Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

F.3.A.R. chce být netradičním akčním hororem

aktualizováno 
Nevíte, jaké je to spolupracovat s nepřítelem? Ve F.3.A.R. to pocítíte na vlastní kůži.

Pamatujete si ještě na žrouta mrtvol? Na toho typa, který nám na začátku špičkové akce F.E.A.R. hodně zblízka ukazoval tvář potřísněnou lidskou krví? Jasně, to je přece Paxton Fettel, bratr hrdiny prvního dílu Point Mana. Docela odpudivý chlapík, tenhle Fettel.

Asi jen málokdo přemýšlel o tom, že by za někoho takového mohl hrát. Kdo by taky na sebe chtěl vzít virtuální kůži takového monstra. Vyzkoušet si to můžete ve F.3.A.R, který jako největší novinku oproti svým předchůdcům nabízí kooperativní mód hraní. V něm se můžete zhostit jak role Point Mana, tak Paxtona Fettela. A bude to hodně schizofrenní kooperace.

F.3.A.R.

F.3.A.R. obsahuje také mód pro jednoho hráče. Ten je náležitě upraven tak, aby se v něm jako hlavní postava objevoval pouze Point Man. Paxton Fettel se v tomto případě zjevuje sám od sebe, a to ještě často jen jako hlas v Point Manově hlavě.

F.3.A.R.

Ať už budete hrát v jednom nebo ve dvou, cíl hry je stejný: matička Alma. Někdejší holčička v červených šatičkách se stala ženou a už zase očekává přírůstek. Point Man by tak vedle Fettela měl dalšího sourozence, což by nemuselo pro svět dopadnout dobře.

Point Man musí opět do ruin města Fairpoint, aby porodu své matky zabránil. Jak už jsem napsal: pokud budete hrát v kooperativním módu, připojí se k vám Paxton Fettel. S jakým přesně záměrem, to zatím není jisté. Vycházíme ale z toho, že se ze žrouta mrtvol nestal najednou kladný hrdina a že opět spřádá vlastní, dosti temné plány.

F.3.A.R.

Skutečnost, že bratři k sobě nechovají ty nejvřelejší sourozenecké city, poznáte brzy. Jedním z hodně zajímavých prvků hry jsou nejrůznější škodolibosti, které spoluhráči, respektive jeho postavě můžete každou chvíli provádět. Jak přesně se ve hře projeví, zatím nevíme. Jisté je jen to, že se na konci každé úrovně zúčtují v přehledné statistice.

Zatímco Point Man se opět spoléhá na sílu zbraní a svou schopnost zpomalit čas, Fettel se do nepřátel pouští zejména svými nadpřirozenými silami. Telepatií se dokáže zmocnit vojáků, které pak navede, aby stříleli po svých parťácích. Aby Point Man svého nechtěného pomocníka jednoduše nezastřelit, je Fettel obklopen speciální červenou aurou, která tomu zabraňuje.

F.3.A.R.

Fettel se dokáže zmocnit pouze mozku lidských protivníků. V případě monster, která na dvojici posílá Alma, je v tomto směru bezmocný. Fettel má ale talentů povícero. S monstry se může vypořádat třeba telekineticky: zvedne je do výšky a udělá z nich bezbranné objekty zájmu Point Manovy palebné síly. Případně může Fettel sám přiložit ruku k dílu a rozmáčknout Alminým kreaturám hlavu.

Originálním prvkem je také to, že nadpřirozené schopnosti (vyjma Point Manova zpomalení času) má pouze Fettel. Jen on tak v kooperativní módu vidí tajné dveře a jinak schovaná místa. V sólové hře na ně vůbec nenarazíte.

F.3.A.R.

F.3.A.R. zůstává věrný masivní brutalitě předchozích dvou dílů. Krev stříká opravdu velkoryse, někdy snad až příliš. Aby toho nebylo málo, přidá se nový vizuální i herní prvek, kdy je možné nepřátelům odstřelovat jednotlivé části těl, třeba ruce.

Hodně zvědav jsem na to, jak F.3.A.R. naloží se svým hororovým potenciálem. Být brutální je jedna věc, ta jednodušší. Vyvolat ale atmosféru strachu, to už je obtížnější. Série F.E.A.R. to dokládá jako málokterá jiná. Zatímco první díl nebyl jen pouhou akcí, ale skutečným hororem, v případě dvojky už se povedlo strach navodit jen v několika výjimečných momentech. Autoři každopádně slibují, že napětí a strachu si ve F.3.A.R. užijeme habaděj.

Pravdou je, že v kolonce vývojářů už nenajdete zkušené studio Monolith, nýbrž spíše neznámé Day 1. Vydavatel Warner Bros. chce zjevně sérii vstříknout do žil nový život. Ve vlastním zájmu si přejme, aby mu to vyšlo.

Autor:


Témata: ALMA, virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz