Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Final Fantasy Versus XIII ukáže svět, kde vládne jen bolest a utrpení

aktualizováno 
Projekt Final Fantasy Versus XIII je zahalený mlčením od jeho oznámení. Nějaké informace ale postupně přeci jen prosakují.

Final Fantasy Versus XIII

Název hry sice silně evokuje spojitost s třináctým dílem legendární japonské série dobrodružných her na hrdiny Final Fantasy, ale rozhodně to nebude "to samé v bleděmodrém". Ocitneme se zde ve zcela jiném herním světě, potkáme úplně nové hrdiny a odlišný bude i systém hratelnosti. Opět se ale můžeme těšit na značně emotivní zážitek.

VIDEO

Hlavní postavou hry je princ královské rodiny a následník trůnu Noctis Lucis Caelum. Jeho jméno znamená "Světlo na nočním nebi". Není temnýou postavou, dokáže se smát s přáteli, ale je obklopený tajemstvím. Je ostýchavý vůči cizincům a díky síle krystalů má jako ochránce schopnost manipulovat s množstvím sečných zbraní.

Final Fantasy Versus XIII

Klíčovým je prsten na jeho ruce. Ten ho spojuje se silou ochranného krystalu, který se nachází v jeho trůnu. A při boji se mu mění barva očí, která je původně Final Fantasy Versus XIIImodrá. Je schopný vidět záři mrtvých, ale nemluví o tom, protože mu to přináší špatné a bolestné vzpomínky.

Další důležitou postavou je Stella Nox z aristokratické rodiny Fleuretů z království Tenebraee. Její jméno znamená "Noční hvězda" a Fleuret je z francouzského jména pro bodnou zbraň zbraň (česky fleret). Vidí světlo mrtvých stejně jako Noctis, ale na rozdíl od něho jí to nikterak nevadí. S Noctisem se dostanou nechtěně do nepřátelského vztahu.

Final Fantasy Versus XIII

A pak jsou tu ještě tři Noctisovi přátelé, kteří s ním sdílejí osud, ať je jakýkoliv. Tedy většinu hry nepřiznivý a bolestný. Svět, kde Noctis žije, je místo s odlišnou kulturou. Je chráněno rozvinutou technologií a požehnáno krystalem. Království, která ho obklopují, jsou nazývána "Vnější svět". Se zničením krystalů ve státech Vnějšího světa se země začala měnit v ruiny, stále však existují další města s technologií a těžkými zbraněmi, ale již bez ochrany krystalů.

Final Fantasy Versus XIIINoctisovo království disponuje vyspělou technikou. Vojáci mají moderní zbraně, ale kvůli tradici chodí v rytířských brněních, která vypadají jako ze středověku.

Jako ve všech Final Fantasy titulech, i zde hraje velmi silnou roli magie.

Nepřekvapí ani fakt, že se armády Vnějšího světa rozhodnou pro invazi do Noctisovy země s tím, že nepřestanou, dokud jeho krystal nezískají. Města však nejsou supertechnologickými metropolemi jako ve Final Fantasy XIII, chybí tu i mystika. Podoba měst byla inspirována metropolemi jako Tokio nebo Benátky. Čekejte tedy něco, co se dosud v celé sérii neobjevilo: svět designem blízký našemu.

Final Fantasy Versus XIII

Jedním z klíčových faktorů hry je pak náboženství. Uctívá bohyni smrti fal´Cie Etro. Příběh FF Versus XIII celý staví na smutku, bídě a utrpení. Cílem tvůrců proto bylo, abychom se co nejvíce ztotožnili s postavami a jejich bolestmi.

Ostatně klíčovým slovem, které Versus charakterizuje, je podle slov tvůrců utrpení. "Budete plakat celý týden," komentoval děj jeden z nich.

Final Fantasy Versus XIIIOkamžiky štěstí jednotlivých postav budou nesmírně vzácné. Atmosféru mají podtrhnout i jejich tmavé oděvy a speciální asymetrie vytvořená designéry oblečení.

Vrací se velká mapa světa s ohromnými lokacemi, kde bude hráč mít možnost prozkoumávat vše s výjimkou vrcholků nejvyšších hor. Terén je maximálně propracovaný, detailní a různorodý. Je tu cyklus dne a noci, pohyb mraků vychází z fyzikálního chování. Dynamické nasvícení pak má za cíl reflektovat náladu v konkrétních regionech. Loading se objeví pouze při přechodu z jedné obří oblasti do druhé.

VIDEO

Pro rychlejší pohyb bude sloužit automobil a bude možné i létat tak jako ve starších dílech série. Volnými prostorami se potulují monstra a mohou hráče náhle přepadnout. Tvůrci pak slibují množství jejich druhů. Ovšem nemá cenu si nic nalhávat, kvalitu Final Fantasy vždy vedle příběhu určuje kvalita bojového systému.

Final Fantasy Versus XIII

Versus má za cíl přinést nostalgické pocity ze starých dílů, ale vše je podáváno ve zcela novém konceptu, ale jak to bude vypadat v praxi, to je zatím nejasné. Boje budou probíhat v prostředí hry v reálném čase a to na jakýchkoliv místech včetně vertikálních lokací. Noctis může používat více sečných zbraní podle volby útoku a zvládá i schopnost teleportu při bitvě z místa na místo.

Okamžik z traileru, kdy seFinal Fantasy Versus XIII okolo Noctise objeví obrovské množství zbraní je podle Nomury pouhou ukázkou možností. Na počátku hry samozřejmě podobným arzenálem disponovat nebude. Jak do boje bude zasahovat Noctisův doprovod však není stále jasné, stejně jako stále budí otázky i pohyb skupiny. Uvidíme všechny postavy?

Nemusíme mít ale obavy o summony, tedy speciální nadpřirozená monstra, která nám budou pomáhat v boji. Summoni zároveň představují jeden ze styčných bodů s Final Fantasy XIII. Abyste summony mohli získat, budete je muset nejprve porazit.

Final Fantasy Versus XIII

Je zde kladen neuvěřitelný důraz na každičký detail. Vše, co vidíme, je přístupné, každé schodiště má logickou provázanost, na ulicích jsou namalované přechody, svítí tu lampy. Pokud by Noctis neměl meč a nepoznat rysy Bahamuta, klidně by bylo možné zaměnit hru s některou ze sci-fi akcí.

Final Fantasy Versus XIIIOtevřený svět, na který jsme dosud byli zvyklí jen z západních her na hrdiny, je také velkou novinkou, pokud nepočítáme online díly.

Příběhy z japonských RPG her bývají dokonalé a docela se chce uvěřit tomu, že si Versus bude schopný pohrát s emocemi jako již dlouho žádná hra. Zvlášť když to má premiérově být jakási "temná verze Final Fantasy". Zároveň nám může představit svět, který v současné šedi a recyklaci zazáří. Asi jako magický krystal.

Autor:


Témata: Recyklace

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...Najdete na iDNES.cz