Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fire Department 3 CZ

  12:01aktualizováno  16. listopadu 1:12
Dobrý sluha, ale zlý pán. Ve skutečnosti s ním bojuje jen hrstka odvážných, my ostatní však máme také šanci vyzkoušet si boj s živlem v již třetím dílu hry Fire Department. Jak dopadlo hodnocení se dočtete zde.
50

Fire Department 3

Platforma: PC
Výrobce: Focus

Herní karta

Fire Department 3 Statečnost mužů a žen, kteří denně zápasí s jedním z nejničivějších živlů a zachraňují nespočet lidských životů, zaslouží bezpochyby hlubokou úctu a obdiv. Koneckonců, kdo z nás tajně netoužil být hasičem. Pro nás obyčejné smrtelníky přichází nyní možnost zkusit si tak náročné a tak obdivované povolání alespoň z bezpečí křesla před obrazovkou v RTS z prostředí hasičské stanice.

Když mě hra přivítala rodnou řečí a akční hudbou, začínal jsem se těšit. Zpočátku moje nadšení vydrželo, s postupem misí se ale začaly objevovat další a další nedostatky.

V nabídce naleznete pouze tutoriál, kampaň a multiplayer, k mému překvapení zcela chybí možnost hraní jednotlivých misí. Uchýlil jsem se tedy ke kampani. Během hraní procestujete postupně pět států světa, přičemž Vaše cesta začíná na Ukrajině. V každé zemi si odpracujete tři mise, poté se přestěhujete dále – zavítáte tak ještě do Francie, Velké Británie, Německa a na závěr poznáte Spojené státy.

Grafiku má Fire Department nic víc než průměrnou. Nijak neoslňuje, nijak nebijí do očí výrazné chyby. Kamera je otočná do všech směrů, naneštěstí Vám jí po každé animaci hra otočí i sama. Sympatické je vytažení obrysu překreslených a schovaných jednotek výraznou barvou tak, že prosvítají skrze překážku.

Obtížností hra rozhodně není určena jen tak komukoli.

Zmíněné animace jsou nepřeskočitelné, musíte si je shlédnout každou hru ve stejném místě a protože většinu misí budete opakovat vícekrát, jsou přinejmenším otravné. K tomu všemu bude samozřejmě hrát hudba. Tu musím přiřadit ke kladům hry protože k dokreslení napínavé a akční atmosféry slouží dobře.

Fire Department 3 Jako HUD slouží klasicky malá mapka v levém a tlačítka pro ovládání vybrané jednotky v pravém rohu. K mapce je potřeba dodat, že její ovládání je značně nepřehledné a orientace podle ní může činit problémy.

Umělá inteligence Vaši posádky nedosahuje příliš vysoké úrovně. Můžete sice nastavit, jak se budou hasiči chovat, tak jako tak se ale neobejdou bez vašeho přímého zásahu. Buďto stojí na místě poslední akce a nic nedělají, nebo se bezhlavě vrhají do plamenů, nedbajíc svého ubývajícího zdraví. Ani jedna z možností zcela jistě nepovede ke zdárnému konci.

Jako jeden z nejinfarktovějších nedostatků vidím nečekané konce hry s nápisem „Selhal jsi“ bez udání jakéhokoli důvodu. Když Vás hra takto neopodstatněně vyhodí ve stejném místě několikrát za sebou, výrazně přechází chuť pokračovat v hraní, další setrvání titulu mezi instalacemi na disku je otázkou velmi dobré nálady a v neposlední řadě znatelně klesá hodnocení hry. Vedle tohoto se lehce ztratí drobné chybičky jako je hašení skrze střechu, ubývání požáru před dopadem hasící kapaliny nebo neomezená kapacita sanitního vozu.

Klady a zápory

Plus realisticky vyvedené jednotky
Plus česká lokalizace
Plus multiplayer

Mínus množství chyb
Mínus hratelnost

Jednotky každé země mají svůj specifický vzhled, rozdíl ve funkci či v ovládání ale mezi nimi není. Ve hře je všehovšudy patnáct typů jednotek, zahrnujíc techniku i posádku. Tvůrci se vozový i profesní park požární stanice snažili co nejvíce přiblížit skutečnosti, měli bychom se tak setkat se všemi významnými prvky, které opravdovým hasičům umožňují práci. Ponechme stranou jejich podrobný výčet, jen dodám že vedle klasické techniky jako požární vozy, výsuvné žebříky apod. nechybí ani třeba letištní hasičské vozy a letecká podpora helikoptér a speciálních letounů. Pamatováno bylo i na nutnost přísunu hasícího materiálu. Vaše vozy mají s sebou jen omezenou zásobu a tak je potřeba postavit je poblíž hydrantu.

Snaha o co největší realističnost nezůstala jen u jednotek. Hned v tutoriálu se seznámíte s nejrůznějšími postupy, které by podle mých kusých informací opravdu měly odpovídat skutečnosti a jejich nedodržování má také stejné důsledky. Jako jeden příklad za všechny uveďme oheň za zavřenými dveřmi, kdy hasič nesmí jen tak dveře otevřít, protože nahromaděné plyny by explodovaly a tak je nejprve potřeba prorazit okna. Pokud na to zapomene, má o zábavu postaráno a vy o jednoho hasiče méně.

Fire Department 3 Překvapením pro mě byla možnost hry více hráčů. Ve Fire Departmentu se mohou utkat až čtyři hráči a to v módu kooperace, kdy každý velí svojí jednotce a společně se pokouší zvládat živel. K tomuto účelu byly vytvořeny čtyři speciální, pouze multiplayerové hry. Základem úspěchu je bezchybná komunikace mezi hráči a bezpochyby to může být zajímavé zpestření jak hry, tak například i LAN párty.

Obtížností hra rozhodně není určena jen tak komukoli. Ačkoli máte na výběr ze tří úrovní, i ta nejlehčí dá pořádně zabrat. Občas se zdá být tak obtížná, až může někoho od hraní odrazovat.

Tvůrci se pokusili okořenit pozadí titulu příběhem - před několika lety se měl jeden z hasičů dopustit osudové chyby, která ho stála místo u sboru. Jeho kolegové, aniž by tím sledovali nějaké osobní zájmy, ve jménu spravedlnosti svědčili proti němu. Někteří lidé ale neumí prohrávat a tak se z někdejšího zachránce životů stává žhář a pyroman. Jeho útoky vedou proti bývalým spolupracovníkům, tedy i proti Vám. A právě na Vás, jako veliteli jednotky, leží poradit si s vzniklými požáry. Zní to zajímavě, ale s příběhovou linií se budete ve hře potkávat jen zřídka. Fire Department 3 Kromě jedné animace na začátku se příběh zcela odvíjí prostřednictvím zápisků Vašeho hasiče. Ty pojednávají o tajemných událostech okolo sboru a průhledně od začátku směřují k předvídatelnému vyvrcholení. Nebudu ale prozrazovat, aby případnému hráči zbyla trocha napětí.

Verdikt: Fire Department ve svém třetím díle je zajímavá, leč v mnoha ohledech nedodělaná hra. Hratelnost, obtížnost a množství chyb – toť tři nejvýraznější snižovatelé hodnocení. Na druhou stranu je jisté, že si mezi trpělivými a pro žánr zapálenými hráči rozhodně najde široký okruh příznivců. V regálech s levnými hrami zcela určitě patří mezi kvalitnější tituly, rozhodnutí o útratě tří set korun je ale na čtenáři.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 444 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz