Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Field & Stream Trophy Hunting 5

  12:00aktualizováno  20. října 6:49
Jestli se vám po nocích zdá, jak se plížíte lesem, v ruce svíráte svou věrnou kulovnici, v nose máte vůni trávy a jehličí a v oku nadšení lovce, nenechte si tuhle hru ujít. Pokud nevíte, jak vlastně takový moderní lov probíhá, pak vám to tahle hra ukáže. Ale pozor, nevhodné pro milovníky zvěře jakéhokoliv věku.

Field & Stream Trophy Hunting 5

Jistě mnohého zkušeného znalce, jakož i laika pouze základů znalého, překvapí, kolik nejrůznějších loveckých simulátorů se ročně objeví na pultech. Je to především tím, že u nás není obec nimrodů tolik početná a lov divé zvěře v divočině není nijak běžnou víkendovou zábavou. V Americe, stejně jako v mnohých jiných končinách světa, je však lovecká kratochvíle mnohem rozšířenější zábavou. Vždyť stačí si jen vzpomenout na filmy jako Lovec jelenů nebo Svéráz národního lovu. Ačkoliv třeba nejste zvláštními milovníky střelby na zvířata, přesto vás Field & Stream Trophy Hunting může na dlouhý čas přikovat k monitoru. Nepotřebujete totiž střeleckou průpravu z akčních her, nemusíte mít reflexy vypěstované hodinami hraní Dooma. Jediné, co opravdu mít musíte, je trpělivost, klidná mysl a trocha té představivosti. Když tohle všechno spojíte s prostředím, které se vám po spuštění hry otevře, vydržíte se toulat po lesích a tundrách celé hodiny. Pochopitelně, v pohodlí svého pokoje.

Velkou výhodou FSTH5 je spolupráce tvůrců z Dynamixu s profesionály z Field & Stream. Jde totiž o lovecký časopis, který se zabývá nejrůznějšími druhy zbraní, zvěře a lovů - počínaje honem na lišky a konče rybolovem. Tato spolupráce se projevila především na velmi realistickém chování zvěře, ale také na podrobných a dobře chápatelných popisech Field & Stream Trophy Hunting 5 nejrůznějších způsobů lovu. Nestane se vám, že nevěděli, co máte dělat. I naprostý začátečník z rad, které ve hře nalezne, přesně pochopí, jak na to které zvíře, či co s kterou zbraní dělat.

Velkým problémem, který je vyčítán mnoha loveckým simulátorům, je nuda a zdlouhavost. Kolikrát jste již ve spojení s takovými hrami četli věty jako: "Motáte se pět hodin po lese, pak jednou vystřelíte a když se netrefíte, čeká vás dalších pět hodin nudy." V případě FSTH5 se naštěstí něčeho takového bát nemusíte. Vše závisí na tom, nakolik obtížný si lov uděláte. Jestliže si věříte a cítíte se být zkušeným lovcem, není nic snazšího, než vyrazit do lesa pouze s puškou a trochou parfému s vůní losí moči. Pak se můžete tiše plížit krajinou a vyhlížet kus, který stojí za to skolit.

V případě, že si tolik nevěříte, můžete si pomoci satelitním navigačním přístrojem systému GPS. Ten vám nejen prozradí vaši polohu, teplotu vzduchu, směr větru a podobně, ale především vám ukáže na prostém "radaru" všechna zvířata v okruhu téměř jednoho kilometru. Celý lov se tak zjednoduší a především netrvá tak dlouho. Odpadá totiž ono nudné bloudění po lese a hledání zvěře. Ono totiž takové stopování zabere velmi mnoho času, protože stopy jsou vidět jen při bedlivém zkoumání země. Jinak vám rychle zmizí… ještě že máte tu chytrou mašinku.

Field & Stream Trophy Hunting 5

Tolik tedy o tom, jak může být lovecká hra určená každému hráči. Podobně členěné jsou i možnosti hry po stránce různých herních módů. Najdete tu takzvaný Hunt now! (obdoba Quick Race ze závodních her), ve kterém jste vyhozeni v náhodném prostředí s jistým druhem zvěře a zbraní vhodnou k jejímu lovu. Nemusíte se ničím zdržovat a můžete se rovnou hnát za svým úlovkem.

Další varianty je vhodná pro odborníky nebo zkušenější hráče. Celý lov si totiž zorganizujete sami. Rozhodnete se, do které ze třinácti možných loveckých obor se vydáte, vyberete si zbraň, která se vám podle vás bude hodit, svou výbavu doplníte různými lesními postřiky, vábničkami atd. Když se tedy připravíte, jste vhozeni na náhodné místo v loveckém prostoru. V tomto místě je dobré zmínit, že kromě oněch vábniček, "voňavek", zastrašovacích chřestítek a maskovacích stanů si můžete vzít jen jednu zbraň. Na výběr máte vždy několik různých zbraní z mnoha typů - počínaje luky, brokovnicemi a předovkami, do kterých sypete prach, až po kulovnice a velmi přesné pušky. Pokud na některou z dalekonosných zbraní připevníte výkonnou optiku, můžete mocného a hrdého jelena skolit pohodlně bez velké námahy přes celé rozlehlé údolí, aniž by ten vás vůbec mohl ucítit. V takovém případě však celý lov trochu ztrácí na kráse a ta hlavní výzva, jestli dokážete zvíře přechytračit a ulovit, poněkud ztrácí na kráse.

Field & Stream Trophy Hunting 5

Poslední běžnou variantou hry je vlastně jakási kampaň. Je přesně určena těm, které hra baví, ale o lovu vlastně nevědí nic. Nabízí téměř padesát různých variant lovu. Procházíte od jednoho k druhému, pořadí však nemusíte dodržovat. Musíte ovšem počítat s tím, že čím dál, tím jsou úkoly těžší. Před začátkem každého lovu dostanete základní rady, jak máte postupovat. Kromě toho máte po ruce i odkaz na podrobnější popis každého způsobu lovu. Vyzkoušíte si tak postupně střelbu jelenů z klidu stromového posedu, plížení za stádem v lese s puškou, číhání na soby v maskovaném stanu i lov na medvěda, kterého musíte skolit kulovnicí. Projdete zkrátka celou škálou problémů a fint, které by měl lovec znát. Ani tak se však nedoporučuje po takovém výcviku vyrazit rovnou na hnědého medvěda.

Jestliže máte problém s mířením, nebo chcete-li si jen osahat různé zbraně, můžete si zajít do střeleckého údolí, kde si na terčích můžete ozkoušet svou mušku. Zjistíte, které pušky má cenu používat na 150 metrů, o kolik brokovnice zanáší na padesát metrů, a pochopíte, že luk je vám při vzdálenosti nad padesát metrů naprosto k ničemu. A jestli se vám zdá, že být v celém lese jen sám se všemi těmi zvířaty je nebezpečné, stačí si zahrát Online Hunt. Tam se sejdete z dalšími lovci a hurá za kořistí… ale pozor na kulky soupeřů.

Field & Stream Trophy Hunting 5

Po grafické a zvukové stránce je FSTH5 na velmi dobré úrovni. Pochopitelně jistou výhodou je, že při nižší rychlosti pochybu (od plížení po normální krok, žádný běh) není třeba rychle počítat polygony, také zvěře není nikdy tolik jako nepřátel v některých moderních akcích nebo 3D strategií. Při rozlišení 1024x768 vám i jelen zvětšený v dalekohledu přijde docela obstojný. Snad jedinou viditelnou slabinou jsou občas pohyby zvířat. Například vysoká prchající po výstřelu jako splašená někdy vypadá jako opilé barové tanečnice na vysokých podpatcích. Jinak však lze tvůrce z Dynamixu pochválit - oproti konkurenci v loveckých simulátorech odvedli dobrou práci. Podobně dobré jsou i zvuky. Stejně jako grafické efekty, i ty zvukové jsou vlastně celkem prosté, jen nějací ti ptáci, občas zatroubení jelena, někdy pískot veverky a pochopitelně vaše kroky a rána při výstřelu. Tato prostá práce je odvedena dobře a neruší. Pokud jde o hudbu, ta je slyšet jen při pohybu v menu a popravdě začíná po delší době trochu lézt na mozek. Pokud zrovna nepobýváte často na venkově na americkém středozápadě, budete mít za chvilku neodbytné a nepříjemné nutkání dát si pivo a říhnout.

Celkový dojem ze hry je rozhodně pozitivní. Neruší dokonce ani nějaké zvláštní záseky, pokud vás něco naštve, je to většinou jen vaše nepozornost, kvůli které jste šlápli na "tak hlasitou" větev. Přesto lze i této lovecké strategii něco vytknout. Například větve stromů. Jdete totiž okolo jedné a ze svého pohledu jste od ní vlastně dobré dva metry, vaše ramena však jsou zřejmě opravdu silácká, protože přesto o strom zavadíte. Někdy také stopy, které především při dohledávání postřeleného zvířete hodně pomohou, poněkud nelogicky mizí a zase se objevují. Ale stejně, nejste-li zvlášť zarytými ochránci zvířat, můžete si Field & Stream Trophy Hunting 5 zkusit. Pokud se dokážete plazit rychlostí šneka několik minut přes celou mýtinu, dokážete si, že vaše trpělivost za něco stojí. Odměnou vám pak bude pořádný šestnácterák.

Field & Stream Trophy Hunting 5
Výrobce: Dynamix
Vydavatel: Sierra Sports
Distribuce v ČR: není dosud rozhodnuto
Oficiální homepage: trophyhunting.sierra.com
Minimální konfigurace: Procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 3D karta 8 MB
Doporučená konfigurace: Procesor 333 MHz, 128 MB RAM, 3D karta 16 MB
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Pro zkušené lovce nebo pro ty, kteří se rádi toulají po lese a mají trpělivost… opravdu dobrý lov!
Hodnocení 70 %

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.