Obal hry FIFA 14

Obal hry FIFA 14

Začal soud s podvodníkem. Na herním vydavatelství vydělal až 432 milionů

  • 4
Obchodování s ilegálně získanou měnou pro videohru FIFA se pro čtyři jedince dočasně stalo zdrojem takřka pohádkového bohatství. Hackeři totiž objevili způsob, jak ze serverů společnosti Electronic Arts získávat virtuální platidlo FIFA Coins. A to nabízeli webům prodávajícím měnu.

V pondělí 14. listopadu proto s posledním z nich v texaském městě Forth Worth začal soudní proces, ve kterém jej žaluje přímo stát. Podle agentů FBI podvodníci vydělali mezi 15 až 18 miliony dolarů. Tedy až 432 milionů korun.

Žaloba FBI uvádí, že muži vytvořili nástroj, se kterým serverům Electronic Arts posílali zfalšovaná data o virtuálních zápasech. Tím mohli FIFA Coins získávat nadstandardní rychlostí.

Co jsou FIFA Coins?

Tato virtuální měna slouží k nákupu konkrétních fotbalistů či balíků s náhodnými hráči, se kterými lze obchodovat na tržišti.

Podvodnou techniku provozovali od roku 2013 do 17. září 2015. Tedy do dne, kdy zasáhlo FBI. To ještě v témže měsíci zabavilo majetek všech čtyř zločinců, a to včetně milionů dolarů v hotovosti. Vyšetřovatelé také dospěli k závěru, že jsou všichni obvinění členy hackerské skupiny RANE Developments.

Jeden z nich se navíc loni v říjnu ke kriminální činnosti přiznal. Další z nich měl na bankovním účtu přes dva miliony dolarů a skupiny vlastnila několik luxusních automobilů.

Pro podvod využili program Interactive Disassembler, se kterým studovali kód hry FIFA 14 a během několika měsíců objevili způsob, jak herním serverům posílat falešné příkazy. Na tomto procesu s nimi ostatně spolupracoval člen hackerské skupiny Xbox Underground, který však detaily prozradil policii.

O soudu informoval americký web Kotaku.