FIFA 08 PC

  12:05aktualizováno  2. října 12:45
FIFA narozdíl od NHL nepřináší již několikátým rokem stejné představení, ale podléhá určitému vývoji. K lepšímu, nebo horšímu? A podaří se konečně překonat velkou fotbalovou konkurenci PES?
80

FIFA 08

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

Herní karta

FIFA 08 Po zkušenostech s neuvěřitelně odbytým NHL 08 (recenze) jsem ke stejnému ročníku FIFA přistupoval s velkou opatrností a očekáváním nejhoršího. Je však pravdou, že fotbal od EA se v posledních letech vyvíjí nesrovnatelně více než hokej. Budiž požehnáno konkurenci – tady vidíte, jak nutí k evoluci. Pokud by FIFA poslední roky byla neustále stejná, neštěkl by po ní ani PES. Takhle štěkat musí, protože dříve strašlivě akční a arkádový fotbal se vydává správě cestou, kterou razí japonská kultovní kopaná od Konami. Fandové sice mají stále jasno, kdo v tomto minisouboji vede, rozdíly v kvalitě už ale nejsou tak diametrální, aby bylo možné hovořit o jasném vítězi a poraženém. FIFA 08 kupodivu tento trend nastavuje a ospravedlňuje svou existenci.

Jistě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že pro mnohé je vytvoření si jednoho hráče a procházení s ním celou kariérou splněným snem.

Kromě klasického fotbalu se EA ve své sérii snaží již nějakou dobu prosadit koncepční novinky, kterými by se vymezila oproti PES. V případě, že by se některá opravdu vyvedla, mohlo by pro japonskou konkurenci jít o těžkou ránu. Loni toFIFA 08 byly národní ligy, vzhledem ke komplikovanosti a využitelnosti pouze v multiplayeru ale bude ještě dlouho trvat, než se výrazně etablují. Letos tu máme žhavou premiéru režimu Be a Pro.

Jistě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že pro mnohé je vytvoření si jednoho hráče a procházení s ním celou kariérou splněným snem. Nejde jen o přestupy a vylepšování statistik, ale především o jedinou, přímo ovladatelnou součástku na hřišti. Když máte pod palcem celý tým, je to hezké, ale k opravdovému fotbalovému feelingu se dostáváte jaksi zprostředkovaně. Takhle řídíte kroky jediného borce – nabíháte si do volných prostorů, cloníte, říkáte si o přihrávku, sami připravujete gólové situace, střílíte, bráníte, zkrátka jste jedním z jedenácti. Někdy odehrajete zápas skvělý, jindy méně podařený, kdy vaše kontakty s míčem nebudou končit úspěchem. V srdci každého je ale pochopitelně touha být tím nejlepším a to vám hra s trochou tréninku bezproblémově umožní. Budete hvězdou svého týmu.

FIFA 08 Teoreticky tedy parádní herní mód. Jaká je praxe? Inu, k dokonalosti má ještě daleko, ale vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o první ročník s touto novinkou, jsme spokojeni. Spolupráce s hráči na hřišti funguje, plnění pokynů trenéra sice není vyloženě nutné, ale občas se to vyplatí. Lepší hráči budou mít nejspíš pocit, že se hraje až příliš na ně, ale to je nakonec dobře. Nikdo nechce hodinu a půl pobíhat po pažitu, aniž by se dotkl míče. Takže rozhodně pozitivní dojem, zatím ale spíše než o plnohodnotný mód jde o vítané, několikahodinové zpestření. Zatím hraje prim dynastický režim, kdy vedete tým mnoha sezónami skrz národní ligu i pohárové zápasy. Dovedeme si ale představit, že Be a Pro může časem, obzvlášť se zavedením next-genového formátu hrát velmi důležitou roli.

Záložní řada je tak důležitější než kdy dříve a dá se říci, že se tvůrci soustředili na její plynulejší propojení s útočníky

Nejvíce nás ale pochopitelně zajímalo, jak se EA v novém ročníku popere s klasickým pojetím fotbalu – v zápasech. Již minule jsme chválili zvýšený důraz na fotbalovost, celkové zpomalení hry, nutnost větší uvážlivosti a také více nepřipravenýchFIFA 08 situací. I letos cítíme snahu o přiblížení se vynikajícímu dojmu z Pro Evolution Soccer. Naštěstí ale nejde o nějaký skok, kterým by se fotbalový model dostal zase někam úplně jinam. Z posledních dílů je cítit kontinuita vývoje.

Hrajete-li na normální rychlost a jednu z vyšších obtížností, pocítíte určité zpomalení. To je dáno nutností dobré práce ve středním pásmu, kterou razí protihráči a vy se bez ní tím pádem také neobejdete. Záložní řada je tak důležitější než kdy dříve a dá se říci, že se tvůrci soustředili na její plynulejší propojení s útočníky. Mnohem více než minule tak platí, že na hřišti má každý své místo. Stále sice lze dělat lehce nerealistické průniky stoperů až k soupeřově bráně, chce to ale mít obrovskou zkušenost. Určitě se vám to nepodaří po pár odehraných zápasech. Člověk počítač přelstí vždy, dobrou vizitkou hry je, když se to stane hodně pozdě. Jako zde.

FIFA 08 Hra vás tlačí k taktice přihrávek. Protivník vašemu hráči zdaleka neposkytne takovou volnost, na jakou jste mohli být zvyklí dříve. S hráčem uděláte pár kroků a už vás soupeř zdvojuje. Pokud neovládáte zrovna Ronaldhina nebo Rosického, s nimiž není marné se pokusit o kličku či jinou parádičku, je lepší rychle přihrát, protože jinak se významně zvyšuje pravděpodobnost ztráty míče. Přihrávkami je dobré si najít dobrou pozici pro finální střelu. Palbu zdálky gólmani kryjí poměrně dobře, nicméně ve chvílích, kdy je srumec před bránou, až příliš často zaváhají. Jednoduše nevyběhnou, stojí uprostřed kisny a čekají až jim to protihráč napálí na jednu ze stran, kam takřka jistě nedoskočí. Brankáři tak opět docela kazí dojem ze hry, a přestože máte možnost je ovládat přímo, není to funkce, kterou byste využívali tak často. Jistější je efektivněji pracovat s obranou a blízko bráně nikoho pokud možno nepouštět. Snaží se o to i protivník, jako by si byl slabosti gólmanů vědom. Možná to tak byl záměr, ač ne příliš šťastný.

České namluvení od komentátorského matadora Míry Bosáka a jeho přisluhovače Petra Svěceného se pomalu stává standardem, a ač je na něm poměrně jednoduché najít chyby, buďme za něj rádi, protože mohl dopadnout mnohem hůře. Příjemným překvapením je i přítomnost české ligy, která doplňuje světovou smetánku i další méně známé soutěže.

Klady a zápory

Plus Dobrý fotbal
Plus Česká liga a komentář

Mínus Na PES stále nemá
Mínus Horší brankáři

Cena 1399 Kč
CZ Kompletně v češtině

Soupisky kupodivu nejsou kdovíjak hrozivé – opět platí, že kdo chce hledat nepřesnosti, nebude mít moc práce, ale důležité věci naštěstí štymují. Co se týče licenčního pokrytí, tady FIFA 08 opět hraje prim a nabídku stále rozšiřuje. V tomto ohledu stojí jasně před PES.

Palbu zdálky gólmani kryjí poměrně dobře, nicméně ve chvílích, kdy je srumec před bránou, až příliš často zaváhají.

Jinak si dovolíme tvrdit, že jí do konkurence od Konami stále něco schází. Letošní důraz na přihrávky do volného prostoru je možná až příliš vehementní a trochu tak ubírá na volnosti. Zda je to dobře, či špatně, to už si zodpoví každý sám. Do dojmu úplně čistého fotbalu, který předvádí minulý ročník PES a podle demoverze i ten letošní, je tedy třeba urazit ještě lán cesty. Na druhou stranu je FIFA 08 jednoduše přístupná, nabízí širokou škálu obtížností i dalších herních nastavení, že si ji v určité podobě bez problému zahraje i úplně nezkušený člověk. Troufáme si tvrdit, že za několik let budou oba fotbaly kvalitativně vyrovnané a o koupi bude rozhodovat především obliba té které značky.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 799 čtenářů

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Mesut Özil po konci v německé reprezentaci začal streamovat Fortnite

Mesut Özil

Fotbalista Mesut Özil má rád videohry a za svoji vášeň se nestydí. Dokonce spustil vlastní kanál na streamovací...

Další z rubriky

Šťastný je ten, kdo si nepamatuje minulost? Recenze We Happy Few

We Happy Few

Dlouho očekávaná survival akce z dystopického světa je konečně tady. Má cenu se do ní pouštět, nebo si radši máte dát...

RECENZE: Letošní FIFA sází na Ligu mistrů, jinak je vše při starém

FIFA 19

Zase o trochu lepší fotbal než v minulém roce, ale opět jistá pachuť z toho, že musíme platit plnou cenu za hrstku...

RECENZE: Banner Saga 3 láká na špičkové tahové souboje a epický závěr

Banner Saga 3

Každý příběh jednou dospěje do konce a tak to je i s oblíbenou Banner Sagou, která třetím dílem vše v epickém stylu...Najdete na iDNES.cz