Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Formula One 06 – zmenšený šampionát

  12:00aktualizováno  29. srpna 2:38
Po novém PS2 ročníku formulové série od Sony se na nás řítí i jeho verze pro zmanšený PlayStation. Povedla se stejně dobře jako ""velká"" verze, což je ovšem paradoxně její největší problém.

Formula One 06 Po několika letech hegemonie rudých barev následovaných loňskou drtivou převahou barev modrých a žlutých je letošní sezóna opět poměrně dramatická, alespoň co se týče bojů op mistrovský titul, a navíc náš úhlavní nepřítel zatím tahá za kratší konec. A o nestandardnosti letošního ročníku svědčí i skutečnost, že tento rok bylo na co koukat dokonce i v Maďarsku. A to už je co říct.

Do hry jsou implementována současná pravidla.

Co ovšem říci k Formula One 06 pro PSP? Je obecně známou pravdou, že valná část her pro tento handheld je víceméně portem svých větších brášků z domácích konzolí a velmi podobně je na tom bohužel i nová Formula One. Zatímco první PSP formule nás sice lehce zklamaly, ale dokázali jsme ocenit jejich výskyt zejména vzhledem ke skutečnosti, že PSP bylo zrovna na začátku svého rozjezdu, u letošního pokračování již Formula One 06 tak shovívaví být nemůžeme. Proti portování her v zásadě nic nenamítáme, ale pokud se to děje v takovém rozsahu jako předvádí tvůrci ze Sony, nemůžeme nad tím mhouřit oči. Před rokem se to ještě dalo pochopit, PSP bylo žhavou novinkou a je jasné, že všechny launchové hry, ať již jde o jakoukoli konzoli, jsou tvořeny v časové tísni a spěchu, a tak bylo v případě PSP vcelku pochopitelné, že došlo na hrubé převody úspěšných titulů z PS2, k čemuž ostatně i vybízely možnosti hardwaru PSP a výsledný produkt pak navíc posloužil i k tomu, že demonstroval úžasnou sílu nové mašinky, na níž hry vypadaly „v podstatě jako na PS2“.

Dnes jsme ale již bohužel o rok dále a zjišťujeme, že mít přenosnou verzi téhož, co již máme doma a můžeme hrát na podstatně větší obrazovce, již není zase až takové terno, možná jen v případě, že obě verze spolupracují a můžete tak třeba na Formula One 06 dovolené hrát přenosnou verzi hry, z níž si pak po návratu domů přenesete data do „velké“ verze a pokračujete pak nadále třeba v rozjeté fotbalové sezóně. A to je samozřejmě i důvod, proč jsme se v tomto článku dosud vlastně vůbec nezmínili o samotné hře. Chceme tím zkrátka naznačit, že pokud si pořídíte PS2 verzi, respektive přečtete si u nás její recenzi, budete do velmi značné míry vědět i o čem je verze pro PSP. Akorát že ve zmenšené verzi vypadá o něco hůře a díky rozložení a specifikům ovládacích prvků PSP se hraje o poznání hůře, respektive se neovládá tak dobře jako na PS2.

Technické zpracování je podobné jako celá hra – nevýrazné.

A tím bychom v podstatě mohli rovnou i skončit, jelikož kompletní licence na úplně všechno počínaje týmy a jezdci přes okruhy a věrné ztvárnění monopostů až po reklamní poutače v okolí tratí jsou dnes již naprostou samozřejmostí a s odladěním Formula One 06 hratelnosti mají hoši ze Sony za ty roky od dob PSone, kde se série Formula One zjevila poprvé, dost a dost zkušeností. Takže na jednu stranu se jedná o vcelku povedený produkt, který zcela nezpochybnitelně své kvality zcela jistě má, ale na druhou stranu zůstává otázkou, zdali je možné či vhodné je považovat ještě stále za kvality, když se v zásadě jedná o to samé, co jsme již měli možnost vidět na PS2.

Abychom ale faktografické stránce učinili zadost: nacházíme zde klasické režimy jako závodní víkend, sezóna či kariéra, která je samozřejmě hlavním těžištěm celé hry. Začínáte naprosto klasicky jako úplný nováček, který je rád, když udělá dojem na některý z týmů z konce startovního pole a získá u nich závodní místo. V rámci možností daného týmu je pak samozřejmě potřeba jezdit co nejlépe, aby si vás všiml třeba někdo ze stájí ze středu pole a následně samozřejmě i někdo ze špičkových mančaftů, v Formula One 06 němž budete schopni vybojovat titul mistra světa. Chybět samozřejmě nemůže ani wi-fi multiplayer.

Do hry jsou samozřejmě rovněž implementována současná pravidla, což podobně jako u PS2 inkarnace zvyšuje trvanlivost hry, protože letošní kvalifikace jsou ve videoherním provedení docela napínavé a zajímavé. Otázkou ovšem zůstává, zdali jste až takovými F1 maniaky, abyste i u přenosné verze vydrželi jezdit několik sezón za sebou. Na druhou stranu, jízdní model nepředstavuje kdovíco převratného, což je ale v případě handheldové hry spíše dobře, protože se tím pádem není potřeba strachovat v každé zatáčce o její správný průjezd, takže se dá hrát i při ne zcela ideálních podmínkách na cestách v některém z dopravních prostředků.

Hra pro každého

Jak je již u formulek od Sony dobrým zvykem, může si u nich každý nastavit obtížnost přesně sobě na tělo tak, aby se mu jezdilo dobře, hra ho nefrustrovala, ale zároveň aby představovala rozumnou výzvu úměrnou vlastním schopnostem. To je možné samozřejmě i u PSP verze Formula One 06, přičemž je patrné, že tvůrci brali ohled i na to, že leckdo bude chtít hrát i na cestách v kdejakém kodrcavém dopravním prostředku, a tak byla šíře obtížnostních úrovní ještě o něco rozšířena směrem k těm jednodušším. Když si tedy nastavíte všechny možné asistenty na maximum, dá se skoro až říci, že to je, jako byste aktivovali autopilota. Auto tak mnohdy začne samo brzdit s hodně opatrným předstihem a leckterou šikanu pak váš stříbrný šíp projíždí takovým tempem, že vás tam s naprostým přehledem předjede i Takuma Sato na Super Aguri. Na druhou stranu ale tím pádem nikdo nemůže říci, že by hra byla neúnosně obtížná :-).

Klady a zápory

Plus Režim kariéry vydrží
Plus Kompletní licence
Plus Široké možnosti nastavení obtížnosti

Mínus Okatý port z PS2
Mínus Dlouhé loadingy

Technické zpracování je podobné jako celá hra – nevýrazné. Dá se zde samozřejmě najít nejedno vylepšení oproti minulému roku, ale protože formule a okruhy již z principu vypadají víceméně pořád stejně, žádný závratný skok vás do očí neudeří a bude vám to připadat stejné jako vloni. A to samé platí i o zvucích. Jak to tedy shrnout? Formula One 06 sice rozhodně není vyloženě špatnou hrou a pokud jste žádnou formulovou hru neměli v ruce tak řejněme dva roky, není důvod, aby se vám tato hra nelíbila. Naproti tomu v případě, že již máte letošní ročník na PS2 nebo loňský ročník na PSP, není důvod, abyste si pořizovali PSP verzi Formula One 06. Samozřejmě pokud nejste totálními nadšenci a nechcete si tuto hru koupit víceméně jen z důvodu aktualizace změn ve startovním poli pro letošní sezónu nebo kvůli letos novým pravidlům.

Formula One 06
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 544 kB
Multiplayer: ano
Verdikt: Slušné formule, které ale nepřinášejí nic, kvůli čemu bychom je museli na PSP mít za každou cenu.
Hodnocení: 60% (info)



Témata: jízdné

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...



RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....



Najdete na iDNES.cz