Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flat Out 2 – spálené pneumatiky dobře voní

  12:00aktualizováno  10. července 1:16
Další arkádové závody? Není toho už dost? Máte ještě stále chuť vytáhnout tachometr do neuvěřitelných rychlostí a nechat ostatní za sebou? Jasně, že máte. Tak do toho.

Flat Out 2 Bodový systém je tu, takže plno řidičů začalo dodržovat předpisy, protože představa toho, že by se znovu museli pokoušet o „papíry“ jim není zrovna příjemná. Rozumnému člověku tedy nezbude nic jiného, než ukojit svou touhu po zběsilé rychlosti jinde (a bez rizika toho, že by se váš účet blížil pěkné dvanáctibodové hranici). Už jste dopařili skvělou hru Burnout Revenge? Nebaví vás utíkat pořád před virtuálními „chlupatými“ v Need for Speed: Most Wanted? To by vás FlatOut 2 mohl zaujmout.

Až si vybavíte svého plechového miláčka, můžete se pustit do závodění.

Burnout jsem nepřipomínal náhodně, protože po spuštění FlatOut 2 se vám pravděpodobně tato závodní pecka vybaví. Zpracování recenzované hry se svému konkurentovi velmi podobá, i když pravda je, že není tak vypilované a stylové. Až si založíte svůj profil (nečekejte, že si vytvoříte závodníka svých snů, jediné, co si můžete zvolit je pohlaví, a ta jsou jen dvě, tedy Flat Out 2 alespoň myslím), můžete si vybrat jestli se pustíte do jednotlivých závodů nebo začnete s kariérou. Pokud si chcete vypilovat své řidičské umění, tak je jasné, že je pro vás vhodná druhá možnost. Ta je rozdělena do tří sekcí (čtvrtá se uvolní až za čas). První je Derby, druhá Race, třetí Street a poslední Grand Finals.

I když by k tomu mohly názvy etap svádět, není jejich náplň odlišná. Každá je rozdělena do několik pohárů a vaším úkolem je získat co nejlepší umístění. Poháry jsou rozčleněny do jednotlivých závodů (mají obvykle 2 – 6 kol). Příjemné je, že pokud zrovna musíte odběhnout, stačí dojet jednotlivý závod a nemusíte dokončit celý pohár, aby byly výsledky zaznamenány. Po vás se bude chtít, abyste získali zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili. Má to několik důvod;. Za prvé je za to pěkná finanční částka a za druhé se uvolní bonusové mise, které jsou sice nepovinné, ale jsou slušně zábavné. Pro příklad se musí váš řidič rozplácnout co nejvýše na stěně, projet mezi překážkami, proskočit obručemi s ohněm, zahrát si kuželky nebo šipky a provádět další podobné šílenosti.

Flat Out 2 Začít byste měli v Derby, protože jednotlivé sekce jsou odstupňovány podle obtížnosti. Kromě toho, pro každou z nich je nutné mít speciální závodní mašinu, a ty nejsou zadarmo. Peníze získáváte za výhry v závodech, ale nejen za ně. Finanční odměnu můžete čekat i za jiné činnosti, pokud zničíte co nejvíce věcí v okolí závodní trasy, dobře placené jsou i bouračky s protihráči, nejrychlejší projetí kola a další. A jestliže budete pilní, tak si nahrabete víc za svou činnost během závodů, než za vítězství.

V Derby získáte pocit, že vyhrávání není nic složitého.

Mimo to, že si budete pořizovat nová auta, můžete (pokud chcete být lepší než osmý z osmi, musíte) vylepšovat jejich vlastnosti. Těch není málo, jak jsme zvyklí a navíc záleží na každé z nich. Nebude vám stačit jen upgrade rychlosti, abyste to měli v kapse. V žádném případě. Můžete jet 250 mil v hodině, ale když nebudete mít dobrou ovladatelnost vozidla, tak stejně budete pořád ve Flat Out 2 smyku a předjede vás i děda na Babetě. Investovat můžete do rychlosti, akcelerace, ovládatelnosti (doporučuji), síly, váhy a nitra. Jelikož soupeři nejsou žádní milovníci předpisů, má cenu vylepšit i sílu, která zabrání tomu, aby pro vás i sebemenší srážka skončila vystrčením mimo závodní dráhu. Hmotnost zase pomůže tomu, abyste se v zatáčkách lépe udrželi na trati a nemuseli v rizikových úsecích tolik brzdit.

Až si tedy vybavíte svého plechového miláčka tak, aby vyhovoval vašemu stylu jízdy, můžete se pustit do samotného závodění. Určitě vás potěší několik věcí. Graficky hra vypadá opravdu dobře. Okolí i závodnicí jsou zvládnuti skvěle. Je sice pravda, že nepotkáte jiné automobily než jen ty, které patří protivníkům (popřípadě pár odstavených na silnici), ale na druhou stranu, není vůbec příjemné těsně před cílem narazit do civilní káry, a prohrát tak celý závod. Dalším kladem je, že závodní úseky se od sebe výrazně liší. Budete projíždět městy (i skrz obchodní dům), poli, klasickými závodními dráhami nebo se prohánět po letišti. Nejde jen o vizuální odlišnost, ale také o to, že povrch každé trasy výrazně ovlivní i to, jaký styl jízdy zvolíte. Na asfaltu sedí pneumatiky Flat Out 2 skvěle a nemusíte do zatáček příliš zpomalovat, na prašné vesnické cestě se zase vyplatí vyměnit dravý styl jízdy za opatrnější, protože není žádný problém otočit se na střechu i v nízké rychlosti.

Pokud k tomu dojde (a že dojde), tak nemusíte hned restartovat závod. Jelikož AI inteligence záměrně řídí protivníky tak, aby se i jim stávaly nehody, máte šanci zvítězit i v případě, že jste před posledním kolem poslední. Nemusíte to také nechat jen na štěstí, ale zpomalení ostatních jezdců pomoci. Prostředí je neuvěřitelně interaktivní, takže lze rozbít množství věcí v okolí a znepříjemnit tím život ostatním (když někdo narazí do několikatunového balvanu, moc mu to na rychlosti nepřidá). Vás ale také nikdo nebude šetřit, a pokud se náhodou stane, že se dostanete do situace, odkud nebude úniku, tak se neděje nic, co by se nedalo zvládnout. Máme tu totiž tlačítko „Reset“, která vás dostane znovu do hry. I když dost často až za ostatní, takže vám nezbývá, než je znovu dohánět. Ale jak bylo řečeno, není to vždy takový problém. Navíc, když je tu spousta zkratek. Větší starosti Flat Out 2 by vám mohlo udělat to, že auto se nárazy do stromů, srážkami s jinými závodníky atd., poškozuje. Může tak dojít k tomu, že vám upadne kufr, kolo nebo vybuchnete. Není to ale tak často, že by to znemožňovalo hraní. V podstatě má kára vybuchla jen jednou během celé doby hraní.

Během jízdy využijete několik tlačítek: pro plyn, dvě brzdy – klasickou a ruční. Kromě toho ještě nitro a je tu možnost také zobrazit seznam ostatních jezdců, to ale není zrovna možnost, kterou byste využili často. Pro nitro získáváte energii během bouraček a hlavně pokud využijete šanci trošku se proletět a najíždíte na všudypřítomné můstky. Je tu ale riziko, že při dopadu neskončíte zrovna nejlépe, hlavně v případě, že nemáte vyšší ovladatelnost a váhu.

Co si poslechneme?

Už jsme si zvykli, že soundtrack je u podobných her velmi důležitý. I tentokrát se na něm objevují zajímavá jména. Ať už je to Papa Roach, Nickelback, Megadeth nebo třeba Yellowcard, Fall Out Boys, Audioslave, Rise Against a nebo několik dalších. Ať už jste nebo nejste fanouškem rockové a metalové hudby, tentokrát je zvolena tak dobře, že vám hraní zpříjemní. Nebo vám ho přinejhorším alespoň určitě nezprotiví.

Klady a zápory

Plus Grafika
Plus Uživatelská přívětivost
Plus Interaktivní závodiště
Plus Rozdíly mezi tratěmi

Mínus Nepříliš součástek k nákupu
Mínus Nemožnost vizuální úpravy automobilů
Mínus Trasy jsou někdy až příliš „přeplácané“

V Derby získáte pocit, že vyhrávání není nic složitého, ale čím dále ve hře budete, tím více se zapotíte, než zvítězíte. Obvykle se sice nedostanete do fáze frustrace, kdy točíte ovladačem nad hlavou a mlátíte s ním o zeď (zrovna se mi vybavily chvíle strávené u Need For Speed: Most Wanted a honičky s policií, která mě chytila těsně před tím, než jsem získal dostatek bodů pro další postup, a že se mi to nestalo zrovna jednou), ale postupné přituhnutí obtížnosti je zřejmé.

Na Burnout Revenge FlatOut 2 ještě dost ztrácí, ale i přesto jde o zábavné a hráčsky přívětivé závody, které mají spád, jsou graficky atraktivní a mají sympatický rockový soundtrack. Příjemné je, že pokud chcete, můžete jen závodit a bonusové mise můžete vynechat. Nikdo vás do ničeho nenutí. Je na vás, jakou cestu k vítězství si zvolíte. A tak to má být.

Flat Out 2
Výrobce/Vydavatel Bugbear/Empire
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 288 kB
Verdikt: Velmi dobře hratelné arkádové závody, které nabízejí vše, co by měla správná hra toho typu mít – zajímavé trasy, nedodržování jízdních předpisů, strhující soundtrack, povedenou grafiku a plno dalšího.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz