Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Freedom Force – komiksoví hrdinové

  12:00aktualizováno  3:08
V poslední době je velký kumšt najít nějakou hru, která by se dala označit kouzelným slůvkem ORIGINÁLNÍ. Tento mix akce a RTS s prvky RPG však do této malé skupinky patří a dovoluje hráčům prožít příběhy, které se odehrávají jen na stránkách komiksů. Vstupte s námi do města Patriot a zachraňte Zemi před šmejdem z vesmíru.
88

Freedom Force

Platforma: PC
Výrobce: Irrational Games / C

Herní karta

Freedom ForcePříběh, který vám budu nyní vyprávět, začíná na jedné lavičce v parku ve městě Patriot. Tam právě posedává a odpočívá starý Frank Stiles, kdysi vynikající vědec, jenž stál za projektem Manhattan. Náhoda tomu však chtěla, že se blízko něj objevil jeho dávný známý O'Connor v doprovodu komunistického generála. Vše nasvědčovalo tomu, že ti dva se spolu chystají uzavřít obchod a po chvíli bylo jasné, že O'Connor je rozhodnut prodat tajné dokumenty. Přestože byl Frank již dosti starý, ani jeho pomalá chůze o holi mu nezabránila, aby zpoza křoví naslouchal, jaké dokumenty mají tak vysokou hodnotu. Nakonec se však ukázalo, že přeci jen přecenil své síly, zapotácel se a rozplácl se jak dlouhý tak široký přímo před dva muže. O'Connor ho v mžiku poznává a s pistolí v ruce ho odsuzuje ke trestu smrti. Vypadá to, že se Frank ocitl v nesprávném čase na nesprávném místě a když ho provrtává první kulka, není o tom žádných pochyb. Po chvíli se však děje něco neuvěřitelného, co rozhodně nečekal nikdo ze zúčastněných. Frank vysílením dopadá na sochu slavného vojáka, která mu z nevysvětlitelných důvodů dává mládí, sílu a schopnosti, o kterých se mu doposud ani nesnilo. Od této chvíle není žádný Frank Stiles – vzít zákon do svých rukou se právě rozhodl Minuteman.

Freedom ForceJestli vám úvod ke hře Freedom Force od Irrational Games, Crave Entertainment a Electronic Arts připadá jako vystřižený z povedeného komiksu, pak vás musím pochválit. Tato hra, která se dá jen těžko zaškatulkovat k nějakému žánru a balancuje na hranici akce a realtimové strategie s prvky RPG, je totiž jedním velkým komiksem. Ostatně tomu napovídá už i hlavní menu a popsaná úvodní animace – vše jako by pocházelo z per tvůrců komiksů. Celá hra je ještě okořeněna dodatečnými poznámkami vypravěče, který vytváří tu správnou atmosféru a upozorňuje na vyvstalé otázky. Jestli bych měl tedy autorům za něco udělit tu největší pochvalu, tak by si jí vysloužilo právě originální pojetí. Pojďme se tedy nyní na hru podívat blíže, rozhodně si to zaslouží.

První mise je víceméně výuková a seznámíte se v ní s většinou důležitých věcí. Zjistíte, že na hru nahlížíte z ptačí perspektivy a jako ve strategiích či podobně zpracovaných RPG postavičky ovládáte pomocí myši. Pravda, na začátku tým tvoří pouze Minuteman, ale zanedlouho se vaše řady rozrostou o cizáckého Mentora. Jak později zjistíte, ten pochází z rasy Dominianů a není to dlouho, co se zřekl svých krajanů a upláchl na Zemi, aby jí chránil před plánovaným útokem Lorda Dominiona. Naše (prozatím stále) zelená planeta je totiž posledním místem, které tento tyran nemá pod svou nadvládou, a Freedom Forcejelikož byli Dominiané kdysi vznešeným národem, který zkazila až vláda této po moci toužící kreatury, vytváří Mentor na Zemi základnu Freedom Force – skupiny speciálních hrdinů a hrdinek, jichž se objevuje stále víc a víc. I to však má svoji příčinu. Lord Dominion není rozhodně hloupý, a tak vymyslel vychytralý plán. Na Zemi nechal poslat několik kontejnerů nové energie X, která lidem propůjčuje speciální schopnosti. Domníval se, že se tak zničíme sami. Touha po moci zvítězí a boj normálních lidí proti mutantům je předem ztracený. Ve své namyšlenosti však netušil, jak šeredně se zmýlil a svým skutkem si vykopal hrob. Ani ve snu ho nenapadlo, že energie X se může dostat i k těm, kteří ji využijí k ochraně Země a jejích obyvatel jak před Dominionem, tak těmi, kteří chtějí prostřednictvím nově získaných dovedností ovládnout svět.

Minuteman a Mentor jsou sice nepříjemní protivníci a rozhodně bych se s nimi nechtěl setkat na opačné straně barikády, ale dva super hrdinové jsou proti velké přesile a množícímu se násilí bohužel nedostačující. Jak budete však postupovat hrou, budou se k vám přidávat další bojovníci, ochotní za obyvatele města Patriot položit život. Čím více poroste vaše prestiž, tím více si jich budete moci nabrat do vašich řad a zvýšíte tak vaši sílu a též naději na úspěch při střetu se samotným Dominionem. Freedom ForceTo bych ale předbíhal. Freedom Force se může též pochlubit skvělým příběhem plným zvratů a překvapivých momentů, a tak vás nechám prožít si ho na vlastní kůži a raději vám přiblížím, jak se tento titul vlastně hraje.

Nemůžu si pomoct, ale opět budu chválit, protože jakmile se do hry jednou ponoříte, jen těžko se vám od ní bude odcházet. Já osobně jsem jí naprosto propadl a když pominu velmi omezené, avšak nutné stravování a vylučování, hra si mě získala na neskutečných 23 hodin. Až poté jsem se dokázal odtrhnout a to jen díky mým unaveným očím, které připomínaly spíše rajský protlak než jeden z nejdůležitějších lidských smyslů. Následovala chvíle spánku a poté opět nerušená pařba. Pokud máte obavy, že Freedom Force je další sice zábavná, leč krátká záležitost, potom vás musím uklidnit. Každá mise je pojata jako jedno vydání komiksu "Freedom Force" a někdy se dělí i na tři části. Většinu problémů řešíte v různých lokacích města Patriot, kde se též nachází vaše základna. Před každou misí si můžete zvolit, jaké hrdiny si vezmete do boje. Maximálně můžete čtyři, přičemž hra vám sama určí, jestli nestačí třeba jen tři a ostatní budou odpočívat. Výběr je však na vás. Také nikde není psáno, že úkol nezvládnete jen se dvěma postavami. Na začátku si můžete zvolit z pěti stupňů obtížnosti, čímž si víceméně určíte i styl hry. Freedom ForcePokud se rozhodnete jít zlatou střední cestou, budou některé mise spíše akčnější záležitostí, postupem času však budou získávat na strategickém nádechu. Počítejte s tím, že nepřátel je vždy přesila, a tak je pouze na vás, jakým směrem se budete ubírat. Pokud si zvolíte nízkou obtížnost, zvrhne se velká část hry spíše ve střílečku, jestliže se však rozhodnete jako já či ještě více přitvrdíte, rázem jistě uvítáte možnost zrychlení či zpomalení nebo úplného zastavení hry, kterého využijete k rozmyšlení dalších akcí a rozdání příkazů. Můžete tak učinit buď mezerníkem nebo se po stisknutí pravého tlačítka myši rozbalí příkazové menu a automaticky se zastaví čas. Skvělou věcí je též nastavení nejčastějšího útoku, který se pak používá levým tlačítkem myši nebo pomocí klávesových zkratek. V souvislosti s tím bych též rád podotknul, že mi ve hře chyběly alespoň základní formace, které by zaručovaly, že se mi postavy při útocích na dálku vzájemně nezraní. Během lítého boje nic nenaštve víc, než když jeden hrdina vběhne druhému do cesty a chytne tak sám ránu za nebezpečného protivníka, který tím získá převahu a čas k dalšímu smrtícímu útoku.

Každá z velkého množství postav je svým způsobem originální a ovládá jiné síly. S přibývajícím množstvím zabitých nepřátel a splněných úkolů všichni též dostávají zkušenosti. Jakmile stoupnou na další úroveň, získají tzv. Freedom ForceCP (character points), za něž si mohou pořizovat nové schopnosti i dovednosti. Zpočátku velmi neohrabaný robot Man-Bot se tak může stát létajícím strojem na zabíjení s velkou odolností proti fyzickému typu útoku. Lehce zranitelný "ohnivák" El Diablo získá postupem času silně destruktivní kouzla, která ho společně s možností letu činí velice nebezpečným útočníkem pro celé skupiny nepřátel. Nebudu vám zde uvádět všechny klady a zápory veškerých postav, popravdě řečeno jsem je všechny ani nevyzkoušel, ale uvedu ještě například schopnost cestování pod zemí, kterou vládne The Ant. Dále například Minuteman s lehkostí skáče na vysoké paneláky a stejně tak jeho ex-potomek Liberty Lad. Přítomný prvek RPG a vývoje schopností i dovedností však degraduje fakt, že zkušenostní body získávají (leč v menší míře) i ti, kteří se mise vůbec nezúčastnili a trčí na základně. Na druhou stranu tím však autoři zaručili vývoj všech postav, a tak si v průběhu hry můžete do party vzít i hrdiny, které jste doposud nepoužívali a kochat se tak jejich způsobem boje.

Dalším velkým kladem Freedom Force je možnost destrukce čehokoliv, co se vám postaví do cesty nebo na co narazíte. Jestliže se proti vám rozeběhne pět bouchačů s baseballovými pálkami, není nic lepšího než vyrvat semafor a jedním máchnutím všechny odmrštit do dáli. Ještě zábavnější je házení automobily, Freedom Forcetelefonními budkami, lavičkami v parku, odpadkovými koši atp. K tomu všemu je ale nutné mít správného hrdinu. Těžko budete Mentorem, zaměřeným na mentální souboje, rvát pouliční lampy ze země. Nutno podotknout, že později můžete několika dobře mířenými ranami poslat k zemi i celý dům, což se ovšem nevalně podepíše na vaší prestiži, která, jak jsem se již zmínil, je důležitá při nabírání nových členů do týmu. Ne vždy se k vám totiž přidají jen za hubičku a čím jsou lepší, tím více musí být vaše odbojová skupina slavnější. Některé musíte nejdříve porazit a pak je přetvořit k obrazu svému (např. Microwave) – hra je zkrátka velmi různorodá a rozhodně časem neupadá do stereotypu. Navíc máte možnost si sami vytvořit vlastní super hrdiny s libovolnými atributy, schopnostmi a dovednosti, které si pak můžete přibrat do bandy.

Své přičinění na tom má též různý charakter misí. Jestliže někdy máte za úkol polapit hlavního padoucha a předat ho policii, jindy musíte dostat člena týmu z vězení, uzavřít portál, jímž se do města dostávají lidožraví dinosauři či zastavit útok brouků, kteří rozkrádají vše v ulicích a v podzemí si staví vlastní města. Charakter misí se též mění i v jejich průběhu a přibývají jak primární, tak i sekundární úkoly, jejichž splnění se promítne na vaší prestiži. Pro představu uvedu, že v jedné z misí narazíte na paní, které ukradli peněženku, Freedom Forcea pokud se rozhodnete vypátrat zloděje a vrátit ukradené peníze a doklady, můžete tak učinit – rozhodně však nemusíte.

V závěru bych se ještě rád zmínil o audiovizuálním zpracování. To dopadlo, jak tomu je u většiny současných her zvykem, na jedničku. Navíc je velmi originální a komiksové pojetí hře nemůžeme upřít v akci ani v různých menu. U většiny vašich hrdinů si navíc můžete pustit animaci, která vám též komiksovým způsobem odhalí jejich původ. Každá postava má svojí historii a nese si s sebou své břímě. Během akce můžete obrazem libovolně zoomovat a natáček kamerou. Skvělé snímky pak přijdou ve chvíli, kdy v průběhu lítého boje zastavíte čas a máte o všem dokonalý přehled. Efekty různých kouzel jsou doplňovány nápisy typu ZAP!, FOOSH, WHAP! atp. a dávají hře to pravé kouzlo. Klasické bílé bubliny jsou na denním pořádku. Hudba vystihuje aktuální atmosféru hry a společně s namluvením postav a ostatních efektů vás nenechá na pochybách, že za vším stojí měsíce poctivé dřiny. Občas mě sice obtěžovalo nesmyslné propadávání předmětů položených na střechy domů či okrajové procházení textur, ale to jsou jen maličkosti, které snad ani nestojí za řeč.

Jestliže jste dočetli až sem, jste o kvalitách Freedom Force jistě dostatečně přesvědčeni, a tak by byl jakkoliv impozantní závěr nošením dříví do lesa. Vězte, že hra navíc obsahuje i multiplayer, kde si můžete poměřit své schopnosti s ostatními hrdiny. Pokud vám tedy autoři se svým bezpochyby originálním dílkem kápli do noty, neváhejte a hru si pořiďte. Jistě nebudete zklamáni, neboť se jedná o jeden z nejlepších titulů dnešní doby a rozhodně stojí za pozornost.

Freedom Force
Výrobce: Irrational Games / Crave Entertainment
Vydavatel: Electronic Arts
Distribuce v ČR: Cenega
Stáhněte si: demo, screenshoty
Oficiální homepage: http://www.myfreedomforce.com
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Vynikající mix akce a realtimové strategie s prvky RPG a originálním pojetím. Pokud vám nebude vadit neotřelé komiksové zpracování či jej dokonce uvítáte, vřele vám tuto hru doporučuji.
Hodnocení 88%

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

88 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 115 čtenářů

Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz