Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Far Cry Instincts Predator

  12:00aktualizováno  10. dubna 3:42
Jack Carver a džungle jsou v herním světě kombinace, která nikdy nezklame. Máte chuť si zahrát dvě z nejlepších FPS minulé generace konzolí na next- gen mašině?

Far Cry Instincts Predator Jen málokterá FPS z předchozí generace konzolí splnila očekávání do ní vkládaná jako Far Cry Instincts pro Xbox. Hra se stala jednou z nejlepších akcí pro konzole, čehož si byly bystré hlavy v Ubisoftu moc dobře vědomy. Netrvalo tak dlouho a FCI je konečně k dispozici i pro X360. Pro next-gen železo však pouhá konverze nestačí, a tak nám servíruje francouzský gigant společně s FCI i jeho přímé pokračování Far Cry Instincts Evolution v packu, který si žádný milovník FPS nemůže nechat ujít! Nebo ano? Far Cry Instincts Predator (dále jen Predator) nabízí tedy dvě singleplayerové kampaně, plné divokých přestřelek v tropickém prostředí, voodoo mystiky, genetických experimentů a několik peprných hlášek hlavního hrdiny, tak v čem je problém?

Největším plusem konzolové verze Far Cry oproti PeCkařskému originálu bylo jistě obdaření hlavního hrdiny nadlidskými schopnostmi.

Far Cry Instincts Predator Všem, kteří loňský FCI hráli, bude první kampaň s názvem Instincts důvěrně známá. Opět se ujmete role vysloužilého člena námořní pěchoty Jacka Carvera, který se ocitl v nesprávný čas na nesprávném tropickém ostrově. Vše, co jste na FCI milovali, je zpět. Všechna ta krvelačná monstra, precizně zpracované zbraně i kupa víceúčelových vozidel, to vše zůstalo nezměněno. Zajímat vás tedy jistě bude, co nabízí Predator oproti FCI nového. V tomto ohledu vás však budu muset zklamat. Ubisoft měl plnou tlamu řečí o předělání grafiky do next-gen hávu, ale skutek utek. A to hodně daleko, někam do džungle!

Na první pohled si nevšimnete žádné markantní změny. Grafické zpracování sice je na velmi slušné úrovni, ale na standardy X360 svými kvalitami nedostačuje. To, co i dnes vypadá na původním Xboxu působivě, bohužel nemá šanci zaujmout namlsané X360 hráče, zvyklé na vizuální kvality her typu Oblivion či třeba GRAW. I v porovnání s přímým konkurentem v podobě Perfect Dark Zero ztrácí Predator hodně ze svého grafického pozlátka. Abych však nekřivdil, tak alespoň vodní plochy (ve Far Cry sérii vždy Far Cry Instincts Predator působivé) vypadají díky X360 pixel shaderu 3.0 působivěji a modely postav jsou díky většímu počtu normálových map též kvalitnější, ale označit Predator za next-gen hru, co se týče technického zpracování, bych nemohl ani po deseti panácích té nejdrsnější vodky. Největší rozdíl mezi FCI a Predator tedy zůstává odlišný ohoz pro Val, Jacka a hlavního záporáka jménem Crowe. Ten již nevypadá jako vesnický buran jako v PC originále, ani jako zfetovaný Indián ve FCI. Konečně vypadá jako správný motorkář, což je pro úhlavního nepřítele hry vizáž jak vyšitá. Ať jsem se snažil sebevíc (a že jsem se kvůli mé oblibě k sérii opravdu snažil), tak jsem ale žádné další rozdíly nezaznamenal. Textury jsou na poměry X360 velmi chudé, výjimkou nejsou ani odstrašující obrazce plné kostiček, animace totožná s FCI, prostě NIC. Jediné opravdové plus zaznamenají majitelé HDTV, protože jak se již stalo na X360 standardem, podporuje i Predator všechny možné normy rozlišení.

Multiplayer obsahuje všechny staré známé módy, plus nový Seek and Secure.

Far Cry Instincts Predator Náš milý Ubisoft se hodně naparoval, že v Predator, konkrétně ve FCI části, radikálně překope AI, která v xboxové verzi trpěla typickými neduhy, ale opět se toto prohlášení stalo pouhým výkřikem do tmy, hodným peněz chtivého vydavatele. Opět se dočkáte naskriptovaného chování všech protivníků i jejich stupidního zasekávání o textury a následného výpadku celé umělé inteligence. Slovo opět musím, co se kampaně Instincts týče používat neustále dokola, což mě přivádí k naprosté zuřivosti. Tfuj! Pokud jste FCI nehráli, tak pro vás mnoho z výše uvedeného, kriticky příliš nelichotivého textu neplatí, ale pokud hledáte brilantní FPS nové generace, tak se i vy budete muset poohlédnout jinde.

Naštěstí není Instincts kampaň jediné, co Predator nabízí hráčům, kteří mají již FCI za sebou (ke kterým jsem se před dohráním Predator, řadil i já), ti nemusí házet hned flintu do žita či spíše tropického pralesa. Největším plusem pro Far Cry harcovníky je totiž přítomnost kompletní Evolution, která jako samostatná hra pro první Xbox vychází současně s Predator. Znovu se setkáváme Far Cry Instincts Predator se sarkastickým Carverem, kterého přitahuje džungle více než dálnice E55 německé turisty, a je tedy jasné, že o akci tedy opravdu nebude nouze. Jack dostává v místním baru, kdesi uprostřed Atlantiku nabídku, která se prostě neodmítá. Navíc od velmi přitažlivé ženy, což Jackovi proti jeho zvířecí srsti rozhodně není, a tak po krátkém milostném intermezzu hlavní hrdina opět vyráží do nehostinné džungle, což je pro nás hráče zajisté dobře. Tentokrát však nebude Jack bojovat proti námezdním žoldákům a horám bizarně vypadajících mutantů. „Společnost“ mu v tropickém ráji budou dělat protentokrát skupinky proti sobě válčících rebelů a moderních pirátů bojujících o komerčně velmi výnosnou půdu, co se alespoň  drogového hlediska týče. Tyto dvě skupiny však nejsou jediné, kdo zkříží Carverovi cestu za snadným výdělkem. Po bio-experimentech s lidskou DNA, odehrávajících se ve FCI, utekla malá skupinka elitních mutantů pod vedením charismatického Semeru do džungle, kde žije dodnes. Přítomnost Jacka Carvera, obšťastněného stejnými nadlidskými schopnostmi, je však nemůže nechat klidnými a boj tak může začít.

Crytek VS. Ubisoft

Zatímco zásluhy za původní PC Far Cry a xboxový Instincts sklízeli němečtí Crytek, tak další kousky z tropického univerza má již na „triku“ jiný vývojář. Není jím nikdo jiný, než Montreal, největší vývojářské studio jednoho z největších herních gigantů současnosti – Ubisoftu. Ti si dali sice na vývoji Evolution a následném konvertování obou konzolových dílů záležet, ale typický Crytek rukopis se jim napodobit nepodařilo, byť je snaha o toto lehké plagiátorství znát v každém coulu druhého Evolution. Crytek momentálně pracují na next-gen PC hře Crysis. Již při letmém pohledu na první uveřejněná videa z této očekávané pecky, vám bude hned jasné, proč nepokrytě přiznávám zklamání z grafické stránky Predator.

Far Cry Instincts Predator Největší novinkou v Evolution je oproti FCI přítomnost nelineárního levelu á la GTA. Abych přiznal pravdu, tak jsem zíral s otevřenými ústy, když jsem dostal misi se třemi cíli na radaru, několika piráty hojně obydlenými ostrovy a možností individuálně splnit jednotlivé úkoly. Můžete se libovolně projít, proplavat, či jak je ve Far Cry zvykem, projet se po okolí, které mě doslova ohromilo svojí rozlehlostí. Srovnání s Oblivionem sice nepřichází v úvahu, ale i tak mě tvůrci přítomností tohoto nelineárního levelu mile překvapili. Ostatní úrovně se pak nesou v typickém Far Cry duchu - lineární cesta doplněná o několik lehce rozvětvených alternativních cest. Samozřejmě ve formě hojné džungle, plné keřů, stromů a dalšího hustého porostu.

Krom nové dějové linky a charakterů nabízí Evolution kampaň i další lahůdky. Největším plusem konzolové verze Far Cry oproti PeCkařskému originálu bylo jistě obdaření hlavního hrdiny nadlidskými schopnostmi. Inu trhat nepřátele holýma rukama holt opravdu neumí každý. Mezi nové Jackovy schopnosti se tak v Evolution řadí možnost stopovat oběť podle krvácení a lezení po Far Cry Instincts Predator strmých objektech. Jistě nemusím vysvětlovat, nakolik vám přijde druhá jmenovaná schopnost ve skaliskách vhod. Dočkáte se i řady nových zbraní, včetně podomácku vyrobené napodobeniny Ak-47, granátů na dálkové odpalování, Molotovova koktejlu či foukací trubičky. Šipka z této trubičky obsahuje sérum, které neutralizuje veškeré Feral schopnosti, což se hodí především v boji s Semeruovými přisluhovači. Na druhou stranu patří foukací trubka i k jejich výbavě, takže i vy můžete dočasně přijít o veškeré svoje speciální schopnosti. Přítomnost několika nových vozidel, jmenovitě jeepu, náklaďáku a rybářské lodě, je pak úplnou třešničkou na dortu jménem Evolution. Celkově jsou levely ve Evolution rozlehlejší a svým vzezřením i reálnější, než ty ve FCI. I graficky je na tom druhý konzolový Far Cry o něco lépe než FCI, ale opět si můžete o next-gen podívané nechat pouze zdát. Naštěstí se v Evolution oproti FCI výrazně zlepšila umělá inteligence všech zúčastněných nepřátel a byť nedosahuje takové úrovně jako např. v Halo, tak byly alespoň odstraněny veškeré dětské nemoci, kterými AI ve FCI trpěla.

Klady a zápory

Plus Dvě FPS na jednom disku
Plus Pro hráče neznalé FCI jasná volba
Plus Pro veterány nová Evolution kampaň
Plus Nový MP mód Seek and Secure

Mínus Neadekvátní technické zpracování
Mínus Po herní stránce identické s Xbox verzemi

Multiplayer obsahuje všechny staré známé módy, plus nový Seek and Secure. Hru pro více hráčů si můžete užít klasicky jak ve splitscreenu, system linku, či Xbox Live. Přítomen je opět i editor úrovní s real-time přepínáním do první osoby.

Ač to tak možná z počátku nevyznělo, tak Predator je nakonec poměrně kvalitní kompilace dvou vynikajících FPS minulé generace. O plnohodnotný next-gen titul se sice nejedná, ale pokud hledáte kvalitní střílečku z první osoby a nezáleží vám tolik na vizuální stránce, tak vás Predator jistě nezklame. Pokud FCI milujete, či jste ho ještě nehráli, je pro vás Predator nejjednodušším řešením, jak si doplnit mezeru v herním vzdělání. Pokud vás první konzolový díl neoslovil, tak ani druhý přítomný Evolution nevynahradí zklamání nad technicky neadekvátním herním zážitkem.

Far Cry Instincts Predator
Výrobce/Vydavatel Ubisoft/Ubisoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: ano, 4 hráči, 16 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 5 MB
Verdikt: Jedny z dvou nejlepších FPS minulé generace, v dobovém technickém zpracování na next-gen konzoli. Některým hráčům to bude vyhovovat, jiným nikoliv.
Hodnocení: 80% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz