Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameBoy Advance dnes přichází na trh

  12:00aktualizováno  12:10
Nintendo opět útočí na trh s herními konzolemi, jeho nejnovější zbraní je tentokráte dnes uváděný handheld nové generace GameBoy Advance. Japončíci se tak mohou radovat, ostatní mohou závistivě sledovat a těšit se na uvedení GBA na svém trhu. A co vše nám nový sexy handheld od Nintenda přinese?

GameBoy Advance

Zatím jen malí Japončíci, v průběhu několika měsíců však celý svět bude moci vychutnat, jak se hraje na handheldu nové generace od japonské firmy Nintendo - GameBoy Advance. Na handheldu, který svými technickými parametry několikanásobně převyšuje svého předchůdce - GameBoy Color, jehož se po celém světě prodalo úctyhodné množství - 100 miliónů kusů a prodané herní tituly se počítají řádově na miliardy!

Srdcem nového GameBoy Advance je dvaatřicetibitový procesor ARM a doplňovat jej bude poměrně solidní paměť o celkové kapacitě 384 kB. Výsledkem toho budou lepší podmínky pro vývojáře, kteří budou tvořit nové hry pro rozlišení 240x160 obrazových bodů, zatímco GameBoy Color pracoval s rozlišením 160x140 pixelů. Ostatně zobrazovací schopnosti nového GameBoye jsou mnohem lepší než u jeho staršího bratříčka, číslo o 32.768 barvách hovoří jasně. Samotný obrazový procesor je navíc 3x rychlejší než u GameBoy Coloru.

Je logické, že nové schopnosti také znamenají i přes všemožnou minimalizaci obvodů a podobně zvýšení hmotnosti a velikosti GameBoye. GameBoy Advance U hmotností je to jasné, GameBoy Advance váží přesně o 2 gramy více než Color, tedy rovných 140 gramů. No a s tou velikostí to Nintendo vyřešilo šalamounsky a úplně změnilo design Advance - handheld už tedy není designován výškově, kdy je obrazovka v horní části a ovládání dole, ale šířkově, což znamená, že rozměry jsou 82mm (výška) x 144.5 (šířka) x 24.5 (tloušťka) milimetrů. Pokud si tedy vzpomínáte na staré ruské digitální hry, je struktura GBA podobná jako u nich.

S tím souvisí také změna umístění obrazovky, která je oproti GameBoy Coloru o 50% větší, má totiž 40.8 (výška) x 61.2 (šířka) milimetrů a u GameBoy Advance je umístěna uprostřed handheldu, přičemž ovládání je po stranách. Rozdělení ovládacích částí bylo ovlivněno předchozí strukturou GameBoye, kurzorový či, chcete-li, směrový ovladač tedy najdete na straně levé a aktivní tlačítka na pravé straně. Ostatně o rozložení jednotlivých prvků na GameBoy Advance nejlépe vypovídají obrázky kolem tohoto textu.

Teď možná budou mít někteří z vás strach z toho, jakým způsobem se změní ovládání a jak budete muset měnit své zvyky, mohu vás však uklidnit, zas tak vážné to nebude. Já jsem měl možnost hry pro GameBoye hrát v loňském roce na ECTS (první dojmy) a žádné větší problémy jsem s tím neměl, GameBoy Advance po dvou až třech minutách hraní si zvyknete a ovládání vám bude připadat mnohem příjemnější než u GameBoy Coloru, kde jsem při několikahodinových pařbách dostával křeče do prstů, což se mi u GameBoy Advance nestalo (možná proto, že jsem ho hrál jen cca 3 hodiny v kuse :o)).

Podrobnější technické parametry si můžete dohledat v tabulce pod tímto článkem, teď by ale asi bylo dobré podívat se na to, co zajímá každého z nás, tedy jak rychle bude Nintendo schopno uspokojit požadavky zákazníků na GameBoy Advance a kolik her můžeme na GBA v dohledné době očekávat. Nuže vězte, že Nintendo má vcelku ambiciózní plány dodat v březnu na trh 1,1 milionu kusů, což však ani náhodou nestačí, neboť v Japonsku jsou už nyní předobjednány zhruba tři miliony kusů. Nintendo samozřejmě nejprve uspokojí trh v Japonsku, až poté se dočkají GBA v Americe (červen) a nakonec přijde Evropa a s ní i Česká republika, kde by se měl GameBoy Advance objevit na sklonku léta. Snad bude stačit počet vyrobených handheldů, během jednoho roku (do konce března 2002) jich totiž chce Nintendo expedovat zhruba 24 milionů.

A hry? Vypadají opravdu skvěle, o čemž jsme se na BonusWebu už jednou zmiňovali, ale to vás asi zas až tolik zajímat nebude (protože kvalita je samozřejmostí :o)) a nejdůležitějším faktem bude jejich počet. Podle Josefa Kantora, šéfa firmy Conquest, GameBoy Advance která je výhradním distributorem produktů Nintenda v České republice, by se mělo v Evropě a tedy i v České republice objevit do konce roku zhruba 30 her určených výhradně pro GameBoy Advance a jak jsem zmínil výše, fakt, že jsem jim na ECTS věnoval více než tři hodiny svého času a že jsem se pak ve volných chvílích ke stánku s GBA vracel, abych si mohl alespoň chvilku zapařit, svědčí o tom, že půjde o opravdové bomby. To potvrzuje i šéf Conquestu. „Osobně se na GameBoy Advance velmi těším, hry na něj totiž vypadají úplně jinak než na klasický GameBoy. Vypadají skvěle,“ uvedl Josef Kantor.

A cena? „Žádné podrobnější informace o ceně zatím bohužel nemáme k dispozici,“ informoval nás Josef Kantor. V Japonsku však GBA stojí zhruba 10 tisíc jenů, v Americe by to mělo být asi 80 dolarů, takže doufejme, že cena GameBoy Advance v České republice nepřesáhne částku 5 tisíc korun. Kolik budou stát jednotlivé herní tituly, je zatím ve hvězdách, cena od her pro GameBoy Color by se však nijak výrazně lišit neměla. Samozřejmostí pak je zpětná kompatabilita, což znamená, že na novém GameBoy Advance spustíte i hry již dříve vydané pro GameBoy Color a GameBoy Pocket.

  GameBoy Advance GameBoy Color
Procesor 32-bit ARM s embedded memory 8-bit Z80
Paměť 32 kB + 96 kB (CPU) + 256 kB (ext. v CPU)  
Displej
 • 2,9" reflektivní TFT barevný LCD displej
 • rozlišení: 240x160 obr. bodů
 • velikost: 61,2 (šířka) x 41,8 (výška) mm
 • rozsah barev: 32.768 barev
 • barev na scénu: 32.768 v bitmap modu, 511 v character modu
 • rozlišení 160x140 obr. bodů
 • velikost: 44 (šířka) x 39,8 mm
 • rozsah barev: 32.000 barev
 • barev na scénu: 56
 • Výstup zvuku interní repro + výstup na externí periferie int. repro + výstup na ext. periferie
  Multiplayer až 4 hráči pomocí speciálního kabelu 2 hráči
  Rozměry 82 (výška) x 145 (šířka) x 25 mm 133 x 75 x 27 mm
  Hmotnost 140g 130g
  Napájení 2x AA baterie (tužková) 2x AA baterie (tužková)
  Výdrž baterií 15 hodin 10 hodin
  Datový nosič Cartdridge
  zpětná kompatabilita: GameBoy i GBC
  Cartdridge
  zpětná kompatabilita: GameBoy

  Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz