Fallout: New Vegas bude bojem o přežití se slabšími úkoly

aktualizováno  14:15
Vydání post-apokalyptického Falloutu se blíží, a tak jsme se podívali na detaily. Vypadá to na hutnou hru se starými chybami.

Fallout New Vegas

Přibližme si některé ze zajímavých detailů, například systém výroby vlastních předmětů. Už na začátku hry disponuje hlavní hrdina slušným seznamem věcí, které může sestavit. V průběhu dobrodružství se tento seznam stále rozrůstá, ať už o plánky, které získáte v rámci úkolů, najdete nebo koupíte.

Předpokladem ke kutění jsou tři záležitosti. Zaprvé je třeba najít místo, kde konstrukci provedete. Může to být pracovní stůl, muniční stůl nebo třeba jen místo u táborového ohně. Dále je nutné disponovat potřebnými surovinami a díly. A za třetí musíte mít dostatečně vyšponovaný talent.

Fallout New Vegas

Poměrně jednoduchý je například recept na vytvoření stimulační dávky. K tomu potřebujete prázdnou injekční stříkačku, dva druhy rostlin (celý svět Fallout: New Vegas je nejrůznějšími rostlinami doslova prošpikován) a 71 bodíků ve vědeckých vlastnostech. Pro další výrobky využijete talentů k opravám (hlavně zbraně a munice), výbušninám (pro vše explozivní), medicíně (většina medikamentů) a přežití (vaření a improvizační nástroje).

Konstrukční plánky konečně dají význam všemu tomu harampádí, které bylo k nalezení už ve Falloutu 3, ale často bez užitku. Takhle můžete použít čistící prostředky, kukuřičnou mouku a kornflejky značky "Sugar Bombs" třeba jako palivo do plamenometu.

Prázdné energetické články můžete recyklovat, plné proměňovat na jaderné články, z kovového šrotu vyextrahujete olovo pro munici, z kaktusů vydestilujete vodu atd. Všechny tyhle možnosti jen zdůrazní atmosféru zničené země, ve které musíte přežít s použitím veškerých dostupných prostředků. Takových, které by v normálním světě byly odpadky, ale zde hrají roli cenných komodit. Samozřejmě s nimi můžete i obchodovat.

Fallout New Vegas

Ostatně, když si Fallout: New Vegas pustíte v novém realistickém (hardcore) módu, pochopíte, co to je, když je třeba k přežití použít úplně všechno. Pochopíte ale ještě mnohem více.

Například to, že munice něco váží, takže jí s sebou nemůžete tahat kvanta do všech zbraní, ale že je třeba se poměrně úzce specializovat. Dále pochopíte, že zmrzačené končetiny nevyléčíte univerzální injekcí, ale že budete muset k doktorovi (nebo s sebou nosit lékařskou tašku a mít dostatečně vysoký talent).

Realistický mód ale zavádí především tři nové vlastnosti, které hlavního hrdinu spíše hendikepují, ale přispívají k autentičnosti hry. Jedná se o hlad, žízeň a únavu. Spánek je přitom ten nejmenší problém, také hlad se dá docela jednoduše zahnat.

Fallout New Vegas

Ale žízeň! Ta je v otevřené peci jménem Nevadská poušť hodně kritickým problémem. Hru začínáte se třemi flaškami vody, které však spotřebujete za pouhý jeden virtuální den. Co pak? Na vlastní, byť digitální kůži, pochopíte, co to znamená, když futurologové mluví o kritickém nedostatku vody.

Voda je ve Fallout: New Vegas naprosto zásadní surovinou, kterou je obtížné sehnat. Tedy za předpokladu, že nechcete pít vodu radioaktivní, která ke zdraví zrovna nepřidá.

V realistickém módu tvoří, přinejmenším zpočátku, podstatnou část hry sháňka po vodě. Kdo žízní, hladoví nebo je unavený, ztrácí na síle. Žízeň se projevuje nejprve na výdrži, pak na vědomí a následně i na pohyblivosti. Hlad zmenšuje sílu a charisma. Kritický nedostatek čehokoliv, především pak vody, vede pochopitelně ke smrti.

Fallout New Vegas

Jak se zdá, realistický mód rozhodně nebude pro každého. Kdo si ale chce užít atmosféru postapokalyptického světa se vším všudy a Fallout 3 mu připadal jednoduchý, nechť ho zkusí.

Na všech možných prezentacích se také ukázalo, že ačkoliv Fallout: New Vegas bude s velkou pravděpodobností opět kvalitní hrou, přinejmenším za jednu vlastnost ho recenzenti (opět) chválit nebudou.

Zdá se totiž, že koncept úkolů je takřka stejný jako ve Falloutu 3. To tedy znamená někam dojít a něco vymlátit. Morální rozhodování se ve hře také prezentuje spíše na oko. Podle všeho se od třetího dílu nezměnilo prakticky nic ani na technickém zpracování, které už lze označit jako zastaralé.

Fallout New Vegas

Fallout: New Vegas nezapře, že je pouhým přídavkem; byť samostatně spustitelným. Hráči se opět mohou těšit na skvělý svět, tentokrát ještě s větším důrazem na přežití. S obsahovou náplní už to bude horší. Ale rozhodně ne tak špatné, aby hra už nestála za to.

Autor:
Témata: Fallout, virtuální

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

Zahráli jsme si Assassin's Creed Odyssey, letošní díl je celkem ukecaný

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey se hraje podobně jako loňský Origins ze starověkého Egypta, téma starověkého Řecka a prostředí...

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

Najdete na iDNES.cz