Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Full Spectrum Warrior: Ten Hammers

  12:00aktualizováno  6. září 3:41
O tom, že ne každá vojensko-taktická akce musí být střílečka, nás přesvědčil již první FSW. Přesvědčil nás též o svých kvalitách, ale co druhý díl? Vydá se v jeho šlépějích a opět zaboduje?

Full Spectrum Warrior: Ten Hammers Vytvořit pro americkou armádu virtuální simulaci taktického boje a následně ho přetvořit v komerční hru, kde si postupy vojenských manévrů může vyzkoušet velký počet potencionálních teroristů (což je z pohledu neherní veřejnosti jistě valná většina hráčů), chce pořádnou porci odvahy. Pandemic, tvůrci hitů jako Mercenaries nebo Star Wars: Battlefront ji však měli a také ji opravdu náležitě zpeněžili. Americká armáda se sice od celého projektu distancovala, ale hra měla o reklamu již dávno postaráno.

Nově jsou vám v FSWTH k dispozici i ovladatelná vozidla.

Full Spectrum Warrior: Ten Hammers (dále jen FSWTH) vypadá na první pohled jako identické dvojče prvního dílu, ale po bližším prozkoumáním zjistíte, že s malým počtem změn oproti originálu problém určitě nebude. FSWTH staví daleko více než jeho přímý předchůdce na charakterech jednotlivých postav i na samotném příběhu. Obojí přitom silně pokulhává. Všichni vojáci jsou totiž za A) naprostí hňupové nebo za Full Spectrum Warrior: Ten Hammers B) ultra-drsní řízci, kteří svým „tvrďáckým“ vzhledem vzbuzují smích. Navíc se slovník všech herních aktérů pěkně přiostřil. Hlavní hrdinové nechodí daleko pro sprostá slova, která obvykle začínají na F nebo S. Rating se tak vyšplhal až na maximálních 18+. Mnohem více se dozvíte i o pozadí konfliktu v zemi, v nichž se celé dění odehrává – Zekistánu. Ten je jasnou virtuální kopií Iráku a vám opravdu nebude trvat dlouho, abyste zjistili, kde brali tvůrci pro výběr lokací inspiraci.

Oproti jedničce se ale podíváme i do rozmanitějších míst. Nejenom že se kromě vyhořelých tržišť a polorozpadlých stavenišť podíváme i mezi nějakou tu zeleň, historická místa, ale dokonce i do interiérů. Ano, to vám bylo v prvním díle odepřeno a tato možnost se v FSWTH jeví jako jasný posun k lepšímu. Brzy též zjistíte, že se v otevřeném prostoru lépe manévruje. Souboje v interiérech jsou tedy daleko těžší a to především díky malému prostoru k taktizování. Celkově je však obtížnost také na daleko vyšší úrovni, nežli minule. I na nejlehčí možnou (obtížnosti jsou pojmenovány podle vojenských hodností) se pořádně zapotíte. Full Spectrum Warrior: Ten Hammers Upřímně řečeno si nepamatuji hru, kde jsem zemřel již při tutoriálu a to hned několikrát.

Audiovizuální stránka je silnou stránkou celé hry.

Pokud jste o FSW jako takovém nikdy neslyšeli, tak by se jistě hodilo malé resumé. Základní princip spočívá v tom, že neovládáte jednu osobu ani jednotlivé členy jednotky, ale celý tým jako celek. Akčně orientovaní hráči si sice neužili ani jediného přímého výstřelu, ale i tak hra zaujala daleko větší část herní obce, než se očekávalo. Tento systém plně využívá i FSWTH a nadále ho rozvíjí. Celá úroveň, či chcete-li herní pole, je rozděleno do neviditelných čtverců (v případě FSW spíše kruhů), které se při vyvolání ukazatele možného směru zobrazí. Díky malému rámečku v pravé dolní části obrazovky dokonce vidíte jakou pozici váš oddíl zaujme. Aby byly strategické možnosti ještě větší, tak máte k dispozici týmy dokonce dva a to hned čtyřčlenné. Navíc Aplhu a Bravo doplní občas i nouzově Charlie. Ten zastává obvykle roli jediného Full Spectrum Warrior: Ten Hammers přeživšího člena předchozího výsadku a obvykle ho máte za úkol pouze doprovodit na určené místo.

Nově jsou vám však v FSWTH k dispozici i ovladatelná vozidla. Zacházení s nimi přitom funguje na stejné bázi jako ovládání týmu vojáků, jen manipulujete s jedinou jednotkou. A tou obvykle není nic menšího než kulometem vybavený Hummer nebo obrněné APC M2 Bradley. Jeho palebný kalibr je samozřejmě větší než u vojáků a dokáže se bleskurychle vypořádat i s početnou převahou. Nově je k dispozici i možnost svůj vojenský tým rozdělit dočasně na dvě menší skupiny po dvou členech. Daleko více tak můžete využít krycí palby. Bohužel z neznámého důvodu již krytí se za různými překážkami neplní svůj účel stejně dobře jako v původní hře. Mnohdy se vám stane, že i když máte všechny členy vašeho komanda řádně vykryté, tak stejně schytáte výstřel z absolutně neznámého či nelogického místa. Navíc se bohužel razantně zhoršila umělá inteligence. Nepřátelé se chovají často jako slepice s připevněnou petardou na biskupu. Co je však daleko horší, narazil jsem na místa, kde se nepřátelé vyloženě Full Spectrum Warrior: Ten Hammers respawnovali. Ničeho takového jsme přitom svědky v prvním díue nebyli.

Co vás jistě potěší, je zpráva, že FSWTH je rozhodně více než jen pouhá „víkendovka“. Mise jsou dlouhé a jejich počet přesahuje úctyhodné číslo dvanáct. K jejich úspěšnému zvládnutí napomáhá i vylepšený režim ukládání, ve kterém nemusíte zdlouhavě vyhledávat staticky umístěné savepointy, protože hra se postupem času ukládá sama. Včasného uložení se tak dočkáte vždy.

Audiovizuální stránka je silnou stránkou celé hry. Hudba a zvuky jako by vypadly z ucha posluchači OST k filmovému (a potažmo i hernímu) Black Hawk Down. Grafika je na poměry současné generace konzolí taky povedená a nechybí ani pěkné detaily. V tomto

Klady a zápory

Plus Mnohá vylepšení
Plus Audiovizuální stránka
Plus Velmi solidní životnost

Mínus Umělá inteligence
Mínus Respawnování nepřátel

ohledu jsme jistě zklamáni nebyli. FSWTH je tedy i přes výše zmíněné chyby vcelku kvalitní akce s opravdu velkým zaměřením na taktiku. Skrz hledí pušky se sice nepodíváte, ale naopak se vám dostane příležitosti vyzkoušet si, jaké je to být velitelem vojenských pozemních jednotek. Podobnost s prvním dílem je sice až nápadná, ale i tak si hru užijete.
Xbox Live opět vítězí

Již první FSW disponoval zajímavým multiplayerem, který nalákal další hráče k připojení na Xbox Live. Přece jenom není na konzolích takto strategicky orientovaných her příliš a s online podporou ještě méně. FSWTH nabízí jak kooperační multiplayer tak samozřejmě versus. Některé z dostupných módů jde přitom hrát offline a to po System Linku. Nezajímavějším faktem týkajícím se FSWTH multiplayeru je maximální počet hráčů. Zatímco u PC verze je to pouze šest a u PS2 dokonce jen čtyři, Xbox Live multiplayer se chlubí možností hry až osmi hráčů najednou. Xbox verze tak vlastní jednu nefér, ale pro tamní hráče jistě potěšitelnou výhodu.

Full Spectrum Warrior: Ten Hammers
Výrobce/Vydavatel Pandemic/THQ
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: 2-8 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Pokračování, které ostudu originálu rozhodně neudělá. Podobných her je málo, tak proč se neradovat z nového přírůstku, který je navíc docela kvalitní?
Hodnocení: 70% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Kupujete někdy sběratelské edice?

Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

Nathan Fillion natočil krátký film na motivy Uncharted. A je skvělý

Nathan Fillion jako Nathan Drake

Populární herec Nathan Fillion si zahrál v patnáctiminutovém fanouškovském filmu na motivy série videoher Uncharted....Najdete na iDNES.cz