Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

F.3.A.R. přinese kooperaci s nenáviděnou osobou

aktualizováno 
Psychologický akční horor potřetí nabídne originalitu a uzavře zamotaný příběh.

Vytvořit hororovou hru, u které se hráči bojí vykouknout za další roh a běhá jim mráz po zádech, není nic jednoduchého. Prvnímu dílu akční hry F.E.A.R. se to do značné míry povedlo. Dvojka byla o něco slabší. Pro třetí díl mají autoři připraveno několik novinek, jež by titul měly dostat zpátky na žánrový vrchol.

Poněkud překvapivě se z F.3.A.R. snaží vytvořit kooperativní zážitek. Vyřešeno je to tak, že spolupráci s druhým hráčem, ať už bude ovládán umělou inteligencí nebo skutečným člověkem, se nevyhnete.

Překvapivé je to především proto, že hororové hry dosud těžily z napínavého zážitku, který hráč prožíval zcela sám.

Dvěma ústředními charaktery jsou Point Man a Paxton Fettel. Pakliže jste hráli předchozí díly, dobře víte, o koho se jedná. Pro ostatní v rychlosti shrňme: jsou to bratři, kteří k sobě zrovna nehoří sourozeneckou láskou. Naopak. Každý sleduje vlastní, protikladné zájmy.

Neshody šly dokonce tak daleko, že Point Man, vyškolený supervoják, coby hrdina prvního dílu, dostal za úkol zabít Fettela. Ten pro změnu svůj dar telepatie zneužíval pro masakrování lidí. A Point Man svého bratra skutečně zabil. Jenže v univerzu F.E.A.R. není nic takové, jak se na první pohled zdá.

Ve třetím díle se Fettel vrací na scénu jako obživlá mrtvola a chce se dostat k nevinněF.3.A.R. vypadající dívce jménem Alma. Ta je ale ve skutečnosti původcem veškerého zla. Stejný cíl sleduje také Point Man, jenže z jiného důvodu. Chce Almu definitivně zabít, ještě než porodí jakési monstrum.

Ostatně, Alma je matkou obou vyvedených bratrů.

Celý příběh už je poněkud zamotaný a hra by ho měla opět rozmotat a vyvrcholit velkolepým závěrem. K němu se ale Point Man a Fettel musí paradoxně propracovat společně. Jinak nemají šanci. Do cesty se jim postaví příslušníci speciálních jednotek i nejrůznější monstra.

Právě zvláštní forma kooperace by měla vystavět specifický herní zážitek. Už jen tím, že seF.3.A.R. hrdinové liší preferovaným způsobem boje. Point Man je klasický voják, jenž si rozumí s kvéry všeho druhu a dost vydrží.

Fettel je křehčí, ale zase má nadpřirozené schopnosti. Ty mu umožní dostat se na jinak nepřístupná místa a vypořádat se s nepřáteli po svém.

Zážitek s Point Manem je podobný, jaký měli hráči z prvních dvou dílů. Hodně si zastřílíte. Novinkou je krycí systém, který aktivujete za jakoukoliv překážkou stiskem jednoho tlačítka. Přestřelky by měly být napínavější a autentičtější. Nechybí ani tradiční zpomalení času, které pomůže při větší koncentraci protivníků.

Paxtonem Fettelem si užijete jinou zábavu. Jeho silnou stránkou jsou vysílané výboje kinetické energie, jimiž dokáže nepřátele odhodit a rozplácnout o stěnu. Aby toho nebylo málo, umí ovládnout i mysl protivníků a navést je proti vlastním parťákům. To zní velmi rafinovaně.

F.3.A.R.Hráč hrající za Fettela má ještě jednu velkou výhodu, jež má potenciál herní zážitek výrazně okořenit. Vidí totiž skrytá místa a průchody, které zůstávají Point Manovi ukryté.

Je přitom jen na Fettelovi respektive hráči, který ho ovládá, zda se o nabyté informace podělí, nebo si je nechá pro sebe.

Je otázkou, jak se ve hře projeví to, zda hrál Fettel víc na sebe nebo se o poznatky dělil. Nějakým způsobem se to zřejmě zúročí ve finále, kde se dosud kooperující hráči dost možná postaví proti sobě.

Autoři pro F.3.A.R. slibují funkci "herního režiséra", která je známa už z Left 4 Dead. Postará se o to, že hra bude pokaždé jiná. Nepřátelé například nebudou na F.3.A.R.stejných místech apod. Titul tak lze rozehrát několikrát, aniž byste přesně věděli, co vás čeká. Také určité úseky misí mohou být odlišné.

Stejně jako v předchozím díle se čas od času nasoukáte do mohutného exoskeletonu a užijete si náhle nabytou palebnou i obrannou sílu.

Tentokrát budete v těchto robotických oblecích bojovat ve dvojici. Z prezentací se zdá, že tyto pasáže nabudou na důležitosti i intenzitě.

Série F.E.A.R. se vždy vyznačovala vynikající umělou inteligencí nepřátel. Opět se můžete těšit na přestřelky, ve kterých protivníci využívají překážek, házejí granáty, kryjí se, snaží se vás obejít atd. Jenže teď na ně budete dva, přičemž Fettel s unikátním bojovým repertoárem.

F.3.A.R.Ani o grafické provedení se nebojíme. Podle zveřejněných materiálů se těšíme na velmi temný zážitek. Do toho počítejte se spoustou krve na všechny možné způsoby.

F.3.A.R. je jasně jednou z nejambicióznějších stříleček dneška. Na rozdíl od ostatních se snaží o originalitu a my mu přejeme, aby to vyšlo. Na druhou stranu, dokud si nové prvky nebudeme moct vyzkoušet, zůstává do značné míry neznámou.

Autor:


Témata: ALMA

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...Najdete na iDNES.cz