Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FIFA Football 2005

  12:00aktualizováno  6. listopadu 2:57
Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Ještě že tu máme alespoň ty hry.

FIFA Football 2005 Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Jeden nejmenovaný tým začínal dokonce z minusových hodnot a to jen proto, že nabízel nějakému rozhodčímu kapříky. Ale teď, po pár měsících, už vše vypadá znovu normálně a stabilně a my si můžeme užívat kvalitního fotbalu. Já vím, možná jsem řekl malou lež, protože slova jako kvalita a fotbal u nás pokulhávají a jako rovnocenná spojení se k sobě moc nehodí. Proto mají fanoušci sportu s kulatým nesmyslem vždy radost, když se na kalendáři objeví říjen, neboť povědomě tuší, že gigant EA už nějaký ten rok periodicky vydává své dílko FIFA letos už s číslem 2005.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho.

Po lehkém zklamání z PC verze, která ve snaze sebezdokonalování a implementování těch „nejlepších“ a „nejrealičtějších“ herních systémů jaksi narazila a jejich, sice licencované, ale poněkud nepraktické „vychytávky“ fanoušci mírně řečeno odmítli, zůstalo ve vzduchu FIFA Football 2005 fotbalových příznivců už jen pokračování Pro Evolution Soccer 4, které se prozatím jeví jako dokonalý pokořitel FIFy. Ale co na GBA? Nám soudruzi z NDR Pro Evolution Soccer 4 jaksi zapomněli na naše mašinky předělat, nám se dostalo jen dalšího ročníku FIFy a nic víc. Máme se radovat či truchlit? Bude stačit nové dílko od EA našim nárokům a nedopadne stejně tvrdě na hubu jako verze pro Pcčkáře?

Je to stále ten samý příběh, dva týmy proti sobě v zápase na život a na smrt, každé mužstvo má 11 gladiátorů a každý match jednoho soudce. Má tedy vůbec smysl kupovat nový ročník, když už vám nějaký starší hájí své místo v šuplíku? Odpověď je někde mezi. Stejně jako u FIFy 2004, i zde se povedlo menu, které je přehledné a díky němuž se hned zorientujete a hupsnete na to, po čem vaše fotbalové srdce touží. Může to být přátelák, výzva, kariéra, soutěž nebo multiplayer. Jak už mnozí jistě postřehli, přibyly položky výzvy a kariéra. Z počátku máte hned dobrý pocit právě z kariéry, neboť vést mužstvo skrze sezóny může být zajímavé. Vrháte se na to. Zvolíte ligu, tým a jste tam. A v čem to FIFA Football 2005 všechno vězí? Je to jednoduché, jste coach a manažer zároveň, vaší jedinou snahou je vyhrávat a plnit úkoly, které jsou vám zadávány. Ano, jste sice manažer, ale k někomu slavnému máte daleko a tak začínáte hezky na nule a jedině plněním úkolů a sbíráním bodů se stáváte lepším a lepším. Body vám přibývají třeba za čistý štít během utkání, za hattrick, za šňůru vítězství bez porážky a nejvíce bodů dostanete za takzvané sezónní cíle, tedy například skončit do třetího místa v lize nebo vyhrát 19 zápasů atp. Zatím asi postrádáte smysl, ale on tu je, pokaždé, když nasbíráte určitý počet bodů, postoupíte na vyšší manažerskou úroveň a jako odměnu můžete vašemu klubu vylepšit například fyzičku nebo útočnou sílu. To je asi hlavní výhoda sezóny, ke které se zajisté pojí i možnost hrát další a další sezóny se stejným týmem, hráči, taktikou. Jinak je vše relativně při starém.

Mobilní fotbaly

To, že se videoherní zpracování těší obrovské oblibě, ať už se jedná o jakoukoli platformu, není dnes již žádným překvapením. Zajímavými jsou ale snahy autorů vecpat i do verzí pro přenosná zařízení co nejvíce funkcí známých z „velkých“ fotbalů. Výsledky bývají sice většinou poněkud rozpačité, ale ten, kdo si již někdy zkusil ve vlaku dát nějaký ten přáteláček, potvrdí, že u zábavného fotbalu jde všechno ostatní stranou. Dokonce i grafika, která je za „normálních okolností“ tím hlavním, za čím se valná většina vývojářů žene, a čím se posléze chlubí. Člověk si až někdy říká, zdali by se na handheldy nehodila spíše arkádová čutaná v pohlednější grafice. Pak si ale zase na chvíli sedne k FIFě a zase zjistí, že nehodila :-).

Dalším módem je výzva. Je to vcelku nový mód, který vám ale v delší perspektivě nic zajímavého nenabídne. Zde si můžete vybrat vždy nějaký reálný historický zápas, který se stal a musíte v něm splnit jistý úkol. Příklad: Real Madrid prohrává o dva góly s Valladolid v sezóně 2004 španělské Primera FIFA Football 2005 Liga na konci prvního poločasu. Dokáže Madrid zvítězit, dokážete zvítězit vy? Docela zábavné, ale jen ze začátku, pak se vše relativně opakuje.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho. Jakmile sjedete všechny nové možnosti FIFy, stejně vás nakonec bude zajímat věc nejdůležitější, samotný zápas.

Předzápasové přípravy probíhají stejně jako v ročníku 2004, volíte tedy hráče v základní sestavě, taktiku, rozestavení atp. Už v menu si můžete všimnout jiného ovládání, které vám hra představujete a to vám i samotný zápas potvrdí. Pak se vrháte do arény plné gladiátorů. První si všímáte grafiky, která doznala jistých změn, ale jak to tak v periodicky vydávaných hrách bývá, nečekejte revoluci, ona by ani v případě GBA nebyla reálná. Je to sice hezčí, barvitější a kapku detailnější, ale co byste také chtěli, že? A pak se to rozjede, gladiátoři se pouští do boje. Do svižného boje, stejně jako FIFA Football 2005 v předchozích letech, do bitvy plné zvratů a klíčových situací plných nervozity a emocí. Ehm, zas tak intenzivní to asi nebude, tedy rozhodně ne na nejlehčí obtížnost. Pokud někdy vaše ruka sáhla na GBA a zahrála si FIFu, nebude nejmenší problém dát gól. A další. A další. A klidně i 8 během zápasu.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém.

Proto prakticky hned volíte aspoň střední obtížnost hráčů a klidně i těžkou obtížnost gólmanů. To už je lepší, pár hodin se může jednat o vyrovnanou partii. Počkat, mluvil jsem o změně ovládání a proto by se slušelo uvést vše na pravou míru. Jak to tedy je? Prakticky je vše při starém, jen se změnila funkce jistých kláves – L je takzvané modifikační tlačítko. Když ho nestisknete, mají ostatní klávesy jisté funkce, jako střelu či sehrávku po zemi. Po stisknutí se těm samým tlačítkům přiřazují funkce jiného řádu – například (hráč bez míče) skluz, (hráč s míčem) sehrávka lobem a tlačítko na uvolnění hráče. To je asi jediná pořádná změna, která mi dává záminku trošku o ní poreferovat. Je to jednoduché, uvolníte se po straně a běžíte vstříc nepřítelově obraně. V tu chvíli se na vás jeho bojovníci vrhají a chtějí vás sevřít a rozdrtit. Vy ale mačkáte modifikační tlačítko plus ono uvolnění a co se nestane, sehráváte před sebe do volného prostoru a na vaši sehrávku reaguje váš FIFA Football 2005 spoluhráč, přebírá ji a běží naproti samotnému brankáři, jak jednoduché a efektivní, možná až moc. Je totiž pravdou, že díky této funkci se prakticky kdykoliv můžete uvolnit a jít téměř na jistý gól, je to až moc snadné, prakticky pokaždé se vám sehrávka povede, protihráč jen nevěřícně kouká, jak míč rozvlní jeho síť a jak se začínáte radovat z gólu. Možná by neškodilo trošku tento fígl ztížit.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém. Snad jen nůžky se dávají mnohem obtížněji a méně často jsou na hřišti vidět. Rohové kopy, penalty a standardky se v podstatě neliší. Co do obtížnosti hry, dá se akceptovat, ale jak jsem říkal, pokud jste hráli už minulé ročníky, asi to pro vás bude brnkačka a téměř žádná výzva. Ještě bych zapomněl samotné zhodnocení hratelnosti. V podstatě se neliší od svého předchůdce, snad jen v maličkostech, které ovšem hru zjednodušují a to bych viděl jako problém. Zvuková kulisa je uspokojivá, tedy v rámci fotbalu. Hudba je dost stereotypní, mám dojem, že jsem neslyšel více než tři opakující se songy, které vás navíc při delším pobytu v menu začnou trošku FIFA Football 2005 deptat, ale to také tak nevadí. Grafická stránka hry je dobrá, animace plynulé a spád svižný.

Závěrem bych vše shrnul. Jedná se o kvalitní hru plnou zábavy, ale pokud jste hráli minulý/é ročníky, žádná revoluce se nekoná, spíš taková pozvolná evoluce. Je jen na vás, jestli vás ke koupi přesvědčí lepší grafika, nové módy či změna ovládání, nebo zůstanete při starém a za rok si koupíte nový ročník, pravděpodobně opět nijak revoluční. Faktem ale zůstává stále dobrá hratelnost a zábava na několik hodin, sice s jednodušší obtížností, ale stejně.

FIFA Football 2005
Výrobce/Distributor EA / EA
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Dobré pokračování hratelného fotbalu s několika málo změnami. Nové módy, grafika lehce oprášená a trošku změn v samotném zápase. Zábava ale stále zůstává.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: Vlak


Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.