Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Formula One 06 – střídání stráží

  12:00aktualizováno  26. června 1:10
Ať už se pro vás vyvíjí letošní sezóna příznivě či děsivě, nelze jí upřít jistou monotónnost. V podobném duchu se dá ale hovořit i o již šestém dílu PS2 formulí od Sony.

Formula One 06 Série Formula One od Sony má již za sebou vcelku dost slušnou historii, když se mezi elitními závodními tituly etablovala již v dobách PSone, aby pak s většími či menšími výkyvy pokračovala ve svém tažení po celou dobu života PS2. A právě letošní díl anoncuje, že nadešel opět čas na změnu, čas přesedlat na výkonnější železo. Formula One 06 totiž vychází jak pro PS2, tak i pro PS3 a upřímně řečeno, je to na ní tak trochu znát. Nebo možná již autoři skutečně neměli kde brát.

Poté, co nás loňský díl příjemně překvapil svými kvalitami i přesto, že s každoročními novými díly jsme se zase až tak výrazný progres čekat nedá, letošní díl už tak říkajíc mele z posledního. Nemyslíme si, že by se jednalo o komerční propadák, ostatně série Formula Ona je jediná možnost, jak si zahrát plně licencované formule s aktuálními soupiskami, ale co se týče hratelnosti a celkové atraktivity, není to nikterak slavné a více než kdy jindy v celé historii této série jsme měli pocit, že se jedná téměř o to samé jako posledně.

Formula One 06

Je potřeba se zmínit o novém prvku, kterým je testování.

Co se týče hratelnosti, asi těžko mohli autoři vymýšlet něco převratného, zvláště když si chtěli ponechat punc realisticky pojatého závodění. Tím pádem se tedy opět podíváme na všechny již tak dobře známé okruhy s bandou oficiálně licencovaných pilotů jezdících za všechny současné týmy. Tam kde ale již samotný sport jako takový již lehce tápe a šlape vodu, Zasahuje tentokráte v poslední chvíli jako deus ex machina ruka osudu. Respektive ruce dvě, přičemž jedna patří Bernie Ecclestoneovi a druhá Maxi Moslemu.

Ano, řeč je o dalších změnách pravidel F1 pro tuto sezónu. Můžeme dlouze diskutovat o tom, zdali tyto změny prospěly či uškodily letošnímu skutečnému šampionátu, nicméně co se týče hry, je potřeba jen chválit. Na mysli máme zejména letošní kvalifikační systém, který je sice v televizních přenosech nezáživný zhruba stejně jako mnohé letošní závody, ale ve hře funguje skvěle. Místo jednoho závodu totiž nyní závodní víkend sestává vlastně ze závodů tří. V první fázi kvalifikace je totiž potřeba Formula One 06 umístit se mezi nejlepšími šestnácti jezdci, abyste si uchovali naději na boj o pole position. Ze stejného důvodu je pak potřeba umísti se ve fázi druhé do desátého místa a až ve rzi třetí si deset nejlepších rozdá v boji o nejvýhodnější startovní pozici. Takto „na papíře“ to sice možná nezní jako kdovíco světoborného, ale s ovladačem v ruce jsou to občas pořádné nervy, zvláště když vás od postupu dělí jedno místo a nějakých patnáct setin vteřin, zejména pak když těsně před vámi trůní Yuiji Ide na Super Aguri. Tím e mimochodem dostáváme k tomu, že soupisky odpovídají startu sezóny, takže zas až tak úplně akurátní hra taky není. Zpět ale ke kvalifikaci. Vzhledem k výše popsanému je pak jedním z nejkrásnějších pocitů, srovnatelným s vítězstvím v závodě, když zajedete na poslední chvíli do boxů, změníte nastavení vozu a posledním rychlým kolem se dokážete probojovat na postupové příčky. Vynikající.

Formula One 06 je titulem, který má potenciál zaujmout a zaútočit na peněženky mnoha z nás.

Formula One 06 V souvislosti s boxy je pak potřeba se zmínit o novém prvku, kterým je testování. Abyste dokázali najít to nejlepší nastavení vozu pro daný okruh, je potřeba podstoupit sérii testů rozdělených do několika kategorií, jako například pneumatiky a množství paliva, přítlak, podvozek nebo vyvážení. Funguje to zhruba tak, že nejprve vyjedete na trať s plnou nádrží a novými pneumatikami a je potřeba zajet pár kol, aby vaši inženýři nasbírali potřebná data. Pak se po okruhu projedete s plnou nádrží a již použitými pneumatikami, pak s prázdnou nádrží a novými gumami atd. Osobně jsem se u těchto testů vyblbnul ještě o poznání více než u samotných závodů, jelikož zaprvé se vám při testech nemotá vkuse někdo do cesty a za druhé je zde vedle toho, co právě testujete, i možnost vyzkoušet si průjezdy různými zatáčkami a bez stresu si na dané trati zaexperimentovat. Pominout ovšem nelze ani to, že se díky těmto testům zase dostáváme o kousek blíže větu skutečné F1 a můžeme pochopit, jak co funguje, proč tomu tak je a jak to vlastně vůbec v tomto cirkusu na kolech vlastně chodí.

Formula One 06 Nabídka režimů sice nijak neoslní, ale to neznamená, že by se v případě Formula One 06 jednalo pouze o nějakou víkendovou záležitost. Hlavní těžiště hry spočívá v režimu kariéry, kde máte pět celých sezón na to, abyste se vypracovali z neznámého nováčka až k titulu mistra světa v královské motoristické disciplíně. Tedy ne že bychom zde podobný koncept ještě neměli, ale na druhou stranu, osvědčilo se to, funguje to, tak proč ne? Nehledě na to, že pokud budete všechny závodní víkendy absolvovat naprosto zodpovědně se vším všudy, dá se s jistou mírou nadsázky říci, že vám jeden herní závodní víkend vydrží celý víkend reálný. Zvláště když pojedete závod na plný počet kol :-). Dlouhé hodiny je totiž možné strávit třeba jen nastavováním vozu. A vzhledem k tomu, že se zde dá nastavit již tradičně kde co, čeká tu na vás velmi slušná řádka variant k odzkoušení.

Super-realismus na PS3

Jako každý rok měla i letos firma Sony vedle výstavní plochy pronajatý o patro výš speciální kamrlík pro své hosty, který měl dvě výhody: 1. byl tam příjemný chládek a nebyl tam ukrutný randál jako na výstavní ploše a 2. v jeho útrobách se skrývaly prezentace her pro PS3, na něž se člověk mohl podívat ve větší pohodičce než v ukrutném chaosu na stánku. Tím pádem nám mimo jiné mohla být samotnými členy tvůrčího týmu i verze Formula One 06 právě pro PS3. Autoři se kasali seč mohli zejména s vylepšeným fyzikálním modelem, nicméně co se týče reálií, jaksi pozapomněli na to, že podle současných regulí od monopostů skutečně nesmějí z bezpečnostních důvodů odlétávat kola, i kdyby to ve hře vypadalo sebevíc efektně. Ostatně, naše bezprostřední dojmy si můžete přečíst v tomto článku. Lehčí renonc se ale nevyhnul ani verzi pro PS2. Pokud nás nešálil zrak, zahlédli jsme totiž v intru zelené vozy již zaniklé stáje Jaguar. Těžko říci, zdali to bude i v prodejní verzi, nicméně na druhou stranu by si tvůrci měli uvědomit, že novináři jsou banda nevděčná, a tak by měly být stoprocentní zejména právě novinářské recenzní verze :-).

Formula One 06 Z technického hlediska nemůžeme hře vytknout prakticky nic. Nejedná se sice o takové vizuální orgie, jaké známe z některých jiných závodních her, ale vzhledem k tomu, že hra je kompromisem mezi líbivým zpracováním a co nejrealističtějším jízdním projevem jednotlivých monopostů, vychází z tohoto měření Formula One 06 se vztyčenou hlavou. Menší výtku bychom mohli mít ke zvukům, kdy nám připadalo, že místy vaše žihadlo zní, jako kdyby jelo v tunelu, i když v tunelu nejede, ale na druhou stranu jsme ve formuli po okruhu v Sepangu nikdy nejeli, takže je docela i možné, že se občas někde zvuk odráží tak záludně, až by se toho jeden lekl.

Tvůrci se již tradičně snažili přizpůsobit celou řadou nastavení hratelnost co nejširšímu spektru hráčů a opět se jim to

Klady a zápory

Plus Nová pravidla ve hře fungují skvěle
Plus Testování
Plus Hratelnost nastavitelná každému na míru

Mínus Člověk se nemůže ubránit pocitu, že pošesté za sebou už to zkrátka není až tak úplně ono.

daří na výbornou. Formula One 06 tak je titulem, který má potenciál zaujmout a zaútočit na peněženky mnoha z nás, nicméně je potřeba si uvědomit, co od takovéto hry čekáme. Na jednu stranu se jedná opět o kvalitně odvedenou práci, ale na stranu druhou se jedná do značné míry o stále to samé, pouze s dílčími obměnami. A i přes nesporné kvality je tato hra dílem, který jasně naznačuje, že série dostane nový impuls v podobě výkonnějšího hardwaru v pravý čas. Loučení s tím stávajícím je ale naštěstí velmi důstojné.

Formula One 06
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 463 kB
Verdikt: Po loňské kvalitě se letos propadu nedočkáme, ale jsou to již šestá sezóna na PS2, takže to působí až nepříjemně povědomě.
Hodnocení: 75% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz