Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fire Captain CZ

  12:01aktualizováno  28. dubna 3:10
Hořííí, hořííí! To je v podstatě to hlavní o co v této hře jde. Pokud se chcete stát alespoň na chvíli hasičem bez jakékoliv zodpovědnosti, pak neváhejte a přečtěte si recenzi.
65

Fire Captain

Platforma: PC
Výrobce: Monte Cristo Games

Herní karta

Tady Orel, tady orel, jak mě slyšíte, přepínám. Tady ručník, tady ručník, u obchodního centra nám vybuchlo topení, a oheň se rychle šíří i do nákupního centra. Jsou zde desítky civilistů, rychle přijeďte, přepínám. Tady orel, rozumím, vyrážíme na místo.

Fire captain Fire captain je pokračováním předchůdce Fire Department od firmy Monte Cristo Games. Ani jedna z těchto her si nehraje na úžasný komerční trhák, takže tomu odpovídá i cena a umístění her mezi těmi nejlevnějšími. Až je možná škoda, že si tyto hry vysloužily místo na stojáncích v hypermarketech mezi Ferdou mravencem a podobnými typy her. Když se mi hra dostala do ruky a prohlídla jsem si screenshoty z druhého dílu, nenašla jsem téměř žádný rozdíl. Vypadaly naprosto identicky s těmi z prvního dílu. Dlouho na sebe nenechala čekat myšlenka, že se jedná o chytrý tah prodejce, aby došlo ke zvýšení prodejnosti. Ovšem po spuštění hry mi bylo jasné, že jsem se mýlila. Pojďme se nyní podívat, co nového nám přináší druhý díl.

Především velkým plusem pro mne byl fakt, že menu a potažmo celá hra je v českém jazyce, což bych za 299 Kč opravdu nečekala.

Především velkým plusem pro mne byl fakt, že menu a potažmo celá hra je v českém jazyce, což bych za 299 Kč opravdu nečekala. Po spuštění hry si můžete vybrat, zda-li se chcete rovnou vrhnout na zachraňování lidských životů, nebo pokud neznáte první díl, tak výcvikovou misi, kde se velmi dobře naučíte základní ovládání a chování hry. Tomu kdo nehrál první díl, výcvikovou misi vřele doporučuji, protože ve hře byste mohli být ztraceni. Poté již nebrání nic tomu vrhnout se přímo do kampaně, kde na Vás čeká 13 rozličných misí. Mise naštěstí nejsou jednotvárné, každá má svoje tématické zařazení, jednou pomáháte hasit obchodní dům, jindy zachraňujete památky nebo dokonce les. Každá z misí je navíc sestavena z několika podúkolů, čili o nudě nemůže být řeč. Úkoly naštěstí přibývají postupně, takže pokud si hru nedáte na úplně nejtěžší obtížnost, dá se to stíhat.

Fire captain K dispozici ale nemáte pouze obyčejné hasiče a řadu specialistů, bez kterých byste se neobešli, ale také mnoho různých typů hasičských aut, buldozerů, ale i vrtulníků. Ještě jsem zapomněla zmínit jednu věc, a tou je fakt, že na začátku hry si můžete vybrat z několika států, jehož hasiči budou plnit mise. K dispozici máte týmy z Německa, USA, Velké Británie a Francie. Ovšem ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stát, nemá to žádný vliv na výkon v terénu, jedná se spíše o barevné značení či design aut a uniforem.

O co tedy jde?
V každé misi se stane nějaká nehoda a vy zde musíte nastolit pořádek a hlavně zachránit civilisty před ohněm. Samozřejmě vám u toho nesmí zemřít nikdo z jednotky. Zkrátka ztráty na lidských životech jsou nepřípustné, a v každé misi máte velmi nízkou toleranci, pokud by se vám náhodou nepodařilo někoho zachránit. Pečlivě doporučuji přečíst úkol, který právě máte řešit, protože ve Fire Captainu je několik druhů požárů.

 • Typ A – klasický požár – do této kategorie spadají nejběžnější hořlavé materiály, ze kterých je postavena většina budov. Dřevo, textilie, vlákna, guma atd.

 • Typ B – uhlovodíkové a chemické sloučeniny – Bývají mnohem intenzivnější než požáry typu A a dochází k nim zejména v průmyslových oblastech. Jedná se zpravidla o prudce hořlavé látky. Patří sem například benzín, zemní plyn nebo ropa. Zde zpravidla pokud se jedná o výbuch potrubí musíte najít přívod plynu a zastavit jej.

 • Typ C – elektrické požáry – tyto požáry je velmi nebezpečné hasit vodou. K hašení se zpravidla používá písek. Nejlepší začátek však je vypnutí proudu, a poté hašení klasickou cestou.

 • Typ D – hořící kov – toto je velmi vzácný typ požáru, ale o to více nebezpečný. Je zde totiž velké nebezpečí žáru od hořících kovů. K hašení je zapotřebí zvláštních prostředků, které velmi často bývají přímo na místě nehody.

  Fire Captain A proč jsem zmiňovala předchozí větu? Zejména proto, že se vždy buďto přímo v úkole nebo nápovědě dozvíte, o jaký typ požáru se jedná a musíte se podle toho zařídit. Elektrický požár nemůžete jet hasit s klasickým požárním autem, ale musíte si ve své zbrojnici vždy vybrat příslušné auto určené k těmto typům. Jakmile začnou hasiči hasit, ukáže se vám červený ukazatel síly ohně, který bude postupně slábnout. Jakmile klesne na nulu, je požár uhasen a vy musíte přeběhnout k dalšímu. Bohužel inteligence vašich hasičů je na bodu mrazu a co si sami neuděláte to nemáte. Pokud se nějaký hasič ocitne v plamenech, ani ho nenapadne samotného vyběhnout, ale jen tupě kouká a hoří a hoří, až dohoří a vy misi kvůli němu nedoděláte.

  Typy vozidel

  Hasičský vůz - Tomuto stroji hasiči říkají familiérně "požírač kouře". Je vybaven čerpadlem, které dokáže chrlit až 1500 litrů za minutu. Jeho nádrž dokáže pojmout až 2000 litrů. Pokud se v blízkosti vozu nachází hydrant, přísun vody je během celého zásahu prakticky neomezený.

  Hasičský vůz s pěnou - Používá se k hašení požáru typu B. Jinak se jedná v podstatě o ten samý vůz, jako je klasický hasičský.

  Záchranný vůz - Používá se k poskytnutí první pomoci lidem, zasažených ohněm. Záchranka vyráží k více než polovině případů. Spolu s vrtulníkem je jediným dopravním prostředkem, který je schopen odvézt oběti do bezpečí. Civilistu můžeš požadovat za zachráněného pouze pokud je dopraven k záchrance. Mohou se zde ošetřovat i zranění hasiči.

  Výsuvná plošina - Narozdíl od normálních hasičských aut jsou vybaveny kloubovou plošinou, nak kterou se vejdou až tři muži. Dá se použít k evakuaci civilistů, nebo přepravě hasičů do vyšších pater. Vůz je také vybaven menší cisternou a čerpadlem. Hasiči si mohou u vozu doplňovat zásoby vody.

  Výsuvný žebřík - Používají se jako pojistka u požáru hašeného ve vyšších patrech. Opět je vybaven čerpadlem a cisternou.

  Hasičský člun - Používá se k hašení požáru v přístavu a říčních oblastech. Je vybaven čerpadlem, proto může doplňovat zásoby vody vozům a hasičům. Hlavní výhoda této jednotky je prakticky neomezený přísun vody, kterou čerpá ze svého okolí.

  Cisterna - V kritických místech, kde se nenachází žádný hydrant se do akce nasazují vysokoobjemové cesterny. Dokážou pojmout až 10 000 litrů vody. Ani toto množství však vždy nemusí stačit, proto musíš vodu doplňovat v hydrantech. Ideální jsou v boji s lesním požárem.

  Cisterna s pěnou - Vesměs stejný vůz jako předchozí, rozdíl je v materiálu a v typu požáru, ke kterému je voláme.

  Buldozer - Disponuje speciální dovedností, a tou je demolice. Používá se k odstraňování překážek, povrchové úpravě terénu a ničení velkých obstrukcí. Vozidlo nemá žádnou nádrž ani čerpadlo.

  Terénní vůz - Také disponuje speciální dovedností a tou je vodní bublina. Pokud se hasiči ocitnou v obklíčení plamenů, mohou se ukrýt v kabině vozu a uvolnit vodní bublinu. Tak na chvíli ochrání vůz i jeho pasažéry před plameny, kterými musí projet do bezpečí. Vůz s sebou veze až 2000 litrů vody. Používá se v lesích nebo vřesovištích, kam se normální auto nedostane.

  Záchranný vrtulník - Nasazují se do míst, která nejsou přístupná ze země, hlavně na horách nebo situace, kdy je zapotřebí rychlý lékařský zásah. Jinak má stejnou funkci jako sanitka.

  Hasičské letadlo - Používá se především k boji s lesními požáry. Je schopné pojmout až 6000 litrů vody, které si dokáže díky speciálnímu manévru nabrat z vodní plochy. Ovšem pozor! Tak velké množství vody může zkomplikovat život vašim hasičům, které mohou proudy vody ochromit. Proto své muže raději stáhněte z místa, kde chcete hasit, do bezpečí.

  Hasičský vrtulník - V podstatě totožné s letadlem, ovšem nemá takovou hasící sílu, naproti tomu je však přesnější.

  Fire Captain Multiplayer
  Multiplayer se skládá ze dvou různých módů. Prvním z nich je Režim společných jednotek, ve kterém si můžete zahrát libovolnou dokončenou misi kampaně pro singleplayer. Kterýkoliv hráč může zadávat příkazy jakékoliv jednotce. Chce se to ale domluvit, jinak v tom vznikne trošku chaos. Druhým režimem je pak Spolupráce. Pro tento režim jsou připraveny zvláštní mise, ve které každý hráč velí svému vlastnímu hasičskému sboru a hru začíná na specifickém místě mapy. Režim hry určuje zakladatel serveru.

  Grafika a kamera
  Grafická stránka hry je na rozdíl od prvního dílu promakanější. Je tu více detailů, a rozlišení si můžete zvednout až na 1200x1024. Co se kamery týče, jak už to u těchto her bývá, můžete ji libovolně otáčet, přibližovat a oddalovat. Ovšem zde bych měla výtku co se ovládání týče a to z toho důvodu, že pokud kamerou otáčíte, kamera vám neustále někam ujíždí, není to zkrátka moc plynulé. (možná to je rukama:)) Ve hře ale bohužel narazíte na řadu grafických chyb, ať už jde o možnost ježdění přes ohořelé vraky, nebo hašení hasičů skrz beton.

  Ve hře ale bohužel narazíte na řadu grafických chyb, ať už jde o možnost ježdění přes ohořelé vraky, nebo hašení hasičů skrz beton.

  Fire Captain Fire captain

  Závěr
  Co říci nakonec? Hru se mi nepodařilo dohrát dokonce, protože mi na stejných místech padala, a jelikož je k dispozici i cheat, který vám otevře všechny mise, kromě těch, před kterými mi to padalo, asi nejsem jediná. Ovšem nyní je k dispozici i druhý cheat, který už dané mise umožní hrát. Jako u prvního dílu nezbývá říct, že se jedná o netradiční RTS, a přináší docela dost změn oproti předchozímu dílu. Bohužel po čase může dojít ke stereotypu, ač jsou mise docela rozličné, v podstatě děláte to samé jen v jiném prostředí. Velkým plusem je určitě cena hry, která se maličko promítne i do celkového hodnocení. Uvidíme, jak si hra povede v porovnání s konkurentem Emergency 3, který jdu otestovat teď.

 • Autor:


  Hodnocení hry

  Redakce

  65 %

  Čtenáři

  89 %

  Vaše hodnocení

  Doposud hodnotilo 369 čtenářů

  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Další z rubriky

  RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

  Agony

  Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

  RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

  Vampyr

  Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

  Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?  Najdete na iDNES.cz