Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fenimore Fillmore – exkluzivní preview

  12:00
Legendární kovbojka 3 lebky Toltéků bude mít pokračování! Společnost Revistronic dokončuje další příhody mladíka Fenimora, které si i přes třetí rozměr zachovají tvář klasické point-and-click adventury. Viděli jsme ji na vlastní oči!

Vysmátí Juan Ramon a Pablo Martinové v rozhovoru pro BonusWeb na E3

Pokud se alespoň vzdáleně zajímáte o žánr adventur, určitě vám není název Tři lebky Toltéků neznámý. A pokud se o adventury zajímáte blíže, pak jistě víte, že se jedná o zhruba pět let starou klasickou point-and-click adventuru, která sršela humorem a která se v naší zemi těšila nemalé popularitě – mimo jiné taky z toho důvodu, že jako jedna z vůbec prvních her byla opatřena českými titulky. Její tvůrce – španělská společnost Revistronic – se před nějakým časem rozhodla oprášit jméno hlavního hrdiny a již pár let pomaloučku potichoučku připravuje jeho nové ztřeštěné příhody, tentokráte ve hře nazvané Fenimore Fillmore: The Westerner. O tomto projektu bylo doposud známo jen minimum informací, a tak můžeme hovořit o velkém štěstí, že se nám podařilo s tvůrci dohodnout schůzku a vymámit z nich vše, co se dalo...

...A věřte, že byli velmi vstřícni, neboť to, co nám na svém notebooku předvedli bratři Juan Ramon (prezident společnosti) a Pablo (šéf evropské pobočky) Martinové, příjemně překvapilo nejen mě, ale i adventurního analfabeta Vreca, což je samo o sobě věc nanejvýš pozoruhodná. Hned na úvod je Fenimore Fillmore: The Westerner potřeba říct, že z pohledné 2D ručně kreslené grafiky se hra přehoupla do realtime 3D. Příznivci adventur ze staré školy však rozhodně zoufat nemusí, neboť jak nás už v předstihu ubezpečoval Juan Ramon Martin, „I přes třetí rozměr je to klasická point-and-click adventura ovládaná myší“. Co více si milovník žánru může přát.

Intro hry nám v plné parádě představí vysmátého mladíka v tmavých kalhotách, bledě modré košili, červeným šátkem kolem krku a vysokým kovbojským kloboukem na hlavě, který se pohybuje nenapodobitelným „kachním krokem“ a říká si Fenimore Fillmore. Ostatně kdo z vás hrál předchozí díl, udělá si o hlavním hrdinovi dokonalou představu, protože vypadá a pohybuje se pořád stejně. Na počátku hry Fenimora čeká podobný osud, jako ve Třech lebkách: opět se totiž úplně náhodou připlete do nesnází s muži, kteří mají kolty zavěšeny proklatě nízko. Stane se tak jedné noci, kdy po dlouhé cestě pustou prérií dorazí k farmě rodiny Banisterových. Zde právě probíhá „korektní“ jednání mezi farmářem a čtyřmi ozbrojenými bandity, jež vyslal jistý Starek, aby od Banistara jeho farmu i s pozemkem odkoupili. Jenže farmář se svého majetku nehodlá vzdá, a tak se bandité rozhodnou celou farmu zapálit. V tu chvíli se Fenimore, skrytý za rohem domu, rozhodne raději rychle uniknout, avšak nešťastnou náhodou se nabodne na opodál rostoucí ostnatý kaktus a ten jej vymrští přímo před ozbrojené muže. Po chvilce ticha plného překvapení se bandité začnou smát a pomalu vytahovat kolty z pouzder, avšak Fenimore je pohotovější, rychle tasí své dva kolty a vystřelí čtyři rány – kulky jednoho banditu zraní, Fenimore Fillmore: The Westerner druhému ustřelí klobouk, třetímu z úst doutník a čtvrtému zbraň z ruky. Kdyby počítače dokázaly reprodukovat kromě obrazu a zvuku taky vůni, jistě by se v tuto chvíli halou na E3 linul takový zápach, že by na čerstvý vzduch spolehlivě vyprovodil do jednoho všechny návštěvníky. Banditi pochopitelně s plnými kalhotami prchají a vděčný farmář pozve Fenimora domů na večeři. Naneštěstí paní Banisterová uvaří jídlo, na nějž je Fenimore silně alergický, a tak nečekaně omdlí a probudí se až na druhý den v posteli farmářova synka Billyho. V tu chvíli však zjistí, že jeden z jeho koltů chybí. Bezradný Fenimore nakonec uchopí Billyho dětský revolver a strčí si jej za opasek místo své skutečné zbraně.

Příběh je tedy přesně takový, na jaký jsme zvyklí z předchozího dílu – potrhlý, šílený, neskonale legrační. A dle příslibu tvůrců bude taková i celá hra, v jejímž průběhu musí Fenimore zabránit zlotřilci Starekovi v terorizování okolních obyvatel. To se může jevit jako hlavní cíl hry, s čímž ale Pablo Martin nesouhlasí: „Bavit se. To je to jediné, oč v naší hře běží“. A že o zábavu postaráno bude, to vám mohu garantovat již nyní, protože i těch několik málo rozhovorů a Fenimorových výtržností, co prováděl v demoverzi, mě donutilo se s chutí a od srdce zasmát. Avšak nejen z hlediska humoru, ale taktéž hratelnosti pošpacíruje Westerner po cestičce, kterou před lety vyšlapali Toltékové. „Protože na hře pracuje tým ve stejném složení jako na Třech lebkách Toltéků, zůstane všechno při starém jen s tím rozdílem, že je to ve 3D“, komentuje Pablo Martin a jedním dechem dodává, že Westerner bude nejenom adventura Fenimore Fillmore: The Westerner čistá jako víno, tedy bez jakýchkoliv akčních či arkádových příměsí, ale navíc si zachová vzhled a formát adventur ze staré školy. Hlavní příčiny jsou hned tři: 1) systém statických kamer, 2) cartoon grafika, jako v předchozím díle a 3) myšoidní point-and-click ovládání. Všechny tři body si nyní podrobně rozebereme.

Ze všeho nejdříve se zastavím u grafiky, protože od jejího stylu se odvíjí celý charakter hry. Předně je nutné uvést, že naprosto všechno je polygonové - Fenimorovým nosem počínaje a sto padesátým bodlákem na kaktusu vedle hajzlbudky konče. Přechod do třetího rozměru byl podle tvůrců v dnešní době naprosto nezbytný a navíc „dělat hru ve 2D je pro grafické stránce mnohem náročnější“, jak uvedl Pablo Martin. Na druhou stranu skutečnost, že detailnost 3D se kresleným nebo renderovaným obrázkům stále ještě nevyrovná, je na Westernerovi více než patrná. Při pohledu jak na herní prostředí, tak i na postavičky se prostě nelze ubránit dojmu jednoduchosti a hranatosti. Jednoduchá však byla též 2D grafika v Třech lebkách a přesto dokázala hráče upoutat především svojí barevností a cartoon stylem. A v tomto ohledu již Westerner za svým předchůdcem o moc nezaostává. Klasické křivé stěny a pokroucené tvary předmětů jsou mezi všemi těmi polygony naprosto zřetelné, ze všeho nejvíce pak na herních postavičkách. Ty čerpají z výhod 3D hlavně na animacích, z nichž vůbec nejlépe vypadá Fenimorova charakteristická chůze, při níž dělá dlouhé kroky, máchá rukama a klátí se Fenimore Fillmore: The Westerner ze strany na stranu. Nechybí třeba ani takový detail, kdy necháte Fenimora stát v klidu a můžete sledovat, jak se mu v rytmu dýchání nadýmá hruď.

Nejpozoruhodnější je ale na grafice to, že i přes všudypřítomné 3D působí po většinu času klasickým 2D dojmem. Zásluhu na tom má jedna jediná věc – kamerový systém. Neexistuje zde žádná dynamická kamera, která by „létala“ za hrdinovými zády (Tomb Raider nebo nový Simon 3D), která by umožňovala přepnout se do pohledu z vlastních očí (The Watchmaker) a nebo s níž by se dokonce dalo volně pohybovat (Gabriel Knight 3). Všechny kamery jsou umístěny staticky a vyjma nehratelných scén a „scrollovacích“ situací se ani nehnou. Hra tak působí falešným dojmem, jako by se ve skutečnosti kompletně 3D prostředí skládalo jen z desítek předrenderovaných obrazovek. Pravda je však odhalena ve chvíli, kdy se pohybujete po rozsáhlejším prostranství. Zde přijde na řadu to, co ve 2D hrách nahrazoval paralaxní scrolling: kamera se buď za postavičkou mírně pootočí, a nebo prostě popojede do strany, jakoby se pohybovala po kolejích. O efektní kamerové střihy z nejrůznějších úhlů samozřejmě taky nepřijdeme a užijeme si jich dosyta obzvláště během rozhovorů, při nichž sice můžeme obdivovat animace postav a mimiku jejich obličejů, ale nejspíš se neubráníme zamyšlení nad tím, že s takto hranatými a kostrbatými charaktery bychom se u 2D hry určitě nesetkali.

Hojivým balzámem na adventuristovu duši bude bezesporu herní interface, což naprosto dokonale vystihují slova Fenimore Fillmore: The Westerner bratří Martinů: „Zapomeňte na Monkey Island 4, zapomeňte na klávesnici. Ke spokojenosti vám postačí dvě tlačítka na myši“. Interface se sice od posledně krapet změnil – ze spodní části obrazovky zmizely příkazy typu „Otevři“ nebo „Mluv“, nicméně to nejdůležitější, kurzor myši, zůstalo přítomno. Samotné ovládání je pak notoricky známé. Levým myšítkem vykonáváte akce a pravým můžete na interaktivních místech měnit funkce kurzoru (ze standardního „Prozkoumej“ třeba na „Použij“ nebo „Promluv si“). Veškeré titulky, ať už se jedná o identifikaci předmětů nebo text dialogů, se vypisuje ve spodní části obrazovky, naopak v té horní je ukrytý inventář pro sebrané předměty. Nač se na toto téma více rozepisovat – jedním slovem je to klasika, na níž si pošmáknou zejména odpůrci klávesnicí ovládaných adventur.

Z hlediska rozsáhlosti na tom bude Westerner zhruba stejně jako 3 lebky Toltéků. Přislíbeno je přes 100 lokací a 30 interaktivních postav, z nichž některé jsou důvěrně známé z předchozího dílu. O které konkrétně se jedná, nám ale tvůrci neprozradili – prý to bude velké překvapení. Hrací doba ale nejspíš mírně poklesne a to z toho důvodu, že komplikované příkazové menu nahradí jednoduchý kurzor „všeuměl“. Snad se ale nedočkáme podobně nepříjemného překvapení, jako u právě vydané adventury Jazz and Faust, kde se hrací doba s odřenýma ušima přehoupla pouze přes deset hodin čistého času.

Pro úplnost ještě dodejme, že hra by u nás měla vyjít zhruba v polovině roku kompletně v češtině. Více obrázků pocházejících z demoverze hry naleznete v této galerii, uživatelé BonusWeb Profi pak mají k dispozici dvouapůlminutové video ze hry.

VE ZKRATCE:

  • pokračování humorné kovbojské adventury 3 Lebky Toltéků
  • potrhlý příběh se stovkami gagů
  • 3D zpracování ve stylu 2D adventur ze staré školy
  • myšoidní point-and-click ovládání
  • datum vydání: 1. čtvrtletí 2003, Cenega, kompletně v češtině

  • Autor:
    • Nejčtenější

    Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

    Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

    Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

    Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Populární stránka pro sdílení modifikací nevydržela nápor fanoušků Falloutu

    Stránka Nexus Mods, která je hlavním uzlem pro sdílení modifikací počítačových her, zaznamenala...

    KVÍZ: Jak dobře znáte českou historickou hru Kingdom Come: Deliverance?

    Čerstvě oznámené pokračování české hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bude přímo navazovat na...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Udělali nám z postaviček ošklivce, stěžují si hráči mobilních Pokémonů

    Nová aktualizace populární mobilní hry Pokémon GO je podle hráčů naprostá katastrofa. Ve hře se...

    BlizzCon 2024 nebude

    Letošní ročník akce BlizzCon, na níž fanoušci oslavují hry studia Blizzard, tedy značky jako...

    Jsou na vás hry moc těžké? V budoucnu vám možná pomůže umělá inteligence

    Nový patent Sony věští budoucnost hraní, kdy může vzniknout nový nejnižší stupeň obtížnosti. Hru za...

    Simulátor offroadového ježdění MudRunner vyjde i pro virtuální realitu

    V MudRunnerovi se sice jezdí daleko pomaleji, než ve většině ostatních automobilových simulátorů,...

    OBRAZEM: Paper Mario: The Thousand-Year Door je další příkladný remake

    Paper Mario: The Thousand-Year Door je remake akčního RPG s tahovými souboji, které původně vyšlo v...

    Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
    Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

    Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

    Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

    Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

    Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

    Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

    Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

    Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

    Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

    Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

    Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

    Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...