FreeCiv - Sidova klasika i pro Linux

  • 17
Starou dobrou strategii honosící se názvem Civilizace zná jistě spousta z nás, počítačových hráčů. Neméně jich zná pak také její pokračování či jméno autora těchto legendárních her Sida Mayera. Málokdo však ví, že jeho hra vyšla také na Linuxu, pod nímž je prý minimálně stejně zábavná...
FreeCiv

Nedávno jste si mohli na stránkách BonusWebu v rubrice Klasika přečíst recenzi na pokračování legendární hry od legendárního autora. Byla to Civilisation 2 od Sida Meiera. Spolu s autorem tohoto článku jsem zavzpomínal, kolik probdělých nocí a kolik dioptrií mě stál první díl této hry. Nechávali jsme se tehdy zamknout v internátní počítačové místnosti přes noc a ráno nás kamarádi chodili pustit ven.

Nemohl jsem také zůstat klidný při výzvě k dalšímu vývoji Civilizace poněkud jiným směrem, než kam ho zavedly bludné proudy komerce. Také bych chtěl mít možnost ovlivnit pravidla, vybrat si grafiku, pořádný multiplayer... Nebudu Vás napínat, dostal jsem tip.

S autorskými právy je to tak, že nechrání myšlenku samu, ale její konkrétní provedení. Pokud tedy vytvoříte engine strategické hry, vložíte do něj správná pravidla a nakreslíte obrázky, můžete mít svoji Civilizaci. Dá to samozřejmě spoustu práce, jeden člověk by u toho strávil mládí. V době Internetu však není problém najít partu nadšenců ochotných do něčeho podobného jít. Navíc existuje komunita, která je na podobných nadšencích založená. Ti bystřejší už asi tuší, že mluvím o uživatelích Linuxu. Chtěl bych Vám představit projekt FreeCiv, linuxový klon Civilizace založený na druhém díle.

FreeCiv

To, že je tato hra napsaná pro Linux, se na ní projevilo v mnoha směrech. První odlišnost je veskrze příjemná. FreeCiv je zadarmo, šíří se pod GPL (General Public Licence) a k dispozici jsou i zdrojové kódy programu. I druhá odlišnost je pro uživatele Windows poněkud nezvyklá. Hra se skládá ze serveru a klienta, kteří se spouští nezávisle na sobě. Ale pěkně popořádku.

Pokud nemáte potřebu hru si sami zkompilovat, spočívá instalace v připojení dvou rpm balíčků, jeden pro server, jeden pro klienta. Velikost obou dohromady je přitom necelých 900kB!!! Hru si tedy v pohodě přinesete na disketě. Přiloženy jsou dvě sady tiles, tedy "dlaždic" s obrázky terénu, jednotek a vůbec kompletní grafiky. Další si můžete stáhnou na stránkách hry.

První se spouští server. Ten řídí hru a počítačem řízené protihráče. V současné verzi má implementována kompletní pravidla druhého dílu Civilizace včetně vynálezů, jednotek a diplomacie. Mohu potvrdit, že rozdíl v hraní samotném není patrný a nic nechybí. Snad jen počítač je dost tvrdý protivník i při nejnižší obtížnosti.

Server je provedený jako textová konzole a ovládá se příkazy. Nejprve nastavíte parametry hry. Těch je několik desítek a můžete tak ovlivnit mapu, počáteční podmínky, způsob rozmístění nepřátel atd. FreeCiv Dále vytvoříte počítačem řízené protihráče, každý může mít jinou inteligenci. Po přihlášení svého klienta stačí jen napsat start a jde se na to. Na serveru se také ukládají pozice příkazem save. Zde bych ale měl výtku, protože neexistuje příkaz load. Pokud chcete pozici obnovit, musíte server ukončit a spustit znovu a pozici mu dát jako parametr. V síťové hře je to docela logické, tam se na loadování moc nehraje, ale pokud hraje člověk sám na jednom stroji, je to nepohodlné. Na druhou stranu s trochou cviku to je záležitost několika sekund, klient se restartovat nemusí.

Klient je grafický a jeho design je inspirován první civilizací. Menu a klávesové zkratky jsou v podstatě shodné s originálem. Jiná je samozřejmě grafika. Není jí tolik a v podstatě platí, že pokud v originále někde obrázky nahrazovaly čísla, např. v okně města, zde se setkáte pouze s čísly. Nejsou zde také pohledy na město nebo animace při povstání nebo oslavách. Jinak můžete použít sady od různých autorů podle svého vkusu, dvě základní varianty jsou na okolních obrázcích. K dispozici je 47 jednotek, hrát můžete za 14 národů. Vzhledem k tomu, že dva hráči si nemohou vybrat stejný národ, je to momentálně maximální počet hráčů. Ale i to by se mělo změnit. Zahrát si můžete zahrát i za Čechy ať už pod vedením Žižky, nebo třeba T. G. Masaryka. Největší plochu zabírá herní mapa. Vlevo zmenšená mapa světa a základní informace o ekonomice a aktuální jednotce. Dole je okno pro zprávy posílané spoluhráčům. Spousta dalších oken lze vyvolat.

FreeCiv

O hře samotné je asi zbytečné se rozepisovat, případné zvědavce bych odkázal na skvělý a vše vypovídající článek Andreje Čírtka ze 4. 2. v rubrice klasika. Zmínil bych zde však multiplayer. Hrát můžete buď po lokální síti, kde si spustíte svůj server, nebo přes dva internetové metaservery. Neměl jsem bohužel možnost hru po síti vyzkoušet. Mělo by to fungovat tak, že hráči se nestřídají, ale hrají paralelně, dokud své kolo neukončí, nebo nevyprší časový limit. No a potom začne další kolo.

Co tato hra zatím postrádá jsou zvuky a hudba. Není tajemstvím, že zprovoznění zvuku po Linuxem není triviální záležitost a koupi zvukové karty je potřeba předem konzultovat se seznamem kompatibilního hardware. Autoři ale vydávají každé tři měsíce novou verzi a ozvučení už je na wishlistu hodně vysoko. Bude se také zvětšovat možnost změn pravidel. To lze dělati už nyní, existuje např. "modpak" napodobující první díl Civilizace. Hra tak nabízí mnohem větší svobodu pro ty, co o to stojí. Vestavění protihráči si však se změnami moc neporadí.

Jak tuto hru zhodnotit? Z pohledu dnešního standardu komerčních her by hra po stránce vnější atraktivnosti asi propadla. Jinak to ale bude s hratelností a atmosférou. FreeCiv Už dlouho jsem neviděl tahovou strategickou hru (dělají se vůbec?), která by mě tak zaujala, snad kromě dnes již také klasické série Battle Isle. Windowsovské hráčské majoritě by asi přišlo ovládání textového serveru nepohodlné, ale na druhou stranu pro příznivce Linuxu je to spíše plusem. Za těchto okolností bych hře přisoudil 80%. Na druhou stranu asi tato hra nikoho nepřiměje aby si jen kvůli ní instaloval Linux. Ti co Linux nemají, ať si odečtou 20% za textový server a 60% za instalaci Linuxu, na hru zapomenou a dál zůstanou nezasvěcení :-). Jinou možností je sledovat dál tuto rubriku. Linux totiž právě prožívá důležité období a stává se přítulnějším a zajímavějším i pro hráče. Také počet komerčních her, které se budou portovat do Linuxu nejspíš poroste.

A co je ale nejdůležitější? Civilizace žije!

FreeCiv
Developer: Kolektiv autorů
Distributor: Volně na internetu
Licence: GPL
Homepage: www.freeciv.org
Systémové požadavky: Pentium 133, 16 MB RAM, X windows, GTK+ nebo Xaw+XPM
Platforma: Linux a další Unixy, viz. homepage
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Download (BonusWeb-IOL): FreeCiv Client (565 kB), FreeCiv Server (285 kB)
Hodnocení 80%


Témata: Developer, Linux