Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fallout: New Vegas bude bojem o přežití se slabšími úkoly

aktualizováno  14:15
Vydání post-apokalyptického Falloutu se blíží, a tak jsme se podívali na detaily. Vypadá to na hutnou hru se starými chybami.

Fallout New Vegas

Přibližme si některé ze zajímavých detailů, například systém výroby vlastních předmětů. Už na začátku hry disponuje hlavní hrdina slušným seznamem věcí, které může sestavit. V průběhu dobrodružství se tento seznam stále rozrůstá, ať už o plánky, které získáte v rámci úkolů, najdete nebo koupíte.

Předpokladem ke kutění jsou tři záležitosti. Zaprvé je třeba najít místo, kde konstrukci provedete. Může to být pracovní stůl, muniční stůl nebo třeba jen místo u táborového ohně. Dále je nutné disponovat potřebnými surovinami a díly. A za třetí musíte mít dostatečně vyšponovaný talent.

Fallout New Vegas

Poměrně jednoduchý je například recept na vytvoření stimulační dávky. K tomu potřebujete prázdnou injekční stříkačku, dva druhy rostlin (celý svět Fallout: New Vegas je nejrůznějšími rostlinami doslova prošpikován) a 71 bodíků ve vědeckých vlastnostech. Pro další výrobky využijete talentů k opravám (hlavně zbraně a munice), výbušninám (pro vše explozivní), medicíně (většina medikamentů) a přežití (vaření a improvizační nástroje).

Konstrukční plánky konečně dají význam všemu tomu harampádí, které bylo k nalezení už ve Falloutu 3, ale často bez užitku. Takhle můžete použít čistící prostředky, kukuřičnou mouku a kornflejky značky "Sugar Bombs" třeba jako palivo do plamenometu.

Prázdné energetické články můžete recyklovat, plné proměňovat na jaderné články, z kovového šrotu vyextrahujete olovo pro munici, z kaktusů vydestilujete vodu atd. Všechny tyhle možnosti jen zdůrazní atmosféru zničené země, ve které musíte přežít s použitím veškerých dostupných prostředků. Takových, které by v normálním světě byly odpadky, ale zde hrají roli cenných komodit. Samozřejmě s nimi můžete i obchodovat.

Fallout New Vegas

Ostatně, když si Fallout: New Vegas pustíte v novém realistickém (hardcore) módu, pochopíte, co to je, když je třeba k přežití použít úplně všechno. Pochopíte ale ještě mnohem více.

Například to, že munice něco váží, takže jí s sebou nemůžete tahat kvanta do všech zbraní, ale že je třeba se poměrně úzce specializovat. Dále pochopíte, že zmrzačené končetiny nevyléčíte univerzální injekcí, ale že budete muset k doktorovi (nebo s sebou nosit lékařskou tašku a mít dostatečně vysoký talent).

Realistický mód ale zavádí především tři nové vlastnosti, které hlavního hrdinu spíše hendikepují, ale přispívají k autentičnosti hry. Jedná se o hlad, žízeň a únavu. Spánek je přitom ten nejmenší problém, také hlad se dá docela jednoduše zahnat.

Fallout New Vegas

Ale žízeň! Ta je v otevřené peci jménem Nevadská poušť hodně kritickým problémem. Hru začínáte se třemi flaškami vody, které však spotřebujete za pouhý jeden virtuální den. Co pak? Na vlastní, byť digitální kůži, pochopíte, co to znamená, když futurologové mluví o kritickém nedostatku vody.

Voda je ve Fallout: New Vegas naprosto zásadní surovinou, kterou je obtížné sehnat. Tedy za předpokladu, že nechcete pít vodu radioaktivní, která ke zdraví zrovna nepřidá.

V realistickém módu tvoří, přinejmenším zpočátku, podstatnou část hry sháňka po vodě. Kdo žízní, hladoví nebo je unavený, ztrácí na síle. Žízeň se projevuje nejprve na výdrži, pak na vědomí a následně i na pohyblivosti. Hlad zmenšuje sílu a charisma. Kritický nedostatek čehokoliv, především pak vody, vede pochopitelně ke smrti.

Fallout New Vegas

Jak se zdá, realistický mód rozhodně nebude pro každého. Kdo si ale chce užít atmosféru postapokalyptického světa se vším všudy a Fallout 3 mu připadal jednoduchý, nechť ho zkusí.

Na všech možných prezentacích se také ukázalo, že ačkoliv Fallout: New Vegas bude s velkou pravděpodobností opět kvalitní hrou, přinejmenším za jednu vlastnost ho recenzenti (opět) chválit nebudou.

Zdá se totiž, že koncept úkolů je takřka stejný jako ve Falloutu 3. To tedy znamená někam dojít a něco vymlátit. Morální rozhodování se ve hře také prezentuje spíše na oko. Podle všeho se od třetího dílu nezměnilo prakticky nic ani na technickém zpracování, které už lze označit jako zastaralé.

Fallout New Vegas

Fallout: New Vegas nezapře, že je pouhým přídavkem; byť samostatně spustitelným. Hráči se opět mohou těšit na skvělý svět, tentokrát ještě s větším důrazem na přežití. S obsahovou náplní už to bude horší. Ale rozhodně ne tak špatné, aby hra už nestála za to.

Autor:


Témata: Fallout, virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...Najdete na iDNES.cz