GameEkonom: Doživotí za prodej nevhodných her

  12:00aktualizováno  4. června 10:58
Násilná hra prodaná dítěti by mohla vynést i doživotí *** Pro Speedball 2 netřeba Xbox 360 ***Nintendo nahrazuje nové hry stovkou vykopávek ***Linuxový server pro PS3 ***Herní cenzura kvůli terorismu

Právní otázky probírá GameEkonom na svůj vkus až příliš často. Jak se z videoherního světa stal videoherní průmysl a začalo jít o velké peníze, objevili se i právníci. Nestačí snaha zakázat prodej některých her, nestačí snaha přenést zodpovědnost rodičů na vydavatele a prodejce her. A nestačí už ani pokuty a krátké tresty odnětí svobody. V New Yorku nejspíše půjdou mnohem dál.

Město a americký stát New York proslul nesmlouvavým postojem k násilné trestné činnosti a ke zločincům obecně. New York již od devatenáctého století vyznává přístup "třikrát a dost" – to znamená, že při spáchání třetího závažného trestného činu hrozí odsouzenci až doživotní vězení bez ohledu na zákonem stanovený rozsah trestu pro jednotlivé provinění. Nyní je podle New Yorských zákonodárců závažným zločinem i prodej hry, která obsahuje "zvrácené násilí" nebo "nevhodné obrazy", nedospělým jedincům.

Zvrácené násilí přitom podle textu zákona znamená "jakékoliv fotografické nebo fotorealistické nebo obdobné vizuální ztvárnění znásilnění, rozčtvrcení, fyzické mučení, mrzačení nebo vyvržení (jako vykuchání) lidské bytosti". Nevhodný obraz potom představuje "jakékoliv fotografické nebo fotorealistické nebo obdobné vizuální ztvárnění osoby nebo části lidského těla, které ukazuje nahotu, sexuální chování nebo sadomasochistické zneužívání, které může ohrožovat nezletilé osoby."

Tento zákon, jako snad všechny americké zákony omezující prodej videoher, nemá na růžích ustláno. Protestují proti němu vydavatelé i prodejci her. Ve svých protestech se ohánějí prvním dodatkem americké ústavy, která zaručuje svobodu slova a přístupu k informacím. A díky této obraně již americké soudy zrušily platnost několika zákonů, které měly omezovat prodej videoher, takže naštěstí pro newyorské prodejce čeká podobný osud i tento zákon. Naštěstí. Naštěstí i pro samotné soudce, protože vágní formulace zákona by přinesly jen nekonečné bitvy právníků o definici fotorealistického znásilnění nebo nahé části lidského těla. I když takový chlupatý kotník může opravdu ohrozit zdraví mládeže.

Pro Speedball 2 netřeba Xbox 360, možná ani peněz
Naše tajné naděje našly naplnění. Moderní předělávka brutálního sportu budoucnosti Speedball 2 nebude omezena pouze na službu Xbox Live pro Xbox 360, ale dočkají se i majitelé osobních počítačů s operačním systémem Windows. Německý, u nás nepříliš známý, vydavatel Frogster počátkem června otevřel nový portál www.speedbal2.com v němčině, angličtině a francouzštině. Spuštění diskusního fóra spolu s nabídkou screenshotů a videí předjímá zahájení prodeje hry, které je plánované na vánoční sezónu tohoto roku. PC verzi vyvíjí studio Kylotonn (Bet on Soldier, Ironstorm) pod dohledem autora původního Speedballu Mika Montgomeryho.

Server Eurogamer.net měl k dispozici ranou hratelnou verzi. Díky tomu víme, že i přes nedodělanost je hra stále návykově hratelná, a že bude obsahovat dva různé režimy – první bude přesnou kopií původní hry s ovládáním jedním tlačítkem (plus šipky), druhý nabídne propracovanější herní možnosti s různými tlačítky pro různé akce. Součástí hry bude online multiplayer. Vydavatel hodlá provozovat i oficiální online ligu – za účast v ní se ale pravděpodobně bude platit formou mikroplateb, stejně jako za nákup další herních stadionů nebo nových hráčů. Můžeme tak doufat, že vzhledem k alternativním zdrojům financování (bude i in-game reklama) bude samotná hra nabízena za pár korun nebo ještě lépe, úplně zdarma.

Nintendo nahrazuje nové hry stovkou vykopávek
Kolega Malý odpustí, ale je to tak. Nintendo Wii se prodává jako splašené, ale nabídka plnohodnotných her zaostává pomalu i za PlayStation 3 co do počtu, rozsahu i kvality. Zelda, Red Steel a Medal of Honor prostě nestačí, i když se situace během pár měsíců vylepší. A aby měli majitelé Wii co hrát, nabízí jim Nintendo ke stažení hry ze svých starších přístrojů. Počet "Virtual Console" her již dosáhl plné stovky, přičemž mezi vyvolenými tituly nechybí "pecky" jako Zelda II: The Adventure of Link, Super Mario 64 nebo Mario Kart 64. Pohled na žebříček nejprodávanějších her potvrzuje "nedospělý" image Nintenda, což je skoro škoda, vzhledem k současným ambicím Nintenda.

Ale přesto Nintendu blahopřejeme, 40% penetrace internetu mezi majiteli Wii je dobrou známkou, stejně jako zájem hráčů platit za online nabízený obsah. A navíc musíme přiznat, že ony staré hry jsou mnohdy zajímavější než desáté díly aktuálních sportovních a akčních sérií.

Linuxový server pro PS3
O podpoře operačního systému GNU/Linux na PS3 se ví, Linux bylo možné spouštět i na PlayStation 2 vybavené pevným diskem. Díky výkonnému hardware je ale PlayStation 3 mnohem lákavější pro jiné než herní způsoby využití. Svou šanci v PS3 vidí mimo jiné německá firma Helios, která ve spolupráci s Terra Softem zpřístupnila k bezplatnému stažení serverovou verzi Yellow Dog Linuxu upravenou pro běh na mnohajádrovém procesoru Cell. Linux nepřistupuje k hardware přímo, místo toho využívá virtualizaci. Díky tomu nebylo potřeba zásadních úprav, jde pouze o pozměněnou verzi pro PowerPC procesory. Serverový Linux na PS3 nabízí základní služby pro sdílení síťového přístupu přes DHCP, sdílení souborů a tisk a podporu Java 1.5.

Instalace serverového software je podle vydavatele možná za 6 minut, delší čas rozhodně zabere studium rozsáhlého návodu, nemluvě o přípravách – instalace vyžaduje například USB myš a klávesnici a naformátovanou paměťovou kartu. A tady je nutná nějaká ta práce v příkazovém řádku, ale protože instalovat serverově zaměřený Linux na PS3 napadne jen šílence, je to jedno. Ale Němcům se daří krásné PR.

Herní cenzura kvůli terorismu
V Austrálii mají veselo. Nejenže tam již nyní poměrně často zakazují prodej některých "nevhodných" počítačových her a videoher, ale ještě se tam stahují mraky. Další zvýšení přísnosti cenzury má přinést zákon navržený ministrem spravedlnosti Philipem Ruddockem, který chce dát cenzorům možnost zakázat hru, film nebo knihu, která podporuje terorismus a rasově nebo nábožensky motivované násilí.

Nic proti zajišťování národní bezpečnosti, ale pokud by měl podobný zákon platit, měl by nejdříve někdo definovat, co konkrétně si můžeme představit pod propagací terorismu. I když představa, že by alespoň v Austrálii zakázali prodej "křesťanské" hry Left Behind: Eternal Forces, je nadmíru lákavá. Přistup na víru nebo zemři! Kam se hrabou Arabové...

Autor:

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Najdete na iDNES.cz