Gameekonom: neberte nám bazary!

  12:08aktualizováno  29. května 11:50
Digitální distribuce a legendární hry jako zbraň proti prodejům z druhé ruky *** Xbox 360 už oficiálně v ČR, v Praze a ve Zlíně *** Super Monkey pomáhá chirurgům *** Wii láká cenou *** Scientolog Cruise je na hry a děti jako pes

Je smutné, když se člověk začne opakovat. Natož pak GameEkonom. Ale je to nevyhnutelné. Celý herní průmysl se pohybuje ve spirále, která je nebezpečně podobá nekonečné sérii kruhů. Stále se opakují problémy s násilím a sexem ve hrách, stále se opakují špatné hospodářské výsledky menších herních firem a stále se opakují pokusy těch velkých posílit svou pozici. Opakovaně na úkor hráčů. A tak si to také zopakujeme. Bazary jsou zajímavý způsob, jak získat legální hry bez toho, abychom za ně platili přehnané částky. Bazary jsou zároveň trnem v oku vývojářů a distributorů her, protože z prodejů her z druhé ruky „nic nemají“. A nejen pro své kolegy s pozadím v herním průmyslu (jako background, ne jako butt) GameEkonom doplní, že bazarový prodej her nepřímo stimuluje prodej her nových. Velká část z těch, kteří v bazarech hry prodávají, totiž svou kopii kupuje rovnou s tím, že si pozdějším prodejem sníží pořizovací cenu nové hry. Bez toho by nejspíš čekali, až se daný titul objeví ve zlevněné edici nebo by si koupili něco jiného. Třeba čokoládu nebo cédéčko Anny Nalick.

Znovu roli bazarů na „poškozování herního průmyslu a finančního zdraví vydavatelů her“ připomenul někdo, kdo začal šířit fámu o podmínkách, které chce společnost Sony Computer Entertainment stanovit pro prodej her pro připravovanou konzolu Playstation 3 v amerických obchodech. Ve smlouvách měla vyžadovat vyčlenění nulového prostoru pro stojany s hrami z druhé ruky, přeloženo do lidštiny: SCE chtělo bazarový prodej ve velkých obchodech, jež ve Státech prodají nejvíce her, zakázat. Britský mluvčí Sony tuto informaci popřel, prý o něčem podobném neví oficiálně ani neoficiálně. Asi nemá smysl spekulovat o tom, jestli Sony něco takového prosazovalo a leklo se negativní odezvy v médiích, diskusních fórech i v mailech managerů SCE. Ani nelze slavit velké vítězství, protože bazarový prodej oslabují vydavatelé her jinými způsoby, a to poměrně vehementně.

Protože majitelé konzol jsou mezi čtenáři BW zatím v menšině, těším se na diskuse zpochybňující to slůvko zatím, tak jste pravděpodobně ještě plně nezaznamenali změnu prodejní strategie Sony, ale určitě už jste zvyklí na brutální snížení ceny her pro PC po cca roce po uvedení na trh prostřednictvím speciálních edic nebo prostě škrtnutím nuly na konci. U konzol to tak běžné nebylo, ale to se mění. Edice Platinum přinášela výrazně snížené ceny ověřených, ale opravdu „starších“ her. S tím, jak se Playstation 2 stává výběhovým strojem určeným „chudším“ hráčům, začíná Sony s uváděním platinových her mnohem dříve po uvedení původní hry. Rekordmanem v této oblasti je God of War, brutální mlátička se skvělou grafikou, který překonal snad vše, co minulý rok vyšlo a z velké neznámé se stal vlajkovou lodí SCE a jedním z hlavních lákadel pro SP3, pro niž je určen druhý, ještě brutálnější díl. Pokud se v bazaru objevil lehce ohraný GoW za tisíc korun nebo osm stovek, bylo to dobré a vždycky po něm někdo skočil. Ale zájem upadl, když po pár měsících přišla Platinum verze s cenou 599 Kč. A ani bazarům se pak moc nechce prodávat ohrané hry za 200 Kč. Rychlé uvádění zlevněných her ani nemusí být primárně zaměřeno na potlačení druhotného prodeje, může prostě jen podpořit zájem o odcházející platformu, ale vedlejší efekt to má. A stěžovat si až tak úplně nemůžeme, protože snižování cen originálek z první ruky je O.K. Awesome.

Na podobnou strategii přešel aktuálně i Microsoft. Nechce likvidovat bazary, nebo to alespoň neříká, ale pro hráče připravil edici Best of Classics, ve které jsou nabízeny hry pro původní Xbox za 10 liber, tedy asi 450 korun, pět set s poštovným. Doposud MS nabízel starší úspěšné tituly za 20 liber kousek. Za 10 liber půjde koupit například Halo 2, Project Gotham Racing 2, Counter-Strike i veleúspěšný Fable: The Lost Chapters. Od původního vydání se superlevné hry budou prodávat v krabici, která původní obrázek orámuje značkou „Best of Classics“. Nic, co by si člověk vystavil, ale u her jde přeci jen o obsah. Říká to i můj osobní Painkiller za 299, který sice stále leží v šuplíku, ale třeba i na něj jednou dojde.

Další hřebíček do rakve bazarového prodeje her představuje digitální distribuce. Situace v oblasti online her ukazuje, že prodej herního účtu není tak častá a snadná záležitost, jako prodej CD s hrou pro jednoho hráče. Transakce převodu herního účtu je totiž velice riskantní. Jiná divize Sony, SOE, se pokusila problém vyřešit, celkem úspěšně nabízí službu Station Exchange, v jejímž rámci je možné bezpečně a se zárukou nakupovat nejen celé herní účty, ale také jednotlivé předměty, peníze a postavy. Špatně se prodává také třeba účet k Half-Life 2 a podobným hrám. Jakmile nemáte záruku, že sériové číslo je platné a prodejce vám ho skutečně pošle, tak se vám do obchodování nebude chtít. A to nemluvíme o online obsahu, který si pořídíte třeba na službě Xbox Live. Když si k Oblivionu koupíte obrněného koně a Oblivion prodáte, kůň vám zůstane, kupec bude mít holou hru. A kdy vlastně bude Oblivion v edici klasika za pár korun?

360 už oficiálně v ČR, v Praze a ve Zlíně
Opravdu drobná zpráva, která nejspíše rozčílí odpůrce Microsoftu a konzol obecně, ale odpustit si ji nemůžeme. Microsoft slíbil oficiální uvedení Xboxu 360 na český trh před celosvětovým spuštěním prodeje Playstation 3, tedy do listopadu 2006. Už nyní ale v ČR s Xboxem 360 oficiálně pracuje. Jeden kousek je k dispozici studentům a vyučujícím Střední průmyslové školy Na Třebešíně, kde sídlí STIC, centrum moderních technologií Microsoftu pro školství. Druhý kousek Microsoft přivezl do herního stánku na Mezinárodním veletrhu dětského filmu ve Zlíně, kde jeden starý a jeden nový Xbox konkuroval deseti PC. Jistě, není to žádná velká bomba, ale nějak se začít musí. Uvidíme, s čím MS (a Sony) přijdou na Invex/Digitex.

Super Monkey pomáhá chirurgům
A máme tu další studii věnovanou pozitivnímu vlivu her na medicínu. Říkal někdo kruhy? Tentokrát se vytáhlo Beth Israel Medical Center v New Yorku. Výzkumníci prokázali, že chirurgové, kteří před prováděním chirurgických zákroků hráli videohry, jako je Super Monkey Ball, byli rychlejší a přesnější než jejich kolegové, kteří svou jemnou motoriku na hrách netrénovali. Studie zkoumala 303 chirurgů při vykonávání chirurgického cvičení „cobra rope“, které slouží k nácviku laparoskopických operací používaných pro výuku šití vnitřních zranění. Průběh tohoto cvičení popisuje Dr. James „řezník“ Rosser, ředitel Ústavu pokročilých technologií v medicíně při Beth Israel Medical Center, jako „snahu zavázat si tkaničky pomocí metrových jídelních hůlek při sledování celé operace na televizní obrazovce.“ Vtipný řezník, jako by vypadnul ze seriálu Scrubs.

Ještě k výsledkům: doktoři, kteří se věnovali hraní, dokončili proceduru v průměru o 11 sekund dříve než ostatní a počet chyb v jejich výkonu byl také nižší. Od výsledků výzkumu si odborníci slibují možnost vyvíjet hry, které by chirurgy připravily na operace podobně, jako mohou letecké simulátory usnadnit přípravu pilotům. Jen doufejme, že se toho nechytnou teroristé jako v případě MS Flight Simulatoru.

Wii láká cenou
Nintendo oznámilo finanční výsledky za účetní rok, který skončil k 31. březnu. A výsledky to byly povzbudivé. Nintendo zvýšilo zisk o 12,5 %, zejména díky úspěchu Nintenda DS (jen Nintendogs se prodalo 6,65 milionu kusů!) a pozitivnímu vlivu měnových kurzů. Součástí oznámení výsledků byly také pohledy do budoucnosti, které jsou výrazně zajímavější než rostoucí zisk. Nintendo předpokládá, že do konce března 2007 prodá 6 milionů konzol Wii. Stejný počet prodaných konzol za první rok prodeje očekává i Sony s PS3. Ještě zajímavější je očekávaný prodej 17 milionů herních titulů. A úplně nejzajímavější je oficiální potvrzení ceny, která by v přepočtu neměla přesáhnout 250 dolarů (s rezervou 6 tisíc Kč). Podle reakcí odborné i neodborné veřejnosti je nízká cena Nintenda Wii opravdu lákavá a dělá z něj kandidáta na druhou konzolu v domácnosti. U nás možná na první.

Scientolog Cruise je na hry a děti jako pes
Vítejte u dnešního vydání GameBulváru! Prominentní sektář a herec Tom Cruise se se svými dvěma dětmi, které adoptoval spolu s Nicole Kidman nepáře. Nejen, že chce, aby si uklízely pokoj, ale nepovolil jim žádné počítačové hry ani televizi. Ani večerníček! Chudáci mohou jen poslouchat muziku, číst knížky a na víkend za odměnu mají možnost vybrat si film, na který se podívají. To by mi dítě dalo, kdyby přišlo o playstation a vlastní PC. Au!

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

V novém Far Cry New Dawn navštívíme známá místa po nukleární válce

Far Cry New Dawn

Nový díl střílečky Far Cry přímo navazuje na pátý díl z letošního března. O přežití tentokrát budeme bojovat v...

Další z rubriky

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

Fallout 76

Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

Najdete na iDNES.cz