Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Forza Horizon jsou špičkové závody, připomínají Rychle a zběsile

aktualizováno 
Série Forza patří k nejoblíbenějším závodním projektům vůbec. Zaslouženě. Těžko hledat závodní simulátor, který by byl tak propracovaný, zábavný a nabízel velké množství licencovaných vozidel. A odbočka série Forza Horizon dopadla skvěle.
90

Forza Horizon

Platforma: Xbox360
Výrobce: Turn 10

  • Jízdní model s plno možnostmi
  • Licencované automobily
  • Atmosféra festivalu
  • Soundtrack má málo písniček
  • Neustálé nabádání ke kupování dodatečného obsahu

Je to vyšperkovaná závodní hra, odehrávající se na fiktivním festivalu. Sérii Forza nedělá ostudu.

Herní karta

Hra se chlubí tím, že se odehrává v otevřeném světě, respektive ve velké části amerického Colorada, kde se koná festival Horizon. Jde o gigantickou závodní akci, na níž se schází nejlepší řidiči, aby si užili vůni spálených pneumatik, pohled na spoře oděné krásky, které se vyzývavě plazí po kapotě, a samozřejmě stylovou hudbu. Tomu se prostě nedá odolat.

Forza Horizon chce působit co nejfilmovějším dojmem a daří se jí to. Dostanete to, co znáte například ze série Rychle a zběsile. Možná to není za každou cenu realistické, ale určitě je to lákavé.

Už virtuální podoba Colorada stojí za to. Závody probíhají na horských cestách, ve vilových čtvrtích, ale i na širokých silnicích v pustině. Přestože se pohybujeme na území jednoho státu, jednotvárnost nehrozí. Střídá se samozřejmě den s nocí a například i klišé, kdy jedete vstříc západu slunce, má něco do sebe.

Kam dřív skočit

Otevřený svět má svůj důvod. Cílem je zvítězit na festivalu Horizon, k čemuž je nutno bodovat v předem určených závodech. Ale existuje tu i spousta dalších možností, jak se zabavit.

Forza Horizon

Forza Horizon

Festival má jednoduchá pravidla. Je rozdělen do několika úrovní. Pro každou potřebujete náramek určité barvy. Abyste získali lepší náramek, není jiná možnost než se účastnit festivalových závodů, v nichž se musíte umístit nejhůře třetí. Za medailovou pozici obdržíte nejen určitou finanční odměnu, ale především zkušenostní body.

Pokud jich nasbíráte dost, dostanete lepší náramek a s ním se zpřístupní další závody. Každý náramek reprezentuje jeden hlavní rival, se kterým si měříte síly a on/ona vás dříve nebo později vyzve k souboji jeden na jednoho. Pokud dojedete první, získáte jeho/její auto.

Nutno poznamenat, že většina závodů má předem stanovené podmínky. Například se může zúčastnit jen určitá rychlostní třída, automobil specifického výrobce a podobně. Nevystačíte si tak s jedním vozidlem, je nezbytné si vybudovat rozsáhlý vozový park.

Další šancí, jak otestovat svůj um s volantem, jsou pouliční závody. Ty nejsou posvěceny festivalovými organizátory, takže za ně nejsou zkušenostní body. Ale zase jsou za ně mnohem lepší finanční odměny.

Forza Horizon

Forza Horizon

Namastit kapsu si lze i jinak. Během jízdy po Coloradu často narazíte na ostatní účastníky festivalu a je na vás, jestli si s nimi poměříte síly mimo oficiální závodní trasy. Stačí je vyzvat a je to.

Popularita je to, oč tu běží

Tím ale nekončíme. Během závodění i během cestování po Coloradu sbíráte body za své počínání. Stačí se těsně vyhýbat autům, smykovat a podobně. Začínáte na konci žebříčku popularity, ale rychle se dostáváte nahoru. Čas od času se díky tomu zpřístupní speciální závody, kde se postavíte například proti letadlu, vrtulníku či horkovzdušným balonům.

Pokud budete ostražití a pozorně poslouchat rádio, dozvíte se, kde najdete devět míst, na nichž se skrývají unikátní automobily. A navíc, po mapě je rozeseto sto značek. Pokaždé, když jednu zničíte, získáte procento slevy při nákupu vylepšení pro svá vozidla.

Forza Horizon

Forza Horizon

Najdete i několik míst, která vám zjednoduší cestování. Stačí přejít na mapu a kliknout na danou lokaci. Ihned jste tam přeneseni, aniž byste tam museli zdlouhavě jezdit po silnicích. Je to ovšem zpoplatněno. Ale i tady lze získat slevu. Každé takové místo nabízí několik úkolů, jako je například vyfocení vašeho auta u mostu nebo projetí kolem rychlostního radaru určitou rychlostí. Pokud dané mise splníte, cestování bude levnější. Není prostě možné, abyste neměli co dělat.

A řídí se to jak?

Forza Horizon pracuje s tím, že vy sami si určíte, jak bude hra obtížná. Respektive jak náročné bude řízení některého z mnoha vozů, které jsou k dispozici. Standardně je Horizon přizpůsoben těm, kteří se kloní spíše k arkádovým závodům, tedy netrvají na co nejrealističtějším jízdním modelu.

Díky zapnutým asistencím, které zahrnují automatické řazení, pomoc při brzdění, vrácení času nebo navigační šipky (naznačí, kde zrychlit a kde naopak brzdit), je hra přístupná i těm, jejichž nejdivočejší zážitek je jízda v MHD do školy. Stačí ale vypnout asistenci a Forza Horizon se vrací ke svým kořenům závodního simulátoru a nedá vám nic zadarmo. Ovšem to, že budete odvážní, bude odměněno hutnějším finančním obnosem po vyhrání závodu.

Forza Horizon

Forza Horizon

Spokojeni tak budou všichni. Ti, kteří preferují výzvu a rádi jsou díky náročnosti napjatí jako struna, i začátečníci, kteří nemají s žánrem velké zkušenosti.

Zarazilo nás ovšem, že v případě, že nabouráte do protijedoucího auta a klidně v rychlosti 150 kilometrů za hodinu, maximálně lehce zpomalíte. Pokud si ovšem nevšimnete keře u cesty, který by zlomilo i silnější kýchnutí, tak vás klidně zastaví, aniž by z něj spadl jediný list. Působí to trošku úsměvně.

Je libo vylepšení?

Automobily je možné, respektive nutné vylepšovat. Součástí je možnost vypilovat jejich vizuál, což neovlivní jízdní vlastnosti, ale nedá se nic dělat, na vzhledu také záleží. Důležitější je ovšem nakupování nových "vnitřností", protože bez toho byste se v pozdějších fázích hry moc nechytali.

Playground Games

Forza Horizon není jen dítkem studia Turn 10 Studios, které stojí za předchozími projekty ze série. Hlavní kus práce odvedlo nové studio Playground Games.

Horizon je sice jejich prvním projektem, ale nejsou to žádní nováčci. Tým tvoří lidé z několika proslulých vývojářských společností, které mají se špičkovými herními tituly bohaté zkušenosti. Pracovníci se sešli ze společností jako Criterion Games, Ubisoft Reflections, Slightly Mad Studios, Codemasters nebo Black Rock Studio.

A jejich zkušenosti se rozhodně na finálním projektu odrazily. Vyhnuly se začátečnickým chybám a naopak moc dobře vědí, čím se hráčům zavděčit. Napjatě tak očekáváme, co dalšího Playground Games přinesou.

Vylepšování jednotlivých kousků můžete provádět buďto sami v dílně, kde si zvolíte součástky, které vám vyhovují, nebo za asistence umělé inteligence. Ta vám před závodem sama nabídne optimální vylepšení vozidla, případně zakoupení nového, které bude dané situaci lépe vyhovovat.

Oceňujeme, že máme na výběr a hra nás netlačí do prvního nebo druhého. Chcete hlavně závodit a příliš se nezabývat tím, že je nutné vylepšit auto? Není problém. Máte zájem trávit dlouhé minuty studiem vlastností jednotlivých součástek nebo změnou vzhledu svých aut? Klidně.

Osm a více ne

Těžko si představit, že by v titulu podobného ražení chyběla hra pro více lidí. Nicméně na rozdíl od čtvrtého dílu je maximální počet aut stanoven na osm místo šestnácti.

K dispozici je hromada různých typů závodů, které vám dají rychle zapomenout na to, že se kolem vás prohání "jen" sedm protivníků. Už příběhová kampaň zabere slušnou dobu a multiplayer nabízí další hodiny a hodiny zábavy.

Fotogalerie

Zážitek je podpořen velmi propracovaným grafickým zpracováním. Modely automobilů, okolí i animované filmy jsou precizně zvládnutým řemeslem, které nabízí vše, co očekáváme.

Více než slušný je i soundtrack, který se k vám dostává skrze rádio. To disponuje několika tematicky odlišnými stanicemi, mezi kterými přepínáte. Jsou to obvykle povedené kousky, které lahodí uším. Přesto jsme měli po krátké době pocit, že se muzika až příliš rychle opakuje, stejně jako hlášky moderátorů.

Vcelku otravné je i to, že docela často vás hra nabádá, abyste se spolehli na mikrotransakce. Neustále se dozvídáte, že je to vlastně ta nejlepší věc na světě.

Jsou to ovšem malé chybky, nad kterými se dá mávnout rukou. Forza Horizon si dala za cíl nabídnout propracovaný jízdní model z předchozích her a okořenit ho o atmosféru závodního festivalu, a to se povedlo. Přesvědčte se sami, litovat určitě nebudete.

Hra vyšla exkluzivně na konzoli Xbox 360.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 218 čtenářůNejčtenější

Wolfenstein: The New Order
KVÍZ: Poznáte hru jen podle části obrázku?

Nejnovější kvíz je určený pro fandy stříleček. Tentokrát to ovšem bude jiné. Poznáte převážně známé kousky jen na základě vykrojených částí obrázků?  celý článek

Wolfenstein II: New Colossus
Nacisti, spousta krve, sex a hlášky. Nový trailer na Wolfensteina baví

Jedna z neočekávanějších her letošního roku na sebe upozorňuje novým trailerem. A ten je doopravdy podařený. Fanoušci Quentina Tarantina budou nadšení.  celý článek

Left Alive
Sony oznámilo nové hry na PlayStation, některé potěší i PC hráče

Firma Sony oznámila na japonské výstavě několik nových her a remaků. Tím nejlákavějším jménem bude zřejmě nová střílečka Left Alive, kterou si zahrají i hráči...  celý článek

Tomb Raider film
První trailer filmového Tomb Raidera s Alicií Vikander jako Larou Croft

Netrpělivě očekávaná ukázka z chystaného filmu na motivy herní série Tomb Raider je konečně venku. Ať už si o něm myslíte cokoli, musíte uznat, že to hlavní...  celý článek

Half-Life 2: Classic
Fanoušci předělávají Half-Life 2 do enginu prvního dílu

Restaurovat starší hry do moderní podoby je v dnešní době poměrně obvyklé. Skupina fanoušků se však rozhodla vydat opačným směrem a legendární Half-Life 2...  celý článek

Další z rubriky

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.