Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameBoy Advance - první hry na trhu

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:31
Tak už je to tady. Nejvýkonnější hanheld současnosti se konečně ocitl na našem trhu a nutno podotknout, že před prázdninami má téměř ideální načasování. Po celosvětovém nákupním šílenství a legračních tahanicích mezi firmami Sony a Nintendo o titul ""nejrychleji prodávanější konzole všech dob"" se tak můžeme na vlastní oči přesvědčit, zda-li to stojí za to.

GameBoy Advance. Co sdělit úvodem, aniž bych tady zbytečně neopakoval již vyřčené. Každopádně nutno říci, že nákupní mánie v jeho případě nijak nepolevuje a kupř. v Zemi vycházejícího slunce se tento handheld stabilně drží na prvním místě hardwarové prodejnosti a s velkým odstupem pak následuje konkurence - včetně PlayStation 2. Pro ilustraci uvedu příklad zkraje měsíce června (týdenní zohlednění prodeje) :

 • GBA : 51 500 ks
 • PS2 : 34 000 ks
 • Dreamcast : 5 500 ks
 • PocketStation : 4 500 ks
 • GameBoy Color : 4 500 ks
 • WonderSwan Color : 3 500 ks
 • PS One : 2 000 ks
 • N64 : 1 000 ks

  Co se týče prodejnosti softwaru, tak tam se již GBA z prvního místa stáhnul, opět použiji ilustrační statistiku zkraje měsíce června (procentuální podíl prodejnosti her na japonském trhu) :
 • PSX : 32%
 • Dreamcast : 24%
 • PS2 : 16,4%
 • GBA : 12%
 • GBC : 11%
 • N64 : 2,9%

  Někdy v blízké době se pak budeme na našich stránkách obšírněji věnovat samotnému hardwaru GBA a některým zajímavým informacím ohledně tohoto handheldu, nyní se soustřeďme na herní nabídku v našich specializovaných obchodech. Vyjma již v našem BWžurnálu uvedených titulů jako např. Banjo-Kazooie či Tony Hawk's Pro Skater 2 se nyní zaměříme na několik launchových her, které jsou již k mání - byť ne za právě nejlevnější peníz, ale tak to obecně bývá u všech nových produktů. V našem defilé záměrně opomineme dva podle všeho výborné tituly a to Castlevania a F-Zero, na něž vám během tohoto týdne přineseme recenze. Ještě bych chtěl předeslat, že jsme ke každé hře přinesli hodnocení ze strany prestižních amerických webmagů IGN a Gamespot a naposledy pak papírového periodika EGM, abyste takříkajíc byli lépe v obraze. Takže, co že to tady vlastně máme?

  Super Mario AdvanceSuper Mario Advance
  (Hodnocení : EGM - 8/10, Gamespot - 8.2/10, IGN - 8/10)
  Kdo by neznal Maria? Klasická předělávka klasické plošinovky s legendární postavičkou Maria nabízí remake titulu Super Mario Brothers 2 a současně s tím Mario Bros, kterého tady můžete hrát až ve čtyřech lidech naráz díky jedné cartridgi a Link kabelu! Takže, v Super Mario Advance máte na výběr ze čtyř postav, kdy každá disponuje speciálními dovednostmi, má své silné a slabé stránky a každá je roztomile namluvena! Jmenovitě Mario, Luigi, Peach a Toad. Své nepřátele budete likvidovat sebranými předměty, kterými po nich budete házet v sedmi rozsáhlých světech, po jejichž absolvování hra ještě zdaleka nekončí. Jestliže se nebojíte mrsknout obrovskou cibulí po růžovém dinosaurovi nebo se vám líbí zahodit překvapeného protivníka mimo obrazovku, a pakliže vám nevadí, že zde oproti původnímu Mariovi najdete jen něco málo kosmetických změn, je tahle hra podle všeho ta pravá volba.

  Konami Krazy Racers
  (Hodnocení : EGM - 8.5/10, Gamespot - 8.1/10, IGN - 8/10)
  Závody malých autíček, trochu na způsob oblíbených Mario Kart. Osm závodníků na 16-ti různých tratích soupeří o konečné prvenství a používají k tomu opravdu svérazné metody. V průběhu jízdy budete po trati sbírat rozličné urychlovače, zbraně ve stylu raket, časovaných bomb, bonusů jako neviditelnost či v lepším případě takovou specialitu, která promění všechny soupeře do podoby vepříků. Takže tohle není jenom o rychlosti, ale o dovednosti sběru těch správných power-upů a jejich strategickém použití v nejpříhodnější moment. Pro tento žánr pak nechybí vítaný multiplayerový mód, v němž se za pomoci linkového kabelu může tohoto klání zúčastnit též další přísedící.

  Konami Krazy Racers Konami Krazy Racers Konami Krazy Racers

  Kurukuru KururinKurukuru Kururin
  (dosud bez hodnocení)
  Logická hra, v níž se s jakousi dlouhou otáčející se vrtulí snažíte proletět úzkým bludištěm bez toho, že byste zde narazili do stěn. Po několika nárazech totiž toto těleso vybuchuje a vy začínáte znovu. Na cestě však budete střetávat také kupu překážek, jež vám vaše úsilí mají znesnadňovat. Pružiny, které vás odrazí do protisměru, pohybující se písty či kanóny vystřelující do prostoru munici. Hra nabízí přes 30 úrovní, každou s vlastní unikátní architekturou. Navrch nechybí multiplayer, kterému při linkové podpoře stačí jediná cartridge.

  GT AdvanceGT Advance
  (Hodnocení : EGM - 9/10, Gamespot - 7.3/10, IGN - 8/10)
  Verze Gran Turisma na handheldu? Každopádně GT Advance nejenom hodně dobře vypadají, ale také se výborně hrají. Máte tu 45 skutečných vozů od devíti světových automobilek, zástupci japonského souostroví dodali typy jako Honda, Toyota či Nissan. Je tu 32 různých tratí. Velkým otazníkem zůstává ukládání hry pomocí passwordů (???), kterýžto čítá plných 16 znaků. Hra je mixem simulace a arkádového závodění, zajímavostí je možnost upravování rozličných parametrů aut, což má zřejmý dopad na přesnost a citlivost řízení a výrazně to ovlivňuje některé důležité atributy vozu jako např. maximální rychlost. Skze Link kabel tu nechybí podpora dvou hráčů.

  Pinobee : Wings of Adventure
  (Hodnocení : EGM - 6.5/10, Gamespot - 5.4/10, IGN - 6/10)
  Klasická 2D skákačka v "sonicovském" duchu, v níž je v hlavní roli mechanická včela pohybující se v nepřátelském, velice rozlehlém a barvitě hezky vyvedeném prostředí. Obvyklé skákání na oponenty vede k jejich záhubě, speciální trysk ala dvojitý skok vás vynese na jinak nepřístupná místa, ze kterých můžete pomocí klouzavého letu doplachtit na spodní platformy. Pro co nejlepší herní konec musíte najít v každém z 20 levelů spoustu skrytých spínačů a uzamčených dveří - tvůrci v závislosti na vašem umu připravili až osm odlišných konců. Mrzuté je zvukové zpracování a navzdory počtu úrovní krátká doba dohrání. S tím souvisí i snadné a bezstarostné hraní a tak při absenci multiplayeru snad potěší možnost obchodování se získanými bonusy s vaším kamarádem.

  Pinobee : Wings of Adventure Pinobee : Wings of Adventure Pinobee : Wings of Adventure

  Rayman AdvanceRayman Advance
  (Hodnocení : EGM - 8.5/10, Gamespot - 7.6/10, IGN - 9/10)
  Rayman ani na GBA neztrácí nic ze svého kouzla a v 60 úrovních a šesti rozličných světech se připravte na výborné grafické a hudební zpracování a na zajímavá puzzle. Ze začátku hry umí duhový mužík toliko chůzi a skákání a pro nutný atak oponentů také úder pěstí. Postupem ve hře se jeho schopnosti zlepšují, až dojde také na pověstný vrtulníkový let. Se ziskem nových dovedností se musíte navrátit do předchozích lokací pro kompletní dokončení vašeho úkolu. Deatilní prostředí sice příležitosně nabízí nepříjemné pixelovaté objekty, ale vzato kolem a dokola je před námi další skvělá skákačka.

  Tweety & Magical Items
  (bez hodnocení)
  Hodně zvláštní titul, který by se dal přirovnat k jakési virtuální deskové hře. Hráči budou postupně vytahovat elektronické karty a posléze se pohybovat na herní mapě pro nalezení pěti magických klenotů. Jako vsuvka tu čekají speciální minihry, do nichž lze vstoupit s podporou dalších tří hráčů.

 • Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

  Zaklínač 3: Divoký hon

  Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

  Další z rubriky

  RECENZE: Wolfenstein II pro Switch je pořád zábavný a krvavý. A rozmazaný

  Wolfenstein II: The New Colossus

  Poslední Wolf byl ještě větší pecka, než jsme čekali. Jeho příchod na konzoli Switch je proto hodně vítaný.

  Fanoušek prohrál soud s vývojáři hry Star Citizen, peníze mu nevrátí

  Star Citizen

  Neustále protahovaný vývoj chystané hry Star Citizen už nevydržel jeden z nejštědřejších přispěvatelů a chtěl po...

  RECENZE: Rozšíření Warframe nazvané Sacrifice dál buduje silný příběh

  Warframe: The Sacrifice

  Zhruba jednou za dva roky přibude do Warframe výpravná příběhová mise. Většinou ukrývá nezapomenutelný emotivní moment...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!  Najdete na iDNES.cz