Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Nechte se vtáhnout do hry

  12:23aktualizováno  7. prosince 12:10
Start Xboxu 306 v Evropě proběhl podle očekávání, redakce BW už má dva kousky *** Omezování prodeje her naráží na ústavu *** EA prý krade *** Philips vtáhne PC hráče do děje *** Válečná hra vytváří historii

Jako okamžiky čistého vzrušení popsal stav své mysli regionální šéf společnosti Microsoft pro domácnost a zábavu Neil Thompson. V rozhovoru to uvedl několik sekund poté, co byla zahájena distribuce Xboxu 360 v Evropě. Zároveň přiznal, že přes veškerou snahu Microsoftu a jeho dodavatelů je největším problémem spojeným s uvedením Xboxu 360 jeho dostupnost. O tom se přesvědčil i autor článku, který zaváhal a může tak jen závidět dvěma kolegům z redakce Bonuswebu. Ti mají sice vytahané ruce od přenášení těžkého Xboxu se zdrojem, ale nemusejí přemýšlet, který sklad vyloupit.
Určitou naději do budoucnosti představuje příslib Microsoftu dodat do obchodů každý týden další várku Xboxů. Je ale otázkou, kolik z nich se dostane do České republiky k prodejcům jako je Game Line, Playcentrum nebo Presto Games – i když se prý budou snažit.

První dojmy z Xboxu 360 si můžete přečíst v článku Michala Mlynáře. Mimochodem, stejně jako Ondřej Zach si i Michal koupil Xbox 360 za své, nařčení ze skryté reklamy tak nejsou příliš namístě. Články jsou spíše způsob, jak si vydělat na nové hry pro Xbox 360, které jsou v ČR opravdu extrémně drahé. Nadále zůstává naděje, že se na jaře situace změní, jinak lze doporučit nákup her v německých či britských online obchodech, možná také v Polsku.

Ať žije second hand
Nedostatku zařízení na trhu využívají překupníci. Meg Whitman, šéfka aukčního systému eBay, oznámila, že prostřednictvím eBay našlo nové majitele více než 40 000 Xboxů 360. To představuje přibližně deset procent z 300 – 400 tisíc kusů Xboxů 360, které se v první vlně dostaly na americký trh. V Evropě bude situace obdobná, svědčí o tom poptávka, kdy se někteří zájemci chtějí dostat k Xboxu 360 i za dvojnásobek oficiální ceny. V běžných aukcích lze většinou sehnat Xbox 360 levněji, s přibližně dvousetdolarovou přirážkou ve srovnání s maloobchodní cenou.

Unreal Engine 3 míří na Xbox
Xboxu 360 se vážně nedá vyhnout. Jeho majitelé ale jistě ocení informaci, že se v průběhu roku 2006 dočkají hry RoboBlitz založené na engine Unreal 3. Ještě příjemnější bude cena tohoto titulu, protože bude šířen online prostřednictvím služby Xbox Live Arcade – za jednotnou cenu, bez postkomunistické přirážky. RoboBlitz bude akční hra s trochou hříček, které zaměstnají hráčův mozek a ukáží, jak se dá využít propracovaný fyzikální engine. Pro online distribuci hru předurčuje velikost – 15 úrovní se vešlo do 50 MB. Jen houšť a větší kapky.

Omezování prodeje her naráží na ústavu
Soudce oblastního soudu v severní části státu Illinois vydal trvalé rozhodnutí, kterým zastavuje implementaci nového státního zákona omezujícího prodej videoher. Tímto rozhodnutím jeho ctihodnost zrušila platnost zákona podepsaného guvernérem státu Illinois Rodem Blagojevičem. Rozklad proti tomuto zákonu podala v zápětí po jeho schválení americká asociace zábavního software ESA spolu s dalšími profesními organizacemi. Důvodem ke zrušení zákona je skutečnost, že potlačuje svobodu vyjadřování zaručenou slavným Prvním dodatkem Ústavy Spojených států. Podle soudce je zbytečné omezovat prodej her zákony, zodpovědnost za duševní vývoj a východu dětí mají nést rodiče.
Sporný zákon vyžadoval po prodejcích varovné nálepky a vyvěšení cedulí, které vysvětlují systém hodnocení her podle obsahu a vhodnost her pro jednotlivé věkové skupiny, Prodej nevhodných her dětem měl vyústit v pokutu 1000 dolarů za každou prodanou hru a 500 dolarů, za chybějící vysvětlující cedule.
Pro ESA představuje rozhodnutí soudu v Illinois významné vítězství. Tento verdikt totiž podle amerického práva založeného na precedentech budou muset vzít do úvahy i soudci, kteří řeší podobné spory ve státech Michigan, Kalifornie a dalších. Svou roli bude hrát také v boji ESA proti návrhu federálního zákona "Family Entertainment Protection Act", který americkému Kongresu předkládá senátorka Hillary Clinton a konzervativní senátor Lieberman. Ono nic proti snaze odstranit nevhodné hry z dosahu dětí, ale mělo by se měřit jedním metrem hudbě, filmům, televizi i hrám. Své hry si nenecháme diskriminovat!

EA prý krade
Majitel nezávislého vývojového studia Virtual Jam Pernell Harris žaluje Electronic Arts za údajnou krádež svých nápadů. Podle žaloby se zástupci EA setkali s Pernellem v roce 2003, aby spolu pohovořili o konceptu hry Heart of a Champion, který spočíval v soustředění na vývoj postavy v průběhu sportovní kariéry od quarterbacka na střední škole až po účast v profesionální lize.
Harris nyní tvrdí, že nápady, které prozradil v diskusi se zástupci EA, našly svou cestu do hry Madden NFL 2006. Harris požaduje odškodné a zaplacení soudních poplatků. Podle EA je žaloba neopodstatněná. Výsledek soudního sporu na sebe jistě nechá čekat. Právníci EA jsou opravdu dobří.

Philips vtáhne PC hráče do děje
Philips oznámil detaily uvedení systému amBX – technologie, která používá světlo, zvuk, barvy, teplo a proudění vzduchu pro vytvoření maximálně strhujícího prostředí pro hraní her na PC. Tento systém by měl přijít na trh koncem příštího roku, první prototyp chce ale Philips ukázat už v květnu na veletrhu E3. V tento okamžik probíhají jednání s velkými výrobci her o podpoře nového systému. Jednodušší technologii – Ambilight – používá Philips u svých špičkových HDTV obrazovek. Jak tento pokus o vytvoření dokonalejší virtuální reality dopadne, uvidíme v průběhu roku 2007, až se objeví nějaké hry s podporou amBX. Jen žádný spěch.

Válečná hra vytváří historii
Ubisoftu se podařil zajímavý kousek. Jím vydaná hra Brothers at Arms vytvořená studiem Gearbox Software inspirovala kabelový kanál The History Channel k dvouhodinovému dokumentu o příběhu 101. paradescentní divize americké armády ve dnech 6. až 13 června 1994. History Channel využije samotné hry a podkladů, které sloužily k vytvoření extrémně realistického obrazu působení této vojenské jednotky při invazi do Normandie.
Grafika ze hry má umožnit divákům získat lepší přehled o dění na významných bojištích druhé světové války. Záběry ze hry budou doprovázet rozhovory s veterány, francouzskými civilisty a historiky. Nebudou chybět ani nové archivní záběry a další zajímavosti. Nejde o první využití hry k prezentaci historických událostí, ale využití herních technologií v dalších médiích a k jiným účelům, než je čistá zábava. Vždycky potěší člověka, který si svou hračku vzal s sebou do dospělosti. A videohry nejsou ničím jiným než hračkami naší generace. Čert vem Barbie i s Kenem.

PS: Xbox 360 pořád v nedohlednu, ale Ježíšek už stejně přišel.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...Najdete na iDNES.cz