Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Nechte se vtáhnout do hry

  12:23aktualizováno  7. prosince 12:10
Start Xboxu 306 v Evropě proběhl podle očekávání, redakce BW už má dva kousky *** Omezování prodeje her naráží na ústavu *** EA prý krade *** Philips vtáhne PC hráče do děje *** Válečná hra vytváří historii

Jako okamžiky čistého vzrušení popsal stav své mysli regionální šéf společnosti Microsoft pro domácnost a zábavu Neil Thompson. V rozhovoru to uvedl několik sekund poté, co byla zahájena distribuce Xboxu 360 v Evropě. Zároveň přiznal, že přes veškerou snahu Microsoftu a jeho dodavatelů je největším problémem spojeným s uvedením Xboxu 360 jeho dostupnost. O tom se přesvědčil i autor článku, který zaváhal a může tak jen závidět dvěma kolegům z redakce Bonuswebu. Ti mají sice vytahané ruce od přenášení těžkého Xboxu se zdrojem, ale nemusejí přemýšlet, který sklad vyloupit.
Určitou naději do budoucnosti představuje příslib Microsoftu dodat do obchodů každý týden další várku Xboxů. Je ale otázkou, kolik z nich se dostane do České republiky k prodejcům jako je Game Line, Playcentrum nebo Presto Games – i když se prý budou snažit.

První dojmy z Xboxu 360 si můžete přečíst v článku Michala Mlynáře. Mimochodem, stejně jako Ondřej Zach si i Michal koupil Xbox 360 za své, nařčení ze skryté reklamy tak nejsou příliš namístě. Články jsou spíše způsob, jak si vydělat na nové hry pro Xbox 360, které jsou v ČR opravdu extrémně drahé. Nadále zůstává naděje, že se na jaře situace změní, jinak lze doporučit nákup her v německých či britských online obchodech, možná také v Polsku.

Ať žije second hand
Nedostatku zařízení na trhu využívají překupníci. Meg Whitman, šéfka aukčního systému eBay, oznámila, že prostřednictvím eBay našlo nové majitele více než 40 000 Xboxů 360. To představuje přibližně deset procent z 300 – 400 tisíc kusů Xboxů 360, které se v první vlně dostaly na americký trh. V Evropě bude situace obdobná, svědčí o tom poptávka, kdy se někteří zájemci chtějí dostat k Xboxu 360 i za dvojnásobek oficiální ceny. V běžných aukcích lze většinou sehnat Xbox 360 levněji, s přibližně dvousetdolarovou přirážkou ve srovnání s maloobchodní cenou.

Unreal Engine 3 míří na Xbox
Xboxu 360 se vážně nedá vyhnout. Jeho majitelé ale jistě ocení informaci, že se v průběhu roku 2006 dočkají hry RoboBlitz založené na engine Unreal 3. Ještě příjemnější bude cena tohoto titulu, protože bude šířen online prostřednictvím služby Xbox Live Arcade – za jednotnou cenu, bez postkomunistické přirážky. RoboBlitz bude akční hra s trochou hříček, které zaměstnají hráčův mozek a ukáží, jak se dá využít propracovaný fyzikální engine. Pro online distribuci hru předurčuje velikost – 15 úrovní se vešlo do 50 MB. Jen houšť a větší kapky.

Omezování prodeje her naráží na ústavu
Soudce oblastního soudu v severní části státu Illinois vydal trvalé rozhodnutí, kterým zastavuje implementaci nového státního zákona omezujícího prodej videoher. Tímto rozhodnutím jeho ctihodnost zrušila platnost zákona podepsaného guvernérem státu Illinois Rodem Blagojevičem. Rozklad proti tomuto zákonu podala v zápětí po jeho schválení americká asociace zábavního software ESA spolu s dalšími profesními organizacemi. Důvodem ke zrušení zákona je skutečnost, že potlačuje svobodu vyjadřování zaručenou slavným Prvním dodatkem Ústavy Spojených států. Podle soudce je zbytečné omezovat prodej her zákony, zodpovědnost za duševní vývoj a východu dětí mají nést rodiče.
Sporný zákon vyžadoval po prodejcích varovné nálepky a vyvěšení cedulí, které vysvětlují systém hodnocení her podle obsahu a vhodnost her pro jednotlivé věkové skupiny, Prodej nevhodných her dětem měl vyústit v pokutu 1000 dolarů za každou prodanou hru a 500 dolarů, za chybějící vysvětlující cedule.
Pro ESA představuje rozhodnutí soudu v Illinois významné vítězství. Tento verdikt totiž podle amerického práva založeného na precedentech budou muset vzít do úvahy i soudci, kteří řeší podobné spory ve státech Michigan, Kalifornie a dalších. Svou roli bude hrát také v boji ESA proti návrhu federálního zákona "Family Entertainment Protection Act", který americkému Kongresu předkládá senátorka Hillary Clinton a konzervativní senátor Lieberman. Ono nic proti snaze odstranit nevhodné hry z dosahu dětí, ale mělo by se měřit jedním metrem hudbě, filmům, televizi i hrám. Své hry si nenecháme diskriminovat!

EA prý krade
Majitel nezávislého vývojového studia Virtual Jam Pernell Harris žaluje Electronic Arts za údajnou krádež svých nápadů. Podle žaloby se zástupci EA setkali s Pernellem v roce 2003, aby spolu pohovořili o konceptu hry Heart of a Champion, který spočíval v soustředění na vývoj postavy v průběhu sportovní kariéry od quarterbacka na střední škole až po účast v profesionální lize.
Harris nyní tvrdí, že nápady, které prozradil v diskusi se zástupci EA, našly svou cestu do hry Madden NFL 2006. Harris požaduje odškodné a zaplacení soudních poplatků. Podle EA je žaloba neopodstatněná. Výsledek soudního sporu na sebe jistě nechá čekat. Právníci EA jsou opravdu dobří.

Philips vtáhne PC hráče do děje
Philips oznámil detaily uvedení systému amBX – technologie, která používá světlo, zvuk, barvy, teplo a proudění vzduchu pro vytvoření maximálně strhujícího prostředí pro hraní her na PC. Tento systém by měl přijít na trh koncem příštího roku, první prototyp chce ale Philips ukázat už v květnu na veletrhu E3. V tento okamžik probíhají jednání s velkými výrobci her o podpoře nového systému. Jednodušší technologii – Ambilight – používá Philips u svých špičkových HDTV obrazovek. Jak tento pokus o vytvoření dokonalejší virtuální reality dopadne, uvidíme v průběhu roku 2007, až se objeví nějaké hry s podporou amBX. Jen žádný spěch.

Válečná hra vytváří historii
Ubisoftu se podařil zajímavý kousek. Jím vydaná hra Brothers at Arms vytvořená studiem Gearbox Software inspirovala kabelový kanál The History Channel k dvouhodinovému dokumentu o příběhu 101. paradescentní divize americké armády ve dnech 6. až 13 června 1994. History Channel využije samotné hry a podkladů, které sloužily k vytvoření extrémně realistického obrazu působení této vojenské jednotky při invazi do Normandie.
Grafika ze hry má umožnit divákům získat lepší přehled o dění na významných bojištích druhé světové války. Záběry ze hry budou doprovázet rozhovory s veterány, francouzskými civilisty a historiky. Nebudou chybět ani nové archivní záběry a další zajímavosti. Nejde o první využití hry k prezentaci historických událostí, ale využití herních technologií v dalších médiích a k jiným účelům, než je čistá zábava. Vždycky potěší člověka, který si svou hračku vzal s sebou do dospělosti. A videohry nejsou ničím jiným než hračkami naší generace. Čert vem Barbie i s Kenem.

PS: Xbox 360 pořád v nedohlednu, ale Ježíšek už stejně přišel.

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Která je vaše nejoblíbenější hra pro mobilní telefon nebo tablet?

Kingdom Rush: Frontiers

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří někdy hrají na mobilu či tabletu. Napište nám, které hry jsou vaše...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Najdete na iDNES.cz