Fallout Tactics – 1. část návodu

  12:00aktualizováno  13. dubna 11:33
Nedávno vyšla dlouho očekávaná hra Fallout Tactics: Brotherhood of Steel a většina příznivců RPGček a taktických her se do ní nejspíš okamžitě pustila. Všem těmto hráčům, ale i těm, kteří se na tento kousek teprve chystají, určitě přijde vhod kompletní návod na toto poměrně tuhé postapokalyptické dobrodružství.

Hra Fallout Tactics: Brotherhood of Steel je poměrně tuhá hra, která je mixem mezi taktickou hrou a RPG. Doufám, že všem pařanům přijde vhod tento návod, který je provede od počáteční tvorby postavy až k závěrečné misi a konečnému vítězství.

Tipy a triky strýčka Jíry aneb několik obecných rad
Dejte si záležet při tvorbě své hlavní postavy. Docela se mi osvědčilo vzít si „trait“ Gifted, který vám sice sníží počet dovednostních bodů na začátku i jejich příděl při postupech na vyšší levely, pokud však bonusové body základních vlastností využijete k nadupání inteligence, tak na tom celkově vyděláte. Ostatní traits vám radit nebudu, všechny mají své klady a zápory, takže se rozhodněte podle typu postavy, za kterou chcete hrát. Co se týče základních vlastností, asi nejdůležitější je již zmíněná inteligence a také obratnost (Agility). Naopak poměrně na nic je bohužel charisma, hodí se jen při obchodování.

Co se týče tří specializací (tags), záleží na vašem vkusu. Ve hře budete moci nabrat do party poměrně velké množství dalších postav, takže v podstatě na všechny činnosti se najde specialista. Já jsem zvolil řekněme univerzální postavu a tagy Small Guns, Energy Weapons a Sneak, čehož jsem nelitoval. Z dovedností se vám (hlavně později) bude velmi hodit Lockpick, ale nemusíte ho nutně cvičit u hlavní postavy, jelikož ve hře je na tento obor několik specialistů, navíc můžete trénovat i jinou postavu (já osobně jsem Lockpick zvyšoval u Farsight, která na něj ani není specializovaná). Dovolím si upozornit také na dovednost Outdoorsman, která sice možná byla v původních Falloutechpodceňovaná, ale tady byste si ji měli rychle (nejlépe u hlavní postavy) namakat. Jinak totiž neobjevíte moc speciálních lokací (což se ještě dá přežít), ale hlavně budete při cestách po hlavní mapě na každém kroku přepadeni (což už přežít nemusíte). V souvislosti s dovednostmi musím zmínit manuály. Je jich ve hře poměrně hodně, takže je všechny dávejte hlavní postavě (až bude mít dovednosti přes 100, tak už manuály moc nefungují). Pokud navíc máte perk Comprehension (viz dále), stane se z hlavního hrdiny poměrně rychle specialista na Outdoorsman, First Aid, Pilot, Repair, Science a Traps, o Small Guns ani nemluvě. Manuály rozhodně nepodceňujte a cpěte je hlavní postavě, i když to zpočátku může být nevýhodné.

Ještě se zmíním o speciálních schopnostech (perks), které máte možnost vybrat si na každém třetím levelu. Je jich obrovské množství a jejich nabídka záleží na vlastnostech a levelu postavy, takže tu nebudu hovořit o všech, zmíním jen ty nejzajímavější. Je velmi výhodné vzít si hned na třetím či šestém levelu perk jako je Educated (větší příděl bodů při přestupu), Swift Learner (více zkušeností) či Comprehension (větší účinnost manuálů). Chcete-li ve hře narazit na nějaké zajímavé speciální lokace, vezměte si takové perky jako např. Explorer či Scout. Mnoho perků zlepšuje bojové dovednosti, namátkou zmíním alespoň Bonus Rate of Fire, Action Boy a Sharpshooter. Také si můžete jednou zvýšit každou vlastnost (Gain Agility, Gain Charisma…), znovu vřele doporučuji investovat do obratnosti. Některé perky vám také jednorázově přidají body do některých dovedností. Myslím, že se to moc nevyplatí, jedinou výjimkou je snad perk Thief, který zvýší o 10% všechny čtyři zlodějské dovednosti. Docela výhodné jsou i perky jako Leader a Team Player, které zvyšují některé vlastnosti/dovednosti při boji v týmu (tedy když jsou ostatní vojáci poblíž). Je dobré mít u jednoho člena perk Awareness, jelikož tak poznáte, jakou zbraň má nepřítel v ruce a kolik má přesně hitpointů. Určitě využijete i Strong Back, který o dost zvyšuje nosnost postavy.

Tolik několik orientačních poznámek k perkům, možná bych vám měl poradit i ohledně složení party. To je však obtížné, jelikož každý asi zvolí jinou taktiku i charakter hlavní postavy. Místo toho vám prozradím složení svojí družiny, berte to jako inspiraci - kromě hlavní postavy jsem do party nabral Farsight, Steina, Maxe, Alici a Stomu. Teď několik slov k boji. Na každého nepřítele je samozřejmě nutné volit jinou taktiku (v průběhu návodu se budu vždy snažit zařadit pár rad k danému druhu nepřátel). Obecně však platí, že byste se měli snažit využívat úkryty a terénní nerovnosti, stejně tak nezapomeňte manipulovat s agresivitou svých postav (je smutné, když u svého plížiče necháte zapnutou agresivitu na plno a on pak svůj úkryt prozradí neuváženou střelbou).

Nevím, jestli vám vyhovuje více tahový nebo realtimový systém boje, ale v prvních misích, kdy máte jen pár hitpointů, doporučuji spíše tahový mód. Módy můžete přepínat pomocí Enter. Určitě často sejvujte, CTRL+S je klasický save, ALT+S je quicksave. Loadování je analogické, tedy CTRL+L a ALT+L. Naučte se využívat i další klávesové zkratky, hlavně F1-F6 (jednotlivé postavy), čísla dovedností, Q, A a Z (stůj, přikrč se, lehni), M (mapa), S (dovednosti), C (info o postavě), I (inventář) a znaky , . – pro různou agresivitu. V realtimu se hodí i klávesa W pro zastavení postav. Další užitečné klávesy najdete popsané v souboru ReadMe.

Tak to by snad stačilo, nyní už se pusťme do samotného hraní. Ještě než začnu s návodem k jednotlivým misím, upozorním vás na několik zajímavých lokací, na které můžete při cestách po hlavní mapě narazit. Jejich objevení, jak už jsem zmínil, závisí na dovednosti Outdoorsman, případně na některých perks.

Speciální lokace
Určitě jsem neobjevil všechny, ale snažil jsem se najít jich co nejvíce. Některé slouží jen pro obveselení a rozhovorům, například lokace Sixth Sense, Amelia, CPF vs FPC, Morte, Uprising, Titanic, MIR či Komodo Man. V některých můžete obchodovat, jsou to lokace Trader, Hermit, Merchant a Farmer. Velmi zajímavá je lokace Gas Station, kde můžete koupit Elixir of Life. Po jeho požití se postavě permanentně zvýší Endurance! V lokaci Deathclaw Liberation pokecejte s Janet a až jí potvory roztrhají, tak je pokoste. Tuhé boje s Deathclawy vás čekají v lokaci Pitch Black, Exit Grid (neboli místo pro opuštění lokace) je na V. Pokud objevíte lokaci Brahmin Poker, seberte ze stolu „lidové“ penízky. Je jich kolem třiceti tisíc! Při svých cestách nejspíš objevíte další speciální místa, doufám, že se o tyto zážitky podělíte s ostatními v naší diskusi.

Po celkem dlouhém úvodu už je nejvyšší čas pustit se do samotného příběhu. Ještě než se vrhneme do první mise, ujasníme si několik věcí. Chtěl bych připomenout, že mapa ve Falloutu je orientována trochu jinak než jsme běžně zvyklí. Přepněte si na mapu (klávesa M) a podívejte se, že zelená šipka s výmluvným symbolem N nesměřuje nahoru, ale nahoru a doleva. Tam je tedy sever, nahoře je pak severovýchod a tak dále. V návodu používám rozdělení směrů tak, jak je ve hře, takže si dejte pozor, aby vás to nemátlo. V misích vždy pozorně prostudujte mapu. Kromě cílových míst označených čísly jsou v mapě obvykle označeny i další důležitá místa, například sklady, obranné pozice a tak dále. A ještě jedna poznámka. Pokud vás v návodu nabádám k rozhovoru s nějakou osobou, znamená to, že byste s ní měli pokecat tolikrát, kolikrát je to možné. Důležitý údaj se leckdy dozvíte až při druhém či třetím dialogu. Při procházení misí obecně platí, že byste měli prohledávat všechny padlé nepřátele a podívat se do všech poliček, truhel a podobných skrýší. Samozřejmě nebudu zmiňovat všechny předměty v každé lokaci, ale budu se snažit vždy upozornit na ty nejzajímavější, abych vám usnadnil orientaci. Ale teď už se rozcvičte, zkontrolujte vybavení a nabijte zbraně, dobrodružství ve světě zničeném nukleární válkou právě začíná!

Brahmin Wood
Hlavním úkolem vaší skupiny je eliminace banditů (Raiders). Jsou to celkem neobrnění a slabí nepřátelé, ale někteří z nich mají pušky. S úspěchem na ně lze využít plížící taktiku (třeba s Farsight) a útok zezadu. Hned na začátku si promluvte s vůdcem vesničanů (Village Elder) a přejděte most. Za ním vás čeká první bitka. Není těžká, ale chce to trpělivost. Za mostem se vydejte doleva, vyčistěte obranný bod (okolí Guardhouse) a seberte klíč. Pak jděte do Z části a promluvte si se šamanem. Vraťte se ke Guardhousu a klíčem odemkněte dveře do domku. Postupujte dál a pečlivě prohledávejte mrtvá těla, bedny a podobně. Až najdete nějakou loveckou pušku (Farsight by ji měla mít už od začátku), tak se s ní rozhodně ozbrojte – v prvních misích je to jediná dobrá zbraň na větší vzdálenost. Munice je klasická 7,62mm a měli byste jí mít (a najít) dostatečné množství. Po několika bojích se dostanete do domku s vězni. Zlikvidujte jejich strážce a jděte dál na SV. Postupujte přes bandity, až se dostanete k hlavní budově zhruba uprostřed mapy (je před ní velký totem). Vyčistěte okolí a vstupte dovnitř. Promluvte s Horusem a pak ho zlikvidujte i s jeho ochrankou. Prohledejte mrtvoly, bedny a truhly (jednu z nich musíte otevřít pomocí paklíčů, které byste už měli mít). Kromě jiného najdete i klíč, kterým lze odemknout dveře na J od hlavní budovy a zkrátit si tak cestu zpět do vesnice. Jděte si promluvit s vůdcem vesničanů – dostanete „starobylý artefakt“ – detonátor. Pak si ještě zaběhněte za šamanem, pokecejte a vezměte si healing powder. Pak už opusťte lokaci a vydejte se do lokace BOS bunker Alpha.

Brotherhood of Steel - bunker Alpha
Do tohoto místa se budete několikrát vracet, takže se mrkněte na mapu, ať víte, co kde je. V Equipment Store pokecejte s quartermasterem – můžete s ním obchodovat vybavení. V Infarmary naleznete medic officera, se kterým můžete obchodovat léky, drogy a podobně. V místnosti Recruits Pool můžete promluvit s recruits masterem a vyměňovat členy své jednotky. V hale pro vozidla (Vehicle Depot) najdete mechanika. V briefingové místnosti je důležitou postavou generál Barnaky, od něhož získáváte informace k dalším úkolům – s ním vždy po návratu do bunkru určitě promluvte, získáte tak obvykle informace o nové lokaci v hlavní mapě. Po bunkru se občas poflakují i další postavy, například obchodníci ze spřátelených kmenů a podobně.

Freeport
V této lokaci se ve výzbroji banditů objevují samopaly AK47. Je to univerzální zbraň s poměrně slušným dostřelem, solidní silou a možností automatické palby, používá běžné náboje 7,62mm. Některého ze svých vojáků touto zbraní určitě vybavte. Zvolte si některou z cest přes vyschlé koryto (nejvíce bráněn je most, ale není to nic extra těžkého) a jděte do J části, kde si promluvte s informátorem. Postupně čistěte celou lokaci, asi se vám podaří spustit poplach a přivolat tak posily banditů, ale alespoň získáte víc zkušeností a vybavení. Z jednoho domu můžete vysvobodit vězněnou Ripley (dveře otevřete buď paklíčem, nebo pomocí Prison Door Key, který vypadne z některého mrtvého bandity). Až pokosíte všechny bandity, prohledejte stany, v jednom z nich je Village Elder. Promluvte s ním a pak se vydejte do SV části, do evakuační plochy. Po opuštění lokace jděte opět do bunkru za generálem.

Rock Falls
Nejprve vyčistěte okolí základny a pak se vydejte k hlavní bráně. Mně se osvědčilo připlížit se k obranným pozicím podél zdi zprava. Po boji otevřete bránu a vstupte dovnitř. V domě vpravo od brány zabijte Daisy, seberte jí Gate Key a osvoboďte vězně Nanuka. V domě nalevo od brány zlikvidujte kromě jiného banditu Luka, v budově dále na V zlikvidujete banditu, po kterém zbude Prison Key. Pomocí něj otevřete dveře do vedlejšího domu a promluvte s Diesoonem - získáte hledaný artefakt. Pokud jste vyčistili okolí základny, promluvte s ním znovu a on odběhne. Vraťte se na hlavní cestu vedoucí od brány a vydejte se dále do základny (na V). Zabijte dalšího z vůdců (tentokráte je to chlapík jménem Bo, který má v oblibě granáty), v jeho příbytku najdete i zamčenou truhlu obsahující manuál na trénink vědy. Pokračujte na V, projděte kravínem a dojděte k bráně (pozor na miny!). Pomocí Gate Key otevřete malý domek a přehoďte spínač – otevřete bránu. Vyjděte do prvního patra hlavní budovy, vyčistěte ho a sestupte do přízemí. Zabijte Jesse a mise je splněna, stačí se vrátit do bunkru Alpha. Od generála se dozvíte o nové základně.

Brotherhood of Steel – bunker Beta
Stejně jako na první základně zde najdete mechanika, quartermastera, recruits mastera, medic officera, pár méně důležitých lidí a samozřejmě generála.

Macomb
Před touto misí si v bunkru kupte dynamit. Měli byste ho sice také najít v průběhu mise, ale jistota je jistota. Na kraji města promluvte s vojákem a pak se vydejte po hlavní silnici. Vaším úkolem je likvidovat veškerý odpor a otevírat brány. První bránu otevře spínač v nedalekém domě. U druhé brány promluvte s banditou, pak prozkoumejte okolní střechy a z truhly seberte House Key. Tím otevřete budku poblíž brány, ve které je otevírací spínač. Třetí bránu otevřete spínačem, který je hned vedle ní. Zajděte do knihovny a promluvte s knihovníkem. Pak se vydejte k další bráně. Spínač k ní je na balkóně nedalekého domu. Za branou se vydejte doprava a dejte pozor na miny. Poblíž je dům (poznáte ho podle zelené břečky, které je plná koupelna) s truhlou, v níž jsou brýle. Seberte je a jděte je dát knihovníkovi, dostanete manuál. Jděte až k páté bráně a otevřete ji spínačem, který je hned vedle. Dojděte až k barikádě na konci silnice a do trhliny v ní položte načasovaný dynamit. Měl by barikádu odstranit (barikádu lze zničit i střelnými zbraněmi, ale za cenu velkého počtu nábojů). Pak už nezbývá, než projet autem (nastoupíte/vystoupíte pomocí CTRL a levého myšítka) až do vyznačeného zeleného sektoru (je lepší s ním vždy po otevření nějaké brány kousek popojet, abyste se pro něj nemuseli vracet přes celé město) a hupky dupky zpátky na základnu.

Protentokrát zde skončíme, ale nebojte se, již brzy vyjde na našich stánkách další díl návodu. Můžete se tedy zatím těšit na další souboje, nové zbraně a samozřejmě na pokračování skvělého příběhu.

Autor:
 
Témata: bitka, Fallout, Manuál

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

KVÍZ: Nejdrsnější ženy ve videohrách. Poznáte je?

Injustice 2

Vybrali jsme dvacet ikonických videoherních hrdinek, které bychom rozhodně v reálném světě nechtěli naštvat. Tak...

Masochistický Darkest Dungeon dostane pokračování

Darkest Dungeon 2

Autoři úspěšné hry na hrdiny Darkest Dungeon chystají pokračování. Těšit se můžeme na ještě propracovanější pravidla a...

Nový Far Cry těsně porazil Metro. Nejprodávanější krabicovky v Británii

Far Cry New Dawn

Nejprodávanější krabicovou hrou týdne v Británii je postapokalyptická střílečka Far Cry New Dawn. Těsně v závěsu...

Najdete na iDNES.cz