Tabula Rasa

Tabula Rasa

Fragoria: ruská MMORPG vystrkuje drápky

  • 6
Web a MMORPG nejdou moc dohromady, ale v Rusku to vypadá zajímavě. A k tomu další novinky z Online světů.

Starší čtenáři Bonuswebu mohou oprášit své znalosti azbuky, mladší si zase mohou zopakovat školní němčinu. Proč? Získají tak náskok před námi, kteří jsme příliš mladí na dobrou znalost ruštiny (nebo jsme ji zapomenuli), popřípadě příliš hrdí, než abychom se učili řeč starých Germánů. Ruská a v němčině dostupná online hra Fragoria totiž podle prvních preview i samotných obrázků vypadá docela zajímavě. Největší lákadlo? Isometrický pohled osvědčený v původní Ultimě a schopnost v běhu i na obyčejném kancelářském počítači přímo v okně prohlížeče. Má to ale i své mouchy. Nikoliv podivná písmenka v případě azbuky a divná slova v německé verzi. Hlavní problém jsou diamanty, za které by hráči měli hezky sypat z peněženky eura, ačkoliv se hra prezentuje jako bezplatná.

fragoriaRuská verze hry je propojená s tamním freemailovým serverem mail.ru, na kterém je v rámci herní registrace nutné vytvořit účet. Německá verze je skromnější, tam stačí vyplnit stávající email, uživatelské jméno a heslo a v podstatě můžete začít okamžitě hrát. Největším překvapením přitom je kvalita a detaily grafického ztvárnění, které využívá obyčejný flash, jako ty nejjednodušší webové hry.

Trochu horší je to zatím s možností výběru hrdiny a jeho povolání. V nabídce tvorby postavy jsou tři národy, Slované, Germáni a Anglosasové, obojí v dámské i pánské variantě. Výběr povolání při tvorbě postavy není k dispozici, pravděpodobně se k výběru herního stylu člověk dostane až v průběhu hry. Autoři přitom slibují 50 různých bojových manévrů a sedm škol magie plus tisíce zbraní a lektvarů. Pár minut ve hře přitom jen posiluje úvodní pocit příbuznosti s Ultimou Online, a to vlastně vůbec není zlé.

Postavu je možné přizpůsobit vlastním představám, kromě volby pohlaví a státní příslušnosti, hlavně výbavou – co se týká tváře nebo postavy, vybrat si můžete pouze ikonku s tváří, která se bude zobrazovat vám, ostatní uvidí generickou postavičku – prototyp vybrané rasy.

Opravdu výrazným grafickým prvkem herního klienta/neklienta je červené tlačítko shop, které prozradilo celý zádrhel s touto, Ultimou a Diablem inspirovanou, hrou – mikrotransakce. Hned od začátku je možné dokoupit postavičce lepší vybavení za diamanty, které představují herní měnu. Diamanty je přitom možné koupit pár kliknutími myši za eura, tedy alespoň v německé verzi, v té ruské to budou možná ruble, možná také tvrdá západní měna.

Obavu z hratelnosti a soubojů s nabušenými rozhazovači eur v kláních hráče proti hráči pak pomáhají rozhánět pěkně prokreslené lokace a možnost ochočit nebo koupit si zvířátko – pandu nebo třeba draka, i když ten bude nejspíš opět za diamantíky. Vzhledem k tomu, že se hraje v okně prohlížeče, hra vypadá docela slušně a není nutné nic stahovat, vyzkoušení můžeme doporučit. Pokud nevládnete ani ruštinou, ani němčinou a nechcete riskovat, můžete počkat pár týdnů až měsíců. V přípravě je anglická a čínská verze.

Eve Online – Desáté bezplatné rozšíření vesmírné MMORPG nebude úplně EVE Online: Quantum Risebezplatné. Poprvé v historii hry se totiž Eve Online: Apocrypha dostane v krabicích do obchodů. Cena pro Evropu byla stanovena na 40 eur, ale v žádném českém online obchodě jsme zatím EVE v předobjednávkách nenašli. V Evropě by přitom prodej měl začít už 12. března. 

Apocrypha rozšiřuje stávající herní vesmír o další oblasti přístupné červími dírami, za nimiž se skrývá více než 2400 solárních systémů a prvky nové nebezpečné mimozemské technologie. Součástí datadisku jsou také nové úkoly, lodě, vybavení, nový herní klient. Krabicová verze navíc nabízí 60 dní herního času, certifikát pro rychlé zapojení do skupinových bojů, webového průvodce hrou s tipy a triky pro nové hráče, VIP vstupenku pro kamaráda a exkluzivní vesmírnou loď Interbus Shuttle.

Runes Of Magic – Německý Frogster v současné době testuje anglickou lokalizaci Runes of Magicpůvodní tchajwanské MMORPG bez měsíčních poplatků na lidech a ještě před samotným komerčním startem slibuje nové funkce. Tou nejnověji představenou je systém bitevní arény, která umožní hráčům utkávat se mezi sebou.

Do ohrady smrti má hráče přivést hlavně šance vyhrát exkluzivní jízdní zvíře. Oficiální start hry přijde už za čtrnáct dní, 19. března. Souboje hráčů v aréně mají být férové – hra proti sobě bude automaticky stavět hráče s obdobnými statistikami. Hráči, kteří za měsíc vyhrají nejvíce soubojů, získají možnost vozit si měsíc zadnici namísto trapné chůze. Trénovat ovládání hry samozřejmě můžete už nyní.

Tabula Rasa – Tabule už je smazaná. Lidé neuspěli v posledním velkém náporu mimozemšťanů a při obraně posledního kousku Země pomřeli v boji s přesilou. Někdo vytáhl zástrčku ze zásuvky a jedna z nejnadějnějších online her zaštítěná jménem tvůrce Ultimy Online se ponořila do digitální tmy. Bez naděje na znovuzrození, svět byl zničen. Obránci padli. Stalo se 28. února 2009.  A hráči mohli jen smeknout před vývojáři, kteří do posledních chvil před vypnutím serveru připravovali nový obsah. So long and thanks for all the Bane!

Warhammer Online – Hráči se dočkali. EA s Mythicem do své online hry přidali nový obsah, který zpřístupňuje postavy Orc Choppa a Dwarf Slayer. Pro přístup k těmto povoláním už tento týden se hráči musejí zúčastnit eventu s názvem Bitter Rivals (trpaslíci proti zelenokožcům), ostatní si obě na boj zblízka zaměřené postavy budou moci vychutnat až o sedm dní později.

Do hry s updatem 1.2 přibude i nový bitevní scénář Twisting Tower, nové předměty a přepracovaný systém řemesel. Nechybí ani snadnější veřejné questy, možnost vkládat do mailů větší počet předmětů nebo nová skrytá doupata.

Age of Conan – hráči se konečně dočkali updatu 1.4, který přinesl nové dlouho očekávané dungeony, a tak přišel čas i pro zveřejnění dalších připravovaných změn. Tentokrát dozraje čas pro zásadní změny předmětů a vlastností jednotlivých postav. Hlavní zprávou je, že hráči, kteří používají průměrné vybavení, nepoznají zásadní změnu. To má umožnit přidat na kvalitě a významu vzácnějších předmětů. Malé rozdíly mezi obyčejnými a legendárními předměty a jejich minimální vliv na sílu postavy patřil mezi nejvíce kritizované prvky hry.

Age of Conan - třetí část recenzeVelký rozdíl zaznamenají také hráči, kteří používají vybavení, které neodpovídá jejich levelu. Doposud nejsou zbraně o několik úrovní pod hráčem velký hendikep, to by měl nový systém výrazně změnit.

Změny se dočkalo i fungování vlastností postav, nově má každý prvek přímý a jednoznačně vyjádřený vliv na schopnosti postavy bojovat, kouzlit nebo utíkat. Například každý bod síly zvyšuje útočný rating o 3 body, ochranu o 2 body, staminu o 2 body a regeneraci zdraví o 0,15. V souvislosti s těmito změnami vývojáři upravují i uživatelské rozhraní, aby se v tom všem hráči lépe vyznali.