Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameBoy Advance - první hry na trhu

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:31
Tak už je to tady. Nejvýkonnější hanheld současnosti se konečně ocitl na našem trhu a nutno podotknout, že před prázdninami má téměř ideální načasování. Po celosvětovém nákupním šílenství a legračních tahanicích mezi firmami Sony a Nintendo o titul ""nejrychleji prodávanější konzole všech dob"" se tak můžeme na vlastní oči přesvědčit, zda-li to stojí za to.

GameBoy Advance. Co sdělit úvodem, aniž bych tady zbytečně neopakoval již vyřčené. Každopádně nutno říci, že nákupní mánie v jeho případě nijak nepolevuje a kupř. v Zemi vycházejícího slunce se tento handheld stabilně drží na prvním místě hardwarové prodejnosti a s velkým odstupem pak následuje konkurence - včetně PlayStation 2. Pro ilustraci uvedu příklad zkraje měsíce června (týdenní zohlednění prodeje) :

 • GBA : 51 500 ks
 • PS2 : 34 000 ks
 • Dreamcast : 5 500 ks
 • PocketStation : 4 500 ks
 • GameBoy Color : 4 500 ks
 • WonderSwan Color : 3 500 ks
 • PS One : 2 000 ks
 • N64 : 1 000 ks

  Co se týče prodejnosti softwaru, tak tam se již GBA z prvního místa stáhnul, opět použiji ilustrační statistiku zkraje měsíce června (procentuální podíl prodejnosti her na japonském trhu) :
 • PSX : 32%
 • Dreamcast : 24%
 • PS2 : 16,4%
 • GBA : 12%
 • GBC : 11%
 • N64 : 2,9%

  Někdy v blízké době se pak budeme na našich stránkách obšírněji věnovat samotnému hardwaru GBA a některým zajímavým informacím ohledně tohoto handheldu, nyní se soustřeďme na herní nabídku v našich specializovaných obchodech. Vyjma již v našem BWžurnálu uvedených titulů jako např. Banjo-Kazooie či Tony Hawk's Pro Skater 2 se nyní zaměříme na několik launchových her, které jsou již k mání - byť ne za právě nejlevnější peníz, ale tak to obecně bývá u všech nových produktů. V našem defilé záměrně opomineme dva podle všeho výborné tituly a to Castlevania a F-Zero, na něž vám během tohoto týdne přineseme recenze. Ještě bych chtěl předeslat, že jsme ke každé hře přinesli hodnocení ze strany prestižních amerických webmagů IGN a Gamespot a naposledy pak papírového periodika EGM, abyste takříkajíc byli lépe v obraze. Takže, co že to tady vlastně máme?

  Super Mario AdvanceSuper Mario Advance
  (Hodnocení : EGM - 8/10, Gamespot - 8.2/10, IGN - 8/10)
  Kdo by neznal Maria? Klasická předělávka klasické plošinovky s legendární postavičkou Maria nabízí remake titulu Super Mario Brothers 2 a současně s tím Mario Bros, kterého tady můžete hrát až ve čtyřech lidech naráz díky jedné cartridgi a Link kabelu! Takže, v Super Mario Advance máte na výběr ze čtyř postav, kdy každá disponuje speciálními dovednostmi, má své silné a slabé stránky a každá je roztomile namluvena! Jmenovitě Mario, Luigi, Peach a Toad. Své nepřátele budete likvidovat sebranými předměty, kterými po nich budete házet v sedmi rozsáhlých světech, po jejichž absolvování hra ještě zdaleka nekončí. Jestliže se nebojíte mrsknout obrovskou cibulí po růžovém dinosaurovi nebo se vám líbí zahodit překvapeného protivníka mimo obrazovku, a pakliže vám nevadí, že zde oproti původnímu Mariovi najdete jen něco málo kosmetických změn, je tahle hra podle všeho ta pravá volba.

  Konami Krazy Racers
  (Hodnocení : EGM - 8.5/10, Gamespot - 8.1/10, IGN - 8/10)
  Závody malých autíček, trochu na způsob oblíbených Mario Kart. Osm závodníků na 16-ti různých tratích soupeří o konečné prvenství a používají k tomu opravdu svérazné metody. V průběhu jízdy budete po trati sbírat rozličné urychlovače, zbraně ve stylu raket, časovaných bomb, bonusů jako neviditelnost či v lepším případě takovou specialitu, která promění všechny soupeře do podoby vepříků. Takže tohle není jenom o rychlosti, ale o dovednosti sběru těch správných power-upů a jejich strategickém použití v nejpříhodnější moment. Pro tento žánr pak nechybí vítaný multiplayerový mód, v němž se za pomoci linkového kabelu může tohoto klání zúčastnit též další přísedící.

  Konami Krazy Racers Konami Krazy Racers Konami Krazy Racers

  Kurukuru KururinKurukuru Kururin
  (dosud bez hodnocení)
  Logická hra, v níž se s jakousi dlouhou otáčející se vrtulí snažíte proletět úzkým bludištěm bez toho, že byste zde narazili do stěn. Po několika nárazech totiž toto těleso vybuchuje a vy začínáte znovu. Na cestě však budete střetávat také kupu překážek, jež vám vaše úsilí mají znesnadňovat. Pružiny, které vás odrazí do protisměru, pohybující se písty či kanóny vystřelující do prostoru munici. Hra nabízí přes 30 úrovní, každou s vlastní unikátní architekturou. Navrch nechybí multiplayer, kterému při linkové podpoře stačí jediná cartridge.

  GT AdvanceGT Advance
  (Hodnocení : EGM - 9/10, Gamespot - 7.3/10, IGN - 8/10)
  Verze Gran Turisma na handheldu? Každopádně GT Advance nejenom hodně dobře vypadají, ale také se výborně hrají. Máte tu 45 skutečných vozů od devíti světových automobilek, zástupci japonského souostroví dodali typy jako Honda, Toyota či Nissan. Je tu 32 různých tratí. Velkým otazníkem zůstává ukládání hry pomocí passwordů (???), kterýžto čítá plných 16 znaků. Hra je mixem simulace a arkádového závodění, zajímavostí je možnost upravování rozličných parametrů aut, což má zřejmý dopad na přesnost a citlivost řízení a výrazně to ovlivňuje některé důležité atributy vozu jako např. maximální rychlost. Skze Link kabel tu nechybí podpora dvou hráčů.

  Pinobee : Wings of Adventure
  (Hodnocení : EGM - 6.5/10, Gamespot - 5.4/10, IGN - 6/10)
  Klasická 2D skákačka v "sonicovském" duchu, v níž je v hlavní roli mechanická včela pohybující se v nepřátelském, velice rozlehlém a barvitě hezky vyvedeném prostředí. Obvyklé skákání na oponenty vede k jejich záhubě, speciální trysk ala dvojitý skok vás vynese na jinak nepřístupná místa, ze kterých můžete pomocí klouzavého letu doplachtit na spodní platformy. Pro co nejlepší herní konec musíte najít v každém z 20 levelů spoustu skrytých spínačů a uzamčených dveří - tvůrci v závislosti na vašem umu připravili až osm odlišných konců. Mrzuté je zvukové zpracování a navzdory počtu úrovní krátká doba dohrání. S tím souvisí i snadné a bezstarostné hraní a tak při absenci multiplayeru snad potěší možnost obchodování se získanými bonusy s vaším kamarádem.

  Pinobee : Wings of Adventure Pinobee : Wings of Adventure Pinobee : Wings of Adventure

  Rayman AdvanceRayman Advance
  (Hodnocení : EGM - 8.5/10, Gamespot - 7.6/10, IGN - 9/10)
  Rayman ani na GBA neztrácí nic ze svého kouzla a v 60 úrovních a šesti rozličných světech se připravte na výborné grafické a hudební zpracování a na zajímavá puzzle. Ze začátku hry umí duhový mužík toliko chůzi a skákání a pro nutný atak oponentů také úder pěstí. Postupem ve hře se jeho schopnosti zlepšují, až dojde také na pověstný vrtulníkový let. Se ziskem nových dovedností se musíte navrátit do předchozích lokací pro kompletní dokončení vašeho úkolu. Deatilní prostředí sice příležitosně nabízí nepříjemné pixelovaté objekty, ale vzato kolem a dokola je před námi další skvělá skákačka.

  Tweety & Magical Items
  (bez hodnocení)
  Hodně zvláštní titul, který by se dal přirovnat k jakési virtuální deskové hře. Hráči budou postupně vytahovat elektronické karty a posléze se pohybovat na herní mapě pro nalezení pěti magických klenotů. Jako vsuvka tu čekají speciální minihry, do nichž lze vstoupit s podporou dalších tří hráčů.

 • Autor:  Nejčtenější

  První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

  OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

  Subnautica

  Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

  RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

  Winter Challenge

  Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

  Další z rubriky

  Assassin's Creed: Origins se brzy promění v muzeum starověkého Egypta

  Assassin's Creed Origins - Discovery Tour

  Assassin's Creed: Origins bude brzy více než jen hra ze starověkého Egypta. Nový výukový režim Discovery Tour ji...

  KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

  Kingdom Come: Deliverance

  Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

  Kreativní Nintendo Labo vypadá parádně. Nová videa představují software

  Nintendo Labo

  Nintendo Labo propojuje digitální hry na konzoli Switch se součástkami, které je nejprve třeba poskládat z papírového...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz