Facebook se brzy stane domovem herních veteránů

aktualizováno 
Hrám na Facebooku se sice všichni pravověrní hráči spíš smějí, ale v budoucnu na něj zamíří hrát i oni.

Hra Farmville na sociální síti Facebook

Se zajímavým názorem přišel šéf studia Monumental Games Rik Alexander. Vyjádřil přesvědčení, že hrám na Facebooku se bude věnovat čím dál víc zkušených hráčů. Tedy těch, kteří dnes hrají velké komerční hardcore tituly. Alexander to řekl při představování nové strategie jeho firmy, která hodlá vydávat své hry právě na Facebooku.

Monumental Games"Myslím, že za 18 měsíců bude na Facebooku mnohem víc zkušených hráčů. Ačkoliv si to asi neuvědomují, zdejší hry jim mohou pomoci se zlepšovat. Hraní Farmville vás totiž může naučit jisté obecné věci ohledně her," tvrdí Alexander.

Po nějakém čase prý totiž hráči přijdou na to, že jsou pro ně facebookové hry příliš jednoduché a budou chtít své zkušenosti vyzkoušet v náročnějším titulu, případně rovnou proti živým oponentům.

Jako příklad uvedl Alexander pochopitelně hru svého studia Monumental a zároveň zmínil její ne zcela tradiční koncept. Měl by to být MMO titul, tedy on-line hra pro víc hráčů. Zajímavá by měla být ale tím, že se bude postupně vyvíjet podle toho, co bude mezi hráči aktuálně populární a oblíbené.

"Naše facebooková strategie je jednoduchá, během následujících dvou let vydáme čtyři až šest her. U první zavedeme systém indikátorů, které budeme sledovat a vyhodnotíme je, abychom zjistili, co se lidem líbí. To pak využijeme pro další vývoj."

Tento přístup staví Alexander na úroveň již zavedených firem jako je Zynga nebo Playfish. Podle něj ani tito "giganti" nevydělali na Facebooku veliké peníze přes noc, ale víceméně pouze sledovali, co se lidem líbí. A nyní má například zmíněná hra Farmville zhruba už 80 milionů uživatelů.

Hraní na sociálních sítích je navíc podle Alexanderova mínění na prahu nové éry. "První fáze, hry ve dvourozměrném ztvárnění, už funguje velmi dobře. Přicházíme ale s 3D hrami, v nichž se můžete se svými přáteli interagovat v trojrozměrném prostředí a dělat všechny věci, které už znáte."

A to by mohl být rovněž jeden z faktorů nárůstu počtu zkušených hráčů ve hrách na sociálních sítích. Je známým faktem, že grafické a technické zpracování většinou pro tyto hráče nebývá zcela zanedbatelnou záležitostí.

Alexandera následně ve víře ve facebookovou budoucnost doplňuje i jeho Facebook - Zynga Pokerfiremní kolega Paul Mayze. "Podívejte se na World of Warcraft. Vypadá to jako masová záležitost, ale ve skutečnosti to je značně hardcore hra. Jen je velmi přístupná. Třináct milionů hráčů je fantastické číslo, ale je to pouze zlomek těch, kteří hrají Farmville."

V Monumental Games jsou tedy přesvědčeni, že až u Facebooku se dá mluvit o opravdu velkém trhu. Na začátku pak byl nápad udělat MMO hru, coby dosud bytostně hardcore žánr, která by byla zajímavá i pro příležitostné hráče. Pak ale ve firmě došli k závěru, že není důvod, aby byl žánr vyhrazen pouze úzké skupině hráčů. MMO principy tak podle nich mohou výborně fungovat i ve hře pro široké masy.

Díky tomu tak může být jejich titul zajímavý pro naprosté nováčky i pro hráče, kteří už mají něco za sebou. Zda se ale tato jejich vize skutečně naplní, ukáže pochopitelně až čas. Ale kdoví, třeba se za 18 měsíců sejdeme na Facebooku při plnění nějakého questu.Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...Najdete na iDNES.cz