Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Formula One 05

  12:01aktualizováno  9:43
Po dlouhých letech rudého moru začíná letos Formule 1 vypadat opět trochu rozumně, tak proč to neoslavit u nové formulové hry? Zvláště když se od svých předchůdců odlišuje více než bychom po loňsku čekali.

Formula One 05 Synonymem pro pravidelné výroční aktualizace s menšími obměnami jsou stále v prvé řadě sportovní hry od EA Sports. Nutno ale říci, že dnes již poněkud neprávem, jelikož už i jiné firmy produkují hry se železnou roční pravidelností. Vzhledem ke hře, o níž dnes píšeme se nabízí samozřejmě i Sony, jejichž motoristické série WRC či Formula One tu s námi již rovněž nějaký ten rok jsou. A právě nový díl formulového zápolení si dnes vezmeme na paškál.

Již nějakou dobu je firma Sony výhradním vlastníkem práv na celý seriál Formule 1, a tak všichni příznivci této disciplíny (a že jich na světě není málo) musí svou pozornost cílit směrem k PlayStation 2. Samozřejmě pouze v případě, že chtějí závodit za aktuální konstelace a ne s několik let starými soupiskami týmů, barevnými provedeními vozů a bez možnosti zajezdit si na nejnovějších tratích, na nichž se F1 jezdí. Tím je nyní samozřejmě řečeno, že i v letošní Formula One se setkáváme s aktuálními jmény u daných týmů, s aktuálními sponzorskými logy na vozech a samozřejmě i s rekordní nadílkou devatenácti okruhů letošního ročníku F1 včetně novinek v podobě Číny a Turecka. Takže potud víceméně vše při starém a v naprostém pořádku. Formula One 05

Pokud si zapnete všechny asistence, jezdí hra téměř sama za vás a můžete závody vyhrávat třeba i na Minardi.

Příjemné překvapení ale nastává hned při prvním závodu. Ač se vloni již tak nějak začínalo zdát, že tvůrci ze Studia Liverpool už pomalu docházejí k limitu svých možností, co se týče technického zpracování hry, tak letos to rázně velice rázně popřeli. Hra totiž vypadá opravdu velice dobře, což bylo v minulosti spíše výsadou konkurenční série F1 od EA Sports. Skok je to skutečně značný a po zkušenostech s předchozími ročníky, jsme skoro až nechtěli věřit vlastním očím. V prvé řadě je zde nyní všechno podstatně barevnější než v minulosti, čímž pádem vše vypadá živěji a přitažlivěji, ale nemalou roli hrají i velmi pěkné modely monopostů, poměrně zdařile ztvárněné tribuny plné diváků a v neposlední řadě i okolí tratí. Jistě, v takovém Bahrainu není na co koukat, jelikož za obrubníky vymezujícími trať začíná poušť, ale třeba projížďka v takové Monze se dá označit za pastvu pro oči: všude kolem plno zeleně či velmi povedené modely stromů vytvářejí skutečně velmi dobrý dojem. Jistě, s grafickou excelencí GT4 srovnávat nelze, ale oproti předchozím dílům vypadá hra Formula One 05 zkrátka fakt dobře. Podobně jsou na tom i zvuky, jejichž kvalita nás sama upozornila na to, že se nejedná pouze o standardní ozvučení, známé z formulových her již roky. Zejména rázy motoru při podřazování znějí velmi věrohodně a dodávají hře realistický lesk.

Když už jsme u toho realismu: jeho míru si můžete opět nastavit plně podle svých potřeb či dispozic a jeho úroveň se nenastavuje pouze po přednastavených hladinách, ale po jednotlivých parametrech jako kupříkladu možnost poškození auta, brzdný asistent nebo dokonce i pomocník při zatáčení. Pokud si zapnete všechny asistence, jezdí hra téměř sama za vás a můžete závody vyhrávat třeba i na Minardi, ale pokud si již vypnete třeba korekci zatáče, nadřete se na dobrý výsledek podstatně více než by se dalo předpokládat. Pro začátečníky je velmi dobrá i možnost nechat si ve všech režimech na asfalt nakreslit čáru vytyčující ideální stopu, jejíž barva navíc upozorňuje i na nutnost brzdění či možnost plné akcelerace.

Formula One 05 nás velmi příjemně překvapila. Vypadá velice dobře a hraje se neméně dobře.

Formula One 05 U hry, která vychází uprostřed rozjeté sezóny vždy hrozí nebezpečí, že se tvůrcům nepodaří odladit správné rozložení sil, které v daném ročníku panuje. Letos se to v zásadě i povedlo, přestože spoustu odchylek oproti letošnímu vývoji reálné sezóny zde najdeme. V prvé řadě je zde poněkud více než ve skutečnosti silné Ferrari, jehož vozy se na startovním roštu umisťují v průměru tak do šestého místa. Vcelku reálně je na tom McLaren, poněkud dole se umisťují vozy stáje Williams. Bude se ale patrně jednat o odezvu na neuskutečněný přestup Jensona Buttona od BAR, jelikož tato stáj je na tom evidentně pouze na základě loňských výsledků podstatně lépe než v reálu. Spolu s Minardi pak vcelku očekávatelně uzavírají startovní pole žluté Jordany. Lehčí „přesílenost“ Ferrari navíc patriotičtí tvůrci poměrně vtipně kompenzují tím, že při vstupu do rychlého závodu vám hra jako prvního nabídne právě Buttona s BAR. Pokud ale chcete změnit stáj i jezdce a začnete mezi nimi listovat intuitivně pravou šipkou na gamepadu, zjistíte, že stáje jsou seřazeny podle pořadí v loňském poháru konstruktérů, přičemž k rudým plečkám z Maranella se tímto směrem dostanete až úplně nakonec.

Formula One 05 Nejen v oblasti pohledné grafiky se ale tvůrci inspirovali u konkurence od EA. Hlavním těžištěm nové Formula One je totiž kariérní režim, do něhož vstupujete jako závodník „druhé kategorie“, který se pokouší proniknout do F1. Čekají vás tak předsezónní testy, které musíte samozřejmě úspěšně splnit k tomu, aby vám byl nabídnut kontrakt. Samozřejmě nelze čekat, že první nabídky přijdou od těch nejlepších renomovaných stájí, ale podívejte se třeba na takového Fernanda Alonsa: začínal u Minardi a dnes útočí na titul mistra světa. Ve vaší první sezóně dostanete úkol, který spočívá ve splnění požadavku na vaše celkové umístění na konci sezóny, v čehož důsledku pak přicházejí nové a lepší nabídky z lepších stájí. Vedle tohoto módu je zde samozřejmě slušná řádka dalších režimů, mezi nimiž nechybí ani obdoba licenčních zkoušek známých z Gran Turisma.

Kam míří F1?

Formule 1 v současné době prochází těžkým obdobím. Za posledních pět let se snad neobjevila sezóna, v níž by se nad královnou motoristických disciplín nestahovala temná mračna. V posledních letech letech cloumají celým seriálem snahy snižovat náklady, což by mělo umožnit stát se konkurenceschopnými nejen několika málo předním týmům. Větší problém je ale přerozdělování peněz z televizních práv, kvůli němuž se několik let již docela konkrétně mluvilo o tom, že si velké automobilky založí svou vlastní konkurenční závodní sérii. K tomu nakonec v nejbližší době nedojde, ale vcelku reálně může dojít k tomu, že se F1 vytratí z evropského kontinentu. V zemích Evropské Unie totiž platí zákaz tabákové reklamy, a právě tabákové koncerny jsou ty, které do F1 přinášejí značné množství peněz. A pokud se vrátíme zpět ke snižování nákladů, dojdeme k poslednímu závodu v Indianapolis, který se díky novým regulím o pneumatikách změnil v neskutečnou frašku do níž odstartovalo pouze šest vozů, což je nejnižší počet v dějinách F1. No, jen tak dále.

Formula One 05 Abyste ale byli více motivováni, nabízí vám hra i něco více nežli jen body do hodnocení šampionátu. Pokud dosáhnete jejich dané kumulativní hladiny (pokud se nepletu tak po každých třiceti mistrovských bodech), odemkne se vám nová závodní helma, která svým designem určuje vaši vyzrálost a zkušenost coby pilota formule 1. Mnohem zajímavější je ale zcela jistě možnost odemknout si „zásluhami“ typu první pole position či daný počet vyhraných závodů nové okruhy a zejména vozy. Pokud se vám takovéto bonusy v plně licencovaném simulátoru zdají poněkud podivné, pak vězte, že malá exkurze do historie formulových závodů určitě neuškodí, zvláště když se se všemi odemknutými slavnými formulemi minulosti můžete samozřejmě i projet. A takový černozlatý Lotus z roku 1979 za to určitě stojí.

Klady a zápory

Plus Vylepšená grafika
Plus Velmi slušné zvuky
Plus Příjemné ovládání
Plus Zajímavý kariérní režim
Plus odemykatelné bonusy

Mínus Pořád jen formule
Mínus Zpočátku poněkud strmější křivka obtížnosti mezi jednotlivými nastaveními

Co tedy říci závěrem? Formula One 05 nás velmi příjemně překvapila. Vypadá velice dobře a hraje se neméně dobře. Možná mohou trošku zaskočit místy snad až moc velké skoky při ladění obtížnosti, ale tak už to u formulí chodí: každý úspěch si žádá spousty testovacích kilometrů, studia telemetrie a zkoušení různých nastavení pro daný okruh. Vylepšeno bylo i ovládání, které je nyní možná trošku benevolentnější, ale rozhodně příjemnější, pokud se bavíme o hraní na gamepadu. Navíc jsou poprvé podporovány i směrové šipky, což ale pro hardcore závodníky vyzbrojené volanty nic neznamená. Začátečníkům by se to ale mohlo hodit. Tato hra, ač ve své podstatě ryzí simulátor, je totiž díky svým širokým možnostem nastavení vhodná i pro ně. Jedinou vážnou chybou tak zůstává, že jsou to pořád „jen“ formule. Vzhledem k letošním změnám by ale pořízení si nejnovějšího dílu nemuselo být zase až tak úplně od věci.

Formula One 05
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 347 kB
Verdikt: Překvapivě vylepšené pokračování dnes již jediné série z prostředí seriálu F1.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: simulátor, Sony

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Najdete na iDNES.cz