FIFA 08 PC

  12:05aktualizováno  2. října 12:45
FIFA narozdíl od NHL nepřináší již několikátým rokem stejné představení, ale podléhá určitému vývoji. K lepšímu, nebo horšímu? A podaří se konečně překonat velkou fotbalovou konkurenci PES?
80

FIFA 08

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

FIFA 08 Po zkušenostech s neuvěřitelně odbytým NHL 08 (recenze) jsem ke stejnému ročníku FIFA přistupoval s velkou opatrností a očekáváním nejhoršího. Je však pravdou, že fotbal od EA se v posledních letech vyvíjí nesrovnatelně více než hokej. Budiž požehnáno konkurenci – tady vidíte, jak nutí k evoluci. Pokud by FIFA poslední roky byla neustále stejná, neštěkl by po ní ani PES. Takhle štěkat musí, protože dříve strašlivě akční a arkádový fotbal se vydává správě cestou, kterou razí japonská kultovní kopaná od Konami. Fandové sice mají stále jasno, kdo v tomto minisouboji vede, rozdíly v kvalitě už ale nejsou tak diametrální, aby bylo možné hovořit o jasném vítězi a poraženém. FIFA 08 kupodivu tento trend nastavuje a ospravedlňuje svou existenci.

Jistě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že pro mnohé je vytvoření si jednoho hráče a procházení s ním celou kariérou splněným snem.

Kromě klasického fotbalu se EA ve své sérii snaží již nějakou dobu prosadit koncepční novinky, kterými by se vymezila oproti PES. V případě, že by se některá opravdu vyvedla, mohlo by pro japonskou konkurenci jít o těžkou ránu. Loni toFIFA 08 byly národní ligy, vzhledem ke komplikovanosti a využitelnosti pouze v multiplayeru ale bude ještě dlouho trvat, než se výrazně etablují. Letos tu máme žhavou premiéru režimu Be a Pro.

Jistě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že pro mnohé je vytvoření si jednoho hráče a procházení s ním celou kariérou splněným snem. Nejde jen o přestupy a vylepšování statistik, ale především o jedinou, přímo ovladatelnou součástku na hřišti. Když máte pod palcem celý tým, je to hezké, ale k opravdovému fotbalovému feelingu se dostáváte jaksi zprostředkovaně. Takhle řídíte kroky jediného borce – nabíháte si do volných prostorů, cloníte, říkáte si o přihrávku, sami připravujete gólové situace, střílíte, bráníte, zkrátka jste jedním z jedenácti. Někdy odehrajete zápas skvělý, jindy méně podařený, kdy vaše kontakty s míčem nebudou končit úspěchem. V srdci každého je ale pochopitelně touha být tím nejlepším a to vám hra s trochou tréninku bezproblémově umožní. Budete hvězdou svého týmu.

FIFA 08 Teoreticky tedy parádní herní mód. Jaká je praxe? Inu, k dokonalosti má ještě daleko, ale vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o první ročník s touto novinkou, jsme spokojeni. Spolupráce s hráči na hřišti funguje, plnění pokynů trenéra sice není vyloženě nutné, ale občas se to vyplatí. Lepší hráči budou mít nejspíš pocit, že se hraje až příliš na ně, ale to je nakonec dobře. Nikdo nechce hodinu a půl pobíhat po pažitu, aniž by se dotkl míče. Takže rozhodně pozitivní dojem, zatím ale spíše než o plnohodnotný mód jde o vítané, několikahodinové zpestření. Zatím hraje prim dynastický režim, kdy vedete tým mnoha sezónami skrz národní ligu i pohárové zápasy. Dovedeme si ale představit, že Be a Pro může časem, obzvlášť se zavedením next-genového formátu hrát velmi důležitou roli.

Záložní řada je tak důležitější než kdy dříve a dá se říci, že se tvůrci soustředili na její plynulejší propojení s útočníky

Nejvíce nás ale pochopitelně zajímalo, jak se EA v novém ročníku popere s klasickým pojetím fotbalu – v zápasech. Již minule jsme chválili zvýšený důraz na fotbalovost, celkové zpomalení hry, nutnost větší uvážlivosti a také více nepřipravenýchFIFA 08 situací. I letos cítíme snahu o přiblížení se vynikajícímu dojmu z Pro Evolution Soccer. Naštěstí ale nejde o nějaký skok, kterým by se fotbalový model dostal zase někam úplně jinam. Z posledních dílů je cítit kontinuita vývoje.

Hrajete-li na normální rychlost a jednu z vyšších obtížností, pocítíte určité zpomalení. To je dáno nutností dobré práce ve středním pásmu, kterou razí protihráči a vy se bez ní tím pádem také neobejdete. Záložní řada je tak důležitější než kdy dříve a dá se říci, že se tvůrci soustředili na její plynulejší propojení s útočníky. Mnohem více než minule tak platí, že na hřišti má každý své místo. Stále sice lze dělat lehce nerealistické průniky stoperů až k soupeřově bráně, chce to ale mít obrovskou zkušenost. Určitě se vám to nepodaří po pár odehraných zápasech. Člověk počítač přelstí vždy, dobrou vizitkou hry je, když se to stane hodně pozdě. Jako zde.

FIFA 08 Hra vás tlačí k taktice přihrávek. Protivník vašemu hráči zdaleka neposkytne takovou volnost, na jakou jste mohli být zvyklí dříve. S hráčem uděláte pár kroků a už vás soupeř zdvojuje. Pokud neovládáte zrovna Ronaldhina nebo Rosického, s nimiž není marné se pokusit o kličku či jinou parádičku, je lepší rychle přihrát, protože jinak se významně zvyšuje pravděpodobnost ztráty míče. Přihrávkami je dobré si najít dobrou pozici pro finální střelu. Palbu zdálky gólmani kryjí poměrně dobře, nicméně ve chvílích, kdy je srumec před bránou, až příliš často zaváhají. Jednoduše nevyběhnou, stojí uprostřed kisny a čekají až jim to protihráč napálí na jednu ze stran, kam takřka jistě nedoskočí. Brankáři tak opět docela kazí dojem ze hry, a přestože máte možnost je ovládat přímo, není to funkce, kterou byste využívali tak často. Jistější je efektivněji pracovat s obranou a blízko bráně nikoho pokud možno nepouštět. Snaží se o to i protivník, jako by si byl slabosti gólmanů vědom. Možná to tak byl záměr, ač ne příliš šťastný.

České namluvení od komentátorského matadora Míry Bosáka a jeho přisluhovače Petra Svěceného se pomalu stává standardem, a ač je na něm poměrně jednoduché najít chyby, buďme za něj rádi, protože mohl dopadnout mnohem hůře. Příjemným překvapením je i přítomnost české ligy, která doplňuje světovou smetánku i další méně známé soutěže.

Klady a zápory

Plus Dobrý fotbal
Plus Česká liga a komentář

Mínus Na PES stále nemá
Mínus Horší brankáři

Cena 1399 Kč
CZ Kompletně v češtině

Soupisky kupodivu nejsou kdovíjak hrozivé – opět platí, že kdo chce hledat nepřesnosti, nebude mít moc práce, ale důležité věci naštěstí štymují. Co se týče licenčního pokrytí, tady FIFA 08 opět hraje prim a nabídku stále rozšiřuje. V tomto ohledu stojí jasně před PES.

Palbu zdálky gólmani kryjí poměrně dobře, nicméně ve chvílích, kdy je srumec před bránou, až příliš často zaváhají.

Jinak si dovolíme tvrdit, že jí do konkurence od Konami stále něco schází. Letošní důraz na přihrávky do volného prostoru je možná až příliš vehementní a trochu tak ubírá na volnosti. Zda je to dobře, či špatně, to už si zodpoví každý sám. Do dojmu úplně čistého fotbalu, který předvádí minulý ročník PES a podle demoverze i ten letošní, je tedy třeba urazit ještě lán cesty. Na druhou stranu je FIFA 08 jednoduše přístupná, nabízí širokou škálu obtížností i dalších herních nastavení, že si ji v určité podobě bez problému zahraje i úplně nezkušený člověk. Troufáme si tvrdit, že za několik let budou oba fotbaly kvalitativně vyrovnané a o koupi bude rozhodovat především obliba té které značky.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 800 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Rozběhá váš počítač Anthem? Podívejte se na hardwarové nároky

Anthem

Vydání očekávané novinky od slavných Bioware se pomalu blíží, a tak nastal čas si zkontrolovat, jestli si na svém...

Vzácná edice Metro Exodus vyjde jen v 10 kusech, za peníze ji nekoupíte

Metro Exodus - Master Artyom Edition

Čtveřici edic k očekávané akci Metro Exodus rozšíří jedna velmi speciální, nazvaná Metro Exodus Artyom Custom Edition....

Další z rubriky

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

RECENZE: Hra o havárii ponorky Kursk je tragickým omylem

Kursk

Kromě samotného nápadu nenabízí hra Kursk vůbec nic, proč byste si ji měli chtít zahrát. Je nudná a technologicky...

RECENZE: Strategie Jagged Alliance: Rage! není tak špatná, jak se zdá

Jagged Alliance: Rage!

V tropické džungli vás nemusí dostat jen ozbrojené komando, ale i dehydratace a infekce. Své o tom vědí žoldáci z...

Najdete na iDNES.cz