Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flight Simulator X - tento let je nekuřácký

  12:07aktualizováno  1. října 11:08
Letecké simulátory zmírají na úbytě, nicméně jeden přežívá již skutečně dlouho. A nyní se znovu vrací! Flight Simulator X má nabídnout rozšiřující funkce pro profíky i značnou přístupnost začátečníkům. My ho hráli!

Flight Simulator X Letecké simulátory za poslední roky z našich obrazovek v podstatě úplně vymizely. Máme na mysli opravdu hardcore simulátory, ne arkádové pokusy typu Blazing Angels. Přesto tu však stále je jeden evergreen, kterého se jen tak nezbavíme. Kupodivu se i dobře prodává, tudíž nemá Microsoft důvod utínat jeho vývoj, který konečně pokročil až do fáze jubilejního, desátého pokračování, jehož bychom se měli dočkat zhruba za měsíc. Ještě předtím jsme se ale podrobně podívali na všechny informace a hratelnou verzi, abychom vám mohli přinést ucelené preview, které vám dobře napoví, zda se těšit, nebo zůstat u předchozího dílu.

Zajímá vás, zda je rychlejší letadlo nebo raketovým pohonem vystřelený náklaďák? Ve hře si to v rámci jednoho úkolu vyzkoušíte

Víte, co se stane, když se začátečník poprvé posadí k Flight Simulatoru? My vám to povíme. Těm šikovnějším se podaří sešlápnout plyn a tím to tak končí – sjedou ze startovací dráhy a napálí to do nejbližší budovy. Možná to zkusí ještě jednou a když je potká stejný osud, uvolňuje Flight Simulator místo na disku přístupným akčním jednoduchostem a krabice se hrou letí z okna hodně daleko.Flight Simulator X Dosud nebyl simulátor civilních letadel od Microsoft ničím pro ořezávátka. Bylo nutné dlouhé hodiny studovat manuál a ještě delší dobu se pak snažit proměňovat nabyté znalosti v praxi. Nic pro netrpělivé. V desátém dílu se tvůrci rozhodli zpřístupnit letecký požitek i méně nadaným, zkušeným a trpělivým hráčům, tedy alespoň podle šéfa vývoje Shauna Feinigera, který se o leteckou sérii stará již několik let. Popravdě řečeno jsme sice na nějaká příjemná zjednodušení narazili, ovšem nejde o nic, co by přinutilo hráče s negativní zkušeností, aby se do hry pouštěli znovu.

Vývojáři se alespoň postarali o zatraktivnění herního obsahu, který je nyní v mnoha směrech opravdu vyzývavý. Zajímá vás, zda je rychlejší letadlo nebo raketovým pohonem vystřelený náklaďák? Ve hře si to v rámci jednoho úkolu vyzkoušíte. Další jsou pak spojeny kupříkladu se, v zahraničí dobře známým, Red Bull Airrace, jehož premisa je postavena na uměleckém prolétávání často krkolomně postavenými brankami. Ale pochopitelně narazíte i na klasické mise jako „leť z bodu A do B,“ přičemž právě zde vás dost možná potěší novinka v podobě jasně Flight Simulator X znázorněného směru, kudy máte letět. Odpadá tak, pro mnohé nudná, práce s navigačními daty. I když ne tak úplně, protože orientační pomoci se vám dostane právě pouze v nejrůznějších úkolech. Ve chvíli, kdy si budete chtít zalétat na vlastní pěst, odkáže vás program opět na vlastní navigační schopnosti a nijak nepomůže. Ani kdybyste chtěli, což je podle nás přeci jen trochu zbytečné přísné. Lepším řešením by bylo nastavit navigaci dobrovolně.

Někteří hráči tak budou sedět „na věži“ a skrz Teamtalk nebo Skype řídit letový provoz. Může jich být klidně i více.

Minulé verze Flight Simulatoru trpěly podle mnohých nedostatek motivujících činností. V desítce tuto úlohu zastanou právě mise, jejichž splnění by samo o sobě mělo zabrat několik desítek hodin, ale aby toho náhodou nebylo málo, rozhodli se autoři implementovat systém vyznamenání a medailí. Ty dostanete za mnoho vypečených kousků, jako je třeba první přistání bez navigace, vzlétnutí s vrtulníkem nebo deset tisíc nalétaných hodin. Přitom vám dopředu nikdo ceny neprozradí, takže i profíci mohou být často překvapeni. Kdo pak bude chtít, může poslat svá ocenění Microsoftu, který sestaví internetový žebříček nejúspěšnějších pilotů.

Flight Simulator X Přestože je Flight Simulator X v mnohém přizpůsobován začátečníků, dočkají se novinek i ostřílení veteráni. Jednou z těch největších je dozajista „Air Traffic Controller Mod,“ který se prosadí výhradně v multiplayeru. Angličtináři zběhlí v letecké hantýrce už jistě tuší a my jejich domněnky rádi potvrdíme. Přes k tomu uzpůsobené internetové protokoly si vytvoříte on-line hru, jíž se bude moci zúčastnit dosud nespecifikované množství hráčů. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, jen kdyby někteří z nich nezastávali funkci letového dispečera, jenž řídí určitý segment letového provozu. Někteří hráči tak budou sedět „na věži“ a skrz Teamtalk nebo Skype řídit letový provoz. Může jich být klidně i více. Celý tento systém má podle nás jedinou trhlinu: neposlušným pilotům, kteří si létají jak chtějí, zatím nehrozí žádné sankce. Aspoň ban na několik hodin by se přitom hodil.

Ještě před několika měsíci jste si ve spojení s Flight Simulatorem X mohli číst o Windows Vista a DirectX 10. Ale nakonec z toho nic nebude, protože nový operační systém Microsoft vyjde nejdřív v lednu příštího roku, přičemž letecký simulátorFlight Simulator X přijde za měsíc, takže se budeme muset spokojit s podporou DirectX 9 a vzdát se chystaných a podle všeho revolučních efektů. Nemusíte ale hned věšet hlavu, vývojáři slibují plnou kooperaci s desátou verzí DirectX formou patche, jenž hru upraví do takové podoby, jakou měla disponovat hned od počátku. Ono je to vlastně jedno, protože ani v té době ještě většina z nás nebude disponovat tak silnými mašinami, abychom si grafiku mohli vychutnávat v plné kráse. Flight Simulator byl vždy jedním z největších hardware žroutů a desátý díl po této stránce laťku rozhodně snižovat nehodlá.

Velký krok kupředu udělal Microsoft ve svém postoji vůči tvůrcům modifikací. Ty byly dosud právně postižitelné, proto si na ně nikdo příliš netroufal, nyní však softwarový moloch mění svou strategii o stoosmdesát stupňů, jelikož je mu jasné, že fan mody jedině podpoří prodeje. Tudíž by první neoficiální projekty měly vzniknout krátce po vypuštění na trh, přičemž v Microsoft si od toho slibují především velký nášup originálních misí. Jak totiž známo, komunita má často skvělé a ztřeštěné nápady zároveň, z nichž by mohli všichni akorát těžit. Nebude chybět dokonce Flight Simulator X ani možnost vytvořit nejrůznější mezisekvence, jejichž prostřednictvím se s trochou fantazie dají prezentovat i zajímavé příběhy. Ala každá mince má dvě strany, ta druhá v tomto případě spadá na „uživatelskou nepříjemnost“ editoru, který bude přiložen u speciální edice hry. Ne že by se autoři snažili tvůrcům modifikací nějak ztížit jejich práci, to vůbec ne, ale ani se kdovíjak neobtěžovali se zjednodušujícími procedurami a otevřeně přiznávají, že než se s editorem naučíte dobře pracovat, bude to chvíli trvat.

Kdo pak bude chtít, může poslat svá ocenění Microsoftu, který sestaví internetový žebříček nejúspěšnějších pilotů.

Jak už bylo naznačeno, vyjde hra ve dvou verzích – klasické a speciální. Obě se roztahují přes dvě DVD, ovšem druhá jmenovaná nabídne, krom editoru, ještě další mise, letadla i kokpity. Flight Simulator X již klepe na dveře a my se na něj moc těšíme, ačkoliv se opět nejedná o hru, k níž si sednete a za pár minut jste již v plném proudu zábavy. Zde musíte vyvinout určitou snahu, ale kdo jednou Boeingem 947 přepravil 400 pasažéru z Prahy do New Yorku, ke všemu v noci a za silných turbulencí, nedá na hru dopustit.

Index očekávání: 90%

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Najdete na iDNES.cz