Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GameEkonom: Nejspíš máte rychlejší oči

  12:20aktualizováno  6. července 6:00
Vědecký výzkum: háči mají rychlejší oči *** Valve potvrdilo rozšíření sítě Steam *** Sestavte si vlastní herní konzolu *** Čína otevírá kliniku pro herní závisláky *** Nintendo DS zaplavuje Evropu

Představte si vedle sebe teenagera, který se k počítači dostane maximálně na dvě hodiny ve škole při výuce předmětu zvaného Informatika, a mladíka, který má doma počítač se spoustou her a tráví u nich svůj volný čas. Představte si fotbalové hřiště počátkem léta, kdy je tráva ještě zelená a hustá. A někde na tom hřišti si představte ztracený svazek klíčů jen na kroužku (to, aby nebyl příliš nápadný). A hádejte, kdo najde klíče rychleji.
Podle vědců z Washingtonovy univerzity v St. Luis to bude počítačový hráč, tedy pokud samozřejmě nezasáhne náhoda. Teorii, že hráči počítačových her mají rychlejší oči (rychlejší zpracování vizuálních vjemů), představil vedoucí výzkumu Alan Castel v odborném časopisu Acta Psychologica. Pokus probíhal na vysokoškolských studentech ve dvou skupinách, v jedné byli lidé, kteří hrají hodně, v druhé studenti počítačovými hrami nepolíbení. Výsledky přitom ukázali, že hráči jsou schopní najít na obrazovce plné různých objektů hledaný prvek rychleji než subjekty v nepolíbené skupině.

Hráči přitom při hledání pomyslných klíčů nepoužívají žádnou specifickou strategii, pouze rychleji mění sledované oblasti, což vědce vede k závěru, že rychleji zpracovávají vizuální informace. Součástí dostupných zpráv není informace o tom, jakým způsobem měření přímo probíhalo, protože pokud na nalezení objektu měli hráči reagovat stiskem nějakého tlačítka, mohlo by se jednat jen o další potvrzení lepší koordinace oko-ruka. Měřitelné rozdíly dosáhly podle výzkumu cca 100 milisekund, což není příliš znatelné. Rozhodně taková úspora pár sekund při hledání různých předmětů nevyváží hodiny a hodiny u počítače či konzoly, které člověk potřebuje k vycvičení svých očí a mozku.
Na druhou stranu vytvořili vědci hypotézu, podle které může rychlejší reakce na vizuální podněty, byť rychlejší jen o zlomky sekundy, hrát podstatnou roli například při dopravních nehodách. Výzkum bude pokračovat, zjištění o rychlejším zpracování vizuálních podnětů je jen součást většího projektu, který hledá možnost použít hry jako prostředek pro rehabilitaci a obnovení funkcí mozku po mrtvici nebo v případech ztráty paměti způsobené stářím. Snad na něco přijdou, než zestárneme.

Valve potvrdilo rozšíření funkcí sítě Steam - pára se bude valit všude
V rozhovoru pro fanouškovské stránky Half-Life2.net potvrdil marketingový ředitel společnosti Valve, že společnost zvažuje zpřístupnění své distribuční sítě Steam autorům dalších her. Plně oficiální oznámení nové služby by mělo následovat v brzké době, šuškanda je stejně příliš silná a tak nemá moc cenu si oficiální oznámení schovávat v šuplíku. Zatím nebyly uvolněny žádné zprávy o tom, která vývojářská studia zlákala možnost přímé distribuce her, která maximalizuje zisky vývojářů (a elektronického distributora) díky tomu, že není nutné fyzicky vyrábět krabice s hrami, distribuovat je na velké vzdálenosti a ještě nabízet marže ve výši několika desítek procent prodejcům.
Valve samo o sobě protáhne trubky svého parovodu nejdříve přídavkem pro Half-Life 2 s názvem Lost Coast, o kterém jste už asi slyšeli. Speciální přídavek podporuje nové funkce HDR a bude pro své spuštění vyžadovat high-endový počítač s 1-2 GB RAM a výkonnou grafickou kartou. I tak nebude při použití HDR možné použít Antialiasing, ani nejvýkonnější grafické akcelerátory by v tuto chvíli takovou nálož nezvládly. Valve v souvislosti s vydáním Lost Coast zpřístupní také novou verzi vývojářských nástrojů pro svůj grafický engine Source, který bude podporovat technologii HDR s jejíž volitelnou podporou se počítá u dalších her od Valve.

Sestavte si vlastní herní konzolu z jednoduchých dílů
Společnost Nurve Networks, která se specializuje na výrobu nejrůznějších stavebnic a součástek pro elektrotechnické hračičky, představila novou stavebnici, která umožňuje výrobu vlastního herního zařízení. XGameStation Pico je určená nejen bastlířům, ale také studentům, kteří mohou pro sestavený hardware programovat vlastní hry. V sadě je základní deska s procesorem SX28 typu RISC s taktem 80 MHz, rastrovým grafickým čipem, zvukovým čipem a zobrazovací jednotkou, která podporuje normy PAL a NTSC. Sestavení konzoly trvá přibližně dvě hodiny.
Jako ovládací zařízení je možné použít joysticky z konzoly Atari 2600 nebo speciální joypady (nejsou součástí dodávky). Součástí dodávky je naopak elektronický návod na programování a veškerý software potřebný pro vývoj vlastních aplikací. Pico Edition stojí 60 dolarů, pro programování je ale potřeba dokoupit další modul za 30 dolarů, takže celkem zaplatíte za novou hračku 90 babek plus poštovné. Vybavenější verze Micro (včetně joysticku a programovacího rozhraní) potom stojí 200 dolarů. Ale mít před televizí vlastní herní obludnost, to má něco do sebe bez ohledu na cenu. Kam se hrabe PS2, to se nedá srovnat!

Nintendo zaplavuje Evropu
Neschopnost Sony začít do Evropy dodávat kapesní zařízení Playstation Portable nahrává Nintendu, které zůstává králem kapesních videoher a svou pozici v Evropě nadále posiluje. Po třech měsících od uvedení své hračky v Evropě si Nintendo DS se dvěma obrazovkami, z nichž jedna je dotyková, pořídil už více než milion zájemců. Prvotní nadšení ale opadlo, polovinu tohoto množství totiž Nintendo prodalo za první tři týdny. Druhá půlka tak podle jednoduchého propočtu nacházela zákazníky několikanásobně pomaleji. Podle Nintenda je každopádně první prodaný milion v Evropě velký úspěch. Celosvětově se Nintenda DS prozatím prodalo asi 5 milionů. Jak se bude prodávat elegantně vypadající PSP, uvidíme v září. Tedy pokud se Sony podaří naplnit poptávku v ostatních oblastech a připravit pro uvedení v Evropě dostatek přístrojů.

Čína otevírá kliniky pro herní závisláky
Zprávy o až tragických následcích náklonnosti Asiatů k online hrám, komunikaci a počítačům obecně se staly v posledních týdnech koloritem západního zpravodajství. Na vzrůstající publicitu a nárůst problému samotného reaguje čínská vláda otevřením specializované kliniky pro pacienty závislé na online hraní. Provozovatelem zařízení je vláda, zařízení je součástí vojenské centrální nemocnice v Pekingu. O pacienty mezi 14 a 24 lety se stará dvanáct sester a jedenáct lékařů. Podle čínské tiskové agentury pacienti kliniky (a odpusťte ten účelový překlad) ztratili spánek, kila a přátele poté, co se stali závislými na online komunikaci a hraní.
Mnozí mladí pacienti jako počátek své závislosti uvádějí snahu utéci každodennímu stresu, který pro ně znamenal zejména tlak ze strany rodičů na úspěchy ve studiu. V léčebném procesu Číňané nasazují kromě psychoterapeutických sezení také léky, akupunkturu a sportovní aktivity. Průměrný pobyt pacienta trvá deset až patnáct dní a je za něj nutné zaplatit ekvivalent 48 dolarů za den pobytu. Kvůli tomuto omezení se odborné péče dočká pouze mizivý zlomek z odhadovaných dvou a půl milionu Číňanů, kteří závislostí na internetu trpí. Mně osobně nic podobného nehrozí, já čelím závislosti docela jiné.

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak dobře znáte éru, v níž vládl legendární PlayStation?

PlayStation

První konzole Sony PlayStation (PSX) se řadí k nejpřelomovějším konzolím všech dob. Řada z nás má hry jako Metal Gear...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

KOMENTÁŘ: Měsíční poplatky táhnou. Přejdou hry na model Netflixu?

Halo Wars 2

Úspěch filmové streamovací služby Netflix a jí podobných nezůstal bez ohlasu ani v herním odvětví. Se systémem...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz