Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fallout: New Vegas vrátí postapokalyptickou sérii ke kořenům

  0:01aktualizováno  0:01
Další díl legendární série je postaven na základech třetího dílu, v dílčích otázkách se ale vrací k originálu.

Fallout New Vegas

Oblíbeném postapokalyptické univerzum Falloutu už není mrtvé. Třetí díl tuto svébytnou sérii hry na hrdiny oživil a zjevně nezůstane jen u něj.

Na Falloutu 3 pracovala společnost Bethesda a Fallout: New Vegas, který je spíše krokem stranou než dalším regulérním dílem, připravují v neméně zkušeném studiu Obsidian Entertainment (Knights of the Old Republic 2, Neverwinter Nights 2).

Výměna na tvůrčí židli s sebou přinese i nějaké ty změny do hry. Ta první přijde na samotném začátku. Namísto pro Fallout obligátního narození a navolení základních vlastností přichází kulka do hlavy. Neznámí nepřátelé vás pohodí do písku Mohavské pouště a nechajíFallout New Vegas vlastnímu osudu, který už neměl trvat dlouho.

Jak se ale z tohoto hrobu dostanete a jak bude vypadat váš život na radioaktivním západě Spojených států amerických, to si povíme na následujících řádcích.

Západ USA je široký pojem, ale při pohledu na název hry není těžké uhodnout, kde přesně bude děj hry ukotven. Podíváte se do Nevady, přesněji řečeno do Las Vegas a jeho okolí, tedy toho, co z něj zbylo.

Je jasné, že Las Vegas má v této své podobě do ráje hazardu hodně daleko, ale přesto se hra jeví opticky světlejší než Fallout 3. Modré nebe a sem tam se vyskytující rostlinky dávají takřka zapomenout na to, že se pohybujete v prostoru, který postihla katastrofa, jíž se lidstvo tak dlouho bálo. Jaderná válka.

Výše zmíněným jsem chtěl nastínit vizuální rozdíl oproti Falloutu 3, který je patrný. Rozhodně Fallout New Vegasto ale neznamená, že by se New Vegas odehrávalo v jásavých kulisách. Stupeň destrukce je obrovský a pozůstatky katastrofy všudypřítomné.

Změnou dějiště se Obsidian vrací blíže ke kořenům série. První dva díly Falloutu se totiž odehrávaly také na západě USA, konkrétně v Kalifornii. A nejde o jediné poučení z legendárních předchůdců.

Kdo by to byl řekl, že tak obávaní roboti budou v budoucnu pro lidstvo spíše požehnání. Je to právě fyzicky hodně nedokonalý robot Viktor, kdo vás v Mohavské poušti najde a přinese na operační stůl doktoru Mitchellovi. Ten dá hrdinu dohromady, a když se probudíte, obratem se ptá, zda to udělal správně.

A právě tehdy přichází na řadu tvorba charakteru, pro Fallout již klasická. Navolíte si pohlaví i zjev, a protože už jste dospělí, můžete si určit dokonce věk, a to takFallout New Vegas obšírně, že se v postapokalyptickém Las Vegas můžete prohánět i jako zralá žena, skoro babička.

Samozřejmě nesmí chybět ani sada základních vlastností, jako je síla, výdrž, inteligence, štěstí apod. Třídu vám pomůže doktor Mitchell určit pomocí psychoanalýzy, kdy odpovídáte na otázky a plníte určité hříčky. Výsledné schopnosti ale stejně nemusíte přijmout za své a můžete je nahradit jinými.

Pak už vás doktor vypustí na "čerstvý" vzduch. Začátek by tak neměl být podobně těžkopádný jako ve Falloutu 3, kde vyrůstání ve Vaultu 101 trvalo dobrou hodinu. V případě New Vegas by to mělo být zhruba deset minut.

Doktor vám do začátku navíc poskytne výbavu korespondující s vytvořeným charakterem, čímž začátek dobrodružství ještě zpříjemní.

Schopnosti a talenty Fallout New Vegasjsou v New Vegas naprosto zásadní. Například když vám někdo nabízí úkol, který vyžaduje tiché a diskrétní řešení, a hrdina zrovna není zdatný v tomto směru, pak vaše služby dotyčný odmítne.

Jakmile se ale zlepšíte na požadovanou úroveň, můžete se do úkolu pustit.

Velkou novinkou Falloutu: New Vegas je spolupráce. V průběhu hry se k vám budou pravidelně připojovat nejrůznější postavy, které sice disponují vlastní inteligencí, ale kterým lze dokonce zadávat příkazy.

Zároveň je třeba dobře si rozmýšlet své činy, případně i to, s kým se spolčíte. Množství postav, které ve hře potkáte, totiž bude mít o vašem konání informace. Nejprve to budou jen někteří,Fallout New Vegas ovšem důležité zprávy o, ať už pozitivních nebo negativních skutcích, se budou šířit a charaktery na vás budou v závislosti na nich reagovat. Případně nereagovat.

Aby měl tento systém kvalitní základy, ze kterých by plynuly skutečně závažné důsledky, připravili autoři celkem trojici velkých frakcí, s nimiž se budete ve hře potýkat.

Tou první jsou neutrální obyvatelé Las Vegas, druhou pak Nová Kalifornská Republika (New Californian Republic) a třetí Césarova legie (Caesars Legion).

V průběhu hry se s nimi musíte vypořádat. K některé z frakcí se pravděpodobně přimknete pevněji a další budete škodit. Jejich zájmy jsou totiž protichůdné, i když se mohou v případě vybraných dvou i krýt. O to výrazněji ale bude proti třetí frakce.

Fallout New VegasDalší poctou prvním dvěma Falloutům je nově integrovaná možnost vylepšovat zbraně, která se do Falloutu 3 dostala až se speciální fanouškovskou modifikací. Na kvéry tak bude možné připevnit třeba dalekohled nebo je vybavit větším zásobníkem.

Základy bojového systému, tedy kombinace bojů v reálném čase s možností pauzy a přesného zacílení na jednotlivé části těla, zůstaly zachovány. S přídavky na zbraně se však v pauze objeví ještě nové možnosti akce, což jistě potěší všechny milovníky taktiky.

Na adresu Falloutu 3 putovaly stížnosti co do jeho obtížnosti, ke konci byl pro mnohé příliš jednoduchý. New Vegas už by se s takovými námitkami potýkat nemělo, tedy pokud hráči využijí možnosti nového "hardcore" módu. V něm nebudou lékárničky fungovat Fallout New Vegasokamžitě, ale budou potřebovat čas, aby naplnily svůj efekt.

Zlomené kosti pak vyléčí jen lékař ve městě. Nebude možné s sebou tahat tolik věcí jako normálně a naopak bude třeba vyrážet do pouště s dostatečným množstvím vody, jinak vás potká smrt žízní. To ještě prohloubí již tak silný zážitek z falloutovského světa.

Fallout: New Vegas vypadá zkrátka výborně. Kostru si bere z kvalitního Falloutu 3 a navíc se v mnohém vrací ke kořenům, po čemž řada fanoušků volala. Nikoliv však způsobem návratu k archaickým mechanismům. Všechny novinky ve hře mají být smysluplné a sloužit ku prospěchu hráčům.

Autor:


Témata: Fallout, Robot

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz