Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

From Dust láká hrou na boha: vytváříte jezera, pálíte lesy

aktualizováno  23:12
Podobně originálních projektů jako From Dust se mnoho nevidí. Vypadá to na chytrou a inovativní hru.

Eric Chahi svého času zcela sám vytvořil hru Another World, která se dodnes těší kultovnímu statusu. Od té doby platí tenhle Francouz za vývojářského samotáře, kterých už dneska mnoho není. Od roku 1998 o něm vlastně nebylo vůbec slyšet.

Chahi ale nezahálel a připravoval svůj nový projekt, který momentálně vytváří pod křídly Ubisoftu. Jmenuje se From Dust a znát ho můžete také pod dřívějším názvem Project Dust. Ta pravá publicita ho ale teprve čeká, protože zatím je to hlavně nenápadný, ale pohříchu ambiciózní a originální titul.

V principu je From Dust jedním velkým pískovištěm. Prostým pohybem myši můžete uchopit kus země nebo jiného povrchu. Ten je následně jakoby uložen do velké bubliny, jíž můžete přenést kamkoliv jinam, a zde ji pak vyložit.

From Dust

Jako příklad si můžeme uvést nabrání vody z takřka bezedného oceánu. Zkrátka ji myší uchopíte a vypustíte o kus dále do údolí obklopeného horami. Najednou máte krásné jezero.

Svět přitom okamžitě reaguje na vaše akce. Pokud bychom pokračovali s naším jezerem, projeví se to například tehdy, když odstraníte břeh. Poté vznikne jakýsi žlab, kterým začne voda z jezera odtékat.

Ve chvíli, kdy z chrlící sopky odloupnete vařící lávu a vrhnete ji do lesa, budete svědky masivního požáru vegetace. A hádejte, co se stane, když do říčního koryta naházíte pisek. Ano, tímhle způsobem můžete tok řeky v podstatě bezmezně ovládat.

From Dust

Ti, co mají zkušenosti s dynamickými editory prostředí, si možná řeknou, že tohle není nic nového. Asi skutečně není. Jenže vytvořit z toho hru a navíc v tak nádherném provedení, jaké nabízí From Dust, to už něco jedinečného je.

Pravdou je, že čistě po grafické stránce se z From Dust na zadek neposadíte. Technologie je však napřena spíše na hrátky s přírodou. Přesto i s málem dokáže Eric Chahi velké věci, a tak vás okouzlí například trojrozměrné vlny.

Možná se ptáte, k čemu to celé pískoviště vlastně bude.

From Dust

Věc se má tak, že celý tento virtuální svět obývají malí lidičkové (kteří vzdáleně připomínají domorodce z legendárních Populous 3). Tihle ubozí pidižvíci jsou neustále vystavováni strašlivým přírodním katastrofám. From Dust je tak mírumilovný pouze zdánlivě.

Každou chvíli se přežene bouře, která chalupám strhne střechy. Nebo vybuchne vulkán, který je smete kompletně. Nebo se potopí ostrov rovnou se vším všudy, jako bájná Atlantida. Lesy se prohání ohně a vyhání z nich zvířata, která pak pustoší lidská obydlí. V prezentaci jsme pak viděli, jaké to je, když tsunami smete vesnici.

Jedno je ale v případě katastrof od skutečného světa odlišné. Katastrofy se totiž včas ohlašují. Hráč má potom omezený čas, aby nebohé obyvatele ochránil.

From Dust

Mohlo by se zdát, že to bude jednoduché. Že prostě jen zahradíte přístup k lidičkám mohutným pohořím, nebo vyhloubíte příkop, do kterého se vlije povodeň. Tak jednoduché to ale opravdu nebude.

Cílem hráče bude přivést šamana kmene ke speciálnímu totemu, který pak veškerým jeho příslušníkům propůjčí imunitu vůči vodnímu elementu. Šaman běží k cíli automaticky, hráč mu ale musí vytvářet co možná nejrychlejší cestu. Přemosťovat řeky, zasypávat rokle, odvádět lávu nebo odhánět divoká zvířata.

S příslušným ochranným elementem se pak kmen už ochrání automaticky. Stále to možná nevypadá příliš komplexně, ale Eric Chahi slibuje spoustu přídavných prvků. Jmenujme přesidlování vesnic či naučitelné schopnosti typu zamrzání vodních ploch. V neposlední řadě plánuje autor různá prostředí a terény.

From Dust vypadá jako opravdu svěží projekt. Mohl by být zábavný a to velmi inovativní formou. Zřejmě nebude distribuován klasicky v krabicích, nýbrž formou digitální distribuce, a to jak na PC, tak na konzolích Xbox 360 a PlayStation 3.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz