Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: A hry budou dražší

  12:00aktualizováno  21. března 9:53
Activision: Hry podraží *** Nokia: Hry i přístroje zlevníme, ukážeme novou N-Gage *** Alienware se pouští do mobilů *** Microsoft ukončil spor s Nintendem - nešlo o hry, ale o pozemky *** Zákon proti násilným hrám postoupil do další fáze

Activision: Hry podraží
O hrozbě zdražení videoher pro nové generace konzol jsme se už několikrát zmínili. Zvýšení cen má kompenzovat vysoké náklady na vývoj a přechod na novou platformu. Vysoké náklady na výrobu počítačové hry se už blíží nákladům na výrobu výpravného hollywoodského propadáku a herní průmysl je až na pár velkých firem až po uši v problémech.
Další potvrzení neradostné budoucnosti přinesl rozhovor s výkonným ředitelem společnosti Activision Robertem Kotickem, který oznámil, že jeho společnost plánuje zvýšit ceny svých her pro Xbox II a Playstation 3 na velkoobchodní úrovni o 10 dolarů. Toto plánované zdražení omlouvá vyššími náklad na vývoj pro nový hardware a argumentuje také tím, že v herním průmyslu udržují už 20 let ceny na stejné úrovni a přirovnává hry k filmům, které jsou stále stejně dlouhé, ale lístky do kina jsou dvakrát tak drahé.

Velkoobchodní zvýšení znamená s největší pravděpodobností významné zvýšení ceny pro koncové uživatele. Marže prodejců software obecně jsou nechutně vysoké, každému, kdo prodává hardware, se může o maržích na hrách jenom zdát, ale nikdo nemůže čekat, že se maloobchodní prodejci rozhodnou k ušlechtilému činu a zvýšené velkoobchodní ceny pokryjí ze svých marží.
Hry pro novou generaci Xboxu a Placky tak budou stát pravděpodobně 60 dolarů za kus, v přepočtu to není tak strašné, většina her pro konzoly u nás stojí více už teď (cca 1700 - 1900 Kč a ta cena se drží nezávisle na poklesu hodnoty dolaru za poslední rok!). A v tom je právě zakopaný pes, skoro mám chuť se vsadit, že první hry pro Xbox 2 (pokud je nebude distribuovat přímo Microsoft) nebo Playstation 3 se dostanou na cenovou hranici 2500 korun. Nemůžu si pomoct, ale začíná to být stále větší šílenost. Na druhou stranu může normálního člověka těšit, jak rychle ceny některých her klesají a jak kvalitní tituly se objevují, byť se zpožděním na coverech herních časopisů. Ale co bude, až pro PC hry nebudou a konzoly kompletně ovládnou herní svět?
Zdroj: Investor's Business Daily

Nokia: Hry i přístroje zlevníme, ukážeme novou N-Gage
Herní veletrh Electronic Entertainment Expo (E3) přinese novinku od Nokie, která se nevzdala a nadále trvá na tom, že herní mobil N-Gage má místo na slunci. Aby Nokia napomohla prodejům, které jsou ve srovnání s raketovým nástupem PSP a Nintenda DS spíše smutné (celkem cca 1,5 milionu kusů od října 2003), plánuje finská společnost snížit cenu přístroje na hranici 100 USD (dotovaná cena při podpisu smlouvy s operátorem, v ČR bude situace nejspíše obdobná). Snížena bude i cena her na 15 - 25 dolarů podle typu hry a její kvality.
Kromě toho se od Nokie čeká, že na E3 ukáže už třetí generaci N-Gage, manažer Nokie odpovědný za herní byznys pro CNN řekl jen, že na E3 chystá velké oznámení.
Zdroj: CNN

Alienware se pouští do mobilů
Kyocera mobil O nárůstu popularity a důležitosti Java her a vůbec zábavy pro mobilní telefony jsme už také psali, zejména ve spojení s různými filmy, které Java hry doprovázejí jako smrad bezdomovce. Nyní ale přichází svým způsobem šok, s Java hříčkami se zaplétá výrobce snových herních superpočítačů Alienware (odpusťte to nadšení, ale Alienware je prostě třída). Ke spolupráci zlákala Alienware společnost Kyocera Wireless, která patří v USA mezi známé výrobce mobilních telefonů. Minulý týden byl představen první plod spolupráce těchto dvou firem - herní Gamepad Kyocera K500, který má poskytnout "neuvěřitelné herní zážitky".
Toto zařízení přidá gamepad celkem standardních rozměrů k novému mobilnímu telefonu KX6 Slider Remix, pro který bude k dispozici i další příslušenství. Tento nápad je téměř geniální, možnosti ovládání her se tímto způsobem výrazně zvyšují, zatímco zůstane zachovaný útlý tvar telefonu při běžném používání. Divné je jen to, proč si Kyocera vybrala Alienware jako spoluhráče, když výrobou herních ovladačů jsou více proslulé jiné značky. Ale o tom to možná všechno je, o silné značce, která má v herním průmyslu silný zvuk. Jak se tato sázka na Alienware Kyoceře vyplatila, se dozvíme na podzim, kdy by měl být gamepad K500 na trhu.
Zdroj: Wireless Week

Microsoft ukončil spor s Nintendem - nešlo o hry, ale o pozemky
Společnosti, které si konkurují na trhu herních zařízení, Nintendo a Microsoft, spolu měly spor. Netýkal se ale výjimečně dominance na trhu, licenčních podmínek nebo porušování autorských práv, šlo o mnohem přízemnější věc, o zastavěnou plochu pozemků ve městě Redmond, kde obě firmy sídlí.
Nintendo podalo stížnost na rozpínavý Microsoft, který nedávno oznámil odhodlání znásobit plochu svých kanceláří. Plány Microsoftu se ale týkaly hranice oblasti, kterou obsadilo se svými budovami Nintendo, kterému se nelíbila vize výhledu z oken přímo do nových staveb Microsoftu. Druhým problémem se ukázaly plány obou společností na růst zastavěné plochy, součet plochy plánovaných budov obou společností totiž převýšil množství povolené územním plánem města. Redmondským zastupitelům se nezdálo ani to, že by obě společnosti zabraly území povolené územním plánem, Redmond by přišel o možnost přilákat nového investora.
Situace nebyla tak napjatá, jak by se mohlo zdát z obdobných problémů prezentovaných v Občanském Joudovi. Microsoft souhlasil dobrovolně s úpravou svých plánů a vzdal se 23 000 metrů čtverečných, což ponechá dostatečný prostor i pro případného nového investora. Třeba smířlivá nálada vydrží Microsoftu i do dalších sporů.
Zdroj: Gamasutra

Zákon proti násilným hrám postoupil do další fáze
Americký stát Illinois pravděpodobně čeká přijetí zákona, který znemožní prodej her obsahujících násilí nebo erotiku komukoliv pod osmnáct. Státní parlament zákon schválil drtivou většinou 91:19 hlasu. Zástupci lidu se během projednávání zákona oháněli americkými hodnotami ještě vehementněji než český premiér svou upřímností a volali po cenzuře herního průmyslu, jen ji nazývali jemnějšími výrazy ("herní průmysl musí být kontrolován").
Devatenáct odpůrců zákona se snažilo vysvětlit svým kolegům, že zákon je příliš vágní v definici násilí a sexu ve hrách (například americký fotbal by se mohl dostat do kategorie násilných a běžně neprodejných her!) a že může být dokonce protiústavní. Nyní budou o zákonu, jehož projednávání inicioval guvernér, rozhodovat senátoři státu Illinois.
Zdroj: The Washington Times

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Zaostřeno na fenomenální ukázku The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II patřila na letošní herní akci E3 k nejdiskutovanějším hrám výstavy. Studio Naughty Dog hru...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz