Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

F1 Liga - manažerem týmu a zadarmo!

  12:00aktualizováno  3. března 3:32
Toužili jste se někdy stát manažerem stáje Formule 1? Mnozí nepochybně ano a právě pro ně je určena chytlavá internetová hra, která vaše manažerské schopnosti konfrontuje přímo s výsledky reálných závodů. Čtěte dále!

F1 Liga Nemáme sice ve zvyku psát o každé internetové hře, co nám padne do oka, ovšem v tomto případě snad můžeme udělat výjimku, už jen proto, že právě propíraný kousek sebral autorovi článku několik hodin života, byť na první pohled působí mnohem nevinněji. Nenechte se však mýlit – pokud patříte k fanouškům rychlých kol, především pak královny motoristického sportu, samotné Formule 1, dost možná skončíte podobně. Každopádně tolik času rozhodně není podmínkou, u F1 Ligy můžete klidně strávit jen několik málo minut, přičemž vaše šance nebudou o mnoho nižší než ty ostřílených fandů, jelikož, co si budeme povídat, zde nezáleží jen na perfektních znalostech formulového prostředí, ale, jak si povíme níže, i na pořádné dávce štěstí.

Ale vezměme to pěkně popořadě. F1 Liga je již několik let fungující internetový manažer vlastní formulové stáje. Pracuje však úplně jinak, než komerčně vydané kousky tohoto žánru (kde je jim dnes konec?). Prvně je třeba zmínit jeho naprostou bezplatnost, která se ruku v ruce s minimálními systémovými požadavky, stará o rovnoměrnou přístupnost všem sortám hráčů. Bohatě vám postačí jakékoliv F1 Liga připojení k internetu, dokonce jen občasné, takže se můžete připojit třeba ze školy nebo kavárny a nějaký ten webový prohlížeč (Internet Explorer, Mozilla atd.).

Prvně je třeba zmínit jeho naprostou bezplatnost, která se ruku v ruce s minimálními systémovými požadavky, stará o rovnoměrnou přístupnost všem sortám hráčů.

Troufám si však tvrdit, že nejdůležitější podmínkou je alespoň nějaký vztah k formulím, což má samozřejmě ohromná spousta lidí, jen je v současné době tak trochu otupen vytrvalou dominancí rudých démonů se vzpínajícím se ořem ve znaku a velice šikovným Němcem za volantem. I já na tom byl před pár lety podobně a zájem o kdysi neuvěřitelně napínavé závody mě pomalu, ale jistě opouštěl. Pak ovšem přišla F1 Liga a vztah nejenže zůstal zachován, dokonce se mu dostalo i nového impulsu.

Registrace nového týmu snad ani nemůže být jednodušší – stačí vyťukat několik základních údajů typu login, heslo či jméno stáje a jste ve hře. Nepochopte mě ale špatně, nějakou grafiku byste zde hledali zcela marně, vše se odehrává v rámci klasického webového rozhraní, kde je třeba si především navolit F1 Liga složení týmu z reálných jezdců i komponent. Do kokpitu si tak můžete posadit kohokoliv z aktuální party pilotů. První sloupec nabízí tzv. týmové „jedničky“, v druhém jsou pak logicky „dvojky“(toto rozlišení funguje jednoduše podle toho, kterému ze svých dvou borců šéfové stájí věří více, i když například u McLerenu takové rozdělení neexistuje). Pro nás je však mnohem důležitější, že si nesmíme zvolit dva jezdce ze stejného týmu, oba piloti tak musí být z odlišných stájí. Následuje výběr motoru a podvozku, které opět nemohou pocházet ze stejného celku. Stavbu týmu pak uzavřete zvolením jednoho ze dvou typů pneumatik.

Takhle napsané to možná nevypadá kdovíjak, avšak vtip je v omezeném rozpočtu. Na počátku sezóny disponujete kulatou sumičkou – sty miliony dolarů. Přestože jde na první pohled o pěknou částku, velké ródeo s ní neuděláte. Vždyť takový Schumacher vás přijde na 44 milionů, motor Ferrari pak na stejnou sumu. I kdybyste k tomu vzali nejlevnějšího druhého jezdce a podvozek, nemáte šanci se do rozpočtu vejít. Proto je třeba hodně přemýšlet nad aktuálním složením týmu před tím kterým závodem. Samozřejmě, jak už jsme zmínili, pokud nechcete ztratitF1 Liga moc času, naklikáte vše poměrně rychle a je hotovo, ovšem domnívám se, že praví fandové si s nastavením řádně vyhrají.

Ptáte se, na základě čeho se určuje pořadí? Inu, právě v tom tkví největší přednost F1 Ligy, jelikož tato je propojena s reálnými závody. Jde tedy v podstatě o jakousi tipovačku. Svůj tým máte složený z pěti různých součástí a jejich umístění ve skutečných závodech se promítne do bodového hodnocení, podle něhož se pak logicky řídí celkové pořadí. Je tak jasné, že pokud máte třeba Montoyu a ten vyhraje, získáte pořádnou porci bodů, stejně tak když se podaří zvítězit Williamsu, dostanete spoustu bodů za podvozek či motor. Ovšem zdaleka se nehraje jen o přední umístění, pravidla a systém bodování jsou mnohem komplexnější, tudíž se je vyplatí podrobně prostudovat. Častokrát je totiž velice výhodné angažovat slabšího jezdce, který startuje na chvostu závodního pole, ale spolehlivou jízdou se přes odpadlíky dokáže prodrat dopředu. Za každé získané místo oproti startovní pozici tak získáte pár bodíků a když se hodně zadaří, může být tento obnos celkem tučný. Na druhou stranu je třeba, při hodně špatném výkonu vašich svěřenců, počítat i s jistým odečtem bodů. V potaz se bere iF1 Liga umístěný v kvalifikaci, takže jde o skutečně komplexní zhodnocení výsledků, které žádná podobná tipovací hra s formulovou tematikou nemůže nabídnout.

Jak to tedy shrnout? F1 Liga je ve své podstatě strašně jednoduchou hrou, která však dokáže formulím sledovaným v televizi dodat tu správnou šťávu.

Po vyhodnocení výsledků dostane deset procent nejúspěšnějších manažerů dva miliony k dobru, kdo se vejde aspoň do dvaceti procent, získá milion jeden. S větším množstvím penízků si pak samozřejmě můžete pořídit lepší piloty a součástky, i když v této hře je slovo lepší hodně relevantní, protože v závodě se může stát cokoliv. Ale je samozřejmě jasné, že Button má větší šanci na lepší umístění než nováček Monteiro, který bude rád za to, že se dokáže kvalifikovat. Se systémem ohodnocování se tak pojí menší nepříjemnost – v pokročilejších fázích sezóny mohou mít vybraní jedinci už opravdu tučná konta, jimž se při nejlepší vůli nedá konkurovat, ale těžko navrhovat nějaké smysluplné řešení. V minulé sezóně nás pak trochu zklamal laxnější přístup k vyhlašvání výsledků, na něž jsme si nejednou museli počkat déle než jeden týden.

BonusWeb Championship 2005

Pokud se rozhodnete hrát F1 Ligu, byli bychom rozhodně rádi, kdybyste se zároveň přihlásili do naší privátní ligy, která nese logický název BonusWeb Championship 2005 a v níž spolu budou poměřovat síly čtenáři BonusWebu. Ukažte, že právě vy jste tím nejlepším manažerem navštěvujícím naše stránky!

Jak to tedy shrnout? F1 Liga je ve své podstatě strašně jednoduchou hrou, která však dokáže formulím sledovaným v televizi dodat tu správnou šťávu, kdy mohutně podporujete členy vašeho týmu. I o motivaci je postaráno – čas od času dostanou vítězové jednotlivých závodů nějakou tu věcnou cenu. Skvělá je i možnost zakládat vlastní privátní ligy, v jejichž rámci si pak přímo poměříte síly se svými přáteli. Máte-li rádi Formuli 1, nic neřešte a přihlaste se.

Autor:


Témata: Vtip

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Pět nejočekávanějších únorových her. Konečně vyjde český Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

Po ospalém lednu se kola herního průmyslu pomalu roztáčejí. Konečně vyjde očekávaná česká středověká hra Kingdom Come:...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz