Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gameekonom: Chirurg, který nehraje, je na baterky

  12:00aktualizováno  28. února 11:12
Pořád se ještě shovívavě usmíváte nad tvrzením, že hraní her může být užitečné? A co byste řekli na to, že díky hrám chirurgové - hráči operují rychleji a dělají méně chyb než doktoři, kteří na počítači nehrají? Nechybí ani aktuální zpravodajství z krutého herního průmyslu za uplynulý týden.

O laparoskopické chirurgii jste už pravděpodobně slyšeli. jde o lékařské zákroky, které jsou prováděny zavedením kamery a nástroje miniaturním řezem, který pacienta nezatěžuje tolik, jako klasické operativní techniky. Jeden z předních odborníků na tuto techniku James Clarence Rosser svou práci přirovnává k zavazování tkaniček pomocí dvou pinzet při sledování celého procesu na televizní obrazovce. Zároveň ale upozorňuje na společné prvky, které má tento druh chirurgie s hraním počítačových her.

Protože věří, že špičkový hráč počítačových her a chirurg potřebují oba dokonalou koordinaci oka a ruky a obratnost, školí celou novou generaci svých studentů pomocí videoher. A nehrají Tetris, ale Mortal Kombat nebo BloodRayne. Důležitá přitom je skutečnost, že hráči při hraní sledují obrazovku, zatímco ruce používají "po paměti", téměř instinktivně. Když to říká člověk, kterému je padesát let, nejspíš ví, o čem mluví. A nejen o tom mluví, ale v lékařském pokoji má hned tři herní konzoly, Xbox, Playstation 2 i GameCube, které používá i k "zahřátí" na provozní teplotu před operací.

James Clarence Rosser je také spoluautorem výzkumu, podle kterého stačí chirurgovi tři hodiny hraní týdně, aby pracoval o 27 % rychleji a dělal o 37 % méně chyb než chirurg, který svůj volný čas tráví jiným způsobem. Nyní Rosser kromě pokračování svých kursů zahrnujících hraní standardních videoher pracuje na vývoji výukového software, který využívá technologií motion capturingu. přidejte k tomu výsledky studie, podle které chvilka hraní na GameBoyi uklidní dítě před operací a bez videoher se vám zhroutí celá medicínská péče :)
Zdroj: CNet

Nejprodávanější hry pro Windows podle Microsoftu
Microsoft ve snaze vyzdvihnout každou výhodu, kterou má proti konkurenci, začal i v oblasti marketingu samotných Windows upozorňovat více na hry dostupné pro tento operační systém. Jinak si lze těžko vysvětlit velký obrázkový odkaz na žebříček nejprodávanějších her, který vyskakuje na návštěvníky www.microsoft.com. Aktuální informace se týkají týdne mezi 6. a 12. únorem.
V tomto období bylo nejprodávanější hrou pro Windows pokračování RPG Star Wars: KOTOR, Star Wars: Knights Of The Old Republic 2: The Sith Lords. Druhá příčka patří neustále populárnímu World of Warcraft a na třetí příčce se drží Half-Life 2. Hned tři hry v první desítce (data poskytuje The NPD Group/NPD Techworld, nevymýšlí si je redmondský ďábel) jsou z vydavatelské stáje Microsoftu. Šestá příčka patří Halo: Combat Evolved, osmý je Zoo Tycoon 2 a devátý přilétá Flight Simulator 2004: Century of Flight.
Zdroj: Microsoft

Ostrov Man láká herní společnosti
Nezávislý ostrov Man, který má velice specifické vztahy s Velkou Británií (je závislým územím Velké Británie, ale má vlastní zákony), láká investory z řad herních společností. Pobídky jsou poměrně zajímavé, ostrovní vláda poskytne až 40 % financí na stavbu kanceláří či rekonstrukci stávajících prostor, vybavení a další výdaje. kromě toho se chce podílet i na nákladech na školení zaměstnanců, a to až do výše jedné poloviny.
Ostrov Man nabízí i kvalitní technické zázemí, nejedná se o odříznutý konec světa. Ostrov se pyšní 100 % pokrytí širokopásmovým připojením k internetu, který je zdarma k dispozici jak obyvatelům ostrova, tak firmám, které na ostrově podnikají. Více informací týkajících se možností expanze herní společnosti najdete na oficiálních stránkách ostrova Man.
Zdroj: Gamasutra

Troika skutečně končí
Před týdnem jsme se zabývali velice pravděpodobnými spekulacemi o konci vývojářského studia Troika Games. Šéfové společnosti nakonec 24. 2. 2005 oficiálně oznámili uzavření studia, které přichází záhy po dokončení akčního RPG Vampire: The Masquerade – Bloodlines. Firma přitom zaměstnávala řadu vývojářů, kteří se podíleli i na starších hrách jako Fallout a Baldur's Gate. Smutný konec Troika Games znamená, že PC jako hlavní vývojová platforma není ideální a už vůbec ne v kombinaci s žánrem single player RPG.
Zdroj: Games Industry

Britská ELSPA chytala piráty
Britská organizace ELSPA, která sdružuje vydavatele zábavního software oznámila, že během minulého roku došlo ve Velké Británii k zabavení pirátského software, který by měl v případě prodeje za cenu originálů hodnotu 7,7 milionů dolarů. tento software byl zabaven během 538 policejních zásahů, které vyústily v úspěšné potrestání 67 pirátů.
Tato čísla nejsou nijak ohromující. Hodnota zabaveného software není příliš vysoká proto, že si piráti většinou doma neschovávají stovky kopií, ale jedno ISO, které pak dále množí podle potřeby. Zajímavější je poměr mezi počtem razií a počtem potrestaných pirátů 8:1 není rozhodně vysoká úspěšnost dokazování trestné činnosti. Zajímavé je také to, že pro britskou ELSPA je stále větší hrozbou distribuce fyzických nosičů než nelegální šíření software přes internet.
Zdroj: Games Industry

Phantom prý opravu existuje - hned 25 kousků
Herní zařízení Phantom, které vychází ze standardního PC hardware a které se stalo pověstným přízrakem díky neustálému odkládání data uvedení na trh a pochybným způsobům prezentace samotného zařízení na nejrůznějších akcích, prý opravdu, ale opravdu existuje. Toto tvrzení je základem poselství, které chtěl šéf společnosti Infinium Timothy Roberts sdělit čtenářům v rozhovoru pro periodikum Tampa Bay Business Journal, ve kterém si také stěžoval na prašivé novináře, kteří neobjektivně informují.
Nicméně, podle tvrzení milého CEO Phantom opravdu existuje, ale pouze ve 25 kopiích. Do konce roku 2005, kdy by měl být Phantom uveden (teď už ale vážně!), ale potřebuje Infinium 10 000 kousků na prodej. jejich výroba by přišla na 6 milionů dolarů, dalších 6 milionů dolarů by bylo potřeba na marketing. K tomu podotkněme, že stav účtu společnosti po uzavření čtvrtletí, které skončilo 30. září, bylo na účtu společnosti nějakých 21 000 dolarů.
Je skoro zázrak, že se Infinium bude v od 6. března účastnit konference Embedded Systems Conference, a to přímo na stánku Microsoftu, protože Phantom používá Windows XP Embeded. Jestli se Phantom nakonec dostane na trh, bude to asi největší překvapení za posledních pět let.
Zdroj: Tampa Bay Business Journal

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz