Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Final Fight: Streetwise

  12:00aktualizováno  7. září 2:04
Bože, už zase někoho napadlo udělat remake populární beat ‘em up série z devadesátých let. Nezbývá než si jen dokola opakovat: Každý má rád Final Fight, každý má rád Final Fight, každý...

Final Fight: Streetwise Tak je tomu opravdu tak. Metro City je opětovně v nesnázích a letitějším hráčům je jistě již jasné, že série Final Fight se dočkala nového vzkříšení. Pokud nebudeme počítat předělávku původního dílu pro GBA s názvem Final Fight One, tak je tomu přesně jedenáct let, co jsme měli naposled tu možnost prohnat se po kriminalitou stižených ulicích legendárního Metro City a pořádně zmlátit všechny ty lumpy na hromadu.

Se změnou hlavní náplně autoři začlenili do hry mise.

Final Fight Streetwise je prvním dílem série, který se pyšní kompletním 3D zpracováním. To sice není v roce 2006 nic překvapivého, ale pro spoustu fanoušků není tento fakt ničím příjemným. Aby Capcom nezahálel a šel s dobou, tak hře nesmí chybět story mód, spousta miniher a extrémně nabouchaní rváči s nevybíravým slovníkem.

Final Fight: Streetwise Byť je po designérské stránce story mód naprosto primitivní a v podstatě i k smíchu, tak mu nelze upřít velkou zábavnost. Herní svět Metro City je malý, ale skýtá nejednu chvilku plnou hratelnosti. Hned na začátek by bylo vhodné říci, že pokud nemáte k původním dílům, potažmo bojovkám, jakýkoliv vztah, tak pro vás bude hraní Streetwise naprosto nudné a nic neříkající. Město je rozčleněno do několika čtvrtí, tématicky laděných do klasického klišé typu Japan Town či Little Italy. Kromě pankáčů, bezdomovců a dealerů drog se tak utkáte i s italskými mafiány či samuraji všeho druhu. Nepřátel sice mnoho typů není, ale samozřejmě se dočkáte i několika rozmanitých bossů. Bitvy s nimi jsou jednou z nejzábavnějších částí hry, a jejich četnost je tak výrazným kladem.

Byť se i ve story módu setkáte se starou známou trojicí Cody, Guy a Mike Haggar, tak hlavní role připadla mladšímu bratrovi prvního jmenovaného - Kyleovi. Geny rodiny Traversových jsou však jasně viditelné, Kyle je pouliční bojovník tělem i duší. Byť se Final Fight: Streetwise s přechodem do 3D mnohé změnilo a ze hry je patrná snaha o co největší napodobení populárního černošského hip-hop stylu, tak beat ‘em up kořeny jsou znatelné. Bitky jsou totiž hlavní náplní celé hry a i přes menší počet chvatů (což je symptom každé BEM hry) oproti klasickým bojovkám je nelze hodnotit vyloženě špatně. O slovo se sice občas přihlásí stereotyp, který ale naštěstí zaženou ony zmiňované bitvy s bossy. Dalším vírem, rozdmýchávajícím strašáka jménem stereotyp jsou minihry, často mnohdy s naprosto nesmyslnou náplní. Inu povězte sami – čekali byste ve Streetwise něco jako zašlapování švábů, zfetovaných krys či sestřelování gumových kachniček? Pravděpodobně ne, ale nevadí, budete totiž nejspíše příjemně překvapení jejich zábavnou hratelností. Další minihry jsou již serióznějšího rázu. Pexeso, skořápky v zajímavé variaci s kartami, ničení auta ve stylu Street Fighter II, či klasické souboje v ringu. Poslední jmenované budou zajímat především retro maniaky, poněvadž se v ringu vedeném italskou mafií setkáte se starými známými z původní série.

Final Fight: Streetwise

Velkým potěšením byla pro nás přítomnost velkého bonusu v podobě původní hry.

Jak již bylo výše poznamenáno, tak chvatů ve hře opravdu není přehršel, ale jak již bývá u dnešních titulů zvykem, tak jsme se i v případě Streetwise dočkali populárních RPG prvků, které zmiňovaný neduh částečně řeší. Ano, za získané řetězy, zlaté zuby či přímo peníze, které obvykle obdržíte ne zcela dobrovolně od svých protivníků, si můžete pořídit nejenom nové pohyby a chvaty, ale i větší údernost, kapacitu zdraví a instinktu. Instinktem je ve hře míněn klasický režim Rage, či chcete-li zuřivosti. Nadále si za utržené finance můžete pořídit zbraně či jednotlivé songy do svého tracklistu. Již v původní hře určené pro automaty a SNES jste mohli ve svůj prospěch využívat nože, baseballové pálky či ocelové trubky, ale ve Streetwise přijdete do kontaktu i se zbraněmi střelnými. Řeč je o pistolích, samopalu SMG a brokovnici. Díky tlačítku pro automatické zaměřování je zacházení s nimi Final Fight: Streetwise bezproblémové a nebudete s ním mít ani ty nejmenší komplikace.

Se změnou hlavní náplně autoři začlenili do hry mise. Jejich obsahem je sice v devadesáti procentech něco, nebo spíše někoho zmlátit, ale i lehce složitější (heh) úkoly typu ochraň někoho, či uteč v časovém limitusi sem našly cestu. Nejsložitější level je jistě japonské dojo, kde se s pomocí Guye a hasicího přístroje snažíte utéct ven. Životnost jako taková je v rámci žánru vcelku solidní. Déle než víkend vám sice hra k dohrání nezabere, ale i tak lze kvitovat s povděkem, že nejde jako v případě Metal Slug 4 o méně jak dvouhodinovou zábavu.

Technická stránka je naprosto průměrná. Pokud bychom na PS2 měli ukázkově předvádět hru s naprosto průměrnou grafikou, tak by se z Streetwise stal jasný exemplární případ. Vše je laděné do hněda, ulice města jsou bez detailu, modely postav působí nedodělaným dojmem a animace, byť není vyložené špatná, tak reálná není ani za mák. Alespoň že hlavní hrdina „získává“ postupem času v soubojích nějaké ty krvavé šrámy a modřiny. Alespoň že hra obsahuje 60 HZ režim, Final Fight: Streetwise když už nic jiného. Zvuky jsou ale vyloženě špatné. Úder pěstí do obličeje zní jako vyhození plastové láhve do kontejneru, bodnutí nožem do těla zase jako zahození nedopalku do keře, prostě hrůza. V čem ale Streetwise vyniká, je opravdu kvalitní hudební doprovod. Hudba ve hře obsahuje dva žánry – hip-hop a metal, přičemž oba z nich jsou zastoupeny předními představiteli daného hudebního odvětví. Jmenovitě RZA, Mos Def, Shadows Fall, Soulfly, Slipknot či Fear Factory.

Velkým potěšením byla pro nás ovšem přítomnost velkého bonusu v podobě původní hry. Ostatní bonusy v podobě videoklipů metalových kapel se prostě v porovnání s nezapomenutelným retro zážitkem nedají vůbec srovnat.

Arcade Mód

Pokud jste lehkou změnou herního stylu ve Streetwise rozhořčeni, tak vězte, že i pro vás nabízí hra zajímavou alternativu. Tou je přepracování většiny levelů ze story módu do klasické, ryze arkádové podoby á la původní Final Fight. Úrovně do tohoto režimu lze stejně jako trojici hrdinů z původní hry odemknout v průběhu story módu. Věřte tomu či nikoliv, ale Arcade je podařená zábava a navíc ho na rozdíl oproti story lze hrát i ve dvou.

Klady a zápory

Plus Bitvy s bossy
Plus Ulítlé minihry
Plus Super hudba
Plus Původní verze Final Fight k odemknutí

Mínus Stereotyp
Mínus Průměrné technické zpracování
Mínus Otřesné zvuky

Celkově tedy opravdu není Streetwise ničím jiným, než spíše podprůměrnou bojovkou, která je v očích většiny hráčů naprosto zbytečnou záležitostí. Pro fanoušky BEM žánru jde ale o zcela jistě nejlepší variantu, jak ukojit svoje choutky na současné generaci konzolí. Konkurence v podobě Beat Down: Fists of Vengeance, či naprosto děsivého pokusu o hru jménem Crime Life: Gang Wars nestojí za řeč a Streetwise je v žánru prostě a jednoduše nejlepší volba (no, takový Urban Reign taky není k zahození – pozn. red.). Hra je v podstatě fádní, ale dokáže na nějaký ten čas zabavit. Nelze přímo doporučit, ale v žádném případě ji nelze zatracovat. Pokud bychom hovořili zcela lidově, tak jde o blbost v tom nejlepším slova smyslu :-).

Final Fight: Streetwise
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 217 kB
Verdikt: K dokonalosti má sice daleko, ale pro fanoušky se jedná o jasnou volbu. Ostatním nemá co nabídnout.
Hodnocení: Pro bitkaře 65%, pro ostatní 35% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...Najdete na iDNES.cz