Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

aktualizováno 
Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou vás může bavit velice dlouho. Bohužel však lze při každém jeho kroku cítit, že hra by chtěla doladit a hlavně dostat injekci dalšího obsahu.
60

Friday the 13th: The Game

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: IllFonic

  • zábavná hra, pokud narazíte na slušné spoluhráče
  • mnoho možností, jak nad vrahem zvítězit
  • atmosféra
  • potřeba taktizovat
  • chyby v grafice, v modelech postav, v animacích
  • stereotyp se může dostavit nečekaně brzy
  • nefér herní mechanismy

Herní karta

Od roku 1980, kdy do kin „nakráčel” dnes již kultovní horor počeštěný jako Pátek třináctého, se toho stalo opravdu hodně. Především se objevila více než desítka pokračování této úspěšné vyvražďovačky, a tak teenageři lační po krvi pravidelně dostávali svůj příděl bizarního násilí po celých 37 let. A dnes, v roce 2017, jsme se dočkali i vymodlené a dlouho očekávané hry. Ovšem jen pro on-line hráče.

Více než 12 tisíc sponzorů, kteří do vývoje Friday the 13th: The Game společně vložili přes 820 tisíc dolarů, se hodně dlouho třáslo strachy. Studio Gun Media se v nezávislé herní sféře osvědčilo jako vydavatel, ale pokud šlo o samotný vývoj, byli lidé pod jeho hlavičkou nováčci. Pátek třináctého je známá značka se zástupy fanoušků, a tak na jejich bedrech stál nesnadný úkol s nejistým cílem.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Friday the 13th je dobrá hra se zábavnou hratelností, napětím a nemalými nároky na hráčovy schopnosti. Na druhou stranu dokáže být překvapivě frustrující, po grafické stránce neoslní a je prolezlá chybami. Osamělé hráče ostatně nepotěší ani ona nepřítomnost hry pro jednoho.

Bude se vraždit

Vše se točí kolem postavy brutálního masového vraha Jasona Vorheese. Ten má v každém případě za úkol zlikvidovat všechny mladistvé táborníky (Counselors), jejichž rolí se zhostí zbývající hráči. Jeden „šťastnější”, tedy ten, který dostane možnost ovládat právě Jasona, se nemusí obávat o svůj krk a stává se lovcem. Ale jeho vražedná mise ani tak není nejjednodušší, třebaže má nad ostatními značnou výhodu.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Na všech mapách, které jsou bohužel v současné době pouze tři (a navíc jsou to až nepříjemně si podobné variace na zalesněný tábor), existuje několik řetězců provázaných úkolů, které musí přeživší splnit, aby nad vrahem zvítězili. Mohou pomocí nalezených dílů opravit automobil, kterým ujedou pryč, mohou zavolat policii, nebo třeba vyvolat hrdiny filmů, kteří konečně Jasona odpraví.

Ten je totiž jinak nesmrtelný. To znamená, že ho žádný hráč nemůže svévolně zranit. Vraha mohou ostatní paralyzovat taserem, hozenými petardami, nebo třeba bodnutím nožíku do krku (tak se mohou oběti ještě před smrtí zachránit). Zemřít však nemůže. Je také hodně, ale hodně pomalý. Zatímco ostatní hráči mohou sprintovat, on si jde svým hromotluckým tempem, a tak mu často všichni z dohledu utečou.

Jenže ve vínku má pár skoro až nadpřirozených schopností. Pomocí jedné je schopen na velkou vzdálenost lokalizovat vyděšené protihráče (k mechanismu děsu se ještě vrátíme), a tak si najít nic netušící cíl. Další mu dovoluje volně se teleportovat po mapě k vyznačeným objektům a třetí je zase jakýsi warp kupředu, který umožňuje teleportaci na kratší vzdálenost k prchající oběti. Funguje podobně jako slavná „atomovka” z Unreal Tournamentu, kdy myší navádíte letící kameru a kliknutím se přemístíte.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Kromě toho Jason může různě po mapě sbírat další serepetičky, které mu pomohou v lovu nebohých mladistvých. Dobře umístěná past na medvědy pod oknem je polovina vítězství, ačkoliv často se z ní šikovnější hráči vyprostí až příliš rychle. Unikající oběť může na kratičkou chvíli zastavit vrženým nožem, který ji navíc zraní, a tedy i zpomalí. Také lze využít krátkodobého módu hněvu, ve kterém je Jason rychlejší, silnější, a zamčené dveře tak rozbije pouhým dotekem.

Přeživší se musí hodně snažit

Naproti němu ostatní přeživší tolik přirozených možností nemají. Deset postav se liší vzhledem a pár statistikami, ale ty nemají na hratelnost nijak velký vliv. Jejich výhoda tkví v rychlosti a schopnosti využívat prostředí. Většina dveří se dá zamknout, oknem lze buď pomalu prolézt, nebo po vzoru akčních filmů proskočit. Předměty zájmu se pak válejí všude kolem.

Baterka pomůže v navigaci a snižuje strach a o účinnosti kapesního nože jsme už mluvili. Různé zbraně Jasona nezraňují, ale dobře mířený výstřel z brokovnice ho spolehlivě na pár sekund pošle k zemi. Vystřelená světlice do zamaskovaného obličeje ho pak na docela dlouho slušně rozhodí. Hraní za přeživší je v každém ohledu mnohem taktičtější. A samozřejmě také napínavější.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

Hráč v Jasonově kůži se může chovat jako pitomec, může dělat skopičiny, hrát si s ostatními a stále má možnost zvítězit. Ale všichni ostatní musí bojovat a uvažovat, jak se případnému konfliktu vyhnout a pak jak se z něj dostat. V domě nachystají pasti, zamknou dveře a okenice a vytvoří si několik únikových východů. Nesmí však na jednom místě setrvat dlouho. Přece jen musí spolupracovat, aby splnili požadované úkoly. Jakmile někdo vraha spatří, všichni hráči na mapě o jeho pozici vědí a mohou začít jednat.

Přeživší se totiž (pokud nedělají velký hluk a nesprintují) Jasonovi na mapě nezobrazují. O vtipné situace, kdy vrah projde kolem vás, když jste se zrovna schovali za strom, není nouze. Zmíněný mechanismus strachu funguje tak, že pokud přeživší uvidí něco děsivého (krev na zemi, tělo jiného hráče) začne „vyšilovat”, obličej se mu zkroutí do vyděšených grimas a Jasonovi se hráč označí na krátkou chvíli na mapě. A může se tedy k němu pohotově přemístit.

Mechanismus je to skoro filmový, ale bohužel není stoprocentně účinný. K přeživším totiž není úplně spravedlivý. Postava se často vyděsí jen tak, bez zjevné známky nějakého nebezpečí nebo děsivých výjevů a hned v následující sekundě jí vrah může jít po krku. Ve hře není žádný ukazatel strachu, nebo něco, co by jeho hladinu indikovalo, a tak není možné se těmto situacím vyvarovat. Můžete tedy hrát obezřetně, jak jen chcete, ale stále budete v nebezpečí, že vás hra prozradí.

Friday The 13th: The Game

Friday The 13th: The Game

V takovém případě není mnoho možností, jak před Jasonem uniknout. Jakmile vás najde a začne pronásledovat, je velice obtížné se strachu zbavit, a tak mu z jeho radaru jen tak nezmizíte. Pokud u sebe zrovna nemáte nějaký předmět, který by vám dovolil se ho zbavit, jste skoro ve všech možných případech mrtví. Jistě, funguje to podobně jako ve filmech, kde jsou postavy vyvražďovány postupně, ale k jednotlivému hráči to moc fér není.

Většinou vás vrah dostihne (teleportuje se vám doslova do zad) a chytne pod krkem. V tu chvíli máte ještě možnost se mu vysmeknout pomocí bušení do klávesnice, ale to funguje tak v jednom případě z deseti. Pak se aktivuje animace popravy. Ty jsou velice brutální, variabilní a překvapivě zábavné. Různé „kostýmy” Jasona mají různé zbraně (sekeru, oštěp, trojzubec), a smrti jsou tak krásně různorodé. Jsou jich desítky. Navíc často berou v potaz okolí. Jason tak chudákovi klidně může strčit hlavu do hořícího krbu nebo ho napíchnout na střep v okně.

Horší je to, co se často děje s tělem po dokončení animace. Friday the 13th je plný problémů a bugů, z nichž ty nejbizarnější jsou spojené s ragdoll modelem postav. Velmi často se stane, že mrtvola začne doslova tancovat nad zemí, občas se vznese, vyšplhá po stromě a zmizí ve stratosféře. Vtipné to je, to ne, že ne. Ale přece jenom se to do brutálního realistického hororu nehodí.

Fotogalerie

Stejné je to s opravdu absurdními animacemi obličejů, které se často kroutí a vypadají jako z obrazu Edvarda Muncha. Další technickou masařkou je kamera, která se mi sem tam přepnula dovnitř modelu nějaké postavy. Spolu s celkovou grafickou kvalitou, která se nedá označit vlídnějším výrazem než jako proměnlivá, to vše ukazuje, že autoři to s Unreal Enginem příliš neumí. Bohužel je to na hře vidět více než v jiných případech.

Ale i přesto umí Friday the 13th: The Game být velice zábavnou hrou. Není zrovna originální a třeba autoři Dead By Daylight by si skoro mohli být jistí vítězstvím soudního sporu o plagiátorství. Jistou obojakost ze hry zkrátka cítíte na první pohled. Nebo se stačí podívat na hráčské recenze, které se neobvykle liší. Jedni hru zbožňují, jiní nesnášejí. Prekérní situace, ale má docela prozaický důvod.

Friday the 13th: The Game je multiplayerová hra. Pokud se vám podaří narazit na zajímavou skvadru hráčů, můžete se bavit nejlépe v životě. Někteří jsou až tak daleko (a je to skvělé), že se do postav, za něž hrají, vžívají a jako herci komentují dění kolem. Všechny chyby tím rázem odplují a nakopnutá mrtvola, která letí kilometr daleko, vyvolá u všech výbuch smíchu. Jenže, to vše se neskrývá v excelenci hry, ale spíš v její komunitě.

Buď u ní strávíte týden, nebo nenajdete zábavné hráče a po dvou hodinách ji odhodíte, protože se dostaví stereotyp. Hra sama o sobě je nedokončená a nedostatek obsahu jí sráží vaz. Možnost otevírat další vzhledy a schopnosti pro Jasona je chabá náplast na příšerně nízký počet map. Ovšem, pokud s deseti skutečnými kamarády pořádáte LAN party a chcete Jasonovi a jeho „vyvražďovačce” dát šanci, věřte, že bude lepší vzít si v práci delší dovolenou.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 72 čtenářů


Nejčtenější

Populární youtuber TotalBiscuit zemřel, bylo mu pouhých 33 let

TotalBiscuit

Po dlouhém boji s rakovinou včera zemřel John Peter Bain, známý počítačovým hráčům pod svými přezdívkami TotalBiscuit a...

RECENZE: Více her jako Detroit a lidé přestanou chodit do kina

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human je jako drahý hollywoodský blockbuster, jehož děj můžete sami ovlivňovat. Pokud dokážete občas...V Německu poprvé po 20 letech povolili hru s hákovým křížem

Wolfenstein - cenzura

Satirická hra Bundesfighter II Turbo se stala prvním titulem od roku 1998, ve kterém bylo povoleno zobrazit hákový kříž.

Autoři českého Kingdom Come poodhalili plány do budoucnosti

Pokud čekáte na jednoznačnou radu ve stylu "je to pecka, běžte si to okamžitě...

Kingdom Come: Deliverance se v průběhu příštích 12 měsíců rozroste o čtyři příběhová rozšíření. Nejspíše si tak...

Sony: PlayStation 4 vstupuje do konečné fáze svého cyklu

Kompletní nabídka PlayStation

PlayStation 4 vyšel v listopadu 2013 a v současné generaci je to s prodeji 76,1 milionu celosvětově nejúspěšnější...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz