Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Field Commander – s armádou přes celnici

  12:00aktualizováno  14. června 3:22
Akční hry jsou na handheldech sice stejně fajn jako na domácích koznolích, ale i tak se na ně více hodí tituly, kde si můžeme všechno v klidu rozmyslet a s ničím není žádný spěch.

Field Commander Advance Wars (AW) na GBA a později i na NDSse těšily značné oblibě, a proto není divu že i na PSP přichází tahová strategie, jejíž koncept také voní po Battle Isle. Konečně, po nepovedených Lord of the Ring: Tactics bylo na čase. Na druhou stranu se výsledek v zelených číslech dal předpokládat, protože Sony vsadilo na jistotu, a bez skrupulí a jakýchkoli výčitek svědomí právě AW okopírovalo.

Tahové strategie buď hrajete nebo je nemáte rádi. Pravdou ale je, že jejich koncept handheldům sluší jako psovi uši. Obzvlášť, když je management jednotek, budov a vlastně všechno podřízeno okamžité srozumitelnosti. V některých okamžicích sice tato srozumitelnost hraničí až s primitivností, ale hře samotné to nijak neškodí. Naopak, obtížnost v pozdějších fázích singleplyeru postavená na zcela průhledných pravidlech spíše připomíná šachovou Field Commander partii než cokoliv jiného. Ti, co měli tu čest s AW jistě ví o čem mluvím, a zbytku je určena tato recenze.

Obtížnost hry se zvedá velmi pozvolna, ale jistě.

To, co více než 30 misí singleplyeru spojuje dohromady, je příběh vyprávějící o konfliktu mezi frakcí Atlas (organizace chránící mír, demokracii, levný chleba a máslo) a Shadow Nation (to jsou ti zlí, škaredí, co stahují hry z internetu a kouří marihuanu). Balíte-li si jointy doma a nevidí-li vás Atlas, není problém. Pokud si ale k tomu ještě začnete hrát s ionosférou a budete tím ovlivňovat počasí v mezikontinentálním měřítku, nedivte se, že vám na dveře zaklepe dělostřelecký granát. Začínáte jako mladý, nezkušený velitel Atlasu a zprvu se do potyček zapojíte jen více méně okrajově. Tamhle osvobodíte vědkyni, tady zabráníte transportu zbraní nebo Field Commander naopak úspěšně eskortujete z nebezpečí důležitou techniku. Jakmile se ale počítadlo splněných úkolů přehoupne přes šedesátku, začne přituhovat. Obtížnost hry se zvedá velmi pozvolna, ale jistě.

Hra vás v třídílném tutoriálu seznámí se základním ovládáním jednotek na zemi, vodě a ve vzduchu a zbytek vyřeší přímo v jednotlivých misích pomocí komunikace mezi vašimi jednotkami. K dispozici je 18 druhů jednotek (ve dvojím grafickém zpracování), přičemž některé mají i speciální schopnost zneviditelnění. Na vodě je to logicky ponorka, na souši sniper a jeden typ speciálního tanku, a nakonec stealth stíhačka ve vzduchu. Ostatní jednotky se mezi sebou liší v základních atributech jako je dojezd, dostřel, množství paliva a munice, ale také samozřejmě účinností, jakou mají vůči jinému typu jednotek. Postavit kulometné hnízdo proti opancéřovanému tanku či ponorku proti torpédoborci není nesmysl, ale sebevražda. Do strategie musíte zahrnout také to, kde Field Commander stojíte vy a kde nepřítel. Na silnici nebo na otevřené pláni je vaše obranné číslo bez jakýchkoli bonusů, a naproti tomu zakempovaní ve městě nebo v hustém lese jste schopni odolávat nepřátelské palbě delší dobu i s papírovým outsiderem.

Aby toho nebylo málo, další strategickou složkou je výběr divize, kterou si do mise zvolíte.

Management budov se také nese v podobně zjednodušeném duchu. Budovy totiž nelze stavět, jen okupovat (to mohou udělat jen vojáci), a před otázkou, zda se vrhnout po letišti nebo docích nebo zda se máte vydat do nepřátelského města, budete stát prakticky na začátku každého vašeho tahu. Vlastnictví budov a továren je totiž jedinou možností, jak ovlivnit vaše příjmy, a navíc ve spřátelených městech dochází k pomalému léčení a doplňování zásob jednotek, které se v nich zastaví. Takže pečlivý plán, Field Commander jakým směrem budete tlačit frontu je na místě. V neposlední řadě jsou tu i budovy speciální, které vám dovolí po uplynutí několika tahů na nepřítele seslat rakety s napalmem, letecký nálet či elektromagnetický puls.

Aby toho nebylo málo, další strategickou složkou je výběr divize, kterou si do mise zvolíte. Každá má svoje základní vlastnosti (větší dostřel na úkor dojezdu, levnější jednotky s menším obranným číslem a podobně) a také dvě speciální schopnosti (vyléčení všech jednotek, přivolání posil, krátkodobá nesmrtelnost a tak dále). Divizí je dohromady patnáct, a na každou misi se najde některá, která se pro ni vyloženě hodí, nebo se kterou to budete mít zbytečně ztížené. Zkrátka, hra začíná ještě před prvním tahem a bavit vás bude až do toho posledního.

Muliplayer

Nedílnou součástí hry je multiplayer, který můžete hrát v několika režimech. Je tu klasické předávání PSP z ruky do ruky, Ad Hoc pro dvě PSP v blízkosti i infrastructure mód. Navíc můžete hrát pomocí tzv. transmission módu, což není nic jiného než jakýsi emailový klient, dovolující odeslat váš tah, aniž by protivník byl připojen k síti. Jakmile tak učiní, váš tah je mu se zpožděním doručen. Všechny divize a mapy (k dispozici je i level editor a mapy můžete jak stahovat, tak i sdílet) otevíráte v singleplayeru.

Field Commander Dosud žádné výčitky, ale to napravíme teď. Grafická stránka hry vás určitě neoslní. Prostředí, ve kterých se bitvy odehrávají, se dají považovat za průměr, ale jednotkám samotným chybí nejen polygony a kvalitnější textury, ale také citlivější přístup k jejich znázornění. Tam, kde proti sobě v AW stály jen karikované barevné 2D ikonky dané techniky, ve Field Commanderu jsou modely trojrozměrné, přičemž jejich proporce a vzájemné poměry jsou minimálně zarážející. Voják velikosti tanku, či bitevní loď rozměrů umělohmotné kachničky. Pokud by se Field Commander alespoň trochu pokusil o stylovost, mohl by tento nedostatek nějakým způsobem setřít, ale protože se spíše snaží o realistické zobrazení, působí výsledek poněkud směšně. Naštěstí zvuky ani hudba se takovéto chyby nedopouští a potěší i v podstatě amatérský dabing všech briefingů.
Klady a zápory

Plus Strategická složka
Plus Množství jednotek
Plus Multiplayer

Mínus První polovina singleplayeru docela jednoduchá
Mínus Grafika

Jsem si jist, že Field Commander pro svoji snadnou přístupnost a zvolna zvedající se obtížnost na sebe naláká nejednoho majitele PSP. Slabší grafickou stránku věci hře jistě odpustíte, protože v tomto případě se nejedná o žádný závažný problém, a navíc vám vaše rozhodnutí o koupi plně vynahradí svým obsahem a hratelností. Pokud jste až do teď čekali na kloudnou tahovou strategii, hurá do obchodu.

Field Commander
Výrobce/Distributor Sony Online Entertainment / Ubisoft
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 270 kB
Multiplayer: Ad Hoc, on-line, transmission mód
Verdikt: Svým obsahem prakticky beze zbytku okopírované Advance Wars z GBA. Nekonečná zábava v multiplayeru.
Hodnocení: singleplayer 80%, multiplayer 85% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz