Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Bitva formátů

  12:01aktualizováno  3. dubna 11:51
Boj nenažranců zaplatíme všichni *** Sony UMD první obětí formátových výstřelků *** Hry zvyšují inflaci *** Hry nové generace nebudou dražší – kupujte Revoluci *** Na sex nejsou peníze

Spory mezi zájmovými skupinami, které se snaží prosadit navzájem nekompatibilní formáty optických datových disků, vrcholí s tím, jak na trh pomalu míří první přehrávače a samotné disky s filmovým obsahem. Zásadní zbraní v bitvě formátů má být Sony Playstation 3, budoucí nejlevnější a pravděpodobně nejrozšířenější přehrávač Blu-ray disků. Microsoft vstup do arény prozatím odložil, přestože oficiálně podporuje HD DVD, ale navzdory původním očekáváním neobsahuje Xbox 360 novou generaci disků. Je otázka, nakolik tento ústup do předem připravených pozic předznamená celkový výsledek. Na druhou stranu si každý soudný člověk už dnes spočítá, že větší problémy než případné ztráty na straně výrobců mechanik, přehrávačů a obsahů pro specifické formáty, přinese formátová schizofrenie uživatelům.

Dostupnost a rozšíření přehrávačů je jedním z nástrojů, který rozhodne o vítězství jednoho nebo druhého formátu. Tím druhým je dostupnost obsahu. Obě skupiny se od prvních rozbrojů snaží získat podporu filmových studií. To je pochopitelné, protože HD DVD i Blu-ray vznikly jako nosiče budoucích filmových snímků ve vysokém rozlišení, které se na obyčejné DVD nevejdou. Děsivá je ale taktika nulové tolerance, kdy se obě strany snaží zajistit exklusivitu, filmy by tak vycházely buď na HD DVD, nebo na BR discích. Což o to, spousta lidí má doma ještě DVD přehrávač a VHS nebo kombinovaný přístroj, ale v případě filmů je nepříjemný vedlejší efekt tohoto roztříštění. Přechod z VHS na DVD přinesl zvýšení cen obsahu. I dnes je vidět, že DVD jsou výrazně dražší, a to přesto, že je nosič na výrobu levnější. Vydavatelé to obhajují bonusy a vyšší kvalitou, ale vyšší ceny byly samozřejmostí i v době, kdy jediným bonusem na DVD bylo upozornění, že kopírování je trestné.

BR a HD DVD budou také na 99,99% dražší než běžné DVD. A rozpůlení trhu mezi tyto dvě technologie bude znamenat, že nedojde k tak rychlému poklesu ceny technologie prostě proto, že se nebude prodávat v dostatečném objemu. Ve srovnání s nástupem DVD to bude pomalejší. Firmám možná pomůže, že několik let nebudou k dispozici snadno dostupné „next-gen“ vypalovačky, ale divák zapláče. A protože bude naštvanej, raději si film stáhne. On se totiž vždycky najde někdo šikovnej, kdo obejde nejrůznější ochrany. A bude vážně těžké vysvětlovat, že se chová jako prase.

Přitom jsou tyhle spory zbytečné, stačilo by se domluvit a obě technologie sladit tak, aby byly vzájemně kompatibilní. Jednání mezi oběma tábory ale selhala a GameEkonom by dal levé ucho za to, kdyby se doslechl, kteří šmejdi (a proč) sjednocení formátů pohřbili. Kdo je tedy morálním vítězem prvního předkola bitvy formátů? Překvapivě asi Microsoft, který se u Xboxu drží zavedených DVD a nemate lidem hlavy. Redmondský obr ale nevyloučil pozdější uvedení další verze Xboxu 360 právě s next-gen mechanikou. Holt nikdo není dokonalý. Snad jen lidová Čína, která možná jako první na trh pošle třeba kombinovanou mechaniku ke čtení a pálení obou dvou formátů. Nebude to ostatně poprvé. První DVD Region Free přehrávače, které jsou životní nutností pro všechny, kdo propadli jako já kouzlu amerických seriálů, rovněž přišly z říše středu.

Sony UMD první obětí formátových výstřelků
No, když byla řeč o Sony jako jednom z hladovců, kteří mohou za rozkol formátů, zůstaneme u Sony a ukážeme, že vlastní formáty nejsou zrovna sázkou na jistotu. Je to vlastně až legrační, protože spor BR vs. HD DVD se přirovnává ke sporu VHS a Betamax. Sony v tomto konfliktu stála na straně poražených. Technologicky o něco lepší formát z několika důvodů u koncových zákazníků propadl (ale Beta SX nebo Digi Beta, které z Betamaxu vycházejí, mají stále své využití!). Jedním z důvodů neúspěchu byla maximální možná délka záznamu. Betamax zvládl v původní verzi pouze 60 minut, to stačilo na porno, ne na celovečerní film. Z tohoto pohledu má přeci jen větší šanci BR s kapacitou až 50 GB ve srovnání s pouze 30 GB HD DVD.

Ale sázky Sony na špatné formáty nekončí. Další v řadě byl minidisk. Ten sice přežívá, ale ve srovnání s CD a aktuálními paměťmi typu flash jde o další ztracenou příležitost. Obdobně jako v případě betamaxu se ale stal profesionálním nástrojem. V českém rozhlasu by vám mohli vyprávět. Důvod? Příliš přísná ochrana a samozřejmě cena. Také další formát ATRAC, který v podstatě zabil hudební přehrávače Sony, dokud se japonský výrobce nezmátožil a nepřidal se na vlnu MP3 a WMA. No a nakonec tu máme perličku – klinickou smrt filmových UMD – placiček s filmy pro Sony Playstation Portable.

Miniaturní disky s filmy pro přenosnou Playstation představilo Sony před rokem, ale přes původní optimistické tiskové zprávy se tento formát nesetkal se zájmem majitelů této hračky. Zatímco někteří uživatelé chtěli vyzkoušet možnosti PSP a jeden film si koupili, podruhé si to už rozmysleli. Důvodem je v tomto případě poměr kvality a ceny – disky s obrazem v nízkém rozlišení zobrazované na pidi displeji stojí víc než DVD. Díky, nechceme.

A nechceme sami, tolik lidí nechce UMD filmy, že se nejméně dvě filmová studia rozhodla produkci těchto placiček ukončit – Universal Studios Home Entertainment a Paramount Pictures Home Entertainment končí s UMD úplně, 20th Century Fox Home Entertainment a Buena Vista Home Entertainment razantně podporu UMD omezují. I obchodníci dávají svůj vztah k umírající technologii najevo stále menším prostorem v regálech. Dokonce se šíří fámy, že Wal-mart, nejvýznamnější americký maloobchodník, stáhne UMD ze své nabídky. Nahlédnutí do jedné z prodejen přitom redaktorům serveru GameShout ukázalo, že ve stojanu s věcmi pro PSP zbylo jen sedm disků, bez cenovek nebo nedej bože nějaké marketingové podpory. Alespoň, že MemorySticku se jakž takž daří.

Hry zvyšují inflaci
Po dlouhé době čistě ojkonomické téma. Inflace je podle jedné z nejsrozumitelnějších a nejkratších definic pokles kupní síly peněz vlivem růstu cen. V Británii tento ekonomický jev pociťují o něco silněji díky počítačovým hrám. Alespoň to vyplývá z oficiálních dat tamního statistického úřadu, který sleduje inflaci na předem stanoveném souboru zboží, které ekonomové i čtenáři novin znají jako nákupní koš. Právě zveřejněná data za únor totiž vykazují dvouprocentní růst inflace, který měly nejvyšší měrou způsobit vyšší ceny videoher, hardware a náplní do tiskáren. A teď si představte, jak by s ekonomikou zamávalo, kdyby si hry všichni poctivě kupovali.

Hry nové generace nebudou dražší – kupujte Revoluci
Informace o hardwarové výbavě „revoluční“ chystané konzoly od Nintenda vyvolaly výkřiky zklamání, přestože zástupci společnosti předem hlásili, že jejich „next-gen“ bude přinášet revoluci spíš v hratelnosti než v oblasti technického zpracování. Soustředění na využití netypického ovladače a kvalitu her má mít významný vedlejší efekt – udržení nižší cenové hladiny her. Podle prezidenta Nintenda výrobce bude prodávat hry za stejnou cenu jako hry pro GameCube. Jde o jednu z mála výhod na straně Nintenda, úspěch Revolution ale zaručí pouze špičkové herní tituly tak, jak to udělaly Nintendogs s kapesním Nintendem DS.

Na sex nejsou peníze
Na pomezí Online světů a GameEkonoma je poslední zpráva dne. Herní studio Republik Games oznámilo zastavení vývoje erotické hry pro více hráčů Spend the night (Zůstaň přes noc). Na vývoj nejsou peníze, nedostavil se další investor. Nejspíš jsou vyděšení z negativní publicity nebo si udělali rešerši a zjistili, že erotické hry jsou většinou otřesně nudné. Výjimkou budiž český Playboy jedna. Pro Republiku je to špatná zpráva, Spend the night byla vlajkovým titulem a pracovalo na ní dvanáct lidí. Hra vyvolala i slušný zájem, v jednom dni zaznamenala společnost 1,8 milionu přístupů na svůj web. Smůla, sexovat budeme jen přes ICQ.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...Najdete na iDNES.cz