem bude najít legendární meč a pozvednout ho proti všem odporným zrůdám i obyčejným lidským protivníkům, kteří by snad chtěli mít něco proti tomu, že jej ve svých rukou třímáte právě vy. Za tímto účelem budete muset projít třemi různými světy, které se nazývají Albion, Excalibur Poisoned Camelot a Avalon. V Albionu se budete pohybovat v překrásných exteriérech i interiérech Anglie devátého století, Poisoned Camelot (jak už jméno napovídá) byl kdysi výstavní hrad, který se teď utápí v rozvalinách a obrůstá ho tráva, a posledním světem je Avalon - mystické místo v paralelním světě, kde všechno vypadá jako upředené ze snů a představ.

Pokud už jste aspoň jedním okem mrkli na obrázky, museli jste dávno postřehnout to, co se vám teď chystám sdělit jako nové info - totiž, že Exaclibur bude 3D akce v third-person perspektivě. Stylem hraní by se asi nejvíc měl podobat Rune, Severance: Blade of Darkness nebo Die by the Sword. Je tedy jasné, že souboje budou tvořit jednu z hlavních náplní hry - a užít bychom si měli všech možných způsobů boje - na blízko, na dálku i magie. Z toho, v jakém období se to celé odehrává, je jasně patrné, jakými zbraněmi se asi budete ohánět - čekejte meče, sekery, luky, samostříly, palcáty a další středověké hračky. Z těch netradičních způsobů boje pak určitě stojí za zmínku například vylévání horkého oleje na nepřátele nebo transformace vaší postavy do podoby krvelačné bestie. Když už jsme u těch postav, málem bych zapomněla říct, že si budete moct vybrat mezi ženskou hrdinkou a mužským hrdinou.

Excalibur

Ohledně grafické podoby se autorský tým Auran rozhodl použít svoji technologii Auran Jet, která jim ledacos usnadnila - místo aby museli pracovat na kompletně novém enginu, stačilo přizpůsobit to, co už tu měli, což jim umožnilo v poměrně krátké době udělat velký skok ve vývoji.

Kromě singleplayeru se můžeme těšit i na hru více hráčů, která, jak známo, dokáže být leckdy daleko větší zábava než osamocené hraní (o čemž svědčí například i denní penzum času, které v redakci strávíme u Q3A nebo Counter-Striku :-)). Vědí to i v Auranu, a proto chystají do Excaliburu podporu pro nejrůznější kompetitivní i kooperativní módy.

Prozatímní datum vydání je stanoveno někam do roku 2002, čemuž se ani nelze divit, protože v současné době uplynulo teprve prvních deset měsíců od započetí vývoje.

Autor:


Témata: Dům roku, hračky

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Kreativní Nintendo Labo vypadá parádně. Nová videa představují software

Nintendo Labo

Nintendo Labo propojuje digitální hry na konzoli Switch se součástkami, které je nejprve třeba poskládat z papírového...

Poznáváte Laru? Ještě před filmem vyjde panenka Barbie - Tomb Raider

Tomb Raider Barbie Doll

Ještě před tím, než se v kinech objeví film Tomb Raider (premiéra 15. března), vydá Mattel panenku Barbie - Tomb...

Díky změnám na Steamu bude utrácení ještě o něco jednodušší než dříve

Steam

Na Steamu započalo další kolo slev. Díky změnám ve struktuře wishlistu se tentokrát můžete v akcích zorientovat mnohem...

Najdete na iDNES.cz