Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom – i o Vánocích je živo

  12:00aktualizováno  30. prosince 11:36
Investiční experti se domnívají, že příští rok zažije herní trh řadu šoků. Jejich odhady ale stojí – alespoň zdánlivě – na vodě. || GTA: Vice City přenechalo první místo v žebříčku prodejnosti konkurenčnímu The Getaway. Ne však nadlouho. || THQ zklamalo investory, ztrácí důvěru akcionářů.

Velké oči do nového roku - pondělí 23. prosince 2002
Finanční a investiční experti jsou zajedno: příští rok se bude odvíjet ve znamení nákupů a akvizic. Díky již několik let trvajícímu boomu se objevilo množství nových menších i větších společností a klíčoví hráči na trhu se jich pokusí co nejvíce urvat pro sebe – s novou krví totiž získají i nové nápady. Tento postup je naprosto běžný, ať už se jedná o výrobu her nebo ponožek: když je křivka růstu na svém vrcholu, dochází ke konsolidaci a velké štiky požírají drobný potěr.
Překvapivé ale je, že se ve finančních kruzích šušká ne o drobných akvizicích, ale především o nákupech velkých společnosti. Zaznívají jména jako Activision, Sega, Eidos, Capcom, Konami, Namco a další. Možné je pochopitelně všechno, ale „možné“ není to samé jako „pravděpodobné“. Jinak řečeno – je krajně nereálné, že by se uskutečnila alespoň polovina těchto nákupů, o kterých se objevuje čím dál tím víc „zasvěcených“, zato však naprosto nepotvrzených informací.
Vezměme si například první jméno na seznamu – Activision. Této vydavatelské společnosti se sice v uplynulém roce nedařilo tak, jak by si její vedení přálo, ale proti akvizici mluví mnoho faktorů. Zaprvé před pár týdny nashromáždila obrovský provozní kapitál blížící se jedné miliardě dolarů (slušných 30 miliard korun), takže nákup by se prodražil; cena by rozhodně nebyla nižší, než je tato částka. Navíc Activision není zrovna nejlepší cíl. Kromě svých sérií extrémních sportů nemá prakticky žádné vlastní tituly, valnou většinou se jedná o filmové či komiksové licence. A za poslední – je to druhá největší vydavatelská firma v USA. Kdo by asi měl zájem a prostředky na to, dostat ji pod svá křídla? Leda Microsoft, jehož herní portfolio je ale diametrálně odlišné, nebo americká jednička Electronic Arts, které by ale tato akvizice mohla spíš ublížit, než aby jí pomohla. Na trh by musel vstoupit zcela nový hráč, pravděpodobně nějaký mediální gigant. Ten by ale pravděpodobně sáhl po jiné společnosti – když už investovat, tak do firmy, která dokáže využít své know-how. To se pracovníkům Activision v poslední době moc nedaří.
Dalším jménem, jehož objevení na seznamu vyvolalo překvapení, je Sega. Tato společnost má rozhodně co nabídnout, ale její koupě by nebyla snadná. Před pár lety se o to již pokoušel Microsoft, ale i on to nakonec vzdal – šéfové Isao Okawa a Bill Gates prostě nenašli společnou řeč.
Šeptalo se i o Capcomu, zájem mělo údajně Nintendo. Říká se sice, že „na každém šprochu pravdy trochu“, ale finanční ředitel Capcomu Heiji Oshima prohlásil veškeré tyto řeči za „naprosto neopodstatněné“. Ostatně o začlenění tohoto vývojářského studia do portfolia Nintenda se mluví již čtvrt roku, pokaždé má být akvizice již na spadnutí. A pořád nic.
Co se ostatních společností týče, ani jejich nákup není příliš pravděpodobný. Důvod je prostý. Vede se jim dobře a nepotřebují žádné finanční injekce. Transakce by tak byla zbytečně drahá a možná neefektivní. Raketový růst herního trhu se totiž nejspíš brzy zklidní a větve nenesoucí zlatá jablka bude nutno ořezat. A čím více větví, tím více odpadu. Velice drahého odpadu – řádově ve stovkách milionů dolarů. To si jen tak někdo nedovolí. Když už, tak bude lepší si rok dva počkat, šetřit a koupit až ve chvíli, kdy budou ostatní odřezávat. Bude to lepší a levnější.
Zdroj: CNN/Money

Zpátky na špici – pondělí 23. prosince 2002
Počátek prosince přinesl jeden obrovský šok: veleúspěšná gangsterka Grand Theft Auto: Vice City opustila první místo v žebříčku prodejnosti bez rozlišení platformy a uvolnila jej svému žánrovému rivalovi The Getaway od Sony (oba tituly jsou pro PS2). Tato situace ale netrvala dlouho – po pouhém jediném týdnu se slunné Vice City ujalo opět vedení. Sony zjistilo, že konkurovat tomuto titulu od Rockstaru není jednoduché: během několika týdnů se jej prodalo více než půl milionu kopií a toto tempo se v předvánočním shonu nijak výrazně nesnížilo. Již nyní je jasné, že si nejnovější díl série GTA připíše na své konto hrdý titul „hry, které se nejrychleji prodal milion kusů“. S tím holt nic nenadělá ani Sony.
Zdroj: GamesIndustry

V THQ se o Vánocích nehoduje - pondělí 23. prosince 2002
Vydavatelská společnost THQ den před Vánoci varovala investory, že rozhodně nedosáhne předpokládaného zisku za poslední čtvrtletí rok 2002 a že i následující rok nebude zrovna dvakrát nejlepší. Cena akcií na trhu Nasdaq okamžitě spadla o 22 procent na úroveň 9,50 dolaru (zhruba 300 korun), což je nejméně od července 2000.
Na vině je pochopitelně slabý prodej titulů od THQ – akční Red Faction II pro PS2 se neukázal jako až takový hit a hry pro platformu GameCube byly vysloveně zklamáním. Ne, že by byly tyto tituly špatné, ale prodejci před Vánoci raději naplnili sklady zbožím, u nějž měli jistotu, že se po něm jen zapráší, o „druhořadé“ projekty moc zájmu neprojevili. Společnost THQ navíc musí zaplatit pokutu ve výši 10,15 milionu dolarů (přes 310 milionů korun) za manipulaci s cenou vlastních akcií a zatajování důležitých informací před investory. K tomuto prohřešku došlo již počátkem roku 2000, případ ale byl uzavřen až nyní. To se na hospodářském výsledku také nepříjemně odrazilo.
Zdroj: Reuters

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.Najdete na iDNES.cz