Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Football Manager 2007 - je na čase vyměnit trenky!

  12:00aktualizováno  1:23
Nový díl oblíbeného a nesmírně návykového fotbalového manažeru je tu! Vychází kompletně v češtině, stojí za to si jej koupit?
89

Football Manager 2007

Platforma: PC
Výrobce: Sports Interactive

Herní karta

Myslím, že je zbytečné se zde zabývat historií série nebo vývojového týmu, protože každý fanda fotbalu zná chlápky z SI Games jako opravdu profesionální tvůrce fotbalových manažerů a není je třeba nikterak představovat. Football Manager je každým rokem nejlepším fotbalovým manažerem na světě a věřte, že tento fakt se nebude měnit ani letos, protože stejně tak jako loni vás Football Manager chytne a nepustí - já sám jsem rád, že mě pustil napsat tuto recenzi.

Co mi však v FM 2007 velmi chybí je kompletní licence, tedy znaky, fotky, dresy jednotlivých lig a klubů.

Letošní díl dostál několika změnám. Tou první je samozřejmě pozměněný interface, který je opět o něco přehlednější, této změny si všimnete ještě dříve, než se dostanete do určitého klubu. Nově je zde i možnost vložit si vlastní fotografii manažera. V FM 2007 se vžijete do role fotbalového manažera - v letošním dílu je na výběr opět nespočet ligovových soutěží a bude jen a jen na vás s kterým klubem podepíšete smlouvou. Nechybí samozřejmě možnost začít "bez práce" a čekat, až se v nějakém klubu místo manažerské pozice uvolní. To ale všichni moc dobře známe, tak se vrhneme hned na to, co je v FM 2007 novinkou.

Autoři nám slibovali, že letošní díl bude převážné zaměřený na ještě podrobnější komunikaci s hráči. Musím říct, že slib SI Games splnili. Nejenže můžete s hráčem komunikovat před zápasem, o poločase a po zápase, kdy můžete říct pár slov buďto celému týmu nebo konkrétním hráčům, vaše slova pak mají účinek na týmovou morálku. O poločase můžete také nahlédnout, jaké pokyny má soupeř a podle toho nastavit taktiku - ta je rozmanitá stejně tak jako minulý rok, můžete přidělovat množství úkolů jak jednotlivým hráčům, tak i celému týmu. Novinkou však je, že můžete s hráči komunikovat i mimo zápas a to ne jenom se svým kádrem, ale můžete si získat sympatie nebo také antipatie u jiného hráče z jiného klubu, kterého třeba chcete koupit nebo si na něj postěžovat. Stejně jako loni můžete komunikovat s ostatními manažery, s některými se můžete spřátelit s jinými naopak rozhádat, komunikace opět probíhá přes média, kterým je letos věnován dost velký prostor, protože práve aktuálních zpráv je ve hře opravdu dostatek, na druhou stranu zase víte o všem, kdo kam přestoupil, kdo koho vyhodil apod. V FM 2007 se opět objevují otázky od reportérů, kterých je letos daleko více, než minule. Ptají se vás před každým zápasem, jak vidíte nadcházející utkání, když se vám zraní dlouhodobě hráč, tak musíte odpovědět, jak moc ho bude tým postrádat a nechybí ani třešnička na dortu - občas se stane, že vstřelíte/obdržíte neregulérní branku, rozhodčí ji uzná - a vy po zápase odpovídáte reportérum, jaký máte názor na situaci vy. A aby toho nebylo málo, dokonce si budete moci onen osudný okamžik jednoduše přehrát v podobě simulace.

Letos byl vylepšen i scouting. U každého scouta, který je ve vašem týmu zaměstnán, máte graf, na kterou ligu je největší odborník. Většinou je to podle národnosti. Máte švédského scouta, má na starosti švédskou ligu, máte českého, má na starosti českou ligu. Stejně jako v FM 2006 můžete jednotlivým scoutům zadávat úkoly na určitou dobu, po skončení vám pak scout podá hlášení, jací hráči se mu zalíbili a s kterými byste měli podepsat smlouvu, popřípadě za kolik by je mohl nynější zaměstnavatel uvolnit. Další novinkou, která je docela užitečná, je hodnocení jednotlivých hráčů od scoutů. V přehledu všech hráčů máte u některých hvězdičky, které vyjadřují, jak by tito hráči zapadli k vám do týmu a jak by se vám hodili. Většinou jsou tyto hvězdy u mladých a nadějných hráčů. Letos autoři vymysleli i takovou věc, kterou nazývají partnerské týmy. Vy tak můžete s různými kluby uzavírat partnerství a pak mít výhradní právo na koupi jejich hráčů.

Já sám jsem za týden nahrál více jak 50 hodin a začínám se do toho dostávat, za chvíli přijde čas dojít si na záchod a vyměnit si trenky :-).

Co mě docela potěšilo je fakt, že když máte dlouhodobou vítěznou sérii a všichni vaši hráči mají skvělou morálku a vy prohrajete jeden zápas, hned jim morálka neklesne na minimum, jako tomu bylo v FM 2006, kdy i za remízu již tým ztratil hodně morálky. Dobré je i to, že hráči, kteří jsou zálohou pro první tým si pořád nestěžují, že nejsou v základním kádru. V FM 2006 někdo chvilku seděl na lavičce a po zápase jste hned četli stížnost, že nehraje v základu. Letos je tomu docela jinak a hráči již chápou, že jsou zálohou pro první tým a téměř žádné protesty nemají. Plusem je, že tito hráči, kteří pravidelně nenastupují mají stejnou morálku, jako většina týmu, což se v FM 2006 moc nestávalo. Konečně je i počítána jinak cena hráče. Cena hráče se odvíjí od částky, za kterou ho nakoupíte. Takže jestli koupíte někoho za 70mil. euro, bude mít i cenu 70mil. a mohl mít před nákupem cenu jakoukoliv. V FM 2006 tomu bylo jinak, hráče, který měl cenu řekněme 8mil. jste koupili za nějakých 16mil. a i když už přestoupil do vašeho klubu, měl pořád cenu 8mil. Konečně můžete hru nahrávat i ukládat, kdy se vám zamane. Minule tomu bylo tak, že jste hráli hru a chtěli jste nahrát jinou, musela se nejdříve vypnout hra, znovu zapnout a pak teprve nahrát. Ve Football Manageru si všichni stěžují na to, jak dlouho musí čekat při simulaci ostatních zápasů. Letos tuto nepříjemnost autoři docela obstojně vyřešili. Když čekáte, až se dosimulují ostatní zápasy, tak vám na obrazovce vyskočí tabulka, ve které se objevují jednotlvé výsledky, ale i zprávy o přestupech, zraněních apod. Věřte, že je to daleko příjemnější, než jenom čekat a dívat se na loadovací čáru až doběhne do konce.

U každého scouta, který je ve vašem týmu zaměstnán, máte graf, na kterou ligu je největší odborník.

Klady a zápory
Plus Vysoce návykové
Plus Vylepšený scouting

Mínus Chybí fotky, znaky, dresy
Mínus Velké množství někdy nezajímavých zpráv

Cena 799 Kč
CZ Kompletně v češtině

Co mi však v FM 2007 velmi chybí je kompletní licence, tedy znaky, fotky, dresy jednotlivých lig a klubů. Je jasné, že časem vyjde nějaký ten přídavný patch, ale kdyby u všech hráčů a manažerů byla fotka a u všech klubů znak i dres, práci i hru by to hodně zpříjemnilo. V základní verzi se musíme smířit jenom se znaky a dresy několika málo lig, za zmínku stojí asi jen Italská a Španělská. Fotky u hráčů jsou jen zřídkakdy. Převážně v nižích ligách má každý hráč svou fotku, ve známějších klubech však není skoro nikdo, kdo by měl v profilu fotku. V FM 2006 tomu bylo aspoň tak, že ty ligy, na které měli autoři licenci, byly i s fotografiemi. Počkejme si ale na nějaký přídavný fanouškovský balíček, který tento nedostatek opraví, nicméně chtělo by to rovnou v originálu.

Tak a dostáváme se na konec recenze. V recenzi se dočtete většinou jen novinky oproti minulé verzi. Počítám, že ten, kdo čte recenzi na Football Manager 2007, má již celou řadu manažerů za sebou a tudíž ty klasické věci jako nastavení rozestavení, taktiky, rozhovorů, jsem zde nerozebíral. Football Manager 2007 opět zabodoval a je jasnou volbou pro všechny fanoušky fotbalu. O tom, že FM je velice návyková hra snad mluvit nemusím. Já sám jsem za týden nahrál více jak 50 hodin a začínám se do toho dostávat.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 307 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz