Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EyeToy: Kinetic - sportem ku zdraví?

  12:00aktualizováno  29. srpna 11:48
Chcete zhubnout? London Studio ví, jak na to. Za pomoci kamery EyeToy pro nás připravuje zbrusu nový program na shození přebytečných kil. Budeme pak hbitější a štíhlejší nebo se nebudeme moci týden hýbat? Je to tak padesát na padesát.

EyeToy: Kinetic EyeToy: Kinetic nebude nic jiného, než „profesionálně“ zpracovaný cvičební program, podobně jako již dřívější Youself! Fitness který pomůže nejen udržet fyzičku, ale dopomáhá i k relaxaci a uklidnění. Kinetic byl vyroben ve spolupráci s profesionály z Nike MotionWorks (nelze nezmínit velmi dobře zpracovaný úvod do hry), takže to nebude jen ledajaké cvičení. Jde o to, jak se k tomu postavíte a jak poctiví budete při cvičení. Bohužel i zde ale platí, že citlivost snímání pohybů není pořád vyladěna k dokonalosti.

Na začátku je možné si navolit parametry typu věk, výška, váha, typ aktivity nebo zkušenosti s EyeToy. V profilech se taky volí možnost, jestli jste v minulosti prodělali nějaká zranění. Jaký to má vliv na volbu programu se nám ovšem zjistit nepodařilo. Po zadání všech potřebných údajů vám program navrhne obtížnost a volbu pohlaví trenéra (pochopitelně jsme vždycky zvolili ženu :-)).

Po cvičení si lze prostudovat různé grafy, což pomáhá Kineticu k nálepce profesionální cvičební program.

EyeToy: Kinetic Ve hře jsou zakomponovány prvky moderního tance, Taekwon-da, karate, kick boxu nebo aerobicu (sekce Cardio a Combat). V další sekci Body and Mind se program soustřeďuje spíše na koncentraci a dýchání a režim Toning slouží k protahování svalstva. Po celou dobu huntování těla nám radí zvolený trenér, který nás před každým programem rozcvičí a následně radí, jak co dělat. Hlas na pozadí působí klidně a nijak neruší, naopak spíš uklidňuje, takže není nutno ztlumovat hlasitost na televizi. Před začátkem jednotlivé rutiny si můžeme dopřát zahřívací kolo (Warm Up), které nás připraví na konkrétní cvičení nebo nastavit obtížnost. Po cvičení si lze prostudovat různé grafy, což pomáhá Kineticu k nálepce profesionální cvičební program. Minimálně se dozvíme, jestli máme blízko k infarktu.

Sport pro bohaté?

Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem se při hraní EyeToy: Kinetic bavil. Stejně jako Music 3000 pro tvorbu vlastní hudby nemusí bavit každého, také Kinetic je určen pro omezenou skupinu lidí (ne že by byli nějak retardovaní, ale milovníků tohoto virtuálního aerobiku nejspíš příliš nebude). Při hraní preview jsem vyjádřil obavy nad cenou tohoto titulu a při prohrabávání internetu jsem narazil na český shop, který hru v předprodeji nabízí za standardní cenu 1500,-. Moc by mě zajímalo, kolik lidí projevilo o koupi zájem. Představte si EyeToy: Play 2, uberte zábavu a přidejte pár propocených triček. Za stejnou cenu dostanete cvičební program, který je stejně zbytečný, jako emulátor jídla: každý si raději zaskočí do tělocvičny, na squash nebo se projede na kole, než aby cvičil před obrazovkou jako každý průměrný Američan. Tomu, kdo fandí sportu, připadne Kinetic zbytečný a ti, kteří se zásadně nehýbou, raději sáhnou po nějaké akční novince. Kinetic je snad prvním titulem, který nepřináší co do rozšíření použití EyeToy kamery nic nového, snad jen onu přídavnou čočku. Ale kdyby to náhodou přece jen někoho zajímalo, Kinetic vychází v polovině září.

EyeToy: Kinetic Nutno podotknout, že kamera ještě není natolik dokonalá, jak by měla, a tak je zapotřebí dodržovat dobré osvětlení místnosti a za sebe rozprostřít nejlépe jednobarevnou deku. K tomu, abychom se na obrazovce viděli celí a nemuseli přitom mít mezi sebou a kamerou 10 metrů, slouží speciálně upravená čočka, dodávaná společně s hrou. Není třeba dodávat, že si lze zvolit různé druhy cvičení nebo sestavit vlastní program, který nám bude nejvíce vyhovovat a následně jej uložit na paměťovou kartu. Program by měl spolupracovat s vnitřními hodinami konzole a podle toho přizpůsobovat délku a typ programu.


Ne každý bude nejspíš schopen zvládnout náročná cvičení, která navíc nejsou tak zábavná jako u jiných her na EyeToy.

Nejspíš proto, že se do hry zamontovali i američtí Nike, počítá program s postavami typu Jeniffer Lopez nebo Brad Pitt, tedy EyeToy: Kinetic klasickými štíhlými figurami. Tlusté individuum mého typu při vyhýbání padajících míčů nemá šanci uspět na sto procent, protože už jen při stoji spatném se rameny a pupkem dotýká nežádoucích prvků na obrazovce, takže i sebemenší pohyb může zapříčinit chybu. Ke cvičení tedy doporučujeme obléci si přiléhavý oblek a vybavit se pásem Kosmodisk od Horsta Fuchse. Jakékoli vlající oblečení na korpulentních postavách bude jen otravovat.

Popravdě řečeno, ne každý bude nejspíš schopen zvládnout náročná cvičení, která navíc nejsou tak zábavná, jako u série miniher ze série EyeToy: Play a nejsem si tak úplně jist, jestli zrovna program tohoto typu bude mít dostatečně vysokou prodejnost. Nápad to je sice zajímavý, ale nechme se překvapit cenou, se kterou se Sony vytáhne a která bude mít nejspíš velký vliv vzhledem k úzkému zaměření programu. Tomu odpovídá i nijak výrazná základní grafika, která by mohla být, aspoň v případě vzhledu cvičitelů, trochu modernější (trochu připomíná staré hry na PC). Také varování, že některé cviky nemusí odpovídat naší

Klady a zápory

Plus Můžete sportovat doma
Plus Profesionálně zpracované cvičební režimy
Plus Čočka pro EyeToy

Mínus Ne úplně přesná detekce kolizí
Mínus Prosvištět se venku na kole je větší zábava

fyzičce a některé cviky je nutno před vyzkoušením konzultovat s odborníky, nás zpočátku trochu vyděsilo, nicméně se jedná spíše o upozornění, abychom pak Sony nežalovali, že místo vytvarovaných hýždí nemůžeme týden chodit.

Celé cvičení nesmíte brát zase tak vážně. Ani ten nejlepší cvičební program nemá kontrolu nad prací srdce a správným dýcháním. Virtuální trenér se tak zmůže jen na připomínání dýchání. Místo blbnutí před Kineticem doporučujeme tedy klasický pohyb na čerstvém vzduchu. Myslím, že to bude užitečnější, než se potit před obrazovkou. Nejsme přece Američani, no ne?

EyeToy: Kinetic
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne/ne
Paměťová karta: 455 kB
Verdikt: Nálepku profesionálního cvičebního programu si tato „hra“ jistě zaslouží. Jestli však cvičení přinese nějaké ovoce, netušíme. Každopádně spíš doporučujeme skutečný pohyb na čerstvém vzduchu. Je to zajímavější a efektivnější.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Témata: virtuální

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz