Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Lara Croft na prodej

  12:01aktualizováno  10:06
Milion za noc s Larou Croft? Za 22 miliard ji můžete mít celou *** Vrchní aškenázský rabín proti násilí ve hrách *** iPod jako úhlavní nepřítel PSP *** Používání modchipů pro Sony Playstation v Austrálii legální *** Microsoft se vrací s joypadem pro Windows PC

O probíhající konsolidaci herního průmyslu není pochyb. Silnější požírají slabé. Slabí požírají ještě slabší a doufají, že nezkrachují. A ti nejslabší už hryžou drny zespodu, protože vysoké náklady na vývoj her, silná konkurence a omezené místo na pultech obchodů malým herním vydavatelům a tvůrcům her nesvědčí. Ale k věci: před pěti měsíci společnost SCi Entertainment oznámila převzetí britské nezávislé vydavatelské společnosti Eidos, která vlastní práva na jednu z nejúspěšnějších herních sérií ztělesněnou v podobě prsaté archeoložky Lary Croft. Hodnota akvizice tehdy dosáhla 74 milionů liber. Nyní stejná společnost oznamuje, že se rozhlíží po nápadnících. Nebo spíš, že už nápadníky pouští pod sukně.

Podle britského deníku Daily Mail si SCi namlouvá hned trojice perspektivních novomanželů. V čele jsou proutníci z Electronic Arts následovaní společností Midway a soukromým investičním fondem Apax Partners. SCi potvrdilo, že skutečně jedná o možném prodeji, ale jména nápadníků šéf společnosti odmítl zveřejnit. Probíhající jednání překvapila i některé akcionáře, například manažer investičního fondu Artemis Investment Management, který vlastní 10 % SCi, pro agentury vyjádřil obrovské překvapení. Na zprávu o chystaném prodeji okamžitě zareagovaly finanční trhy, hodnota akcií SCI Entertainment vzrostla během jednoho dne o celých 25 %. V jeden okamžik byla aktuální cena akcií vyšší o 33% než při začátku obchodování. Celková kapitalizace společnosti tak představovala 436 milionů britských liber (pro cenu v korunách násobte číslem 44).

Největším kandidátem na uzavření sňatku je americký Midway, který zná většina starších hráčů jako distributora hry Mortal Kombat (teď je to správně, při psaní o akvizici Eidosu, o který se Midway také ucházel, jsem "udělal omyl"). Midway totiž obecně dost vystrkuje růžky od chvíle, kdy se předseda správní rady koncernu Viacom Sumner Redstone stal majoritním akcionářem a vyměnil celé vedení. Tato změna v Midway odstartovala vlnu akvizic, které se ale většinou držely uvnitř amerických hranic. Spojení s SCi by pro Midway představovalo nejen rozšíření působnosti do Evropy, ale rovnou zdvojnásobení velikosti. Taková náhlá změna může způsobit dost problémů i při odhlédnutí od obscénní sumy, kterou by Midway musel zaplatit. A kolik že to je? Kapitalizace společnosti je na 436 milionech, pro převzetí 100% kontroly by tedy bylo potřeba o něco více. Klidně půl miliardy liber, i když takový obchod by samozřejmě neproběhl v čisté hotovosti. A 44 x půl miliardy liber, to je 22 miliard korun. Jestli chcete Laru pro sebe, začněte rychle šetřit.

Vrchní aškenázský rabín proti násilí ve hrách
Krátká zpráva z Izraele: vrchní aškenázský rabín Yona Metzger svým podpisem zahájil v neděli, po šábesu, petici proti prodeji násilných počítačových her. Symbolicky tak podpořil organizátora akce Sharona Heininga, podle kterého má násilí v Izraeli kořeny v domácnostech a hraní her, ve kterých se střílejí nebo přejíždějí lidé a ničí majetek, dává dětem špatný příklad. Tato zpráva si zatím nenašla cestu do mainstreamových médií, přinesl ji izraelský webový deník IsraelNN, který před týdnem informoval také o apelu rabína Metzegera na srdce bezohledných řidičů.

iPod jako úhlavní nepřítel PSP
iPody od společnosti Apple nejsou v žádném případě herní přístroje. No dobře (MaLére), i na iPod jsou nějaké skoro-hry, třeba elektronické verze gamebooků, včetně erotických. A Apple také předinstaloval nějaké hříčky typu solitér a arkanoid, ale to na označení bílé (nebo černé) krabice za herní zařízení nestačí. I tak iPod představuje pro Sony Playstation Portable (10 milionů prodaných kusů) konkurenci. Nová generace iPodů totiž přidala schopnost přehrávat video a Apple nabízí i zajímavý obsah v podobě dvou nejpopulárnějších amerických seriálů poslední doby. Desperate Housewives a LOST.

Proč je to konkurence pro "herní" PSP? Lidé většinou v kapse chtějí nosit jen jedno zařízení. Nejlépe mobilní telefon, i když ten jsou ještě ochotní, k velké smůle Nokie, ochotni skombinovat s Nintendem DS nebo Sony PSP. Ale člověk, který nosí mobil a iPod? Tam už pro PSP není místo. A protože Sony PSP propaguje hodně jako přenosný videopřehrávač a na UMD médiích distribuuje filmy s obrovskou marží (a třeba v UK vychází prodej jednoho filmu na dva majitele PSP), je jasné, proč je video na iPodu s online distribucí obsahu nebezpečné. A to přes menší obrazovku s nižším rozlišením i, zatím, menší nabídkou obsahu, který je ale výrazně levnější. A teď si představte, že by Apple za rok uvedl Apple iGame. Nemožné to není.

Používání modchipů pro Sony Playstation v Austrálii legální
Australský nejvyšší (snad) soud neuznal odvolání tamního zastoupení společnosti Sony ve sporu o právo modifikovat hardware svých herních zařízení. Soud rozhodl, že regionální omezení, které znemožňuje hraní her koupených v USA, je protiprávní a instalace čipů, které ochranu obcházejí, je proto v pořádku. Toto rozhodnutí je v souladu s právními normami Austrálie, která zakazuje na svém území i prodej regionálně chráněných DVD přehrávačů. Toto rozhodnutí bude mít podle právníků dopad i na Microsoft a Nintendo.

Microsoft se vrací s joypadem pro Windows PC
Když Microsoft oznámil ukončení výroby herního příslušenství, vyvolalo to v řadě hráčů smutek, přestože běžně se na Microsoft spíše útočí. To mezi určitou skupinou lidí to patří k "dobrému tónu". V případě herních ovladačů SideWinder bylo ale zklamání na místě. Stejně jako myši, i herní periferie od Microsoftu patřily k naprosté špičce. Ještě teď si vzpomínám, jak jsme renomovaného editora jistého společenského časopisu a autora knih jako je "Brambora byla pomeranč mého dětství" museli tahat při hraní MS Flight Simulator od joysticku Microsoft násilím, abychom dostali číslo do tiskárny.

Smutku je konec, MS se vrací s multiplatformním joypadem Xbox 360 Controller. I když je toto zařízení vyvinuté primárně pro Xbox 360, verze pro počítače s Windows XP se prodává v USA už nyní za přijatelných 40 USD. K joypadu Microsoft dodává ovladače, ale bohužel chybí nějaké demo, které by ukázalo možnosti 360° ovladače – stříbrné kuličky uprostřed hračky. Xboxová a PC verze se liší pouze tím, že k PC verzi dostanete CD s ovladači, jinak jde o identický hardware, který můžete používat s Xboxem 360 i s PC. Až sem někdo ty Xboxy 360 doveze.

A nakonec 24 věcí, které jsou společné ženám a rybám. Zase za týden...

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

Assassin's Creed Origins

Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Deset slibných her, které zapadly na herním svátku E3 2018

Satisfactory

Letošní E3 se nesla ve znamení velkých her, což se podepsalo na nedostatku pozornosti věnované menším projektům. Ori a...Najdete na iDNES.cz