Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FIFA Street - sudí se nedívá

  12:00aktualizováno  7. února 4:12
Pokud na zelený pažit vyběhnou dvě jedenáctky hráčů, je to fotbal. Pokud tam nebo na tartan či palubovku naběhnou dvě pětice, je to futsal. A pokud se na plácku se dvěma brankami sejdou s míčem dvě čtveřice, je to FIFA Street.

FIFA Street Pokud alespoň občas zapnete televizní skříňku, čímž tentokrát opravdu nemyslíme hanlivou repliku PCčkářů pro konzole, ale prostě televizi, určitě vás neminula některá ze stylových reklam na sportovní obuv, vůně a kdo ví co ještě nejmenovaných značek. Sportovci předvádějí různé "cool" parádičky, zavěšují se efektně na basketbalové koše či nějakou vychytávkou odpálí míč. Někteří se pak jistě přistihnou při představě, jak při nejbližším fotbálku s kamarády vystřihnou něco podobného. V lepším případě obvykle pobaví kamarády nějakým neumělým pádem, v horším to může skončit pořádnou naraženinou. Konečně ale existuje i varianta pro počítačové hráče, kde si to prostě na sídlišti rozdají tři na tři plus brankáři a neprudí do toho žádný rozhodčí s fauly či ofsajdy. Po basketbalu, který pro mnoho z nás nebyl tím pravým šálkem kávy, tak přichází fotbálek, přesněji řečeno: hodně solidní fotbálek.

Jedná se o ideální party game, poněvadž zápasy netrvají nijak dlouho, dobře se na to dívá a je to zábava. Navíc někteří jedinci se vztekají zhruba stejně jako u Člověče, nezlob se.

FIFA Street V prvé řadě nechybí u těchto her již tradiční personifikace, tedy tvorba hlavního hrdiny. Není to ale žádný manažer týmu v pozadí, ale regulérní hráč, čili pokud si, stejně jako já, vytvoříte tlouštíka, bude vám po hřišti pobíhat právě on. Hračičkové si vyhrají, pomocí posuvníků lze vytvořit velmi širokou škálu postav, především pokud jde o obličej a dresy. S vyhranými zápasy a s vzrůstající prestiží se hráč dostane k hodně zajímavým věcičkám. Svého borce si tak vylepšíme nejenom tetováním, hezčím dresem, ale i nějakou ukrutně stylovou čapkou či brýlemi. Herní dopad je v podstatě nulový, ale když jde o styl, jde přece o všechno, ne?

Kromě hlavní postavy hráče, tedy vás, si také musíme sestavit tým. Kdo čekal pouliční anonymní borce, šeredně se spletl, po hřištích se prohánějí licencování hráči jako Rivaldo či Baroš. O každém hráči vypovídá pět charakteristik, které završuje celkové "kvalitativní" číslo. Na začátku proto hrajeme s tím nejhorším a nemá cenu cpát se do soubojů s výrazně lepšími týmy – číselně třikrát lepšímu brankáři totiž mnoho gólů nedáte, zatímco hráči stejných kvalit vám tam nasázejí pět branek ani nemrknete. Před každým zápasem si určíme, kdo z fotbalistů vyběhne na hřiště. Prvním je vždy brankář, druhým hráč a zbylé dva si vybíráme z týmu. Hráči se dělí na útočníky, obránce a ty, kteří hrají na středu. Styl zápasu ovlivníme i přihlédnutím k tomu, ve FIFA Street které z pěti charakteristik borec vyniká. Osobně jsem obránce nebral vůbec.

Se systémem povyšování a průběžného zlepšování to je složitější. Hráči se nijak nevyvíjí a s tím, s čím je získáte, také hrají až do okamžiku, než je vyměníte. Naopak sami sebe zlepšovat musíme a to neustále. Děje se tak za peníze za odehrané a vyhrané zápasy, ale pozor, část peněz si musíme schovávat coby vstupné na turnaje a hlavně, coby vklad, když se rozhodneme v zápase vyhrát nového hráče. Jinak se k lepším kouskům totiž nedostaneme. Systém hry dále funguje na klasických principech. V každém z měst roztroušených po celém světě se odehrává turnaj, po jehož vyhrání se zpřístupní další město. Mimo turnaje, v nichž se hraje na čas, ale více podstupujeme zápasy s jednotlivými týmy, abychom si vůbec vydělali další peníze. Podmínkou pro vstup na turnaj se stává i kvalitativní úroveň vlastního týmu.

Je lepší FIFA nebo Pro Evolution Soccer 4?

Zatímco většina recenzentů má jasno a série Pro Evolution Soccer u nich kraluje na poli fotbalových her, v naší anketě dopadlo vše jinak. PES sice vyhrálo, ale jen o pár hlasů – těžko přitom říci, jestli si FIFA za ta léta udělala takové jméno, nebo jsou prostě hráči, kterým se podání EA líbí víc. Této dvojici kdysi "zdárně" sekundovala akční varianta This Is Football 2003, jejíž další ročníky ovšem dopadly špatně. Pomyslnou štafetu (berte s rezervou) akčních fotbalů tak přebírá aktuální kousek FIFA Street.

FIFA Street Jádrem hry je samotný zápas, jehož průběh komentátor rapuje (!), což skvěle doplňuje i stylová hudba, díky čemuž vám hlas připadá jakou součást soundtracku. Kolegové na patře si o nás museli asi myslet že jsme blázni, protože z naší místnosti se neustále dokola točila pořád stejná hudba. Ta se dá navíc poslouchat i jen tak, což jenom podtrhuje předcházející větu. Zpět k zápasu. Góly dáváme buď tradičně, pěknou kombinací, nebo efektně a to z nějakého pěkného triku. Pokud předvádíme parádní kousky, navíc v tom správném pořadí, docílíme vyššího zisku peněz po zápase, ale hlavně rychlejšího nabíjení "game breakeru". To znamená, že použijeme super silnou střelu, jež brankáři obvykle nechytí (ten hráčův tutově ne :). Ovšem i proti parádičkám existuje obrana v podobě správných úkroků, čili prakticky hrajeme dvě hry: fotbal a osobní souboje mezi hráčem. Na pohled to vypadá nádherně, o čemž vypovídají očumující kolegové, a hraje se to stejně dobře. Navíc neexistují žádná pravidla, pořádný skluz, až protihráč udělá kotrmelec, je zde dokonce žádoucí pro zabránění gólu; prostě rychlé odstavení. Své místo zde mají i nahrávky o zeď, případně z toho plynoucí dorážky.

FIFA Street

Kdo čekal pouliční anonymní borce, šeredně se spletl, po hřištích se prohánějí licencování hráči jako Rivaldo či Baroš.

Vedle hry jednoho hráče si zaslouží zmínku také hra více hráčů – jedná se o ideální party game, poněvadž zápasy netrvají nijak dlouho, dobře se na to dívá a je to zábava (navíc někteří jedinci se vztekají zhruba stejně jako u Člověče, nezlob se). Ovládání přejde do krve rychle a to, že máte třeba dva dny natrénováno ještě neznamená, že nedostanete pořádnou lekci. Sám jsem se o tom přesvědčil, když mě už po třetím zápase rozstřílel webdesigner iDNESu Emil (jenže on je fotbalista, tak se to nepočítá :). Co dodat? Pouliční fotbálek si nás získal mnohem více než nemastná FIFA a ke štěstí nám chybí snad jen více skladeb v našlápnutém soundtracku.

FIFA Street
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 248 kB
Verdikt: Vypadá to, že se EA dnes již mnohem více než ty tradiční daří sporty "netradiční".
Hodnocení: 87% (info)

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...Najdete na iDNES.cz